terinkha terinkha komentáře u knih

Símka Símka Lucie Hušková

35/2023
Nalákala jsem se, ale popravdě jsem už asi touhle českou prózou přesycená. Vždycky je to nefunkční, děsivý, traumatizující, končí to na hovno (omlouvám se za expresivní výrazy), nesouhlasím s tím a je mi z toho nanic. Tady ten konec je prostě velký uf.
Napsaný je to dobře, asi to splnilo účel (musela jsem nad knihou přemýšlet), takže dávám 80 %, ale oroduju za milejší český knihy!

28.12.2023 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

34/2023
Chorvatsko na lodi jsem zažila a milovala jsem to, takže i proto dám o hvězdu víc :-) Nemusela jsem přemýšlet, myšlenky se mi zatoulaly k našemu poznávání, docela to fungovalo, i když některý postavy jsou (ostatně jako vždy) na facku, ale pořád dostávám to, co od literatury tohoto typu čekám.
Za mě tak 70 %, jako letní čtení k moři mi to přijde značka ideál!

28.12.2023 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

33/2023
Asi stárnu stejně jako Carl, ale teda mám velkej problém se dvěma věcma.
1. to, jak kdokoliv kdykoliv uráží a zesměšňuje Gordona, říkají mu "z kozy duch" atd. - to je takovej body shaming v praxi, fakt
2. Carl byl vždycky takovej nemakačenko? Furt jen kouká, kde by hodil nohy na stůl, jestli si může zakouřit z okna, na chvíli usnout...Ani se tý Rose nedivim, že si pouští permanentně pusu na špacír!
Příběh skvělej, naprosto neotřelej, spojil se tam covid a zajímavej námět, fakt jsem si to jinak užila, ale dvě výše zmíněné věci mě dost iritovaly. A navíc se ztratil jeden zásadní moment všech knih - to, že na každou svini se vaří voda (tady si to ta svině totiž vyřešila trochu jinak, achjo). Jsem strašně zvědavá na další díl a vlastně trochu doufám, že už bude poslední, což by s ohledem na závěr tohohle dílu dávalo smysl, navíc Carl mi prostě přijde trochu...vyčpělej.
Tentokrát ušmudlaný 4 hvězdy, takovej lepších 70 %.

01.09.2023 4 z 5

Místo, odkud není návratu: Zpověď Ujgurky, která přežila čínský lágr Místo, odkud není návratu: Zpověď Ujgurky, která přežila čínský lágr Andrea Claudia Hoffmann

19/2022
Úplně otevřeně, je to žumpa. Bylo mi z toho občas i fyzicky zle, demagogie a úplná vymejvárna, "zážitky" z tohohle pobytu si člověk potáhne celej život (když to přežije), Mihrigul je stejně stará jako já a...uf.
Jestli si chcete rozšířit obzory, tak prosím, je to čtivý a zvládnete to za chvilku.
95%, kěž by se tohle nedělo...

28.08.2023 5 z 5

Zubař Zubař Tim Sullivan (p)

20/2022
Detektiv s Aspergerem.
Jasný, je to další z řady detektivek "jak to udělat, aby se to kupovalo". Ale bylo to dobrý, Cross je pro mě roztomilej podivín, nic složitýho ani náročnýho, oddechovka.
Není to taková pecka, ale letní čtení why not.
75%.

Obhájce Obhájce Victor Methos

23/2022
Jednohubka na volnější odpoledne.
Rychlý, věcný, bez velkých emocí, skvělý vhled do amerického soudního systému.
Jako letní čtení super.
85%

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

29/2022
Pro mě úplně nová detektivní série, bavilo mě to velmi!
Zápletka dost neotřelá, bylo to teda drsný, takže nic pro citlivky.
Určitě někdy sáhnu po dalším díle.
85%, dost dobrý!

28.08.2023

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

30/2022
V první řadě nutno podotknout, že tuhle sérii miluju, takže jí trochu nadržuju.
Je to překombinovaný, složitý, Tom Cruise se může jít zahrabat, někteří jsou podle mě trojití agenti.
Ale je to pořád dobrý a (protože recenzi píšu až po roce) těším se na další díl moc! Akorát tu sérii budu dočítat asi ve 40, nebudu na fantasy už krapítko stará?
80%, protože Paige s Arcturem no :-)

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

31/2022
Tak tohle byla teda ale ultimátní bejkárna!
Proč je to tolik opěvovaný? Dialogy jak po lobotomii sekáčkem na led, Nora je na tečku (a to si myslím, že téma deprese je vážný, ale tady fakt debilně uchopený), konec je evidentní.
30%, vřele nedoporučuju!

28.08.2023 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

32/2022
Nebudu mlžit, Bílá voda mi dala zabrat. Ale víte co? Je boží.
Trvalo mi to, na začátku mi to nešlo a na konci jsem hltala stránky po desítkách.
Je mi jedno, co jsou fakta a co fikce, příběh je skvělej, napsaný je to taky dobře.
90%, dejte si ji, fakt!

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

36/2022
Detektivka a potápění? To napsal Mayne přímo pro mě ne?
Líbilo se mi to, i když jsem se popravdě trochu ztrácela, kdo je kdo, jaká organizace peče s kterou a tak...na tohle jsem asi ve škole chyběla :-D
Ale jinak zápletka super, části s potápěním byly naprosto boží, prostě se mi tahle detektivka trefila do vkusu :-)
90%, tahle série je moje srdcovka.

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

37/2022
Z tohohle jsem si asi tolik na zadek nesedla. Čekala jsem na ni v knihovně předlouho a pak to bylo trochu...meh.
Všeci jsou z toho nadšení, pro mě to byla taková dost průměrná detektivka, líbil se mi styl psaní (vyprávění, přepis podcastu), ale jinak?
Ella mi byla jako hlavní hrdinka strašně nesympatická a někdy, někdy bych ji fakt přetáhla polínkem po hlavě...
Za mě tak 65%, víc nemůžu.

28.08.2023 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Nenáročný milý čtení.
Kodaň mám na wishlistu, pochopitelně jsou všichni krásný a nejlepší, formát knihy jako přes kopírák s tunou dalších, ale já si tenhle typ knihy čas od času ráda přečtu. S ohledem na to, že jsem byla s dítětem v nemocnici, tak tohle bylo přesně to, co jsem na odreagování potřebovala.
90%, milé to bylo velmi.

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Stoupající tendence, tenhle díl byl o kus lepší než první!
Bylo to vydatný, temný, užila jsem si to :-)
Dávám plnej počet, fandím mladým autorům a autorkám, tuplem, když jim to takto jde.
90%, super!

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Co mě motivovalo k tomu si tuhle knihu přečíst? Náš kamarád je z Holic a na prvotinu Trpkové přišla řeč. Takže jsem neváhala.
Bylo to dobrý! Jako takhle, Laura s Adamem mě občas pekelně štvali, ale zápletka byla dobrá a bavilo mě to.
80%, dobrá česká detektivka.

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

32/2023
Tři hvězdy dávám za moře, potápění a ich formu (a taky za to, že je mi Sloan strašně sympatická). Tu čtvrtou za neotřelej nápad na příběh. A tu pátou nedám proto, že konec mi přišel značně neuspokojivej. Na to, jakým směrem se to začalo vyvíjet, jsem pak asi čekala trochu víc.
Nic to ale nemění na tom, že se to naprosto nádherně čte, baví mě to a těším se na další případy (goodreads mi prozradilo, že jsou další dvě knihy, nemluvě o tom, že Jessica má taky další a spolu s Theem další dvě! Kde jsou?!)
Pěkný 4 hvězdy, 80 %, děkuji za hezké počtení :-)

15.08.2023 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Střet dvou úplně odlišných žen, chvílema mě to štvalo a chvílema jsem skoro brečela, nádherně vykreslenej život a práce na vesnici.
Ve výsledku dojemná a hluboká kniha.

Černé jazyky Černé jazyky Dita Táborská

Jelikož jsem i dva dny po dočtení přemýšlela nad tím, jak to všechno skončilo, tak říkám jo. Hlavní hrdina Bao byl teda alibista až hrůza, ale to, jak autorka vykreslila náturu Taiwanců, to je neskutečný.
Celá druhá část knihy pro mě byla vlastně zlomová a fakt mi to chvílema až bralo dech.

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

11/2022
Celá tahle série je skvělá, pořád mě baví, mám ráda ústřední dvojici, zápletka zase mega zajímavá, odsejpá to, je to jasný, žádný dedukce ze vzduchu.
Za mě skvělá čtivá detektivka.

07.08.2023 5 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

10/2022
Druhej díl byl rozhodně slabší než ten první, nápad asi dobrej, ale bylo to takový plytký a zdlouhavý, prostě jen most tam, kam se autor potřebuje ke třetímu dílu dostat (vyjde už v říjnu, mrk mrk!).
Nic to ale nemění na tom, že se to skvěle čte a atmosféra je skvělá!