Terezz1 Terezz1 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi smutná kniha, odehrávající se v době, kdy jedno špatné rozhodnutí ovlivní celý váš život nebo ho rovnou ukončí. Autorce se skvěle povedlo vylíčit atmosféru strachu a utrpení i příběhy jednotlivých postav, které utváří jejich charakter a vysvětlují jejich chování. Velmi se mi líbilo, že autorka vystihla míru, do jaké popisovat historické události, které všichni známe, aby se z knihy nestala učebnice dějepisu.

01.04.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Moje první kniha této autorky, která mě přiměla přečíst si hned i všechny ostatní, které napsala. Nenásilně propojené příběhy tří generací na pozadí historických událostí minulého století mě hned od začátku vtáhly do děje, a ke konci jsem se do osudu hrdinky tak vžila, že jsem téměř fyzicky cítila její strach.

01.04.2020 5 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Po rakvičkách mi zbyl jen pocit z atmosféry ponurého komunistického léta na různých místech Rózina putování. Děj neubíhal, nebylo mi jasné kam směřuje, co by bylo happyendem, ani jaká je motivace hrdinky k jednotlivým činům.

01.04.2020 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Příjemná kniha, dobrá na odreagování. Životní příběh Anny je velmi poutavý, byla to opravdu hrdinka. Kniha je ale napsaná velmi jednoduchým stylem, což jí podle mě ubírá z kvalit, kterých by mohla dosahovat.

01.04.2020 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Jedna z těch knih, která vás nenechá odejít od čtení. Líbilo se mi střídání minulosti a současnosti, které vás provede celým dramatickým dějem.

31.03.2020 5 z 5

Kniha je sice psaná v podobném duchu jako první díl, ale už nemá takový spád jako stoletý stařík. Přišlo mi to jako trošku umělé prodlužování příběhu - možná i tím, že první díl pojal celé století, a druhý se odehrává jen v současnosti a připomínají se zážitky z prvního dílu. I tak je ale kniha velmi čtivá a zábavná

30.03.2020 4 z 5

Odpočinková kniha, která vás vtáhne a nepustí. Při čtení se nenudíte, absurdní děj je kořeněný příjemným humorem, a vy se nemůžete dočkat, co ten sympatický stařík zase vymyslí.

30.03.2020 5 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Příjemná kniha z nemocničního prostředí 70. let. Děj rychle odsýpá, nenáročná oddechovka

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Skvělá kniha. Perfektně vylíčené charaktery jednotlivých postav, syrový popis děje a prostředí v kombinaci s úžasným jazykem dělá z knihy opravdový skvost. Na chladné úvahy vypočítavého Petra Švajcara na pozadí dramatického děje dlouho nezapomenu.

Momentky Momentky Barbara Nesvadbová

Kniha mě zaujala nápaditým obalem a perfektními ilustracemi. Bohužel, když jsem se dala do čtení, brzy se začaly myšlenky opakovat a jednotlivé kapitoly splývat, konec byl většinou předvídatelný. Příběhy jsou krátké a knihu máte přečtenou za chvilku, a stejně rychle na ni zapomenete...

30.03.2020 2 z 5

Zlodějka mýho táty Zlodějka mýho táty Petra Hůlová

Velmi silná, perfektně napsaná kniha. Psané z pohledu malého dítěte, které trpí rozvodem rodičů a i přes marné pokusy vrátit vše k normálu doufá, že se mu podaří dát rodiče zase dohromady. Nebo je to naopak a on je tím problémem? Nesnesitelný spratek, který se neštítí vůbec ničeho a zničí tak i ty zbytky normálního života a vzájemných vztahů, které jeho rodině ještě zbyly.

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Téma knihy (pátrání v archivech, objevování starých příběhů kolektivizace a odkrývání starých křivd mezi obyvateli jihočeského venkova) je velmi atraktivní a je to podle mého názoru největší lákadlo knihy. Bohužel ze začátku jsem se v knize trošku ztrácela, bylo těžké se orientovat ve spoustě jmen z archivu a jejich životních příbězích. Nakonec do sebe ale vše zapadlo a začalo dávat smysl. Trochu mi ale přišlo, že děj se celou dobu vlekl, a vše se, trošku překotně, soustředilo do závěru.

Bosá královna Bosá královna Mika Waltari

Bosá královna sice kvalit Egypťana Sinuheta nedosahuje,i tak je to ale skvělá kniha, která stojí za přečtení. Ačkoliv už od začátku víte, že dobře rozhodně nedopadne, i tak můžete v příběhu, odehrávajícím se v těžké době, kdy nikdo nemohl věřit nikomu, najít kapku naděje.

09.09.2013 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Hrůzná, šokující, mrazivá zpověď nechutného, zvráceného nacisty. Ale přesto výborně napsaná kniha, která se vám vryje pod kůži, a jen tak na ni nezapomenete.

27.08.2013 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Po dechberoucím prvním dílu mě rozvláčný začátek velmi zklamal, a prvních 200 stran se mi četlo velmi pomalu. Poté se ale příběh opět rozběhl naplno, a až do konce to bylo úžasné počtení, po kterém prostě musíte sáhnout po poslední knize trilogie.

27.08.2013 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Výborná, poutavá kniha, které by ale neuškodilo, kdyby autor proškrtal popisné pasáže, hlavně v úvodu; kniha by tak dostala větší spád . I tak je ale příběh velmi čtivý, a když se do něj ponoříte, nemůžete se odtrhnout, a nevnímáte ani to, že je příběh občas trošku přitažený za vlasy.

27.08.2013 5 z 5

V zemi mužů V zemi mužů Hisham Matar

Kniha je velice dobře napsaná, ale příjemné čtení to rozhodně není. Všudypřítomné nebezpečí a atmosféra hrůzy, ve které malý Suleiman vyrůstá, se podepsaly na jeho osobnosti, a tak krutosti, které vidí kolem sebe (a nedokáže se s nimi jinak vyrovnat) neváhá použít i proti vlastním kamarádům. Kniha rozhodně není černobílá, stejně jako pohled na hlavního hrdinu. Není to jenom chudáček, který vyrůstal v těžkých podmínkách, ani spratek, který kolem sebe šíří nenávist bez důvodu. Jeho impulzivní chování, pocity hněvu a rozhořčení se střídají s hlubokou láskou k rodičům, a výčitkami.

27.08.2013 4 z 5