Momentky

Povídky známé české spisovatelky a novinářky. Momentky zachycují chvíle, kdy se náš život láme; jsou to okamžiky hlubokého štěstí i bolestných ztrát nebo fatálních rozhodnutí. „Jsou chvíle, které zůstanou v hlavě jako v albu. Navždy. Nemusíte je mít na fotkách. I přesto jsou nezapomenutelné. Štěstí se skládá z okamžiků. To ostatní je život.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/390562/momentky-Riu-390562.jpg 2.723
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Ikar (ČR)

HoneyBunny
dnes

Přiznám se, že jsem si knihu z knihovny odnesla jen díky neuvěřitelně zdařilým ilustracím.
Čekala jsem podobnou hlupárnu jako byli Řízkaři ale autorka za těch 20 let očividně pokročila:). Samozřejmě, když každá druhá věta začíná slovem "jen", je to poněkud otravné ale beru to jako autorčin nynější styl psaní. Povídky byly většinou bez děje ale takovéto úvahy právě skvěle vystihuje označení "momentky". Takže moc není na co si stěžovat. Za mě docela spokojenost.

LenkaV.1
předevčírem

Já tedy nadšená nejsem. Tahle knížka mi nesedla vůbec. A vadí mi i časté začínání vět slůvkem "Jen, ...". Četla jsem od Báry Nesvadbové lepší věci. A ještě jedna drobnost mi vadí - není mi na omak příjemná obálka knihy.

popeluška

Právě dočteno a moje druhá kniha od autorky mě tak úplně nenadchla.Kniha je krásná po grafické stránce, tak proto hodnotím ***

DarkAnn

Nebyla to špatná kniha. To nemůžu říct. Docela mě i bavila. Psána zajímavě. Ale jedno mě opravdu a totálně štvalo. A to slovo krystlická/é/ý. Poprvé si říkám "Wow, opravdu užasné přídavné jméno" Podruhé "Pořád dobrý ale snad už na něj nenarazím" A po třetí jsem měla chuť ho přeškrtat. Chápu, že je to asi autorčino oblíbené slovo a vlastně ani nevím, co mě na něm tak vytáčelo, ale měla jsem problém to dočíst jen kvůli takové (vážně často se opakující) blbosti. Což se opravdu nikdy, nikdy nestalo :D
No tak jako tak dávám 3 hvězdy.

hajrys

První kniha od Báry Nesvadbové. A nevím, jestli budu pokračovat. Souhlasím s jengibre přede mnou. Některé postřehy jsou zajímavé, ale většina příběhů mi v hlavě rozhodně nezůstala. I přes velké plus za nádherné ilustrace a obálku dávám jen 3 hvězdy.

gargamelka
21.12.2018

Některé fejetony jsou zajímavé, o životě, vztazích, peripetiích, mužích, napsány krásně. V některých trochu spatřuji Báru. Na jiné příběhy člověk vzápětí zapomene. Velké plus za ilustrace

jengibre
19.12.2018

Bára má nezaměnitelný styl psaní, který se mi tak nějak „líbivě nelíbí“ :-) Mám ráda, jak dokáže věci nazývat pravými jmény, bez obalu. Ale přeci jen není její tvorba úplně můj šálek kávy. V knize jsem našla pár hezkých myšlenek, ale nic víc mi z ní nejspíš dlouho v hlavě nezůstane. Navíc, hlavní hrdinky povídek mi byly ve většině případech nesympatické. Nedokázala jsem se do nich vcítit a už vůbec se mi nedařilo, je litovat. Moc chválím za krásný design obálky a za otázky nacházející se na vnitřní straně desek. Vedou k zamyšlení a na některé z nich nenaleznete okamžitou odpověď. Za toto přidávám jednu hvězdičku navíc.

Mojepočteníčko
05.12.2018

Barbaru Nesvadbovou čtu už poměrně dlouho. První knihou byly Borůvky, které mě zaujaly svým vtipem a nadsázkou. Měla jsem pocit, jako bych byla na skleničce vína s kamarádkou a společně jsme probíraly pánské nešvary. Hodně jsem podtrhávala. Prožívala jsem období, které s knihou prostě ladilo. A tak jsem postupně přelouskala všechny.
Změna je život, což ostatně Momentky, autorčina nová kniha, jen potvrzují. Nové nakladatelství, nový design, parádní grafická úprava. A co jsem říkala na obsah?

Potkala jsem se s několika ženami a jejich životními příběhy. Byla v nich láska, zlomené srdce, štěstí, zklamání, smutek, očekávání...zkrátka vše, co k ženskému životu patří. Musím říct, že tyto typy příběhů autorka skutečně vyprávět umí. Najdete si ten svůj a řeknete: ,, Jo, tohle jsem tak trochu já...nebo...tohle je úplně o mě......ne, tohle bych prožít nechtěla..."

U Momentek mi však tentokrát něco chybělo. Z textů na mě dýchla pomíjivost, umocněná různými slovy, která zdůrazňovala minulost. Něco, co se odehrálo. Nenávratnost činů, prožitků, citů...Postrádala jsem ironii, jiskru, nadsázku, říz...všechno, na co jsem se v každé z předchozích knih tolik těšila a po přečtení jsem s velkým zadostiučiněním prohlásila: ,, A dobře jim tak!"

I přes svoje výše zmíněné výhrady vám Momentky určitě ke čtení doporučuji. Jen těm začínajícím bych možná doporučila nejprve sáhnout po něčem starším, aby spisovatelce přišli na chuť a pochopili, o čem a proč píše.
Těším se na další....a určitě bych se nezlobila, kdyby tentokrát šlo o román :-)

honza0876
28.11.2018

Nebudu hodnotit nejsem cílová skupina. Četlo se mi to
hůř než ostatní knížky Báry. Super ilustrace a že jich tu je.
Na závěr inspirativní poslední odstavec. Hezké čtení dámy.

Leniii
24.11.2018

Díky za knížku! Je skvělá! Jsem nadšená. V tolika věcech jsem se našla...
Moc se mi líbí i ty otázky, které jsou uvnitř desek, na některé jsem dokázala odpovědět hned, ale někde jsem váhala nebo jsem bez odpovědi...