Terezaazeret Terezaazeret komentáře u knih

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších českých knih. Smutná a krásně napsaná.

02.11.2021 5 z 5

Moc krásná kniha plná moudrých slov a myšlenek. Ať ji otevřete na jakékoliv straně, můžete se začíst a hlavně se zamyslet. To, že vede k zamyšlení nad křehkostí přírody a všeho kolem nás, je její největší deviza.

Opička na gumě Opička na gumě Eva Kollerová–Střihavková

Několik odlišných lidí, několik pohledů na svět a do toho krásné kulisy Beskyd a nakonec i Frýdku a Ostravy. Kniha mě moc bavila.

31.10.2021 5 z 5

Je to sice oddychovka, ale čte se dobře. Hlavní hrdinka je sympatická a vhled do zaměstnání, jako je letuška mi přišel moc zajímavý, navíc mi kniha odpověděla na hodně otázek, které jsem si v duchu ohledně práce letušky kladla. Taky se mi líbí, že autorka nedělá z této práce velkou vědu, nepředstírá, že jde o práci veledůležitou, prostě tak nějak normálně popisuje, co toto řemeslo obnáší. Jo a jako devizu vnímám, že se nesnaží být ostrovtipná a cynická, což je problém mnoha mladých českých autorek, které mě tím odpuzují (jejich díla). Knihu jsem přečetla za dva dny.

31.10.2021 5 z 5

Moc se mi kniha líbila, příběh i jeho zpracování, citlivé pojetí i vykreslení jednotlivých postav. Myslím, že autorka umí skvěle vystihnout ženské myšlenkové pochody a smysl pro vášeň. Myslím, že B. B. by se při čtení radovala. Je to hezká pocta, doporučuji všem!!

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

Tohle je taková klasika, kterou jsme na střední četli snad celá třída. A tu knihy četli i lidi, kteří normálně nic nečetli. A to mluví za vše, líbila se jim.

Dopisy Dopisy Vincent van Gogh

Tohle bylo tak srdcervoucí ve své naléhavosti, která z listů tak dávno napsaných stále prýští. Krásný a smutný čtenářský zážitek zároveň.

Konec dobrý Konec dobrý Irena Dousková

Taková autorčina klasika - popisovat vtipně normalizaci a další zásadní období nedávné historie. Tím, že šlo o povídky, které byly dlouhé tak akorát, můžu dát vysoké hodnocení. Nebylo tam tlačení na pilu, pokus o humor za každou cenu (jako třeba v případě knihy Hrdý Budžes, která je svou infantilitou na úrovni filmů Z. Trošky), soubor se mi líbil a doporučuju.

Sucho Sucho Neal Shusterman

Klasické scifi. Je to problém, v tomto případě nedostatek vody. Problém je potřeba vyřešit, pár statečných a odhodlaných lidí věří, že najdou dost vody pro záchranu nejen sebe. Vydávají se na cestu, a tak začíná dobrodružství. Líbila se mi ta tíseň, to, jak byla v knize popsané, stupňující se napětí i pocit, který ve čtenáři četba vyvolá - je skutečně dobré, kam se planeta ubírá? Není! Ty, kdo netřídí odpad a neřeší dopady globálního oteplování, text může přinutit k zamyšlení. Jediné, co bych knize vytkla je, že nevybočuje z normálu (rozumějte - jede podle klasického scifi mustru), ničím nepřekvapí. Ale dobrá je.

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Jednoduchá myšlenka, pár přátel a máte tady další čtivou oddychovku od Hartla. Bavila jsem se, ale není to ten typ knihy, který by ve mně po dočtení rezonoval. Nicméně čtivé to bylo a můžu doporučit, když si budete chtít oddychnout po náročném dni.

Legenda H + Z - První cesta Legenda H + Z - První cesta Jiří Hanzelka

Co je vedlo k první cestě, s čím se museli potýkat a která místa jim učarovaly? Kniha dává nahlédnout do dobrodružství, která tito dva cestovatelští bardi zažili. Jsou tam zachyceny nejdůležitější momenty a kniha je o to cennější, že ji pan Zikmund pomáhal dát dohromady. Celou dobu jsem měla pocit, že jsem v autě společně s oběma cestovateli a objevuji vše s nimi. Je to moc dobře napsané, ostatně jako všechny knihy, které sepsali.

Jackova černá kniha Jackova černá kniha Jack Gantos

Tohle je kniha, kterou jsem četla před patnácti lety. Možná je to ale mnohem déle. Smála jsem se u ní nahlas a když jsem jí minulý týden objevila doma zapadlou v knihovně a přečetla si ji znovu, smála jsem se nahlas úplně stejně, jako tehdy. Černý humor, lehce přihlouplé postavy, absurdní situace. Kniha je sice pro náctileté, mě ale baví pořád. Tak tohle je můj tip pro vás.

23.05.2021 5 z 5

Vzácná návštěva Vzácná návštěva Eva Kollerová–Střihavková

Druhá autorčina kniha, kterou jsem četla a moc mě bavila. Líbilo se mi, že příběh orámovala jedním dnem. Kniha je rozdělená do 24 kapitol, po hodinách. V každé kapitole se seznámíme s příběhem určité postavy, nabízí se, že se jejich životy nebo osudy prolnou, jak tomu často bývá, ale to se nakonec nestane, jediné, co mají společné je, že se sejnou na místě v okamžik, na který všichni čekali. Teda vlastně ne všichni tam dorazí, ale nechci spoilovat. Příběh mě moc bavil, místy jsem se dojala. Jestli hledá tip na dobrou knihu, tak tohle je můj tip.

23.05.2021 5 z 5

Povídky a příhody ze zadního domu Povídky a příhody ze zadního domu Anne Frank

O této knize jsem se dozvěděla náhodou tady, na Databázi a je skvělá.

04.05.2021 5 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Kniha ověřená roky a roky četbou milionů lidí. Skvělá kniha.

04.05.2021 5 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Proboha, tohle je četba pro dospělé nebo pro děti?

29.04.2021 1 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Je to oddychka, ale se vším všudy. Text rychle plyne, je vtipný, místy dojemný, postavy jsou tak nějak v pohodě.

29.04.2021 5 z 5

Dcery Dcery Lucy Fricke

Románů o cestě už bylo napsáno hodně. Málo jich je ale originálních.

29.04.2021 1 z 5

Líbáš jako Bůh Líbáš jako Bůh Marie Poledňáková

Prosím, ať podobné věci nevznikají.

29.04.2021 odpad!

Na cestě: Rukopisný svitek Na cestě: Rukopisný svitek Jack Kerouac