Jozova Hanule

Příběh Jozovy Hanule uzavírá želarský cyklus spisovatelky Květy Legátové, která v roce 2001 vpadla na českou literární scénu jako meteor. Postavami této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět vesničtí obyvatelé, které čtenáři znají z předchozí povídkové sbírky Želary. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, ukrývající se v zapadlé horské vesnici před nacistickým pronásledováním, jež zde v prostředí zcela odlišném od intelektuálního klimatu velkoměsta nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému muži. Na motivy novely Jozova Hanule natočil režisér Ondřej Trojan podle scénáře Petra Jarchovského film Želary (2003) a kniha již byla přeložena do deseti jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76212/big_jozova-hanule-1vd-76212.jpg 4.71523

Kniha Jozova Hanule

Thalin
včera

Českým autorům moc nedám, ale protože se mi film líbil, zkusila jsem i knihu. Očekávání jsem neměla moc veliká, ale kniha (Nebo spíš povídka? Vzhledem k délce...) se dobře četla, za chvíli jsem měla hotovo a rozhodně se mi líbila. Vlastně nemám co vytknout.

tittanie

Film Želary se mi strašně líbil. Na databázi na mě vyskočila tato knížka, tak jsem si říkala, že to musí být něco, co s filmem souvisí. Spíš jsem myslela, že je to něco, co ději předchází, ale byl to přesně ten film. Ale vůbec mi to nevadí. Kniha je krásná a hezky se čte.

dasenka

Překrásná, poetická kniha- nádherný děj a mistrovské použití jazyka- snad nejlepší prvotina v našem českém rybníčku

101evca

Od knihy jsem nic neočekávala, ale musím říct, že to bylo opravdu dobře napsané. Legátové se povedlo vykreslit barvitý smutný příběh (na mě možná příliš sentimentální) na minimu prostoru a to až tak, že mi bylo líto, že už je konec.

Maevie

Jozova Hanule je ucelenějším pokračováním povídkové sbírky Želary, které se čte mnohem snadněji a rychleji. Doba druhé světové války a nacistického pronásledování je čtenářovi také mnohem bližší, než vyprávění z venkovského života během první republiky. Přesto je odlehlá dědina opět důležitým prvkem novely. Těžké podmínky vzbuzují v lidech jak dobré, tak špatné vlastnosti, pobízejí k pospolitosti a dávají vyniknout tomu, co je v životě nejdůležitější. Pochopí to i hlavní hrdinka, která se v zapadlé horské vesnici stane jiným člověkem.

Aranel15

Perfektní kniha! Na pouhých 112 stránkách je všechno - válka, pochopení, láska i smrt.

Knihomolka134

Krásná, jemně a citlivě napsaná novela o druhé světové válce a osudu mladé lékařky schovávající se před pronásledováním nacisty v zapomenuté vísce v horách.

Pro milovníky české válečné literatury TOP 1!

Danago

Kniha mě ohromně nadchla o to víc, že jsem neviděla film a ani jsem netušila , co od knihy očekávat. Příběh nabitý emocemi. Na mnoha místech jsem měla slzy v očích. Nádherný příběh o úžasné lásce. Plný opravdovosti života.