Jozova Hanule

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh Jozovy Hanule uzavírá želarský cyklus spisovatelky Květy Legátové, která v roce 2001 vpadla na českou literární scénu jako meteor. Postavami této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět vesničtí obyvatelé, které čtenáři znají z předchozí povídkové sbírky Želary. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, ukrývající se v zapadlé horské vesnici před nacistickým pronásledováním, jež zde v prostředí zcela odlišném od intelektuálního klimatu velkoměsta nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému muži. Na motivy novely Jozova Hanule natočil režisér Ondřej Trojan podle scénáře Petra Jarchovského film Želary (2003) a kniha již byla přeložena do deseti jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76212/jozova-hanule-1vd-76212.jpg 4.71386
Žánr
Novely, Literatura česká
Vydáno, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (244)

Kniha Jozova Hanule

Přidat komentář
klaraj093
05. května

Kniha byla krásná , ale strašně krátká ..V tomhle případě dávám přednost filmovému zpracování ..

hanka0630
27. dubna

Moc příjemné čtení. I když jde o relativně krátkou novelu, dokážala jsem se vžít do pocitů hlavní postavy a rozumět jí. Skvělý čtenářský zážitek.


derrry
23. března

Mně se na tom líbí, že se nepodbízí. Krátké, úderné věty, které malují krásné obrazy. Ale čtenář si tu krásu života musí najít mezi řádky, poskládat ze střípků stejně jako Hanule lásku k Jozovi a úctu k sobě samé. Rozsahem akorát, kdyby to byla bichle, tak to čaro zmizí (mrk mrk - Šikmý kostel se tak snažil - ano, rýpnu si a skončím v knižním pekle, kde budu číst jen červenou knihovnu).

TyttoMetsasta
23. března

Knihu jsem četla hlavně na základě shlédnutí filmu Želary. Zklamalo mě jen to, že je to krátká novela:-) hlavní postava přišla k tomu nejcennějšímu, k lásce a sama k sobě.
Utkvěl mi tento úryvek, který je absolutní pravdou. "Proč je mezi lidmi tolik zla!" "Protože neumějí žít"

Pisquosus
23. března

Jedna z mých oblíbených knih, miluju i film!

tabaluga
22. března

V knize je krásně vykreslena příroda, staré zvyky.. Pro lékařku z města muselo být těžké přestěhovat se do Bohem zapomenuté krajiny, ale měla to štěstí, že konečně mohla najít sama sebe. Objevila skutečnou lásku, jelikož Jozu nešlo nemilovat, objevila nové životní hodnoty. Film natočený podle knihy si rada pustím vždy...

Zorka
17. března

Želary jsem neviděla a lákají mě vlastně až nyní, abych mohla porovnat knížku a filmové zpracování. Jozova Hanule je krásný příběh o tom, jak člověk může milovat i toho, kdo na první pohled zdaleka neodpovídá jeho představám ani tělem, ani duchem. Je to příběh o vděčnosti, skromnosti, předsudcích, oproštění se od pohodlí a povrchnosti. Příběh o hledání skutečných lidských hodnot.

Majdoslava
14. března

Prosté, upřímné, krásné.

1 ...