Jozova Hanule

Příběh Jozovy Hanule uzavírá želarský cyklus spisovatelky Květy Legátové, která v roce 2001 vpadla na českou literární scénu jako meteor. Postavami této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět vesničtí obyvatelé, které čtenáři znají z předchozí povídkové sbírky Želary. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, ukrývající se v zapadlé horské vesnici před nacistickým pronásledováním, jež zde v prostředí zcela odlišném od intelektuálního klimatu velkoměsta nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému muži. Na motivy novely Jozova Hanule natočil režisér Ondřej Trojan podle scénáře Petra Jarchovského film Želary (2003) a kniha již byla přeložena do deseti jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76212/jozova-hanule-1vd-76212.jpg 4.71386
Novely, Literatura česká
Vydáno, Paseka

Kniha Jozova Hanule

klaraj093

Kniha byla krásná , ale strašně krátká ..V tomhle případě dávám přednost filmovému zpracování ..

hanka0630

Moc příjemné čtení. I když jde o relativně krátkou novelu, dokážala jsem se vžít do pocitů hlavní postavy a rozumět jí. Skvělý čtenářský zážitek.

derrry

Mně se na tom líbí, že se nepodbízí. Krátké, úderné věty, které malují krásné obrazy. Ale čtenář si tu krásu života musí najít mezi řádky, poskládat ze střípků stejně jako Hanule lásku k Jozovi a úctu k sobě samé. Rozsahem akorát, kdyby to byla bichle, tak to čaro zmizí (mrk mrk - Šikmý kostel se tak snažil - ano, rýpnu si a skončím v knižním pekle, kde budu číst jen červenou knihovnu).

TyttoMetsasta

Knihu jsem četla hlavně na základě shlédnutí filmu Želary. Zklamalo mě jen to, že je to krátká novela:-) hlavní postava přišla k tomu nejcennějšímu, k lásce a sama k sobě.
Utkvěl mi tento úryvek, který je absolutní pravdou. "Proč je mezi lidmi tolik zla!" "Protože neumějí žít"

Pisquosus

Jedna z mých oblíbených knih, miluju i film!

tabaluga

V knize je krásně vykreslena příroda, staré zvyky.. Pro lékařku z města muselo být těžké přestěhovat se do Bohem zapomenuté krajiny, ale měla to štěstí, že konečně mohla najít sama sebe. Objevila skutečnou lásku, jelikož Jozu nešlo nemilovat, objevila nové životní hodnoty. Film natočený podle knihy si rada pustím vždy...

Zorka

Želary jsem neviděla a lákají mě vlastně až nyní, abych mohla porovnat knížku a filmové zpracování. Jozova Hanule je krásný příběh o tom, jak člověk může milovat i toho, kdo na první pohled zdaleka neodpovídá jeho představám ani tělem, ani duchem. Je to příběh o vděčnosti, skromnosti, předsudcích, oproštění se od pohodlí a povrchnosti. Příběh o hledání skutečných lidských hodnot.

Majdoslava

Prosté, upřímné, krásné.