tereza1198 tereza1198 komentáře u knih

Ženy, které mi nedají spát Ženy, které mi nedají spát Mia Kankimäki

Musím přiznat, že si málokdy koupím knihu, ale tuhle si do knihovny zařadím. Příběhy žen jsou neuvěřitelně zajímavé. Ať už cestují, vedou kávovou plantáž nebo malují, zaslouží si naši pozornost. Opravdu neuvěřitelné životy. To neupírám ani Karen Blixenové, kterou jako osobnost nemám ráda. A na konci jsem neobdivovala ani umělkyni Jajoi Kusama (asi nejsem takový fanoušek nábytku z penisů). Naopak jsem byla vděčná za příběhy odvážných cestovatelek a renesančních malířek.
Z naší průvodkyně a autorky Mii jsem měla rozporuplné pocity. Vytáčí mě ženská, která jede na safari a táhne sebou fén a večerní šaty. A její naříkání na chudobu. Přitom jela na safari i s kuchařem, kupuje letenky, bydlí měsíce v klášteře v Itálii a užívá si tradičních japonských lázní. Takže tohle jí závidím, protože mám plno zkušeností se spaním na pláži, šváby, jedním batohem a rozpočítáváním peněz na jídlo. Sice bych neměnila, ale občasný luxus bych ocenila. Nakonec jsem Miu vzala na milost a šla jsem s ní její cestou za nočními ženami, ať už na ní hledala cokoliv. Knihu si určitě přečtu znovu.

02.09.2020 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Překvapilo mě, že soud se začne řešit až v půlce knihy. Do té doby samé dětské problémy a lumpárny. Pěkná kniha. Viděla jsem film, takže jsem nebyla překvapená.

01.09.2020 4 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Tohle je absolutně skvělá kniha, kterou by si měl přečíst každý. Knížečka která opravdu může zachránit život. Bez zbytečných lékařských keců jde přímo na věc. Pro laiky poučná a profíci si připomenout všechny ty věci, co do nás hustili ve škole a my je třeba zapomněli, protože jsme se zasekli v nechirurgické oboru a díry v břiše, tak často nevidíme. Knihu jsem četla z knihovny, ale koupím si ji už jen z principu.

31.08.2020 5 z 5

Frida - Strhující životní drama slavné mexické malířky Frida - Strhující životní drama slavné mexické malířky Bárbara Mujica

Musím přiznat, že mi celou dobu běžel před očima film. Bylo těžké nevidět Fridu jako Salmu Hayek. Kniha ukázala celý příběh v trochu jiném světle a čtení mi parádně ubíhalo. Opravdu skvělá kniha, které mě vtáhla do děje a pustila až na poslední stránce. Ať si o Fridě myslím, co chci. Žít takový život - to je síla.

30.08.2020 5 z 5

New York pro milovníky módy New York pro milovníky módy Megan Hess

Knížečka kde je víc obrázků než textu. Představuje se zde módní New York. Ten New York, kde všichni žijí módou, nakupují značky světových návrhářů, všichni váží pod padesát kilo a večery tráví v galeriích nebo na přehlídkách se sklenkou v pěstěných rukách. Takže je to moc hezká pohádka na prolistování na jeden krátký večer. Město Sexu ve městě.

24.08.2020 3 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Napínavé, akční, hodně neuvěřitelné. Dozvěděla jsem se informovace o NASA, driftování ledovců a o tom, že politika je plná úplatků a psychopatů. Hlavní postavy Browna vždycky trpí kvůli své fobii. Landon je pořád cpán do malých prostor a Rachel tráví čas na otevřeném moři a ledu. Kniha se líbila, ale děj byl až moc přepálený.

23.08.2020 3 z 5

Na Řece Na Řece Josef Hejzlar

Kniha o čínské rodině a dospívání za války. Napsaná nádherným jazykem. I když to občas bylo o strašných věcech, krásně se četla.

20.08.2020 4 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

(SPOILER) Příběh se mi nelíbil. Těšila jsem se na atmosféru koncertů a romantickou linku. Místo toho jsou všichni pořád v autobuse a chovají se jako banda puberťáků. Gabby je natvrdlá a pořád dokola se řeší. Ostatní z kapel mi přijdou nezapamatovatelní (až na Eliho). Saša je poměrně sympaťák. Vlastně je tak hodný, chápavý a milý až mi přijde nevěrohodný. Ale jestli opravdu trpí diabetem 2. typu od dětství, tak je světová rarita. Od druhé půlky mě kniha už jen vytáčela. Skupina pětadvacetiletých chlapů, co řeší něčí menstruaci, baví se o hovnech. Za mě totální zklamání.

18.08.2020 1 z 5

Joker: Oslava 75. výročí Joker: Oslava 75. výročí Dennis O'Neil

Tady je vidět dobře vývoj postav a vlastně komixu vůbec. Od těch prvoplánových a mírně nablblých historických příběhů až k dnešnímu Jokerovi. Ty novější sešity se mi líbily. U těch starých jsem se musela docela usmívat a pochopila jsem, proč Robina tak často parodují. Chudák zázračný chlapec.

08.08.2020 3 z 5

Sestřička Sestřička Christie Watson

Tolik věcí mě na této knize překvapilo. Třeba různorodost oborů, které si Christie vyzkoušela. Líbí se mi její vyprávění. O naději, beznaději, smrti, bolesti i vyléčení. Překvapily mě rozdíly mezi naším a britským vzděláním. Představa, že jde Christie poprvé píchnout intramuskulární lék jako hotová sestra, mě překvapila. My měli ve škole pořád dokola praxi. Odběry, hygiena, vyplňování dokumentace, aplikace léků, předoperační. Byli jsme na chvíli snad všude. ORL, chirurgie, interna, LDN, kožní, psychiatrie, JIP...
Taky jsem si polovinu knížky říkala, co se s tou Anglií děje. Sestry mluví o dětských gangách, skupinových znásilnění, dvanáctiletých matkách, střelbě a drogách. O tom že její kolegyně musí chodit do potravinové bandy a ona sama nemá ani na boty pro desetiletou dceru. To mě dost šokovalo.
Jinak je kniha plná praktických zkušeností, úžasných příběhů s různými konci. Nevím, co víc napsat. Některé věty se mi zaryly pod kůži, některé příběhy mi připomněly vlastní zkušenosti a pacienty a jejich příbuzné, které jsem potkala. Kéž se s ošetřovatelství neztratí lidskost a empatie. Ať to v nás neudusí ta přebujelá byrokracie, zničující režim směn a přepracovanost. Buďme v první řadě lidmi a pomůžeme si navzájem.

07.08.2020 5 z 5

Opičí král Opičí král Wu Čcheng-en

Krásná a poučná pohádka. Pamatuji, jak jsem jako dítě hltala seriál. Odpoledne s touto knihou mi to všechno připomnělo.

03.08.2020

Amy a Roger: Na cestě Amy a Roger: Na cestě Morgan Matson

Říká se, že život je cesta. Road trip Amy & Rogera se mi líbil. Vyrazili jedním směrem a dostali se někam, kam nečekali. Trochu mi to připomnělo knihu Jeden rok bez tebe (vyrovnávání se se smrtí při autonehodě). Kniha mě donutila vzpomínat na všechny vlastní zážitky, kdy jsme se s mapou na klíně a nohama na palubní desce prodíraly Střední Amerikou. Naš playlist byl o tolik chudší, že mám doteď hrůzu, když slyším Žlutýho psa. K této knize se ještě někdy vrátím. Možná si ji přidám do čtečky na další cestu. Už aby jsme zase vyrazily...

Mimochodem na Spotify existuje Amy a Roger playlist, který obsahuje všechny zmíněné písně

02.08.2020 5 z 5

Wolverine: Starej dobrej Logan Wolverine: Starej dobrej Logan Mark Millar

Parádní jízda přes trosky Ameriky. Absolutně úžasná kresba, skvělý děj a starej dobrej Logan, který chce být už jen farmář a pacifista. Spousta odkazů na univerzum. Určitě jsem některé nepochopila (co je kdo je u Pym falls). V určitých chvílích mě opravdu zamrazilo. Opravdu skvělé a kapku děsivé.

01.08.2020 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Tak tohle ne. Tady jsem vyústění a pointu odhadla hned na začátku. Přišlo mi, že Robert jde celou první třetinu knihy chodbou. Postavy se navzájem ohromují svými znalostmi a dělají si přednášky ve chvíli kdy mají luštit záhadu nebo utíkat. Moc se mi líbily zajímavosti o městě a zednářích. Ale nic co by mi uvízlo v paměti.

31.07.2020 2 z 5

Dáma z dobré rodiny Dáma z dobré rodiny Therese Anne Fowler

Kniha byla velmi zajímavá. Američané se vymanili z vlivu krále jen proto, aby si vyrobili vlastní vrstvu aristokracie. Tyhle vlivné prominentní rodiny se brání proniknutí kohokoliv nového. Alva se to snaží zaujmout vyšší místo ve společnosti, kde jen bohatství nestačí. Staví domy, angažuje se v charitě, snaží se omlouvat manžela a vdát - prodat dceru za nejlepší nabídku. Viděla jsem dokument Dolarové princezny o manželstvích britských šlechticů s bohatými Američankami. Alva tam byla vykreslena jako manipulátorka a zlá žena. Tak jsem ráda, že jsem četla knihu, kde byla vykreslena trochu jinak.

31.07.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Moc příjemné překvapení. Romantická kniha, kde mají postavy opravdové a celkem uvěřitelné problémy. Ze začátku mi zápletka o dělení postele připadala jako blbina. Ale nakonec to bylo pěkné, vtipné a milé. Jsem ráda, že jsem se nechala nalákat obálkou.

28.07.2020 4 z 5

Marie Antoinetta: Strmý pád Marie Antoinetta: Strmý pád Juliet Grey

Tohle bylo nepříjemné čtení. Nevěděla jsem, jaká všechna příkoří si král s královnou museli prožít než přišel jejich konec. Pořád jsem jim přála, aby se útěk vydařil. Dějiny nepřepíšeme. Moc dobrá kniha. Vive la reine.

24.07.2020 4 z 5

Dubajka – příběh letušky Dubajka – příběh letušky Tereza Vichtereyová

Co se to s těma holkama děje? Dostanou práci letušky a napíšou pitomoučkou knížečku o letadélkách. Bazénku, snídaňek a pařbiček už jsem si užila až dost v Letušce třídy economy. Takže tuhle další nedočítám.

24.07.2020

První den mého života První den mého života Paolo Genovese

Čtyři lidé se snaží udělat ten poslední krok do prázdna. Dostávají šanci na sedm dalších dnů během kterých uvídí svět po nich. Uvidíte, jak jejich smrt zapůsobila na jejich blízké, poznáte jejich důvody k sebevraždě. Sedm dní ve světe, kde je nikdo nevidí a kde se je snaží zachránit tajemný bezejmenný muž. Bude těch sedm dní stačit? Chtějí vůbec změnit svoje rozhodnutí?

12.07.2020 5 z 5

Hrobař 3 a 4 Hrobař 3 a 4 Xavier Dorison

Trošičku slabší než první díl, ale pořád nadprůměr. Záporák je opravdu nechutný a pořád krok před naší partou. Určitě by se mi líbilo víc komixových westernů

11.07.2020