Temsiss Temsiss komentáře u knih

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Před čtením knihy jsem viděla seriál, který jsem si zamilovala a který mě namotivoval přečíst si knižní předlohu. Musím říct, že tohle je jedna z mála výjimek, kdy se mi více líbilo filmové zpracování. Čímž je můj názor tímto trochu ovlivněný. Musím tedy vynechat tu část, kde se v seriálu prolínalo Šest vran, což bylo naprosto skvělý, protože Milo že jo, což se v knize nedělo.
Kniha byla čistě z pohledu Aliny. I přes pár výtek, které mě trošičku štvaly (Kirigan nikdy není oslovován jinak než Temnyj), a pár těch, které mě štvaly trošičku hodně (polibek Aliny a Temnyje.. jejich celkový vztah, takový vnucený).

Celkově byl příběh dobrý, originální, ale trochu předvídatelný. Děj byl tajemný a napínavý, místy i romantický. Grišu bych hodnotila jako sázku na jistotu, pokud hledáte fantasy příběh s romantickou linkou a sexy záhadným protějškem :) Takové typické YA. Těším se na další díly, které snad budou akčnější a propracovanější.

29.06.2021 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Tak jsem se nechala zlákat chválou a opěvováním této knihy a musela si ji přečíst taky.
Z knihy jsem byla překvapená, vážně se mi líbila. Je to plné dobrodružství, akce a napětí (někdy až moc, zase mi trochu přišlo, že na jejich věk neměli ani chvilku odpočinku, něco bylo už přehnané). Děj opravdu sviští, akce se zastaví jen v pár momentech. A ten konec! Ten jsem upřímně nečekala :)
Vynikající prostředí v moderním světě, ale ve tmě bez moderních technologií, bylo zajímavé a dobře vykreslené. Kniha je originální se skvělou temnou atmosférou. Příběh se autorovi opravdu povedl a ilustrace ho krásně doplňují. Za mě super.
PS: ocenila bych i mapku Prahy :(

06.06.2021 4 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Vážně upřímně nechápu některé komentáře zde. Ano, kniha je jednodušší, děj je občas předvídatelný a občas je to i přehnané. Ale také je to určeno pro mladší děti kolem 11 let, ne pro dospělé čtenáře :)
Mně, jako dospělému čtenáři, se kniha líbila. Sérii dočítám hlavně ze setrvačnosti a abych měla přečtenou celou sérii, jelikož jsem ji začala číst jako mladší.
Líbí se mi, že autor nás pokaždé zavede na jiná místa - v tomhle případě do Japonska. Vykreslení této exotické země bylo zajímavé, autor zde zahrnul i jejich zvyky, což mi přišlo super. Správné chování a morální ponaučení zde samozřejmě nesmí chybět, stejně jako přestřelky Halta a Willa.
Je to oddechové čtení, když přihlédnete k cílové skupině, je to určitě zajímavá četba. Na konec bych chtěla ocenit přezdívky, které naši hrdinové dostali. Protože všechny byly samozřejmě projevem velké úcty!

06.06.2021 4 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Kellen, syn vážené rodiny, má velmi slabou, takřka žádnou magii. Kellen se díky své chytrosti a prohnanosti snaží všemožnými triky vyhnout svému údělu služebníka, když potká záhadnou Ferius Parfax, poustevnici s balíčkami karet. Spolu se svou novou známou se snaží zjistit svoji cestu, která ovlivní nejen jeho.

Musím přiznat, že tak dobré fantasy jsem dlouho nečetla. Příběh je originální, zajímavý a propracovaný. Hlavní hrdina není ten vyvolený, se super jedinečnými schopnostmi, které hned ovládne a zachrání svět. Je to mix zábavy a akce, nechybí zde ani jemná romantická linka ani boj o přátelství. Slovní přestřelky Ferius a kočkoveveráka stojí prostě za to. Vývoj Kellena mě vážně bavil, držela jsem mu pěsti celou dobu.

Námět je neokoukaný a osvěžující. Z knihy jsem byla opravdu nadšená a rozhodně budu v sérii pokračovat dál.
~~
„Udělej to, co si myslíš, že by udělal muž, kterým se chceš stát.“

17.05.2021 5 z 5

Anatomie rozhodování Anatomie rozhodování Richard Shotton

Anatomie rozhodování je perfektní kniha pro lidi, kteří se chtějí dozvědět něco o tom, zda je jejich chování předurčeno nějakým marketingovým výzkumem či ne.

Publikace je krátká, avšak délku si vynahrazuje informacemi. Těmi je kniha nahuštěna, občas jsem měla problém vše vstřebat. Je napsána jednoduše a srozumitelně, určitě není nutné mít hlubší znalosti o marketingu (já je nemám). Vše je zde popsáno, vždy začínaje nějakým starším prvotním výzkumem a pokračuje experimentem novějším. Experimenty v knize jsou zajímavé, v hodně případech jsem se dokázala ztotožnit. Knihu hodnotím kladně, bylo rozhodně zajímavá.

17.05.2021 4 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

V zemi, kde jsou někteří lidé nadaní Přízní, která jim umožňuje ovládat živly jako vodu nebo vítr, mramor či abstraktní pocity jako je strach, existuje dívka, která má velmi unikátní Přízeň – ovládání krev. Anastacya je princezna, která se snaží najít vraha svého otce. Na cestě za tímto úkolem se spřátelí s May, malou uživatelkou větru, a Ramsonem, zlodějem a intrikářem. Po tento čas se dozvídá spoustu tajemství o svém království a o svých bližních.

Nebudu lhát, děj mi přišel poměrně předvídatelný, spoustu věcí se dalo očekávat. I přes chyby (spoustu vážných zranění, za chvilku jsou ale v pořádku) se mi kniha líbila. Líbil se mi originální nápad a také bych chtěla ocenit dva hlavní hrdiny, Anu a Ramsona. Ana byla dost temperamentní, zároveň si dokázala jít za svým. Ramsonův vývoj postavy bylo zajímavé sledovat. Ten vztah mezi nimi mi akorát přišel takový unáhlený, ne moc vyvinutý. Líbilo se mi taky, jak tu nic nebylo jen černé nebo bílé, jen dobrý nebo zlý. Ať dostanete jakoukoli moc (například strašlivé ovládání krve), záleží vždy na vás, jak se s ní rozhodnete naložit.

Celkově je kniha čtivá, originální a zajímavá. Svět je tu propracovaný a od akce si moc neodpočnete. Jako fantasy čtení se špetkou (hodně moc) krve slouží parádně :)

17.05.2021 3 z 5

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Terry Pratchett

Originální příběh z pera mistra Pratchetta. Kniha nemá nic společného se Zeměplochou, jedná se samostatný příběh o mluvící kočce a jeho krysích společníků.
Příběh je čtivý a napínavý, i když konec byl trochu předvídatelný. Postavy jsou vtipné, rychle si je oblíbíte a rozhodně mají ty nejsuprovější jména. Knihu hodnotím jako milou oddechovku :)
~~
"Černý přeliv se na něj podíval. Byla to dlouhá, těžká noc. Nechtěl by si z ní pokud možno nic zapamatovat. A teď to vypadalo na ještě delší a těžší den. Zhluboka se nadechl. "Tady je můj návrh," prohlásil. "Předstírejte, že věříte, že krysy dokážou myslet, a já vám slíbím, že budu předstírat, že věřím, že lidé to dokážou taky".
~~
"Není to dokonalé, ale funguje to. Na pohádkách je totiž důležité to, abyste si vybrali tu, která přežije." ♥

04.05.2021 5 z 5

Pád Pád Albert Camus

V knize se dozvídáme o životě protagonisty, namyšleného právníka, který se postupně dostává v sérií příhod k přiznání, které zapříčinilo pád z jeho výšin.
Kniha je napsána v nezvyklé formě v podobě jakéhosi monologu se samotným čtenářem. Musím uznat, že mi chvilku trvalo, než jsem si na tento styl zvykla. Ale jakmile jsem se začetla, šlo to rychle. Výhodou knížky je i to, že je kraťoučká :) Ze začátku jsem měla problém i s hlavním hrdinou, který mi přišel nesympatický, ale po pár stranách jsem už byla zvědavá, jak se to bude vyvíjet, páč gradace napětí tu nechybí.

Celkově vzato se mi kniha líbila, určitě jsem ji nečetla naposled. Obsahuje spoustu hlubokých myšlenek o lidech samotných, je to takový rozbor pocitů a chování. Jedno přečtení je tedy určitě málo :)
~~
"Když se začnou obviňovat, můžete si být jisti, že to chtějí shodit na někoho jiného. Kajícní soudci."

11.03.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha je jedinečným vyprávěním o osamění, strachu a lásce. Příběh se věnuje malé dívce Kye, která v útlém věku přijde o své blízké a zůstane na všechno sama. Svoji spřízněnou duši nalezne v okolní přírodě, v bažině, která je plná krásy a porozumění.
Kniha je čtivá, děj není moc dramatický (i přes probíhající vyšetřování vraždy). Jedná se spíše o sondu do duše dívky, o vztahu k přírodě a o vztazích mezi lidmi. Motiv přírody je velmi silně protkán celou knihou. Myslím, že autorka velmi krásně a poeticky líčila přírodu a tím nám i ukázala, jak je pro Kyu příroda opravdu důležitá. S Kyou jsem soucítila celou dobu a obdivovala ji.

Příběh o holce z bažiny je velmi silný a dojemný. ♥ Celé to vnímám jako takovou horskou dráhu emocí, kterou jsem si naprosto užila. Za mě jedna z nejlepších knih, jaké jsem v poslední době četla. Po dočtení jsem měla úplně chuť jít se projít bosá do lesa :)
~~
“V její mysli se nevynořila otázka, zda bude žít, nebo zemře. Převážil mnohem větší strach z dlouhých osamělých let bez bažiny. Žádní racci, žádné moře. Jen místo bez hvězd.”
~~
“Dělám si záznamy, abych se mohla učit o bažině.”
“Nepotřebuješ vědět nic jinýho, než kdy a kde berou ryby, a to ti klidně povím,” řekl.
Zasmála se kvůli němu, což ještě nikdy neudělala. Obětovala další kousek sebe jen proto, aby mohla mít někoho jiného.

04.03.2021 5 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Tato kniha mě velmi mile překvapila! Příběh je velmi tajemný, odehrávající se v jedné malé vesnici, kde se zastavil čas. Tamní lidé se bojí bohů, modlí se před spaním a dodržují staré zvyky. Jednoho dne ze školy zmizí čtyři děti a vznikne tak záhada, která zanechá následky na celé vesnici po velmi dlouhou dobu.
Kniha je čtivá, s poutavým příběhem, má spád a správnou ponurou atmosféru s prvky slovanské mytologie. Celou knihu jsem byla napjatá, jak se to bude vyvíjet, a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Některé situace jsem čekala, ale musím říct, že mnohem více jich bylo překvapivých.
Mimochodem, jako jedna z mnoha bych chtěla ocenit obálku, která je děsivá a po přečtení knihy dostane naprostý smysl! ♥

Správné mrazivé čtení, ke kterému se určitě jednou vrátím. Knihu doporučuji, tajemná atmosféra se vám dostane pod kůži, ne li přímo do snů :)

17.02.2021 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Kniha je výpovědí smutného čtyřicátníka s krizí středního věku. Zoufale tápe ve své minulosti, ze které se jaksi ne a ne vymotat. Neuměl se smířit se svými chybami, snaží se odprostit od své letargie, což se mu taky nedaří, a proto polyká antidepresiva jako mentolky.
Celá kniha je protkaná pasážemi o francouzském zemědělství, úvahami o společnosti a detaily o střelectví (já osobně jsem tam ty pasáže nepotřebovala, trvalo mi, než jsem si ně zvykla, ale zase krásně doplňují vyprávění a Florentovu osobnost). Mě kniha začala bohužel bavit až od druhé poloviny, kdy mi přišlo, že se to trochu hýbe.

Kniha je bažinou složenou z deprese a beznaděje. Prostě jedno velké smutnění nad životem :) Je opravdu zajímavá, určitě se k ní ještě někdy vrátím.

~~
"Vypadá to, že jednoduše umíráte smutkem."
~~
"Vnější svět byl tvrdý a vůči slabým neúprosný, skoro nikdy nesplnil sliby a láska byla jediná věc, v níž šlo ještě možná věřit."

25.09.2020 3 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Knížka byla milá, vtipná, prostě parádní oddechovka. Je tu vážně kapka od všeho - humoru, lásky, dobrodružství a hlavně praštěnosti. Na příběhu není nic komplikovaného, jen se tu a tam někdo mění i ve zvíře. Každopádně velmi originální :) Bylo to pro mě překvapením a i přes některé maličkosti se mi kniha velmi líbila, postavy jsem si zamilovala. ❤️

19.09.2020 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Krásná pohádka pro dospělé, moc se mi to líbilo.
Příběh je opravdu jedním z nejkouzelnějších, co jsem kdy četla. Vesnice Zeď plná lidí, co každý den dělají obyčejné záležitosti, a hned za ní je magický svět Elfie, plný zajímavých bytostí, kouzelných svíček, mocných sedmikrásek a jedné spadlé hvězdě.
Neskutečně krásný příběh, který mi navždy utkví v paměti. :) Čtivé, poutavé, no prostě super!

Musím říct, že nejprve jsem viděla film, a to hned několikrát. Srší humorem a to mám na něm nejradši. Tady mi to trochu chybělo, obzvlášť celá část na lodi s kapitánem, ale i tak to byla paráda. Jeden z mála případů, kdy se podle mě film vyrovná knize :)

~~
"Přemýšlel, jak je možné, že mu tak dlouho trvalo, než si uvědomil, jak moc mu na ní záleží. Svěřil se jí se svými úvahami a ona mu řekla, že je idiot. Prohlásil, že je to nejkrásnější jméno, jakým ho v životě nazvali."

09.04.2020 5 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Čtení knihy bylo docela fajn. Příběh je zajímavý, vtipný a akční.
Dlouho jsem se na ni těšila, ale úplně utržená jsem z toho bohužel nebyla. Uvítala jsem nové božstvo, se kterým jsem se ještě nikdy nesetkala, a celkově pestrou škálu nadpřirozených postav.
Hlavní postava mi byla sympatická. Ne zrovna mladý, fešný a vtipný druid byl prostě super. Myslím, že Oberona a sousedku si zamiluje každý :)

(Spoiler) Trochu mi vadil fakt, že na to, kolik mu je, se někdy choval opravdu jak dítě. Celý život ho stíhal jeden z bohů, jehož zabití zabral popis dvou stránek. No, to pro mě bylo docela zklamání.
~~
".. a svázal mu pár přírodních vláken ve spoďárech s jemnými chloupky uprostřed zad, zhruba pět palců nad nim. Výsledkem bylo, že se mu okamžitě zařízly. To neomrzí ani po dvou tisících letech, ale ještě směšnější to je, když se obětí stane takový rozumbrada, který se pořád snaží tvářit, že ví všechno líp. "

27.03.2020 3 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Na první pohled se může zdát, že je kniha o ničem. Jen o klucích, kteří se vydají projít. Upřímně bych nečekala, že mě bude skoro 300 stránek o jednom dlouhém pochodu bavit.
Příběh je prostý - nesmíš zastavit. To je na tom to bravurní a šíleně napínavý, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a pořád jsem byla zvědavá, jak to s kým dopadne.
Konec se mi hodně líbil a jsem ráda za to, jak je napsán. I když musím říct, že bych si (pozor spoiler) přála lepší konec pro McVriese a Stebbinse. Pete mi přirostl k srdci a tohle mi bylo fakt líto. Stebbinse jsem tolik u srdce neměla, ale byl to oblíbenec.
Tahle bachmanovka se mi opravdu líbila, skvělé čtení :)

19.02.2020 5 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

"Medvídek ublížil Charlie, Charlie ublížila medvídkovi."
~~
Moje první Kingovka. Moje první láska. Moje první slzy nad knihou. To je pro mě Žhářka.
Díky téhle na první pohled obyčejné knize, jsem našla někoho, na koho už nedám dopustit. Ano, mluvím o NĚM. O tom muži, co píše tak geniální knihy. Který dokáže rozbrečet, ale i rozesmát, byť i jen absurditou situace. Který dokáže vyděsit, ale i uklidnit. On vás prostě donutí se vcítit do svých postav - v tomhle případě do malé Charlie a jejího otce. Nejenže Žhářka dává - ale ona i bere. A to zejména nervy. Času vám moc nezabere, protože když se do ní začtete - a já pevně věřím, že ano - kniha vás tolik pohltí, že ji budete mít přečtenou jedním dechem! :)
Jinak než geniální tahle kniha ani popsat nejde :) Doporučuji!

27.03.2014

Něco z Noční strany Něco z Noční strany Simon R. Green

Kniha koupená z nudy. A vůbec toho nelituji!
Napínavé, promyšlené, vtipné, nepředvídatelné (aspoň zčásti :D ), prostě geniální. John Taylor je prostě machr a já ho žeru. Vypadá to, že jsem si našla novou oblíbenou knižní sérii :)
------
Zavěsil jsem a usmál se na svou návštěvnici. Úsměv mi neoplatila. Věděl jsem, že spolu budeme vycházet skvěle. Přísně se podívala na šeptající televizi na mém stole, a tak jsem ji vypnul úplně.
"Je to společník," řekl jsem klidně. "Něco jako pes, ale lepší, protože ho nemusíte chodit venčit."

27.03.2014 5 z 5

Měsíční svit Měsíční svit Robyn Thurman

Dokonalé. Miluju Vtipálka a jeho smysl pro humor a módu. Stejně tak miluju smrtícího Nika, který na svého mladého bratříčka nedá dopustit. :)) Kniha je vtipná,originální a se skvělou zápletkou. Nemám co vytknout. Prostě perfektní. ;)

~
Robin už nejspíš dotelefonoval a za pět minut se objevil se sluchátkem v ruce. „To je Kaleb,“ prohlásil a rty měl bílé vzteky. „Chce s tebou mluvit.“
Nebyl jsem si jistý, proč se mnou a ne s Nikem, ale přijal jsem telefon se vším nadšením, jaké bych projevil, kdyby mi podával piraňu, která právě ucítila krev. „Zmrde,“ prohlásil jsem rázně místo pozdravu. To není zrovna nejdokonalejší telefonická etiketa, ale na nic lepšího jsem se nezmohl.
„Také ti přeju dobré ráno, Kalibane.“

24.01.2013 5 z 5

Sabriel Sabriel Garth Nix

Knížka pěkná, ale přišla mi spíš pro mladší čtenáře. Rozhodně bych ji nepřirovnávala k mladému čaroději s bleskem na čele nebo zemi plnou hobitů a mluvících stromů. Do toho má hodně daleko. Kniha byla dobrodružná, napínavá, ale jinak mě moc neoslovila.

16.01.2013 3 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

K téhle knize nemám co dodat. Je dokonalá a Bábi Zlopočasná je prostě úžasná :)

03.01.2013 5 z 5