tatruszka tatruszka komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Knihu jsem přečetla za necelé dva dny - totálně mě pohltila. I když mi hlavní hrdina někdy připadal dost "divný", musím uznat, že se mi někdy i "líbil". V podstatě mi bylo jedno jak se on nebo ona chovali, je to přece jenom kniha. Ale příběh mě zaujal, kniha byla čtivá a napínavá, doslova jsem ji hltala očima. A ať se to někomu líbí nebo ne, byla doslova naplněná sexuálním napětím, i když si sama osobně nedokážu ani představit, že bych sama něco takového snesla, moc ráda jsem ji četla a klidně bych se k ní vrátila.

24.07.2013 5 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Příběh byl stejně čtivý a zajímavý jako předchozí díly, ale musím říct, že mě bavil nejmíň, což ale vůbec nebránilo tomu, bych ji přečetla. Ale musím se přiznat, že mě filmové zpracování bavilo více.

24.07.2013 4 z 5

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Knihu jsem přečetla opět na počkání. Když jsem k ní zasedla, nemohla jsem přestat a moc snadno se k ní vracelo. Sem tam se mi nelíbilo chování postav, ale to už koneckonců k této knize patří, že ji nemůžeme ani trochu srovnávat s normálním světem a životem, takže se nad rozpolceným chováním hlavní hrdinky ani nikoho jiného nepozastavuju.

13.07.2013 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Knihu jsem četla dvakrát, protože jsem doufala, že ji podruhé lépe pochopím. Ale žádbá sláva se nekonala. Po třetí už se do ní asi nepustím.

Říkali mi Sisi Říkali mi Sisi Soňa Sirotková

Císařovnou Sisi jsem byla naprosto uhranutá a jistá "posedlost" jí mě drží doteď. Nejprve jsem viděla filmové zpracování (tří dílné) a byla jsem jejím životem unešená, ten film mi nasadil na oči růžové brýle. Tenkrát jsem se rozhodla, že si o ní zjistím více informací a musím říct, že realita po tom filmu pro mě byla dost krutá, ale badšení mi nevzala. Životopis císařovny je zde napsán románovu podobou, což se velice odbře čte, člověk se více vžije do společnosti té doby a přiučí se i něco z dějepisu.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tohle byla moje maturitní otázka - moc mi k srdci nepřirostla :-D. Ovšem příběh zapovězené osobnosti krysaře a lásky Agnes byl pro mě velice emotivní. Myslím si, že kniha rozhodně stojí za přečtení.

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Naprosto dokonalý, smutný příběh malého dítěte. Protože učím ve školce a mám k dětem moc blízko, probrečela jsem půl knihy. Samotný příběh je podle mě napsaný moc dobře, spojení dvou osamělých duší - dětské a zvířecí - mě silně dojal. Rozhodně už si ji nikdy nepřečtu, protože bych musela jít a tu rodinu nejspíš přerazit.

09.07.2013 5 z 5

Evžen Oněgin - kdo by tento příbě neznal? Líbí se mi příběhy z ruského prostředí a je mi docela jedno, jestli se jedná o Annu Kareninu nebo Revizora. Co se týče tohoto příběhu, když se mě ve škole profesorka zeptala, co soudím o konečném rozhodnutí Taťány, řekla jsem, že udělal dobře, že bych na jejím místě udělala to samé. Jenže teď už si tím tak jistá nejsem. Jde tady o lásku x materiální zabezpečení a společenské postavení. Co je důležitější? To už musí každý člověk po přečtení posoudit sám, a proto rozhodně doporučuji knihu přečíst.

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Nějak si nemůžu pomoct, ale když se řeknou Ostře sledované vlaky, tak si vždycky vybavím mladého Neckaře, přestože jsem knihu četla. Nějak mi ten film s knihou splývají v jeden celek, a nejsem si tak úplně jistá jestli je to dobře nebo není. Každopádně, co se týče samotného motivu, líbilo se mi propojení kritického období války s "obyčejnými" problémy hlavního hrdiny.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Moc se mi do čtebí této knihy nechtělo, až moc mi název připomínal "Romeo a Julie" a nechtěla jsem si tuto představu kazit nějakým nepovedeným pokusem se Shakespearovskému dramatu přiblížit. Byla jsem příjemně překvapená, že i když se v mnohém příběhem podobaly, vůbec mi to nevadilo a na konci knihy jsem ukápla i slzu nad jejich koncem. Rozhodně hodnotím kladně.

01.07.2013 5 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Opět jsem nejprve shlédla film a musím říci, že konečně chápu některé scény z něj :-D Opravdu si myslím, že i když mnoho lidí námět této knihy neschvaluje a nelíbí se jim, je kniha napsaná opravdu dobře, čtivě a zajímavě.

01.07.2013 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Četla jsem pár vybraných povídek kvůli maturitě, ale u všech jsem zasmála a dost mě pobavily. Pan Čapek uměl psát s vytříbeným vkusem a to se moc cení.

27.06.2013 4 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Nečetla jsem celou sbírku této knihy, jen myslím první polovinu a musím říct, že se mi četla docela dobře. Některé povídky mě zaujaly více, některé méně a celkově mám ze stylu autora i z příběhu dobrý pocit.

27.06.2013 3 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Tuhle knihu jsem se chystala číst kvůli povinné četbě, ale muzím říct, že mě příliš nezaujala, po několika stranách jsem se raději rozhodla zhlédnout filmové zpracování. Třeba se k ní jednou vrátím.

27.06.2013 3 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Jako první jsem viděla film, který se mi líbil tak na půl. Řekla jsem si, že si ze zajímavosti přečtu i knihu, abych mohla porovnat, i když mě téma upírů zrovna moc neláká. Po pár stranách jsem si uvědomila, že jsem do kniho tak začtená, že jsem neměla ani chuť přestat. Ta posledlost Belly Edwardem mi příjde až moc za vlasy přitažená, ale to je tak jediná vada, kterou můžu knize vytknout.

27.06.2013 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Já si nemůžu pomoci, ale příběh mě vůbec nezaujal, vadil mi autorův styl psaní. Knihu jsem ani nebyla schopná dočíst celou.

17.06.2013 2 z 5

Příběh této knihy je jedním z těch, o kterých by lidé měli vědět co nejvíce. Celý příběh mě ale bohužel nebavil, musela jsem se mnohdy snažit, abych se ke knize vrátila, ale konečný pocit byl moc dobrý.

17.06.2013 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Přečetla jsem pouze povídku Falešný autostop, námět by zajímavý a určitě originální, ale není to žánr, který bych přečetla celý.

16.06.2013 3 z 5

Anděl míru Anděl míru František Kožík

Tak Anděl míru byla kniha, kterou jsem musela přečíst v době studií, ale rozhodně toho nelituji. Co se týče J. A. Komenského, je součástí vzdělání každé učitelky a pro školství vůbec byly jeho díla velkým přínosem. Tento příběh je nabitý událostmi, s Komenským jsem prožívala veškeré jeho radosti, smutky, ztráty, po krůčcích jsem s ním postupovala při tvorbě jeho děl, které bohužel nakonec uhořely. Byla to hrozná rána osudu a já Komenského obdivuji, jak statečně to nesl. Byl to prostě Učitel národů. Rozhodně doporučuji přečíst každému, kdo se chce románovou podobou dozvědět více o jeho životě.

16.06.2013 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Příběh plný emocí a smutných lidských osudů. Chvílemi se příběh četli špatně, ale samozřejmě, že ty silné chvíle utkvěly v paměti navždy. Rozhodně je to jedna z mých oblíbených knih, i když bych se nejspíše už podruhé do ní nepouštěla.

16.06.2013 4 z 5