TaLu TaLu komentáře u knih

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Jaroslav Foglar

Kniha, která patří spíše do sběratelské kolekce. Myslím, že se zdařil záměr přiblížit Jana Fischera jako prvního ilustrátora Rychlých šípů. Dojala mě slova Jaroslava Foglara v úvodu a překvapilo originální vydání vzniku přátelství Mirka a Jarky. Jarka je svázaný a na plotě visí. Přišlo mi to vlastně logičtější, že nemůže utéct. A takových překvapení bude více. Těším se na další soubor s dalšími ilustrátory. A vlastně se těším na všechen čas, který opět prožiji s touto nezapomenutelnou partou přátel. Statečnost, čest, pravda, ochrana slabších. Rychlé šípy jsou Artušem a rytíři kulatého stolu v srdci Evropy.

13.04.2021 5 z 5

Nataša Nataša Iva Hercíková

Obsahuje tři knihy, které patřily k mým nejoblíbenějším. První a třetí díl jsem četla opakovaně, druhý jsem nemusela. Hledání sebe sama v dospívání, sny a touhy, objevování a zkoumání hranic. První lásky, které zůstanou těmi nezapomenutelnými, proč vlastně ? Možná proto, že projít si tou smrští emocí není vůbec jednoduché. Vztahy a touha po přátelství zůstávají stejné, takže kniha se doufám bude líbit i dnešním mladým, i když pochopí oni vůbec, že když se chce jít na rande, tak se to musí domluvit a ne vytelefonovat ? Takže vlastně nevím, zda se bude líbit, nebo bude odvrhnuta jako literatura z doby dinosaurů.

18.12.2020 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Možná že se budou trochu hůře předčítat, ale pro vzpomínky ji do dětské knihovničky zařadím. Vždyť tato kniha mého dětství obsahuje Pošťáckou pohádku, takový skvost nenapsali ani bratři Grimmové, tu dokázali vymyslet jen naši bratři Čapkové. Takže naše pohádky jsou prostě nejlepší a konec, zvonec.

09.12.2020 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Něžná kniha plná naděje, že i k nám doputují ta správná slova v pravý čas.
Melancholii se čtenář nevyhne, ale pro knihovníky je podobné putování splněným snem.

24.03.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

První díl série a začínající autorka.
Poměrně dlouhá souvětí snižují napětí.
V příběhu dochází několikráte ke změně podezřelého, vyšetřovatelé také až moc často mění názory, a vztah mezi nimi je přes všechnu snahu neprofesionální.
Zajímavá zápletka s obětí, proč došlo k posmrtnému zohavení.
Uvítala bych méně úvah a více vyšetřování podle stop, ne podle intuice.
Určitě si počkám, jak se to bude vyvíjet v dalších dílech.

06.03.2023 3 z 5

Krtek a medvědi Krtek a medvědi Zdeněk Miler

Vždy když čtu, nebo vidím film o Krtečkovi, zmocňuje se mě melancholie. Jak stárnu vnímám víc a víc, že on nestárne. Ale stejně ho mám stále ráda :o)

18.11.2022 4 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Autora moc neznám, ale hned si mě získal. Výrazně vykreslené charaktery postav, propracovaný děj, příběh ukazující jak závislosti ničí nejen uživatele, ale celé rodiny. Přesvědčivě vykreslený život v sektě. Měla jsem teď štěstí hned na dvě knihy s touto problematikou a obě byly výborné. Některé vyhrocené momenty působily trochu nevěrohodně, ale co my víme....jako lidé se někdy chováme opravdu šíleně.
.........
"Takový je přece princip fungování sekty. Najděte rozčarované. Nabídněte jim snadné odpovědi. Izolujte je. Vypěstujte v nich závislost. Ovládejte je. Povolte pouze jediný hlas, jediný názor, který nelze zpochybňovat ani mu odporovat.
Nakonec se podvolí. "

26.09.2022 5 z 5

O Červenáčkovi O Červenáčkovi Pavel Čech

Sedím v naší nové knihovně a znovu listuji komiksem Pavla Čecha O Červenáčkovi.
Jeho příběh, ve kterém nechává "vyrůst" Rychlé šípy mě tentokráte naplnil větší melancholií. V ilustracích je ukryto tolik opouštění, ke kterému nás život přivádí.
Tolik nevyhnutelného, které na nás číhá ve stínech dospělosti.
Tolik obav, zda nepřijdeme o všechno, co známe, o všechny, které známe......
Rozhlížím se kolem sebe a vidím, že na dosah mám knihy od pana Foglara. Ty ve kterých je ukryto dobrodružství tak pravdivé, že nás vtáhne do dění, ať už je nám deset, nebo sto.
Mít místo, kde stále žijí i naše dětské sny je důležité.
Ještě si připomenu, že přátelství - to pravé - vytrvá v každé životní bouři. No a mohu vyrazit do života, ve kterém už kolena bolí tak nějak trvale, nejen, když se odřou na kamenech.

11.08.2022 5 z 5

Znám tajemství Znám tajemství Tess Gerritsen

Napínavé. Zajímavé. Zápletka a místa činu neokoukaná. Vyšetřování s otazníky a úsilím najít odpověď. Osobní život bonusem navíc. Zkrátka výborný díl série. Měla jsem tip, který téměř vyšel :o)
spoiler:
Tak, s kterým světcem se spojuje vaše datum narození ? Docela jsem si oddechla, nedopadla jsem zle.

02.11.2021 5 z 5

Sestřičky a jejich tajná přání Sestřičky a jejich tajná přání Donna Douglas

Jeden z nejlepších dílů série. Setkáme se v něm opět se známými osudy, a tentokráte máme možnost sledovat hned několik postav a jejich příběh tak, jak pokračuje. Mnohé je odhaleno, mnohé vysvětleno, vztahy uzavřeny, nebo naopak pootevřeny k novým možnostem. A za vším tím hledáním a nacházením sílí mrak nevyhnutelné temnoty - vyhlášení války. Emoce na odděleních nemocnice Nightingale se přelévaly do mého nedělního odpoledne.
Moc se mi to líbilo ! Již dlouho jsem si přála dozvědět se něco ze života hlavní sestry a dalších. To, co je málo pravděpodobné jsem se naučila této sérii odpouštět. Vyhlížím s obavami další díl, přece jen, těch postav známe již tolik, a není pravděpodobné, že všechny přežijí válečné běsnění, když z historie víme, jak byl Londýn bombardován.

31.01.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Trochu úsměvné, číst tady komentáře ke knize, kterou komentovat podle mne nelze.
Možná právě v tom je tak jedinečná.
Kniha, kterou vlastně nelze číst.
Kniha, která se místo přečtení prostě jen "vnímá" ....
...a jinak se vnímá v našem dětství, jinak v době hledání sebe sama v dospívání, jinak ve věku, kdy máme spousty sil,... a jinak, když sílu zoufale potřebujeme nalézt.
A z toho všeho je jasné, že tahle kniha nebude nikdy patřit u mě do kolonky "přečteno" , mohla bych ji trvale mít zařazenu jako "právě čte" .
Můj pohled na přátelství byl mimo jiné formován právě mým setkáním s Malým princem, liškou, růží a autorem....

23.06.2015 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Taková lehká, nenáročná, letní oddechovka. Zpočátku mi vadila slovní spojení, kterým rozumí nejmladší generace a stálé používání mobilů. Postupně se příběh rozeběhl, čtenář se seznámí s Kodaní, příjemnou atmosférou a životním postojem Dánů. Poslední třetina knihy se mi líbila nejvíce. Manažerka Kate si musela přerovnat životní hodnoty a zjistit, co je pro ni vlastně důležité, a komu se rozhodne důvěřovat. Tak tři a půl hvězdy.

11.08.2023 4 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Knihy jsem přečetla samostatně, paní autorku mám moc ráda a vždy se těším na další knihu. Její příběhy, které doslova vykreslí před zrakem čtenáře nádhernou češtinou mohu opravdu doporučit. V rámci žánru patří k tomu nejlepšímu, co znám.

20.02.2023 5 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Nejdříve jsem knihu posoudila spíše jako dobrodružnou romanci, pak mě vyvedl z omylu gradující děj a přehodnotila jsem na smysluplné sci-fi s drsným diktátorským světem. Zajímavé je, že mi ten svět, ve kterém je spousta brutálních poprav a mučení přišel s ubývajícími stránkami fakt nechutný. Něž takto žít ( udávající sousedi a zkorumpované vedení), to se raději vydat vstříc Rudé bouři a věřit, že někde najdu jinou cestu.
Bylo to trochu jako na houpačce, ale výsledný dojem je dobrý.
A na prvotinu - velmi dobré !

22.10.2022 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Začátek nové série.
Propojení s minulou sérií, skrze dvě postavy, se mi moc líbilo.
Myslím, že úplně nejvíc pan Niedl umí popsat bitvy. Vždy slyším hřmot a výkřiky. Líbila se mi zápletka s darováním hradu.
Na hlavního hrdinu si budu muset zvyknout.
Díky prvnímu dílu, v knize nenajdeme opakování předchozího děje, to jsem byla ráda.

15.08.2022 5 z 5

Utajená sestra Utajená sestra Diane Chamberlain

Svižný příběh naplněný postupným odhalováním rodinného tajemství paní spisovatelka vykreslila pomocí slov tak, jak to umí. Velmi dobře. Psychologie jednotlivých postav v rodinném dramatu je uvěřitelná. Po náhlé smrti otce jeho dcera odhaluje, že nic není tak, jak si dosud myslela, a rozhodne se záhadám přijít na kloub. Pátrání jí nijak neusnadňuje ani její dětstvím a válkou narušený bratr. Odhalená pravda může poškodit mnohé.
Zpestřením je střídavé vyprávění postav i prolínání minulosti a přítomnosti.

11.04.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Na knihu jsme dlouho čekali a neubránila jsem se různým představám.
Lépe je nic nečekat.
První polovina knihy na mě skrze všechny události a zpracované příběhy jednotlivých postav, působila tíživě a beznadějně.
Nimbus se odmlčel a v tichu kuje nějaké plány, tonisty jsem nemusela ani v předchozích dílech, a teď je jich všude plno a stávají se klíčovými hybateli děje. Mé oblíbené postavy jsou jakoby v pozadí a nic moc se s nimi neděje. Na utajeném místě roste utajená stavba a jedna ctihodná smrtka tam má depresi. A aby toho nebylo málo, tak většina smrtek známých regionů, jsou vše možné, jen ne ctihodné !!
Ale přes všechny myšlenky čtu, čtu a čtu a když nečtu, tak na knihu myslím.
A pak přichází poslední třetina knihy, všechno zapadne na své místo jak ozubená kolečka ve složitém stroji, a já žasnu, jak to ten autor zase geniálně završil.
Doufám, že si jednou přečtu celou trilogii plynule, a ve světle konce uvidím jasněji jednotlivé stránky.
uf....na něco se vyplatí čekat- třeba i 117 let
" Víra v nic je totiž stále vírou v něco - a jedině dosažením věčnosti se dá poznat úplná pravda. "

19.03.2021 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

(SPOILER) Moc ráda čtu příběhy, kde je přítomno určité poselství a kde autor zprostředkuje různé pohledy na zásadní postoje.
Samo téma je originální. Existence společnosti, kde je život chráněný od početí do třinácti let. Poté mohou rodiče podepsat dokument v rozmezí mezi 13-18 rokem a jejich dítě je rozpojeno. Části jsou bezezbytku využity k darování orgánů. V počátku příběhu se na jedné dálnici protnou osudy tří takových dětí. Jejich další život je jedno velké dobrodružství. Čeho všeho se autor jen tak "mezi řádky " dotkl ? Jen některá témata, na která si teď vzpomenu: Adopce, dětské domovy, nechtěné děti, neplánovaná těhotenství, terorismus, náboženství, víra, hledání smyslu života, důsledky špatných rozhodnutí, hrdinství všedních i nevšedních dnů, propaganda, manipulace, šikana.
Při popisu procesu rozpojování mě doslova mrazilo z vědomí toho, že něco nepřejeme ani nejhoršímu nepříteli. Vlastně přát někomu něco zlého je vždy špatně.
Znovu žasnu nad tím, jak si mě tento autor získal svým stylem psaní i přemýšlení.
Líbila se mi myšlenka, že nechtěné dítě je možné položit na práh cizího domu a tito "čápnutí" lidé za něho mají od té doby právní odpovědnost. Ale od dobré myšlenky k dobrému dílu je velmi komplikovaná cesta. Dobré myšlenky prostě nestačí, musí také existovat dobří lidé.
Jemná nitka naděje s přibývajícími stránkami nabývá na síle a ani tentokráte mi to nevadilo.
Tak co, chtěli byste raději zemřít, nebo být rozpojeni?

23.11.2020 5 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Asi se nechá z pohledu vydavatelů pochopit, že často vydají autorův bestseller, a teprve když se autor "uchytí" na našem trhu, dojde i na jeho dřívější knihy.
Jen si někdy říkávám, KDO rozhoduje o tom, zda daný autor stojí, či nestojí za investici?
Jsme to opravdu my, čtenáři?
Občas se stane, že někdo vydá první díl série....a dál už nic.
A pak my, co jsme hendikepovaní bývalým režimem, a tudíž disponujeme zbytkovou ruštinou a žádnou jinou řečí, no jak my k tomu přijdeme, že si další díly nikdy nepřečteme ?
To by byl sáhodlouhý úvod k radostnému konstatování, že Jojo Moyes se natolik osvědčila (ať už rozhodoval kdo chce), že si konečně můžeme přečíst i její první román.
A tak jej také hodnotím. Příběh rodiny, kde jsou poněkud krkolomné vztahy, v zajímavém prostředí. Životy vnučky, dcery a babičky se protnou skrze nemoc dědečka a na povrch vyplouvají dávná tajemství. Příjemné čtení. Nejpoutavější je vyprávění z Hongkongu, kde vyrůstala babička. Malinko drhlo vylíčení z pohledu vnučky.
Jedno je jisté. Paní spisovatelka psát uměla, umí, a za nás všechny doufám, že ještě dlouho psát bude.

10.10.2020 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Podobný žánr nečtu moc často. Autor mě velmi mile překvapil. Svěží příběh rytířů z malé zanedbané tvrze na pozadí historických událostí má spád a zajímavý děj. Mladý král Jan Lucemburský se svou družinou přijíždí do Čech, aby se nechal korunovat na českého krále i se svou ženou Přemyslovnou Eliškou. Vyhledala jsem si informace o tomto období a myslím, že se autor poměrně přesně drží historie. Do tohoto známého rámce narouboval postavy, které tvoří obyčejný lid. Neměli to vůbec lehké. Dohodnuté sňatky, loupeživé tlupy, kruté zimy, násilí pánů, o hygieně nemluvě.
Těším se na další díly.

20.09.2020 5 z 5