Sylvanas Sylvanas komentáře u knih

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Tohle byla moje první manga, co jsem kdy četla. Opačný způsob čtení mi sice dělal ze začátku trochu problém, ale postupně jsem si zvykla. Příběh byl vcelku fajn, i když trochu drasťák.

24.04.2018 4 z 5

Z kostí a inkoustu Z kostí a inkoustu Rachel Caine (p)

Tuhle knížku jsem nakonec ani nedokázala dočíst. Několikrát jsem se ze začátku rozmýšlela, jestli jí mám dát ještě šanci nebo ne, po několikátém rozmýšlení ale nakonec zvítězila ona druhá možnost.
Je možné, že by mě potom i bavila o něco víc, ale těch prvních cca 50 stránek (ano, víc jsem jich nezvládla přečíst) mě opravdu vůbec nebavilo. Ani toho, že jsem jí nedočetla, moc nelituji, protože by mi to přišlo jako zbytečná ztráta času. Už od prvního okamžiku mi neseděla jak hlavní postava, tak místo děje a hlavně, příběh se plazil jako slimák. Pro mě jedno velké zklamání, a to jsem se na tuhle knihu opravdu těšila.

20.04.2018 2 z 5

Válečný kůň Válečný kůň Michael Morpurgo

Poprvé jsem viděla film a teprve až po několika letech jsem zjistila, že byl natočen podle knižní předlohy, proto jsem se rozhodla si knížku přečíst. Příběh byl jednoduchý a přitom krásný a dojemný. Nejednou se mi při čtení objevily slzy v očích.

15.04.2018 4 z 5

Memento Memento Radek John

Mám chuť říct, že kniha byla nudná. Na druhou stranu si ale uvědomuji, že to není chyba té knížky. Nudný je život všech těch narkomanů, kteří v knize vystupují. Dávka, dávka, dávka! Já husa naivní jsem až do konce doufala, že se z toho Michal vyhrabe a upřímně mě dost zklamal. Ufetovat se k mrzáctví nebo smrti? Děkuju, nechci!
Ano, nechápu, jak si někdo dokáže dobrovolně zničit život jenom kvůli tomu svinstvu. Problémy? Ty má hodně lidí! Ať mě odsuzuje kdo chce jak chce, pro mě jsou prostě feťáci jen ubožáci, kteří nejsou schopní se vyrovnat s problémy jinak než drogou! Je přece tolik jiných způsobů! Ale proč se s něčím obtěžovat, když si stačí jen něco dát a problémy ihned zmizí...
Nemyslím si, že by nějaká knížka nebo film dokázaly člověka dostatečně odradit od drog. Možná, že by se nějaké procento lidí přeci jen našlo, ale když to někdo bude chtít zkusit, tak to zkusí, stejně jako do toho třeba i nakonec spadne - knížka neknížka. Když ten člověk nebude mít vůli, tak ho stejně nic nespasí.

31.03.2018 3 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Tuhle knížku jsem měla už skoro rok v seznamu těch, co jsem si chtěla přečíst. Mrzí mě, že jsem to neudělala dřív.
Jsem ráda, že byla napsaná pouze jako jeden díl. Hodně krát jsem četla série, kde se očividně autor snažil napsat toho co nejvíc (aby mohl prodat co nejvíc, si myslím) a nakonec z toho vzešlo cosi, co kolikrát stálo za dvě věci... Jsem panu Nessovi (potažmo paní Dowdové) neskutečně vděčná za to, že tu knížku napsal od srdce a taky tak, aby z ní bylo něco pořádného.
Četla jsem jí jenom dva dny. Pravda, nebyla zrovna jednou z těch delších, ale obecně čtu knížky rychle jen ve dvou případech - když mě nebaví a nebo když je tak skvělá, že nedokážu dělat moc přestávek ve čtení a chci neustále postupovat dál v příběhu. Tohle byl ten druhý případ.
Ta knížka mě nadchla už na začátku, kdy jsem si přečetla „hloupou“ anotaci vzadu na obalu a pak i Slovo autora. Do poslední chvíle jsem nevěděla, co se stane, ale konec mě nezklamal. Naopak jsem se na to cítila připravená - možná jako Conor. Teď můžu naprosto upřímně říct, že to byla jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. A co je na tom nejlepší, mám pocit, že mi i něco dala.
A myslím si, že by se ta kniha Siobhan líbila. Určitě by se jí moc líbila.

28.02.2018 5 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Ze začátku jsem si říkala: „Páni, to je super!“ Nic, co by mělo podobný námět jsem zatím nečetla. Uchvátila mě tramvaj s číslem nula i Tunelice. Pak se to ale začalo kazit, jako samotné město.
Střed příběhu mi přišel oproti začátku poměrně nudný, syrový až chudý. Možná, že právě proto, jak se mi na začátku všechny nenormální věci zdály úžasné, mi pak připadaly naprosto samozřejmé.
Konec měl ale rozhodně něco do sebe. Na jednu stranu mě sice trochu naštvalo, že zůstal otevřený (A že mě sakra zajímalo, jak že to hodlá Lazar vyřešit!), ale na tu druhou byl vážně filozoficky zaměřený, což se mi opravdu líbilo a donutilo mě to nad mnoha věcmi přemýšlet.

29.01.2018 4 z 5

Rusalčina píseň Rusalčina píseň Tony DiTerlizzi

Slabší než prvních 5 dílů. Zbytečný natahovák série Spiderwicků, další dva díly jsem už ani nečetla.

16.01.2018 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Tahle knížka je jedna z lepších pro maturitní četbu. Není to sice můj šálek kávy, ale číst se to dalo poměrně obstojně.

08.11.2017 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Z téhle knihy mám smíšené pocity. Ze začátku mě bavila (jako většina knih), postupně mě ale začala nudit.
Nejvíce to zavinila ta část s knihou Císařský neduh a cestou do Amsterdamu. Jednoduše mě to nebavilo - přišlo mi, že se pak celý příběh motal jenom kolem toho. A taky mě zklamal konec, byl na mě příliš useknutý.

20.10.2017 3 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Takhle knížka mi otevřela oči. Někdo by mohl namítat, že vše, co se v ní píše, jsou jen hloupé výmysly nějakých bláznů. Dobře, kdo chce, tak ať si to myslí. Já jsem toho názoru, že tajemství existuje. Ono je to vlastně trochu paranoidní, že si za všechno můžeme sami, ale když se zpětně zamyslím, tak mi dávají určité věci, co se mi dříve staly, smysl.
Poprvé jsem viděla sice film, každopádně kniha je psaná právě podle něj, tudíž se liší jen minimálně - snad jen že je obsáhlejší. Oceňuji na ní zpracování (jak text tak i grafiku) a hlavně ono poselství, jenž přináší.

11.10.2017 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Knihu bych hodnotila tak průměrně. To, že byla psaná stylem dopisů jí přidalo na zajímavosti a originalitě, nicméně příběh mi přišel poměrně usekaný a nepřehledný.

09.08.2017 3 z 5

Jak mluvit s koňmi Jak mluvit s koňmi Henry Blake

Knížka byla skvělá. Je neuvěřitelné, jak dokázal autor komunikovat se svými koňmi a také je neuvěřitelné to, že vše bylo založené na tak „primitivních“ věcech, jako je přirozené koňské chování a řeč. Čtenář rozhodně získá díky této knize jiný pohled na koňský svět a myšlení.

26.07.2017 4 z 5

Jezdectví - Základní kurz pro začátečníky Jezdectví - Základní kurz pro začátečníky Monika Krämer

Velmi užitečná knížka. Text je stručný a přitom výstižný. K teorii je samozřejmě zapotřebí i praxe, ale v téhle knížce je lehké se orientovat (i díky obsahu), a tak je snadné tu najít co, co si člověk zrovna potřebuje zopakovat.

08.07.2017 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Poslední kniha byla možná o trochu lepší než druhý díl. Bylo tu pár dobrých částí, včetně poslední kapitoly (která byla zároveň za mě i tou nejlepší), kde se vrátil starý humor z prvního dílu, akorát ten pohádkově šťastný konec tam být nemusel. Zbytek mi ale připadal jako uvařený z vody.
Je mi nadevše jasné, že napsat knížku není nic jednoduchého, ale často se rozčiluji nad otázkou (i u filmů): Proč to má sakra další díly?! (no jasně - autorovy z toho jdou výdělky, protože když už si člověk koupí a přečte první díl, tak ho to často donutí udělat to samé i u dalších). Autor pak vymýšlí všemožné věci, a výsledek někdy stojí za dvě věci - prd a ztrátu času.
Pak Riggs očividně potřeboval zaplnit spoustu děr v příběhu, tak narychlo vymyslel příběh o Knihovně duší a Abatonu a tradá!, máme tady třetí díl, dámy a pánové. Jak říkám, jako uvařené z vody. Nikdy předtím o ničem takovém nebyla v předešlých dílech ani zmínka a najednou je to tu, prostě jako kdyby z nebe najednou uhodil blesk a nikde žádná bouřka.
Moc mě mrzí, že nezůstal jenom první díl sám samotinký. To bych si ho hned zapsala na seznam přání a pak až bych ho vlastnila by pro mě byl jako zlatá cihla, ale bohužel. Tohle je třetí série, kterou jsem přečetla a jsem pevně přesvědčená, že se v dlouhé budoucí době do žádné další nevrhnu. Zlaté knížky o jednom díle!

04.07.2017 3 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Těšila jsem se na čtení, ale jsem zklamaná. Šlo o typický natahovák série, který mi zkazil příjemný dojem z prvního dílu.
Četla jsem knížku rychle jen z toho důvodu, abych už to měla za sebou a dostala se k poslednímu dílu. Před tím, než jsem se do téhle série vrhla, jsem si říkala, jestli se do ní mám vůbec pouštět, jelikož už mám jisté ne moc pěkné zkušenosti s trilogiemi. Nemůžu jednoznačně říct, jestli to byla chyba, ale zachraňuje to jen první díl, který by si dle mého názoru vystačil klidně sám. V Podivném městě mi prostě vůbec neseděli nové postavy a celkový vývoj příběhu.

28.06.2017 3 z 5

Tahle kniha byla opravdu skvělá, film se s ní nedá za nic na světě srovnávat. Bavila mě od začátku do konce a často jsem se u ní i nasmála, nejvíce asi při scéně "Jak by si doktor Golan přál, abych se vykadil?" na str. 178 :D. Těším se na další díly.

20.06.2017 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Na knížku jsem se těšila. Námět byl dobrý, zpracování mě ale zklamalo. Z toho důvodu bych u R.U.R. kladně hodnotila jen filozofické zamyšlení knihy a její konec.

31.05.2017 2 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Ze začátku jsem byla z knihy zklamaná, taky mi dělal problém autorův styl psaní. Asi na 35. stránce jsem ji zaklapla a rozhodla se, že už jí dál číst nebudu. Nicméně jsem ji asi po půl minutě otevřela a řekla si, že jí dám ještě šanci. Chybu jsem neudělala.
Při čtení se ve mě vystřídalo nespočet pocitů, hlavně konec byl velmi smutný. Je ale dobře, že to skončilo právě takhle - příběhu to dodalo na reálnosti, a to mnoha knihám se šťastným koncem prostě chybí.

24.05.2017 4 z 5

Oheň Oheň Julianna Baggott

Asi nejsem jediná, kdo od téhle série čekal něco víc. Oheň bych hodnotila podobně jako Splynutí - až na konec. Ten mě překvapil a zklamal zároveň. Překvapil proto, že to byla ta nejzajímavější část z celé knihy a zklamal proto, že příběh zůstal otevřený. Celou sérii člověk čeká, jak že to vlastně nakonec celé dopadne, a ono to v podstatě nedopadlo nijak. Myslím, že tím autorka výrazně podkopala kořeny celému příběhu. Ano, nešťastníci se dostali do Dómu, ale co bylo pak? Začali se tam spolu s Čistými zabíjet navzájem, nebo spolu začali všichni žít v míru?
I u téhle trilogie se mi potvrdilo, že druhý díl je na natáhnutí příběhu a třetí je buďto lepší anebo horší než ten první, který ale bývá většinou nejlepší - z důvodu toho, že má autor dostatek inspirace. V tomto případě má ale první díl navrch.
Na závěr bych snad jen tuhle sérii shrnula touto větou: Nejdřív přišly Exploze a pak už byl všude jenom popel, prach a tma.

17.05.2017 3 z 5

Tři malé pirátky Tři malé pirátky Georgie Adams

Tuhle knihu jsem v dětství ráda četla, taky jsem zbožňovala všechny ty obrázky.

27.04.2017 4 z 5