Válečný kůň

Kniha začíná přátelstvím mezi koněm Joey a mladým mužem Albertem, který jej zkrotí a vycvičí. Když jsou oba násilně odděleni, příběh dále vypráví o mimořádné cestě koně, který putuje během první světové války, mění a ovlivňuje životy těch, se kterými se setkává - s britským jezdectvem, německými vojáky, francouzským farmářem a jeho vnučkou - před tím, než příběh dosáhne svého emocionálního vyvrcholení v srdci Země nikoho. První světová válka je v knize líčena prostřednictvím cesty koně Joey. Je to putování plné radosti i smutku, vášnivého přátelství a velkého dobrodružství. Válečný kůň je působivý příběh se silným mírovým poselstvím. Kniha se stala předlohou k úspěšné divadelní hře oceněné celou řadou cen. Příběh o přátelství a válce byl také přepracován do podoby scénáře ke stejnojmennému filmu, který natočil Steven Spielberg....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96619/valecny-kun-JPx-96619.jpg 4.6217
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Pragma

War Horse, 2009

Kniha Válečný kůň

Kris1001
11. listopadu

Nejdříve jsem viděla film a když jsem objevila i knihu, tak jsem s její koupí neváhala. Film se mi líbil a kniha ještě víc. Kniha je napsaná pěkně, čtivě, líčí nelehké situace, ve kterých se z nenadání kůň jako vypravěč ocitl. I přes to, že knihy na válečné téma mě většinou vůbec nelákají, tato byla výjimkou. Opravdu nádherně psaný příběh prostřednictvím smýšlení a pocitů zvířete.

Mishi

Dojemný příběh o síle přátelství mezi koněm a člověkem, které nezlomila ani válka.
Nejdřív jsem viděla film a až později jsem zjistila, že existuje i kniha. Obojí má něco do sebe.

Paulus.1987

Myslím, a zřejmě nebudu sám, že první světová válka je v literatuře na rozdíl od té druhé poněkud opomíjená. Bohužel. Již delší dobu jsem si chtěl přečíst nějakou knížku o Velké válce, i když vím, že Remarque byl jen jeden. Během prohledávání Databáze knih jsem tak objevil Válečného koně.

Po přečtení musím konstatovat, že se nejedná o válečný román v pravém slova smyslu. Dějová linie se primárně soustředí na přátelství chlapce Alberta a jeho koně Joeyho, jejich odloučení a další osudy během války. Je poznat, že je knížka psaná pro mladé čtenáře – malý rozsah, jednoduchý a dojemný děj se šťastnými náhodami, žádné naturalistické líčení válečných hrůz. Z celkového hlediska by se román dal s trochou nadsázky označit za pohádku odehrávající se na pozadí války. Tím ale knížku rozhodně neshazuji, čte se velmi dobře, není přemrštěně patetická a hlavním hrdinou je navíc krásné a ušlechtilé zvíře.

Z pohledu dospělého čtenáře bych měl knížce dát maximálně čtyři hvězdičky, ale tu pátou nakonec dávám autorovi za snahu přiblížit první světovou válku dětem a mladým čtenářům. Být v jejich věku, asi bych děj knihy prožíval více.

„Fritzi, chlapče, myslím, že kdyby nám dvěma dali hodinku nebo dvě, my bysme tady ten podělaný bordel vyřešili. Žádný další vzlykající vdovy a brečící děcka u mě v údolí, a u tebe taky ne. A kdyby došlo k úplně nejhoršímu, mohli bysme to všecko rozhodnout mincí, viď?“

martinastefkova

Moc milý příběh spíše pro mladší čtenáře. Kdybych ji četla tak před 13 lety, určitě by ode mě měla pět hvězd.

Elizza

Moje srdcovka z dětství. Strašně jsem to žrala.

MamaKnihomolka

Mě osobně jako milovnici koní se film nelíbil (spíše z toho hlediska, že tam koně trpěli, jinak zpracování perfektní). Dost jsem se knihy bála, protože většinou je kniha lepší než film. Bála jsem se že tam bude více morbidních scén a já to nedám. Ale zjistila jsem, že film byl oproti knize velmi přemrštěný a nakonec jsem knihu úplně s přehledem přečetla. Je velmi jednoduše psaná a má krátké kapitoly. Konec byl úžasný a dobře promyšlený. Prostě doják :)

TerryDee
10.11.2019

Milé počtení, které nikoho neurazí. Dojemný příběh koně jménem Joey, který si prožil mnohé - poklidný život na farmě, přátelství, válku a její hrůzy a nástrahy, znovusledaní s milující osobou.

_Michelle_
24.09.2019

Dojemný příběh o nezlomném poutu mezi zvířetem a člověkem. Vše je vyprávěno z pohledu koně, který žil a SPOILER přežil pro svého pána, kamaráda a především parťáka.

Mandolína kapitána Corelliho
Mandolína kapitána Corelliho