Válečný kůň

Kniha začíná přátelstvím mezi koněm Joey a mladým mužem Albertem, který jej zkrotí a vycvičí. Když jsou oba násilně odděleni, příběh dále vypráví o mimořádné cestě koně, který putuje během první světové války, mění a ovlivňuje životy těch, se kterými se setkává - s britským jezdectvem, německými vojáky, francouzským farmářem a jeho vnučkou - před tím, než příběh dosáhne svého emocionálního vyvrcholení v srdci Země nikoho. První světová válka je v knize líčena prostřednictvím cesty koně Joey. Je to putování plné radosti i smutku, vášnivého přátelství a velkého dobrodružství. Válečný kůň je působivý příběh se silným mírovým poselstvím. Kniha se stala předlohou k úspěšné divadelní hře oceněné celou řadou cen. Příběh o přátelství a válce byl také přepracován do podoby scénáře ke stejnojmennému filmu, který natočil Steven Spielberg....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96619/big_valecny-kun-JPx-96619.jpg 4.5239
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Pragma

War Horse, 2009

Kniha Válečný kůň

Dandy1
04.09.2022

Hrdinové ve válce nebyli jenom lidé.

Obelix15
23.08.2022

Krásný příběh, u kterého nezůstane jedno oko suché. Fantazie pracuje na plné obrátky a nenechá Vás nadechnout.

cori
19.10.2021

(+ SPOILER) Válečný příběh určený pro mládež nezobrazuje naturalisticky hrůzy války, ale válečné utrpení přibližuje na osudu obyčejného koně, který nejprve slouží u kavalérie, pak je zajat a u nepřítele tahá sanitní vozy, aby nakonec málem zemřel při tahání děl. Je to pohádka, v níž kůň rozumí lidské řeči a dokonce mu nedělá problémy ani angličtina, němčina a francouzština. Vyprávění zcela mě pohltilo. Knihu bych doporučila žákům 8. či 9. třídy.

petrarka72
09.10.2021

Příběh z koňské perspektivy - věcný, silný. Film jsem neviděla, a tak fantazie pracovala naplno; obraz raněného koně, bloudícího mezi kluby ostnatého drátu v zemi nikoho, se mi bude vracet...

janqa410
18.12.2020

(+ SPOILER) Moc se mi líbilo vyprávění z pohledu ne koňského hřbetu, ale z pohledu koňských očí. Osvěžující pohled nejen na život koně, ale i na to, co všechno musel zažít.
Znám film, moc se mi líbí, ale v tomto případě je lepší, propracovanější (už jen Joyeho útěk dráty, nebo třeba Topthornova smrt), a v tomto případě, je dle mě kniha, lehce přehodnocená. Ale fajn čtení, o tom žádná, ale už se k ní vracet určitě nebudu.

Kris1001
11.11.2020

Nejdříve jsem viděla film a když jsem objevila i knihu, tak jsem s její koupí neváhala. Film se mi líbil a kniha ještě víc. Kniha je napsaná pěkně, čtivě, líčí nelehké situace, ve kterých se z nenadání kůň jako vypravěč ocitl. I přes to, že knihy na válečné téma mě většinou vůbec nelákají, tato byla výjimkou. Opravdu nádherně psaný příběh prostřednictvím smýšlení a pocitů zvířete.

Mishi
23.08.2020

Dojemný příběh o síle přátelství mezi koněm a člověkem, které nezlomila ani válka.
Nejdřív jsem viděla film a až později jsem zjistila, že existuje i kniha. Obojí má něco do sebe.

Paulus.1987
05.08.2020

Myslím, a zřejmě nebudu sám, že první světová válka je v literatuře na rozdíl od té druhé poněkud opomíjená. Bohužel. Již delší dobu jsem si chtěl přečíst nějakou knížku o Velké válce, i když vím, že Remarque byl jen jeden. Během prohledávání Databáze knih jsem tak objevil Válečného koně.

Po přečtení musím konstatovat, že se nejedná o válečný román v pravém slova smyslu. Dějová linie se primárně soustředí na přátelství chlapce Alberta a jeho koně Joeyho, jejich odloučení a další osudy během války. Je poznat, že je knížka psaná pro mladé čtenáře – malý rozsah, jednoduchý a dojemný děj se šťastnými náhodami, žádné naturalistické líčení válečných hrůz. Z celkového hlediska by se román dal s trochou nadsázky označit za pohádku odehrávající se na pozadí války. Tím ale knížku rozhodně neshazuji, čte se velmi dobře, není přemrštěně patetická a hlavním hrdinou je navíc krásné a ušlechtilé zvíře.

Z pohledu dospělého čtenáře bych měl knížce dát maximálně čtyři hvězdičky, ale tu pátou nakonec dávám autorovi za snahu přiblížit první světovou válku dětem a mladým čtenářům. Být v jejich věku, asi bych děj knihy prožíval více.

„Fritzi, chlapče, myslím, že kdyby nám dvěma dali hodinku nebo dvě, my bysme tady ten podělaný bordel vyřešili. Žádný další vzlykající vdovy a brečící děcka u mě v údolí, a u tebe taky ne. A kdyby došlo k úplně nejhoršímu, mohli bysme to všecko rozhodnout mincí, viď?“