Z kostí a inkoustu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jess a jeho rodina se živí pašováním knih. Ve Velké knihovně v Alexandrii je totiž uloženo veškeré vědění světa a vlastnit knihy je přísně zakázáno. Proto se najdou mnozí, kteří jsou za ně ochotni nemálo zaplatit. Jess dostane možnost ve Velké knihovně studovat a získat tak zákulisní informace důležité pro jejich rodinný obchod. Brzy ale zjišťuje, že Knihovna je mnohem temnější a zlověstnější místo, než si vůbec dokázal představit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353182/big_z-kosti-a-inkoustu-hcu-353182.jpg 4.1197
Série:

Velká knihovna 1.


Žánr:
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)
Originální název:

Ink and Bone, 2015


více info...
Nahrávám...

Komentáře (54)

Kniha Z kostí a inkoustu

petr_
08. ledna

Tento příběh mě zaujal protože je o knihách. Když jsem ho dočetl, tak jsem zjistil, že je o technologiích tak jak je dnes vnímáme, nebo budeme brzy vnímat. Knihovna představuje organizaci, která se vymyká běžnému životu. Její členové mají privilegia, kterých normální lidé dosáhnout nemohou. Knihovna v podstatě určuje které knihy může veřejnost používat a vlastně i k čemu, a tento monopol si úzkostlivě brání.
Ale i uvnitř knihovny jsou různé frakce, které mají rozdílný pohled na její budoucnost, takže některé (politické) problémy vážně zasahují do její činnosti.

Řekl bych, že je to momentálně velmi aktuální téma, kdy jsme všichni on-line a v dnešním světě technologické firmy mohou zasahovat podobným způsobem do našeho života a oklešťovat naši svobodnou vůli.
Majitelé sociálních sítí, mohou omezovat jakým způsobem a na jaká témata budeme diskutovat v chattech, mohou vám zrušit účet atp. Mobilní operátoři jsou schopni kdykoliv zjistit jakou komunikaci vedete a s kým a dokonce dokáží určit, kde a kdy jste byli. Firmy vyrábějící elektromobily rozhodují jestli dojedete s autem 300, nebo 500km a možná, že mohou vaše auto on-line i zneprovoznit.
Takže se kvapem blíží doba, kdy tato realita bude naším každodenním chlebem.

erousek007
05. ledna

Vědění je vším. Vědění je moc. Knihovna nejenom vědění uchovává, ale i rozhoduje o tom, kdo a co bude vědět. A všichni ti, kdo narušují nebo ohrožují zaběhnuté pořádky musí zmizet.


padajicidvere
07.12.2022

(+ SPOILER) Je to naprosto zvrácené, že něco tak samozřejmého jako jsou knihy, psaný text, všem volně dostupné, to vše by bylo nelegální. Šílené. Je absurdní, že zachovávají pouze originály a v případě jejich případného zničení mají přednost před lidmi. Přitom z logiky je přece jasné, že stačí knihtisk, aby bylo tolik textů, že by jejich zničení ve městě nevadilo.. originál a kopie po celém světě to jistí.

To, že Jess pochází z rodiny pašeráků a pořád slepě věří v dobro Knihovny, mi nešlo na rozum. Kde bral ten optimismus? Přece bylo nad slunce jasné, že taková instituce bude zvrácená. To stejné s paliči. Ti, co knihy milovali jim nerozuměli. Upřímně jsem paliče chápala, raději dílo zničit, aby měl člověk šanci, když odmítají pokrok.

Železná věž působí jako dojící stanice, množírna talentů. Je to nechutné..

Upřímně jsem doufala, že T. přežije.. byl skvělý ve své laskavosti a bezprostřednosti.

chodícírohožka
26.10.2022

Knížku jsem rozčítala dlouho, první kapitolu jsem průběžně vzdávala, protože mi připadala strašná a nelogická. Ale potom to začalo. Příběh se rozjel, zaplnil úžasnými postavami, odhalil dechberoucí svět a já jsem najednou potřebovala další díl.
Velká knihovna je úžasnou sérií, kterou jsem si naprosto zamilovala. Má své mouchy, ale více než bohatě to vynahrazuje vším ostatním. Do češtiny jsou bohužel přeložené jenom první dva díly, nicméně stojí zato si přečíst i ty ostatní - každý díl je totiž ještě lepší než ten předchozí.

Elena_Dark
27.08.2022

S takhle moc autenticky promyšlenou knihou jsem se snad ještě nesetkala. Kniha byla skvělá, krutá, chladná a opravdu místy rvala mé srdce na kusy. Musím tedy podotknout, že na začátku knihy jsem si vůbec nebyla jistá, do čeho jdu, a i když jsem se do toho vrhla bezhlavě přímo po hlavě, kniha mě nezklamala. Určitě se chystám na další díl, jediné, co mě mrzí, a co jsem se bohužel dozvěděla až dnes, že před dvěma lety autorka zemřela. Když jsem se to dozvěděla, bolelo to. Jediné, co po ní zůstalo, je tenhle nádherný příběh s hlubokým poselstvím.

Digiivca
21.08.2022

Vymyslela jsem si pro sebe nové přísloví. Nesuď knihu podle ceny. Na tuto knihu jsem narazila v bazaru. Jelikož mám ráda knihy o knihách, také mě zaujala obálka a název. Tak jsem si ji koupila. A nelituji toho. Velmi krásný příběh a je čtivá. Zaujala mě tak, že si musím hned pořídit druhý díl :-)

E-liška-S
08.08.2022

Čtení této knížky jsem si moc užila. Sedl mi jak svět (včetně zajímavých vsuvek mezi kapitolami, kde se čtenář mimo jiné dozvěděl o tom, jak se tato alternativní historie liší od té naší skrze dopisy a dokumenty) tak hlavní hrdina a další charaktery.

Oceňuji také temnější atmosféru a to, že v základu svět, který je nám předkládán jako poměrně krutý a nevlídný má opravdový dopad i na postavy... nikdo není šetřen a i když věřím, že i dalším čtenářům jako mě ukápne u čtení slza, je to v tomto případě zcela v pořádku.

Nemůžu se dočkat dalších dílů a vzhledem k tomu, že ne všechny jsou přeloženy, vrhnu se do oprašování své angličtiny, protože v tuto chvíli už vím, že nenajdu klid, dokud nedočtu sérii do konce.

motokatty
07.08.2022

Kniha se mi líbila, ovšem když jsem zjistila, že se jedná o trilogii, navíc, že závěrečný díl se v ČR vydávat nebude tak jsem se rozhodla další díl nečíst.
Zajímavý fantasy svět, děj je sice relativně snadno předvídatelný ale i tak jsem si četbu užívala.

1