SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Nemá smysl dodávat něco k předchozím komentářům, které skvěle popsaly jedinečnost této publikace. Snad jen, že se jedná o "must have" knížku, ke které se člověk může opakovaně vracet a vždy tam najde nějakou další zajímavost, která mu předtím unikla. A výborně kniha, myslím, i ukazuje důvody a potřebu vzniku Evropských společenství po 2. sv. válce. Euroskeptici by knihu měli číst povinně.

03.01.2019 5 z 5

Pravěk a jiné časy Pravěk a jiné časy Olga Tokarczuk

Tak jestli tahle kniha opravdu patří v Polsku k nejprodávanějším, tak gratuluji sousedním Polákům k dobrému vkusu. Magický realismus střední Evropy. Místo jihoamerického pralesa tu je pouze evropský les, ale i ten dokáže být podobně tajuplný. K tomu příběh jedné vesnice na pozadí dějin, před kterými se nešlo uzavřít, i když byl Pravěk svět sám pro sebe.

03.01.2019 5 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Nečekala jsem, že knihu lékařských historek budu hodnotit nějak vysoko, ale musela jsem. Jsou vtipné, jsou děsivé, jsou ze života, jsou s lékařskou tématikou, zároveň s vysvětlivkami pro laika, takže jsem se občas i poučila. A u autora člověk cítí navzdory ironii úctu k řemeslu a pokoru. Člověk si potvrdí, že lékaři nejsou svatí, ale i tak se pro práci obětují víc než většina lidí kdy bude, což je hodné obdivu.

01.01.2019 4 z 5

Persepolis 2 Persepolis 2 Marjane Satrapi

Původně jsem si říkala, že je zbytečné číst si i druhý díl, ale ne, nebylo. Autorka je prostě fascinující osobnost, jejíž životní vývoj mě zajímal od začátku až do konce. A opět poodhalil něco dalšího z íránského každodenního života.

25.12.2018 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Příběh me zaujal. Vzhledem k tomu, ze se svým věkem pomalu blížím věku hlavních hrdinů, tak se mě knížka o bilancování nad životem dvacet let po maturitě osobně dotýkala. Řekla bych, že je to takové hořkosladké čtení. Každopádně autorův styl mě zas tak nezaujal, to se mi podobně laděná Vybíjená od Viewegha líbila víc. Ale čte se to určitě lehce a rychle.

23.12.2018 3 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Poslední dobou mi přijde, že existují hlavní hrdinové kladní, záporní, nejednoznační a autisti. Je to už moje druhá kniha s autistickým hlavním hrdinou (Podivný případ se psem), přesto se mi kniha nečetla nijak lehce. Alespoň z počátku. Do autistické hrdinky se člověk opravdu těžko vciťuje a její motivace a úpornost mu občas unikají. Z Ginny bych asi ve skutečném životě šílela, na druhou stranu na ni a na její příběh musím i po dočtění knihy pořád myslet. V jádru totiž obsahuje sdělení, že každý člověk, i ten s poruchou autistického spektra, chce prostě jen někam patřit. Napořád.

04.12.2018 4 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

V komiksech se moc nevyznám, ale tenhle mě okouzlil. Sympatická rázná hlavní hrdinka, přelomové události kolem íránské revoluce a války s Írákem zachycené v každodenním životě Íránců, hlavě tedy hrdinčiny rodiny, logicky koncipované kapitoly atd. Zábavné, poučné, dojemné.

22.11.2018 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Kniha má zajímavé téma, zajímavé charaktery, zasazení do konce devadesátých let je dobré retro - jedná se o nedávnou minulost a zároveň vlastně od té doby uplynulo už dvacet let. Přesto je to ještě poslední doba, kdy člověk nebyl digitálně stále sledován a mohl jednoduše "zmizet". Kniha se čte vlastně jednoduše, ale přitom v sobě skrývá více vrstev a významů, o kterých člověk musí přemýšlet i po dočtení. Za tuto schopnost bych těch hvězdiček dala pět.

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Četlo se to jedním dechem. Jeden den jsem musela nechat děti, aby mi skakaly po hlavě, protože jsem knihu jednoduše nemohla odložit. Čtivý styl, který ovšem často sklouzává k určitmu patetismu, což mi trochu vadilo. Mít dvakrát až třikrát během jedné kapitoly pocit, že došlo k osudovému až fatalistickému okamžiku mi přišlo jako plýtvání. Schovala bych si to až na závěr. Naopak konec knihy mi přišel málo důrazný. Ale celkově příjemná, čtivá kniha, která na osudu tří žen mapuje důležité okamžiky české/československé republiky.

19.11.2018 4 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Tento Remarque mě nějak minul. Nepřišlo mi to ničím přelomové, možná jsem ho jen četla v nesprávném období a nedokážu ho pochopit v dobovém kontextu. Nebo jsem možná už přestárlý cynik. Pamatuji si, že při čtení Čas žít, čas umírat jsem plakala, ale to bylo před dvaceti lety, teď už bych možná taky neplakala, kdo ví.

19.11.2018 3 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Aaaa, ta kniha je taková zvláštní. Čte se dobře, téma je zajímavé, trochu přitažené za vlasy, občas ad absurdum, ale napsané kvalitním stylem. Jsem ráda, že mám jednoho Vonnenguta přečteného, na dalšího se každopádně zatím nechystám.

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

V pravdě velkoměstský román, resp. novela. Tíha a hukot velkoměsta je zde popsán velmi sugestivně.

18.11.2018 4 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Až se za sebe někdy stydím, ale nemůžu si pomoct, mně se ten Vondruška prostě líbí. Není to literatura, co překoná staletí, ale čte se to dobře a svižně. Autor je bezesporu "vypsaný", dokáže lehce navodit atmosféru středověku a člověk mu to jako historikovi i věří. Zápletka není nějak zvlášť nápaditá, ale není ani úplně triviální. Hlavní hrdinové jsou vtipní a chytří, jednoduše sympatičtí. Kolem a kolem, teď už chápu, proč je Vondruška nejčtenějším autorem městských knihoven.

17.09.2018 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Líbezné. To je myslím to správné slovo vystihující celou knihu. Nenechte se odstrašit poněkud zavádějícím začátkem, z kterého jsem získala dojem, že se bude jednat o zvláštně humornou knihu, jejíž humor mě ale bavit nebude. Opak byl pravdou. Svébytný hrabě Rostov mě nakonec bavil a dojímal a okouzlil. A velkou přidanou hodnotou je napínavý a trochu neočekávaný závěr knihy.

17.08.2018 5 z 5

V pasti V pasti Lilja Sigurðardóttir

Nadchla mě myšlenka přečíst si knihu od islandské spisovatelky. Když jsem si přečetla záložku, tak jsem se trochu vyděsila, co jsem si to v knihovně vlastně půjčila. Ale překvapivě je to čtivý příběh, který se vyhýbá zajetým klišé. Postavy jsou uvěřitelné, hezky načrtnuté. V ději je překvapivý dějový zvrat. A člověk se o Islandu dozví i pár zajímavých věcí, například, že vařená skopová hlava je zdejší pochoutkou.

01.05.2018 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kniha není špatná, jazyk není špatný, pomalu se rozvíjející příběh není špatný, ale...je tam prostě jakési "ale". A ten konec to kazí. Myslím, že dobrá kniha se dá poznat i podle toho, jak začíná a jak končí, podle prvních a posledních stran. Někdy už podle prvního odstavce a věty, jakým způsobem vás chce vtáhnout do příběhu. Tady je začátek nadějný, ale konec je prostě zvláštní, něco mi na něm vadí. A podle komentářů sleduji, že v tom nejsem sama. Každopádně i tak jsem si trochu poplakala. Není to vcelku špatná kniha, ale Pulitzerovu cenu bych tomu nedala. Každopádně já o tom moc nerozhoduji, že? ;-)

28.03.2018 4 z 5

Moje milovaná Sýrie! Moje milovaná Sýrie! Řehoř III. Laham

Knihu jsem dostala darem, jinak by se ke mně asi nedostala. Zajímavé čtení vedené formou rozhovoru. Dozvíme se především o životě východních křesťanů na území většinově obydlené muslimy. Informace o samotné Sýrii mi přijdou trochu zavádějící, protože vyzpovídaný v Sýrii věšinu svého života nežil, pokud jsem to dobře pochopila. Křesťané v Sýrii stojí na straně Asadova režimu, takže to zase přidává jiný názor na nejednoznačnou situaci v zemi, který se liší od názorů aktuálně prezentováných v západních médiích. Co mě zaujalo a co jsem nevěděla, bylo, že konverze je ve velké většině muslimských států zakázána. Muslim může v Sýrii konvertovat ze zákona ke křesťanství, ale nemůže být registrován jako křesťan, když už byl předtím muslim. A navíc může zákon kdykoliv konverzi odsoudit k smrti...

21.01.2018 3 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Příjemná oddechovka, pokud se tedy použít slovo 'příjemná' v souvislosti s vraždami. ;-)

11.01.2018 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Opět jsem se nechala zlákat mediálním humbukem. Občas mám bytostnou potřebu přečíst si něco jednoduchého a oddechového, abych se pak pokorně vrátila ke kvalitnější literatuře. Tohle je ale tak neuvěřitelně podprůměrná kniha a příběh, jakých už byly napsány stovky! Jak je vůbec možné, že se proslavila? To měl někdo asi letité zkušenosti v PR, jinak to nedává smysl... (No, dobře, možná jen hlavní hrdince závidím, že měla při ztrátě panenství rovnou tři orgasmy...;)

05.11.2017 2 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Jak už tu někdo podotkl, i tato kniha je pro mě mé první setkání s Ivanem Klímou a rozhodně nezklamal. Je ale samozřejmě možné, že napsal i lepší knihy, těžko soudit.

05.11.2017 4 z 5