Persepolis 2

Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších grafických románů poslední doby, kterého se po celém světě prodalo už téměř půl milionu výtisků. Ve Francii žijící, ale v Íránu narozená autorka nás v první části provedla svým dětstvím stráveným v Teheránu za doby islámské revoluce a války s Irákem. Ve druhém dílu líčí svůj pobyt na francouzském gymnáziu ve Vídni, následný návrat do vlasti, poslední pokus sžít se s režimem, který nemůže mít pro samostatné osobnosti jejího typu, navíc ženského pohlaví, pražádné pochopení, a svůj definitivní odchod do Francie. Zatímco hlavním tématem první části byl život v totalitním režimu, ve druhé je jím tedy to, jak se člověk v takovém režimu vychovaný vyrovnává s náhle nabytou svobodou: tedy další téma, které mnozí Češi důvěrně znají....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7413/persepolis-persepolis-2-3OR-7413.jpg 4.7257

Persepolis 2.

Literatura světová, Komiksy
Vydáno, BB art

Persepolis 3, 4, 2004

Kniha Persepolis 2

tami1
03.12.2020

Autorka nás v obou dílech komiksu seznamuje se svým životem od dětství až po dospělost. Její život v Íránu je všechno, jen ne poklidný. Do osudů celé rodiny zasáhne revoluce, politická zlovůle a nakonec i válka. Tím, že pochází ze svobodomyslné rodiny intelektuálů a dostalo se ji jistého vzdělání, je schopna nastavit pomyslné zrcadlo nejen fundamentalistickému režimu, ale i demokratickému západu.

Není to moc veselé čtení, přesto doporučuji.

lencin
25.08.2020

Úžasný, černobílý komiks. Marja odchází z Íránu do Rakouska. Je ovšem zcela vykořeněná a není úplně schopná v Rakousku existovat.
(2006)

SlamLenka
23.02.2020

Mám mnoho čtenářských restů a jeden z nich si dnes už mohu odfajfknout. Persepolis jsem měla na seznamu k přečtení už pěkných pár let, ale nějak jsem se k tomu pořád nemohla dostat. Dokonce jsem si od autorky dříve přečetla její Šitíčko (i to doporučuji), teprve pak jsem se vydala do Persepole - a že to bylo putování plné zážitků! Satrapi se nebojí vyprávět o svém životě, i když v něm mnohdy rozhodně není v roli kladné a čestné hrdinky. Navzdory všemu, čemu byla nucená čelit, se vsak vždy snažila být sama sebou. Ne vždy jí to vyšlo a ne vždy to bylo bezpečné, ale dala do toho vše.
Bavilo mě to a zajistilo mi to příjemné čtení na dva večery, takže pokud to snad někdo taky ještě nečetl, dejte se do toho!

Tyrkysová
18.02.2020

Autobiografická díla, natož pak ta s tíživými tématy, se obtížně hodnotí. Komiks Persepolis ve vás ale rozhodně zanechá stopu – je poučný, výstižný, emotivní, ale umí být i vtipný. A připomíná hrůzy, které s sebou totalitní režimy a války nesou, pohledem obyčejného člověka.

sgjoli
07.02.2020

Druhý díl mne bavil kupodivu o trochu víc než ten první. Sledujeme pokračování autorčiných osudů, které jsou plné překážek, s nimiž se Marjane musela ve svém životě potýkat - a dělala to velmi srdnatě. Autorka svoje vyprávění podává velmi svižně a dost svérázně; čtenář se seznamuje například s různými aspekty života emigranta, ale třeba také s postavením ženy v íránské společnosti, což bylo hodně zajímavé (ale přitom ne zrovna pozitivní) čtení. Člověk se opět dozvídá nové skutečnosti ze života íránských lidí z pohledu někoho, kdo vše zažil na vlastní kůži. Hodně zajímavé čtení - jsem ráda, že jsem se k tomuto komiksu dostala.

SuperSojka
25.12.2018

Původně jsem si říkala, že je zbytečné číst si i druhý díl, ale ne, nebylo. Autorka je prostě fascinující osobnost, jejíž životní vývoj mě zajímal od začátku až do konce. A opět poodhalil něco dalšího z íránského každodenního života.

zuzulique
09.10.2018

Pokračovanie výbornej jednotky ma zaujalo podstatne menej. Neviem čím to je, je to len môj subjektívny pocit. Občas som nerozumela tomu, ako dievča z takého prostredia (kultúra, intelekt, vzdelanie, liberáli...) dokáže riešiť také hovadiny. V komikse je veľmi dobre nastavené zrkadlo našej západnej spoločnosti, riešime oveľa viac nepodstatných hovadín ako Marji počas svojho dospievania...

Amalberga
21.06.2018

Persepolis je dobrý komiks, několikrát jsem se i zasmála od srdce, babička Marjane byla úžasná žena. Každopádně pro mě je nejlepší kniha od Satrapi Kuře na švestkách.