Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945

kniha od:

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38580/bmid_povalecna-evropa-dejiny-od-roku-194-7ux-38580.jpg 4.8 68

Jedinečná práce na téma moderní Evropy přehledně zachycuje jak celkový vývoj Evropy tak i protikladné zkušenosti Evropanů na Východě a na Západě. Nabízí pochopení smyslu moderní evropské historie a identity, tedy toho, jaká Evropa je a jaká byla. Časově je dovedena až po válku v Iráku a volbu papeže Benedikta XVI. Evropa v době po druhé světové válce skýtala obraz naprosté bídy a utrpení. Fotografie a dokumentární filmy z té doby nám ukazují zbědované zástupy bezmocných civilistů vlekoucích se zpustošenými zeměmi, vybombardovanými městy a rozbořenými vesnicemi. Osiřelé děti bloudící ztraceně okolo skupin vyčerpaných žen přebírajících se v hromadách suti. Dohola ostříhaní běženci a vězňové z koncentračních táborů v pruhovaných hadrech zírající apaticky do objektivů kamer, podvyživení a nemocní. Všude jako by ležel ubíjející příkrov únavy, vyčerpání a beznaděje. Tento obraz bude ovšem potřebovat trochu jemnější rozlišení, pokud máme pochopit, jak se právě takto zdeptaný kontinent dokázal v následujících letech tak rychle zotavit, ale přesto v zásadě přesně vykresluje stav, v jakém se Evropané nacházeli bezprostředně po porážce nacistické říše. Evropská válka, která začala Hitlerovým vpádem do Polska v září 1939 a skončila bezpodmínečnou kapitulací v květnu 1945, byla totální válka. Cestu, kterou Evropa urazila od jejího skončení ke svému sjednocení a na práh nového tisíciletí, popisuje tato kniha.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Slovart (ČR)
Originální název:

Postwar: A History of Europe Since 1945 , 2005


více info...

Komentáře (21)

Komentáře 21 Recenze 2

Kulm
Kulm
13.11.2023 5 z 5

Výborná kniha o poválečném vývoji v Evropě. Téma je nejen výborně zpracované, ale zároveň i skvěle čtivé. Určitě můžu všem jen doporučit.

misantroop
misantroop
19.07.2022 5 z 5

Naprosto skvělá práce, věnující se poválečné historii v politických, kulturních i sociálních souvislostech. Kromě výborného zpracování z faktografickeho hlediska je napsaná čtivým a svižným jazykem. Jedna z knih k nimž se milovník moderní historie bude mít důvod vždy vracet.


Ozzy86
Ozzy86
28.02.2022 5 z 5

Přestože spousty věcí z nedávných dějin Evropy člověk zná, je dobré je přečíst zasazené v celém širokém kontextu. Já osobně jsem si nikdy neuvědomil, že poválečný ekonomický zázrak nebyl samozřejmou věcí a nechybělo mnoho a dějiny mohli jít jinudy. Také mě překvapila poměrně vysoká podpora komunismu v západní Evropě.

mirRa_cze
mirRa_cze
23.11.2021 5 z 5

Dobře napsaná a obsažná kniha o tom, co vás v dějepisu nenaučí.

DědaMráz
DědaMráz
25.01.2021 5 z 5

Ano, anotace nelže, jedinečná práce, měla by být v každé knihovně. Opakovaně se k ní vracím.

Annie325
Annie325
24.10.2020 5 z 5

Klobouk dolu!

ZuzanaK.
ZuzanaK.
08.07.2020 5 z 5

Pokud jste neměli osvíceného učitele, možná máte pocit, že toho vlastně o soudobých dějinách v Evropě mnoho nevíte, protože vás to ve škole nejspíš, pro nedostatek času, protože všechny ty Egypty, Mezopotámie, starověk, středověk i pravěk, nestihli naučit, pak tato kniha je povinná četba. Pusťte se s chutí do toho. Ač má stránek mnoho a informací je v ní spousta, skvěle se čte (díky za překlad D. Výbornému).

Stauff
Stauff
23.04.2020 5 z 5

Nejprve jsem dlouho do knihy nesměle nakukoval v knihkupectví. Pak byly obchody uzavřeny kvůli viru a já se konečně rozhoupal a knihu si pořídil. Po objednání jsem se přistihl, že neustále kontroluji mail, jestli už se náhodou nebude doručovat. Prostě jsem se na ni neuvěřitelně těšil. Teď tady leží přede mnou. Přišla předevčírem. Hned jsem ji otevřel a někam mi zmizely dva dny. Prostě jsem ji nepustil a četl, často se vracel zpátky a s úžasem zjišťoval, jak čtivě se může napsat kniha podobného zaměření. No nebudu se dál moc rozepisovat, pár stránek na mě ještě čeká, tak snad jen řeknu, že když někdo opravdu moudrý napíše knihu, je radost ji číst. A chci pochválit překlad Dalibora Výborného. Je výborný:-).

sattah
sattah
14.04.2020 5 z 5

množstvo autorových vedomostí je ohromujúce

GoRingo
GoRingo
22.01.2020 5 z 5

Velmi obsáhlá kniha faktu, pro milovníky historie nutná výbava knihovny. Navíc napsaná poměrně dobře "tekoucím" způsobem.

Moiseiwitsch
Moiseiwitsch
19.01.2020 5 z 5

Tony Judt sepsal poválečné moderní dějiny, které zatím nemají obdobu. Kniha je čtivá, plná zajímavých informací. Autor se nezabývá pouze politickými dějinami, ale popisuje i hospodářské a sociální jevy. Méně prostoru je věnováno kultuře. Některá fakta jsou samozřejmě stále sporná a v budoucnu třeba převáží jiný pohled, ale to jsou dějiny.

sika444
sika444
08.05.2019 5 z 5

Naprosto jedinečná kniha. Cenná ve srovnávání - ukazuje, jak byly různé problémy řešeny v jednotlivých částech Evropy. Nejkritičtější je Judt vůči Británii. A poslední kapitola je opravdu podnětná: Jak se stát staví k vlastní vině? Škoda, že se nezamyslel nad vinami českými...

Martinmmm
Martinmmm
22.04.2019 5 z 5

Vynikajúca kniha, perfektné a podrobné zhrnutie osudov povojnovej Európy...škoda, že druhé vydanie nevyšlo v slovenčine..

ondra2
ondra2
09.01.2019 5 z 5

Přehledný obraz Evropy od války do začátku 21. století, nejen z hlediska historie jednotlivých států, ale i procesu evropské integrace a jejích plusů a minusů. V závěru se pak vcelku zajímavě zabývá problematikou vyrovnání se jednotlivých států s jejich podílem na válečných zvěrstvech, když konstatuje, že po válce raději všichni zapomněli, aby se později vzpomínalo až příliš. Tak nějak evropský přístup ode zdi ke zdi.

SuperSojka
SuperSojka
03.01.2019 5 z 5

Nemá smysl dodávat něco k předchozím komentářům, které skvěle popsaly jedinečnost této publikace. Snad jen, že se jedná o "must have" knížku, ke které se člověk může opakovaně vracet a vždy tam najde nějakou další zajímavost, která mu předtím unikla. A výborně kniha, myslím, i ukazuje důvody a potřebu vzniku Evropských společenství po 2. sv. válce. Euroskeptici by knihu měli číst povinně.

bulat
bulat
17.01.2018 5 z 5

Snímam klobúk pred autorom a týmto jeho dielom. Kniha je príkladom, ako má vypadať poctivá a pritom čtivá historická práca. Nejedná sa len o popis samotnej povojnovej histórie ale aj o jej podrobnú a prenikavú analýzu. Čiže nielen ako sa to stalo ale i prečo sa to odohralo. Autor sa nezameriava len na vonkajšie atribúty dejín ale aj na intelektuálno-kultúrne podhubie tej ktorej dekády. Výborne tak vystihuje ducha danej doby- od nadšených (či povinne budovateľských) päťdesiatych rokov, cez opojné šestdesiate a cynické sedemdesiate roky až po globalizované a postideologické 90. roky 20. storočia. Kto chce pochopiť európsku súčasnosť, musí byť oboznámený i s posledným polstoročím európskej histórie. Treba len trochu chcieť !

Werder2
Werder2
05.03.2017 5 z 5

Táto kniha má u mňa hneď niekoľko prvenstiev. Je to prvá takáto obsiahla odborná kniha ktorú som mal tú česť prečítať. Zároveň bola vstupnom bránou do problematiky 20. storočia, ktorým sa chcem bližšie zaoberať.
Po obsahovej stránke je nesmierne pútavá, niekedy som mal problém knihu odložiť a konečne sa uložiť k spánku, aj tak som mal ale čo robiť aby som ju prečítal, aspoň behom jedného mesiaca, čo sa mi nakoniec nepodarilo. Kniha samotná mi dala nielen odpovede, ale aj nastolila otázky ktoré som si predtým nedokázal položiť a zároveň ich aj zodpovedala.
Postupnými kapitolami vás prevedie od povojnovej obnovy Európy, cez obdobie prosperity ktoré so sebou neprinieslo len prosperitu samotnú, ale aj sprievodné negatívne fenomény tej doby. Cez fundovaný pohľad na vec autor predkladá mnohé problémy posledných desaťročí 20. storočia a aj keď je kniha nabitá vysokou mierou negatívnych informácií po jej prečítaní, som sa vôbec necítil skľúčene, práve naopak, s vedomím že v jednom ucelenom diele som si načrtol a ucelil priebeh druhej polovice 20. storočia, ktorý doznieva v intenciách nového storočia, ktorý práve prežívame.
Veľmi blízkym sa mi stali citáty osobností, v jednom prípade nemenovaného maďarského podnikateľa, ktoré vás vítali na začiatku každej kapitoly a osobne som si ich čítal niekoľkokrát v domnení že si ich zapamätám. Najviac vo mne rezonovala a dodnes rezonuje myšlienka Karol Čapek, citujem: " Stvoriteľ Európy ju urobil malú a dokonca ju rozdelil na malé časti, aby naše srdcia nenachádzali potešenie vo veľkosti, ale v pluralite."

Neznaika
Neznaika
27.09.2016 5 z 5

Tony Judt v Poválečné Evropě popisuje 6 desetiletí evropských dějin následujících po 2. sv. válce (končí s rokem 2005 a vstupem zemí Višegrádu do EU), kterým věnuje nějakých 850 stran (zbytek jsou rejstříky apod.). Na knize zaujme především její čtivost, a to navzdory jejímu rozsahu jak v počtu stran, tak v časovém a místním záběru. Vždyť spousta samostatných událostí v jednotlivých zemích by vydala na knihu podobného rozsahu (Válka v Jugoslávii, Disent v sovětských satelitech, separatismus a levicový terorismus v západních zemích). A je to právě umný výběr těch nejdůležitějších faktů, doplněných souvislostmi a často osobním komentářem, díky kterým je četba knihy příjemná, strhující a velmi obohacující. Nabízí se srovnání s Vinenovou Evropou dvacátého století, která z hlediska čtivosti tak dobře nefunguje, což je nejspíš dáno tím, že se na menším prostoru snaží pojmout širší úsek na úkor plynulosti a jasnějšího kontextu.
Knihu lze doporučit jako čtivý úvod do nedávné minulosti pro lidi, kteří se snaží udělat si jasnější obrázek o nedávné minulosti, aby lépe rozuměli dnešnímu světu. Stejnou měrou kniha obohatí i vážnější zájemce o historii, díky subjektivním hodnocením a interpretacím, které jsou v knize bytostně obsaženy.
Za vrchol knihy považuji závěrečnou esej Z domu mrtvých, jejíž tématem je důležitost uznání spoluúčasti jednotlivých států na holocaustu.

Tatsume
Tatsume
03.06.2016 5 z 5

Velmi, velmi, velmi hutné téma, a velmi, velmi, velmi smutná historie, která se ve školách neučí. Mám problém tuhle knihu dočíst. Ne, že by bylo její zpracování náročné, naopak, je velmi srozumitelná. A možná v tom je ten háček, vzhledem k tomu, o čem se tam píše...

Jackjelly
Jackjelly
10.01.2016 5 z 5

Vynikající kniha o dějinách Evropy po 2. světové válce. Na první pohled odrazující rozsah knihy se po prvních přečtených stránkách už nezdá tak děsivý, autor umí opravdu, jak již zmínil v komentáři Akana, podat dějiny čtivě a poutavě.
Jako jedna z mála západních knih se věnuje i vývoji ve východní Evropě a čtenáři dává možnost pochopit příčiny hlubokého morálního, společenského a hospodářského úpadku této části Evropy, které nás provázejí dosud. Současně si všímá obdobného problému napříč Evropou - denacifikace, debolševizace a nebo defašizace neprobíhá vždy tak, jak by si lidé přáli a vyrovnání se s temnými úseky vlastních dějin je pro všechny národy poměrně bolestivé a vlastně probíhá po několik generací. A bohužel, jak si můžeme všímat v dnešní době u nás, prochází vztah ke zločinnému komunistickému režimu určitým resentimentem s pro mě osobně děsivým příklonem k Rusku.
Každopádně nelze jinak, než doporučit k přečtení každému, kdo má rád nejen historii, ale především souvislosti, které historické události provázejí.
A ideálně doplnit ještě skvělou knihou rozhovoru Tonyho Judta s Timothy Snyderem "Intelektuál ve dvacátém století".

Edit: jako reakci na komentář uživatele "ondra2" a jeho: "V závěru se pak vcelku zajímavě zabývá problematikou vyrovnání se jednotlivých států s jejich podílem na válečných zvěrstvech, když konstatuje, že po válce raději všichni zapomněli, aby se později vzpomínalo až příliš. Tak nějak evropský přístup ode zdi ke zdi.",doporučuji doplnit tuto knihu následujícím dílem, kde lze nalézt zhodnocení onoho neblahého období evropských dějin.
https://www.databazeknih.cz/knihy/zdivocely-kontinent-evropa-zasazena-druhou-svetovou-valkou-247856

Akana
Akana
14.05.2013 5 z 5

Vyčerpávající průvodce po evropských dějinách posledních desetiletí, díky němuž jsem si spoustu věcí ujasnil. Kniha je nabitá informacemi, je napsaná fundovaně a zároveň srozumitelně a čtivě. Autor se samozřejmě snaží být v hodnocení událostí objektivní a vidět jejich světlé i stinné stránky, ale to mu nebrání v tom aby občas nezaujal jasné osobní stanovisko (na postavě takového Nicolae Ceausesca by se taky klady hledaly těžko). Další velkou a zdaleka ne běžnou výhodou výkladu je jeho geografická vyváženost. Věnuje se rovnoměrně a se stejně hlubokou znalostí věci západní i východní Evropě, a přestože je autor Brit, dějiny své země nijak neupřednostňuje. Rozebírá politiku, ekonomiku, kulturu i každodenní život. Víc jak osm set stran textu může být pro někoho odstrašující, ale Tony Judt je opravdu tak zručný vypravěč, že se to čte samo. Jedna z nejlepších historických prací o moderních dějinách, co jsem kdy četl.

Štítky knihy

20. století Evropa dějiny Evropy

Autorovy další knížky

Tony Judt
britská, 1948 - 2010
2007  96%Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945
2011  81%Zle se vede zemi
2019  90%Zapomenuté 20. století
2013  92%Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem
2016  88%Penzion vzpomínek

Kniha Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 je v

Právě čtených16x
Přečtených82x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených25x
Knihotéce106x
Chystám se číst179x
Chci si koupit72x
dalších seznamech6x