Poválečná Evropa. Dějiny od roku 1945

Jedinečná práce na téma moderní Evropy přehledně zachycuje jak celkový vývoj Evropy tak i protikladné zkušenosti Evropanů na Východě a na Západě. Nabízí pochopení smyslu moderní evropské historie a identity, tedy toho, jaká Evropa je a jaká byla. Časově je dovedena až po válku v Iráku a volbu papeže Benedikta XVI. Evropa v době po druhé světové válce skýtala obraz naprosté bídy a utrpení. Fotografie a dokumentární filmy z té doby nám ukazují zbědované zástupy bezmocných civilistů vlekoucích se zpustošenými zeměmi, vybombardovanými městy a rozbořenými vesnicemi. Osiřelé děti bloudící ztraceně okolo skupin vyčerpaných žen přebírajících se v hromadách suti. Dohola ostříhaní běženci a vězňové z koncentračních táborů v pruhovaných hadrech zírající apaticky do objektivů kamer, podvyživení a nemocní. Všude jako by ležel ubíjející příkrov únavy, vyčerpání a beznaděje. Tento obraz bude ovšem potřebovat trochu jemnější rozlišení, pokud máme pochopit, jak se právě takto zdeptaný kontinent dokázal v následujících letech tak rychle zotavit, ale přesto v zásadě přesně vykresluje stav, v jakém se Evropané nacházeli bezprostředně po porážce nacistické říše. Evropská válka, která začala Hitlerovým vpádem do Polska v září 1939 a skončila bezpodmínečnou kapitulací v květnu 1945, byla totální válka. Cestu, kterou Evropa urazila od jejího skončení ke svému sjednocení a na práh nového tisíciletí, popisuje tato kniha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38580/povalecna-evropa-dejiny-od-roku-194-7ux-38580.jpg 4.846
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Slovart (ČR)

Postwar. A History of Europe Since 1945, 2005

Kniha Poválečná Evropa. Dějiny od roku 1945

Annie325

Klobouk dolu!

ZuzanaK.

Pokud jste neměli osvíceného učitele, možná máte pocit, že toho vlastně o soudobých dějinách v Evropě mnoho nevíte, protože vás to ve škole nejspíš, pro nedostatek času, protože všechny ty Egypty, Mezopotámie, starověk, středověk i pravěk, nestihli naučit, pak tato kniha je povinná četba. Pusťte se s chutí do toho. Ač má stránek mnoho a informací je v ní spousta, skvěle se čte (díky za překlad D. Výbornému).

Stauff

Nejprve jsem dlouho do knihy nesměle nakukoval v knihkupectví. Pak byly obchody uzavřeny kvůli viru a já se konečně rozhoupal a knihu si pořídil. Po objednání jsem se přistihl, že neustále kontroluji mail, jestli už se náhodou nebude doručovat. Prostě jsem se na ni neuvěřitelně těšil. Teď tady leží přede mnou. Přišla předevčírem. Hned jsem ji otevřel a někam mi zmizely dva dny. Prostě jsem ji nepustil a četl, často se vracel zpátky a s úžasem zjišťoval, jak čtivě se může napsat kniha podobného zaměření. No nebudu se dál moc rozepisovat, pár stránek na mě ještě čeká, tak snad jen řeknu, že když někdo opravdu moudrý napíše knihu, je radost ji číst. A chci pochválit překlad Dalibora Výborného. Je výborný:-).

sattah

množstvo autorových vedomostí je ohromujúce

GoRingo

Velmi obsáhlá kniha faktu, pro milovníky historie nutná výbava knihovny. Navíc napsaná poměrně dobře "tekoucím" způsobem.

Moiseiwitsch

Tony Judt sepsal poválečné moderní dějiny, které zatím nemají obdobu. Kniha je čtivá, plná zajímavých informací. Autor se nezabývá pouze politickými dějinami, ale popisuje i hospodářské a sociální jevy. Méně prostoru je věnováno kultuře. Některá fakta jsou samozřejmě stále sporná a v budoucnu třeba převáží jiný pohled, ale to jsou dějiny.

sika444
08.05.2019

Naprosto jedinečná kniha. Cenná ve srovnávání - ukazuje, jak byly různé problémy řešeny v jednotlivých částech Evropy. Nejkritičtější je Judt vůči Británii. A poslední kapitola je opravdu podnětná: Jak se stát staví k vlastní vině? Škoda, že se nezamyslel nad vinami českými...

Martinmmm
22.04.2019

Vynikajúca kniha, perfektné a podrobné zhrnutie osudov povojnovej Európy...škoda, že druhé vydanie nevyšlo v slovenčine..

Hanin kufřík
Hanin kufřík