Standa24 Standa24 komentáře u knih

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Sérii čtu postupně a tohle pro mě byl zatím nejlepší díl. Na první pohled nesmyslné šifry vedou k odhalení vraha a válečného zločince. Od půlky knihy jsem si mylně myslel, že vím, kdo je vrah, ale Enzo se nenechal oklamat jako já :) Velmi se mi líbilo prostředí bretaňského ostrova Groix, vyhledal jsem si ho i na Google mapách.

07.06.2022 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Asi nejznámější kniha o renesančním politickém myšlení. Některé úvahy jsou až překvapivě nadčasové.

17.03.2022 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Příběh se odehrává během 24 hodin, takže kniha má velký spád. Pomáhá tomu i kulisa Londýna, kde život plyne o mnoho rychleji než na skotksých ostrovech, kde se předchozí knihy, které jsem od Petera Maye četl odehrávaly. Doufejme, že pandemická apokalypsa během které se příběh odehrává zůstane jenom spisovatelovou fikcí a něčeho podobného se nedočkáme i ve skutečnosti.

04.12.2020 4 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš nás ve své nejnovější knize bere skrz povídání skupiny kamarádu, kteří se scházejí v sauně a řeší tam své každodenní radosti a starosti, na nádherný exkurz do mužského světa. Doporučuji přečíst všem mužům, kteří se dokáží zasmát sami sobě a všem ženám, které dokáží nás muže brát s nadhledem.

16.10.2018 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Povedený začátek nové série od O. Pötzcha. Autor příběh umístil do prostředí Vídně na konci 19. století, která je plná zločinů různého druhu, ale také nových vynálezů, společenských změn i antisemitismu. V hlavním městě podunajské monarchie řádí tajemný vrah podobný Jacku Rozparovači, po kterém pátrá nesourodá trojice hlavních hrdinů. Kniha je napínavá a i když popisované zločiny byly místy až brutální, tak se jedná o celkem odpočinkovou četbu.

26.04.2024 4 z 5

Ušlechtilá stezka Ušlechtilá stezka Peter May

Na knize mi přišlo nejzajímavější prostředí, kde se děj odehrává. Podobně jako mnoho dalších čtenářů jsem si dohledával informace o Kambodži a Rudých Khmerech. Nebyl by to Peter May, kdyby se i v příběhu odehrávajícím se v takto exotickém prostředí neobjevila zmínka o Skotsku. Jinak je kniha úplně jiná, než např. trilogie z ostrova Lewis nebo Akta Enzo. Zajímavé také bylo, že v knize není žádná postava, která by byla vysloveně pozitivní, hlavně Lisina naivita byla místy až neuvěřitelná.
Celkově se jedná o velmi povedený thriller, ve kterém se fiktivní příběh odehrává v nedávných skutečných historicko-politických kulisách Thajska a Kambodži.

31.07.2023 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Závěrečný díl série příběhů platnéře Lukáše "Pavoučka", který se tentokrát odehrává jak v Miláně tak v Praze. Jedná se o fiktivní příběh zasazený do skutečných historických reálií konce 14. století, i když hlavně závěr příběhu už mi spíše připomínal pohádku :)

10.03.2023 4 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Knihu jsem přečetl hlavně kvůli čtenářské výzvě 2022 - kniha od afrického autora. Byl jsem ale příjemně překvapen, tři dějové linky se postupně více a více propojovaly, nechybělo napětí a hlavně originální dějiště příběhu - JAR. Hlavní hrdina mi kvůli problémům s alkoholem trochu připomínal HH. Když bude příležitost, rád si přečtu pokračování.

31.12.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Knihu jsem četl již více než před rokem v angličtině. Líbí se mi, že se postavy Robin a Cormorana a jejich (pracovní) vztah dále vyvíjí. Kromě hlavního pátrání byla zajímavá i dějová linka příběhu o Cormoranových příbuzných v Cornwallu. Jenom nechápu, proč trvalo vydat knihu tak dlouho v češtině...

31.05.2022 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Knihu jsem přečetl v angličtině a moc se mi líbila. Oceňuji hlavně dvě věci - jak si autor hrál s jazykem a do angličtiny přimíchával česká (a německá) slova. Dále bylo také velmi zajímavé podívat se na československé dějiny 20. století očima zahraničního autora.

02.07.2020 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Tato kniha už je takový bonus, protože celá série Akta Enzo mohla teoreticky skončit už předchozím dílem. Jsem ale moc rád, že Peter May napsal ještě toho pokračování, hlavně druhou polovinu knihy jsem četl skoro bez přestávek. Velká část děje se odehrává v minulosti - ve Francii za 2. světové války, některá tajemství a spletité osudy lidí musely počkat až moderní forenzní vědu a bystrý úsudek Enza, aby se dočkaly rozuzlení.

30.03.2023 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Tradiční Enzo, nechybí napětí, překvapivé zvraty a samozřejmě ženy. Teď už zbývá vyřešit jen vraždu první ženy Rogera Raffina ...

14.01.2023 5 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Jako vždy pohodové a oddechové čtení při kterém si zároveň čtenář zopakuje i něco z historie naší země.

18.02.2022 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Za mě výborný psychologický thriller. Děj má spád, napětí se postupně zvyšuje až se na závěr dozvíme, jak to skutečně se smrtí jednoho z dvojčat bylo. Zajímavé je střídání Sarah a Anguse jako vypravěčů příběhu. Oceňuji i lokaci příběhu na skotských Hebridách, které jsem si oblíbil již z knížek Petera Maye. Drsné prostředí ostrovů bylo výbornou kulisou pro finále knížky.

11.10.2020 5 z 5

Katova dcera a ďábel z Bamberku Katova dcera a ďábel z Bamberku Oliver Pötzsch

Tento díl měl napětí a spád a navíc jsme se dozvěděli něco více o Kuislově rodině. Pro mě je to zatím jeden z nejlepších dílů série.

20.04.2020 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Ze začátku jsem se do knihy nemohl začíst, ale postupně mě příběh začal více a více vtahovat a poslední dvě části jsem přečetl skoro celé najednou. Děj je drsný až syrový a myslím, že dobře vykresluje prostředí Stockholmu konce 18. století. Líbil se mi způsob postupného vyprávění jakoby samostatných příběhů, které se v závěrečné části propojí.

10.04.2020 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Levhart se mi líbil nejvíce ze všech knih s Harry Holem, které jsem četl. Má úžasný spád udrží čtenáře v napětí až do konce. Můžu jen doporučit :)

04.03.2017 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Ač se Harry na začátku knihy plánuje upít k smrti, tak se ze třináctého pokračování série nakonec vyvine svižný thriller s napínavým závěrem, který je už tak trochu typický po Jo Nesba. Harry sice pije (a už asi nikdy nepřestane), ale autor tentokrát věnuje pozornost hlavně brutálnímu provedení vražd a rafinovanému pachateli, než popisům alkoholového opojení hlavního hrdiny. Dle závěru to vypadá, že se s Harrym ještě potkáme.
PS: Přečteno v angličtině.

28.02.2024 5 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Stejně jako v předchozích dílech děj svižně plyne. Ondřej postupně plní svůj slib a vyráží s Janem Lucemburským na tři válečná tažení. Už od začátku můžeme tušit, že třetí tažení bude zakončeno bitvou u Kresčaku. Kniha je opravdu plná akce, Ondřej stihne kromě válečných výprav ještě zvelebil svůj rodný Rohatec a vyřídit si účty s dalším padouchem, který znepříjemňuje život jemu a jeho blízkým.
Otázkou je, jestli se dočkáme dalšího pokračování?

12.11.2023 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Jednoduchá svižná historická oddychovka, ale na to už jsou čtenáři pana Niedla zvyklí a jeho knihy pro to vyhledávají. Líbilo se mi propojení s příběhy o rytířích z Vřesova.

07.11.2023 5 z 5