St.Evelin St.Evelin komentáře u knih

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Na knihu jsem narazila opět díky Knižní šifře od nakladatelství Martinus. Přečetla jsem 5. vydání této knihy (rok 2017, moc pěkná grafická úprava titulní stránky, mimochodem). Kniha popisuje téměř dvacetileté bezpráví, příkoří a naprosto
nelidské zacházení s paní Věrou, není sestrou Naďou a dalšími. Nejednou mi bylo do pláče.
Na konci knihy jsem se dozvěděla,že existuje zákon na odškodnění vězňů a já se zaradovala, že alespoň malá satisfakce za léta bezpráví. Bohužel paní Sosnarova odškodněna nebyla. Ne, nejde o peníze, ale sama to vnímám jako bezpráví, které na ni, po letech utrpení v gulagu, páchá vlastní stát.

01.02.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Pro mě velice zajímavá a silná kniha, zároveň první dystopie.

Sonda do blíže neurčené budoucnosti Spojených států, která se stala těžce totalitní zemí. Postupně zjišťujeme JAK, ale vadí mi,že pořád pátrání potom PROČ.

Nejvíc mrazivé na celé knize je vlastně to, že si člověk říká,jak je tohle vůbec možné, že to někdo dovolil, vždyť to přeci nejde... A to nejmrazivejsi je to,že to postupně vlastně někde jde a funguje (náboženský fanatismus, zákaz potratů,...). Bere, to je to z čeho mrazí mě.

*** ČV 2018 - Kniha, podle které byl natočen seriál ***

23.01.2018 4 z 5

Davidovy hvězdy Davidovy hvězdy Kristina Ohlsson

Naprostá dokonalost! Přečetla jsem jedním dechem!

31.10.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Moje srdcovka! Přenádherná moudrá kniha, kterou člověk spíše ocení s postupujícím věkem. A ty ilustrace v tomto vydaní jsou naprsto skvostné! Můj lék na špatnou náladu a pohlazení na duši.

24.09.2017 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Kniha je to zajímavá, o tom není sporu. V mém případě jí ale "uškodil" fakt, že se jedná o pokračování pro mne skvělé knihy.
Pokud by tato knížka byla anpsána samostatně, tak fajn oddychovka, pěkný příběh, žádné zádrhely, příběh se četl skoro sám.
Bohužel, jako pokračování bestselleru jsem čekala prostě něco (aspoň malinko) víc....

20.04.2017 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Knihu prostě nelze jen tak odložit, něco vás nutí číst dál a dál a dál... než ji dočtete. Moc se mi líbí, že téma holocaustu je zde pojato zase malinko jinak. A je to ku prospěchu celéí knihy.

30.12.2016 5 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Nejhorší na této knize je fakt, že se to všechno stalo! Běhá mi mráz po zádech!
Možná proto se mi kniha četla tak ztuha.

29.12.2016 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Kniha je zajímavá. POprvé jsem ji četla co by puberťák a tak nějak nevěděla, co si o ní myslet, obzvláště o způsobu početí malého Garpa. O pár let později jsem knihu zlhtla během pár dní a stala se mou oblíbenou!

29.12.2016 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Knihu jsem četla před 15 lety jako povinnou četbu na gymnáziu. Přiznávám, že jsem ji proplakala. Dojemný příběh dvou mladých lidí na pozadí světové války.

29.12.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Knížka se mi četla "z tuha". Po nadšených recenzích jsem se pustila do čtení a hrozně dlouho mi trvalo než jsem se do ní začetla. Nicméně zápletka zajímavá, ale konec mi přišel odfláknutý, bohužel jsem nezůstala s otevřenou pusou, tak jak jsem u detektivek zvyklá.

29.12.2016 4 z 5

Svobodomyslná Svobodomyslná Kateřina Lieskovská

Mladá Kateřina, mladá nevěsta, výlet za dobrodružstvím na Nový Zéland se svým manželem. Zní to jako pohádka, že? Jenže následuje bití, ponižování, zabavení mobilního telefonu,...
Téma domácího násilí je důležité, o tom žádná. Byť mnohdy má člověk pocit, že jsou psány "přes kopírák". A já si nedokážu představit tu obrovskou míru sebezapření, ponížení, zneuctění a bolesti, kterou oběti často musely prožít a zažít.
Nicméně, toto (řekla bych spíše) terapeutické cvičení než kniha nemá ani pořádnou dějovou linku, ani charakter postav, ani spád. Chybí mi nadhled, odstup, lepší popis, vše je pro mě zmatené, rychlé... Chápu, že přesně takhle nějak se míhají hlavou vzpomínky a myšlenky, ale mě jako čtenáři ta kniha nebyla schopna poskytnout hlubší zážitek. Tak děkuju alespoň za ten happy end.
Věřím, že Kateřině tato kniha terapeuticky pomohla. Utřídit myšlenky, vzpomínky, vypsat se a nechat za sebou to špatné. Nicméně, ve formě blogu, kratších postů na sociálních sítích by úroveň celého textu obstála lépe.

06.07.2020 2 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Suzette je máma sedmileté holčičky Hanny, která nemluví a se kterou tak nějak neví, jak být, vycházet. Hanna matku od malička odmítá, nechce si s ní hrát, mluvit, radovat, vyžaduje pouze, aby se o ní matka starala (nachystala ji oblíbené jídlo, atd) a přitom se jí v duchu posmívá, jak je hloupá. Táta Alex je oproti tomu mlýnský kámen v dívčím světě, v holčičí válce.
Komplikovaný vtah matka-dcera je jedno z nejznámějších klišé, tady tedy výrazně zaobalené lítostivou povahou matky a psychickou vyšinutostí dcery. Přišlo mi to přitažené za vlasy, v duchu jsem se tomu posmívala, ale!!! Kniha mi zůstala pod kůží, pořád přemýšlím, co za vším stalo, kde to začalo, proč, kdo si začal? Protože ne, není normální, že sedmileté dítě plánuje zabít svoji matku, aby mohlo být s tatínkem, není normální vyměňovat rodičům léky, abychom jim ublížili, stejně tak není normální zavírat dítě na zahradu na celé odpoledne, zavřít se do koupelny, nevěnovat se dítěti, ukazovat na něj nenápadně prostředníček. Otevřený konec kvituju, protože mě fakt zajímá, jak tohle dopadne!
Ústředním tématem je pro mě láska, opravdová obrovská láska. Láska mezi dvěma dospělými, kteří se tak moc milují, že už asi nemají dost lásky a něhy pro dítě, stejně tak nekonečně silná láska holčičky k tatínkovi, která ho chce mít jen pro sebe a nejpozději na začátku puberty mu bude chtít vlézt do postele.

25.06.2020 4 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

Hlas. Pro většinu populace něco zcela samozřejmého, dostupného, běžného. Ale jaké to je, o tento dar přijít, dodržovat denní kvótu 100 slov nebo si nechat za každé další slovo udělit elektrickou ránu?
O tom a víc pojednává tahle dystopie. Skvěle se čte, děj odsípá, radost číst tuhle knihu! Kniha celým obsahem skvělá, ale ke konci se odehraje nepochopitelný twist v ději, který jsem teda moc nepochopila a trošku mi pokazil dojem z celé knihy (při odchodu z budovy, doběhnutí osob na parkovišti a zvláštní a rychlý odchod zpátky). Od tohoto okamžiku mi kniha přijde nedopracovana a odflaknuta, snad jakoby ji dopsal někdo jiný.
Není to obyčejná thrillerova dystopie, tahle kniha otevírá daleko víc témat, ať už je to feminismus, rovnoprávnost žen a mužů, fanatismus, politika, nálada ve společnosti... Protože... "Aby zvítězilo zlo, tak stačí, aby většina lidí nic nedělala."

29.01.2020 4 z 5

Bitevní pole Bitevní pole Jérôme Colin

Jen co otevřeš oči, oblékneš si imaginární uniformu generála a vyrážíš na frontu vstříct nepřátelské linii.
Jo, takhle by to možná taky šlo, jen s tím rozdílem, že v této knize je bitevním polem společný prostor v rodinném domě a nepřátelskou linií představují dva puberťáci.
Zajimy úhel pohledu na pubertu svých dětí očima otce. Místy knížka bolavá, jindy úsměvná. Nečekala jsem mnoho, ale dostala jsem víc.
Po všech těch pozitivních knihách o výchově, které jsou plné lásky, porozumění, respektu a té správné výchovy, mi takhle kniha vyloženě spravila náladu. Dokonalé, bez příkrasy. Nicméně, bez vady kniha určitě není. Za mě osobně je hodně na škodu, že na těch pár stran se autor, krom tématu dospívání, snažil vecpat i další (nelehká) témata (krize středního věku, neporozumění v manželství, terorismus).

18.11.2019 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

*** o stahuje spoiler ***

Co všechno se dá najít v lese? Sára, byť mladá žena, tak žije poustevnickým životem na Šumavě, bydlí v téměř rozpadlé chatě a živí se sběrem hub.
Proč? Proč mladá dívka bydlí sama? Proč se živí sběrem hub a proč se s nikým nekamarádí? A proč jen sem tam vyrazí do Plzně na pravidelnou konzultaci ke své psychiatricce?
Viktorie Hanišová si jako ústřední motiv opět vybrala spletitost, záludnost, křehkost a komplikovanost vztahu máma-dcera, ovšem opět v jiném provedení. Problémem, ostrou hranou je tentokrát téma sexuálního zneužívání v rámci úzké rodiny, konkrétně otcem.
Kniha o rodině, jejich vazbách, o tom, jak lze pevné tisknout a zavírat oči před tím, co vidět nechceme, o tom, kolik toho dokáže unést dětská bolavá duše, o tom, jakou zkázu zavřené oči těch nejbližších mohou zanechat, o houbách a taky krásné šumavské přírodě.
První část knihy byla fajn, Sára, její bratři, táta, chata, líbilo se mi, jak chodí houbarit, tráví spolu čas. Nenápadný alkoholismus mámy, věc v dnešní době už ne tak jedinečná (bohužel). Prostě příjemné čtení o takové obyčejné rodině. Od pasáže o zneužívání pro mne byla kniha bolavou . Moc jsem Sisi přála, aby dokázala sebrat síly... K podpisu smlouvy, k odstěhovani, k Vojtovi, k vzepření se,... Vlastně k čemukoli, v co věřila, k čemu by se odhodlala. Strašně jsem doufala, že to zvládne, že se odhodlá... A díky otevřenému konci (jak jinak) věřím, že poslední zbytky sil sebrala.
Co se dá najít v lese? Odpuštění? Rozhřešení? Klid? Smíření?

17.09.2019 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Příběh o tom, že ani v Nigérii není cesta za početím a dítětem dlážděna růžemi. O tom, co je člověk ochotný z lásky udělat pro toho druhého, o zoufalství, zradě, ale i naději, o tom, že ani láska není všemohoucí.
Yejide chce otěhotnět a mít dítě, chce se uspokojit svého manžela, svou tchyni, být dobrou ženou, jak se v Nigérii sluší a patří. Jenže když nic nejde podle plánu a manželství je záležitostí všech okolo a do hry vstupuje druhá manželka, tak se začíná příběh jednoho manželství zamotávat ještě více.
Kniha primárně není špatná, to nemohu říct, nicméně má očekávání byla po nadšených recenzích pravděpodobně vysoká a bohužel zůstala nenaplněna.
Vnímám jako velký krok, že i ženy v Nigérii píší knihy, vydávají celosvětově v mnoha překladech a to prosím ve 30 letech! Klobouček! ????
Nicméně se nepotkala se mnou, minula mě. Minulo mne africké názvosloví a oslovování, minul mě popis politické situace, možná v jinou dobu, v jiný čas bych z ní byla bez sebe, těžko říct. Jde o všem o velmi zajímavou a mnohdy bolestnou sondu do hlubin manželství, mateřství, strachu a vůbec existence.

20.05.2019 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Kniha popisuje silný životní příběh Violy, která přežila 4 koncentrační tábory. Je neskutečné, co všechno lidské tělo vydrží, obzvláště když mysl chce žít a přežít!
Lidstvo si MUSÍ tato zvěrstva připomínat, nesmíme zapomenout! Už kvůli těm, co přežili, NESMÍME! Nesmíme to dopustit.

PS: Dle názvu knihy jsem čekala širší kapitolu ohledně samotných pokusů, Mengeleho...

29.05.2018 5 z 5

Žlutý baron Žlutý baron Jakub Patočka

Nikdy jsem si nemyslela, že byznys pana Babiše je čistý jako křišťál, nicméně to, co je popsáno zde v knize, je tak smutné, neuvěřitelné a nepochopitelné, že... Že vlastně nemám slov. Je mi z toho smutno. Nechápu, že i takové věci se dějí v demokratickém právním státě. To si opravdu takoví lidé mohou dovolit vše?

11.05.2018 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Tleskám. Kniha od knihy lepší a lepší, opravdu. Tady jsem těch 5* už dát musela a chtěla! Skvělá zápletka, žádné zdlouhavé popisy, ubíhání na další dějové linky. Vraha jsem tak nějak okrajově tipovala, ale nevěděla jsem jak a proč a kdy a celé rozuzlení mě tedy nechalo s otevřenou pusou! Skvělá práce!

02.03.2018 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klasické dílo české literatury, které ve mě od mala vzbuzovalo strach a noční můry. Dnes, s odstupem dvou desítek let, vidím, že to bylo způsobeno mistrovským stylem pana Erbena. Strašidelnost dokreslují ve vzpomínkách útržky z filmu. Oproti tomu jsem si s úsměvem uvědomila, že některé pasáže dokážu ještě odrecitoval zpaměti

16.02.2018 4 z 5