Davidovy hvězdy

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do chvíle, kdy je ve Stockholmu za bílého dne před zraky rodičů a dětí zastřelena učitelka mateřské školy Šalamounovy obce. Vzápětí zmizí cestou na tenisový trénink dva židovští chlapci a později jsou nalezeni mrtví s pokreslenými papírovými pytli na hlavách. Fredrika Bergmanová a Alex Recht, kteří po Fredričině návratu k policii opět vytvořili tým, stojí před velice složitým a propleteným případem. Tisk spekuluje o tom, že jde o rasově motivované činy, členové Šalamounovy obce se bojí o své děti. Ve Stockholmu navíc právě pobývá agent Mossadu Efraim Kiel, jehož činnost také vyvolává otázky. Stopy vyšetřování vedou nejen do Izraele, nýbrž i k Eden Lundellové, velitelce protiteroristické jednotky tajné policie, v jejíž minulosti se skrývá řada tajemství. Ve vyšetřování se neustále objevují zmínky o Papírovém chlapci, kriminalisté se však nemohou dopátrat toho, kdo to vlastně je. Je možné, že by legenda obživla a začala si hledat oběti? Nebo za hrůznými činy stojí někdo jiný?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245459/davidovy-hvezdy-245459.jpg 4.5221

Fredrika Bergmanová a Alex Recht (5.)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Davidsstjärnor (2013)

Kniha Davidovy hvězdy

NiNo
včera

Vypadá to, že se svým názorem jdu proti proudu, ale nemůžu si pomoc. Kniha byla PŘÍŠERNÁ!!! A proč? Tak za prvé: PĚT vypravěčů, což každému vzhledem k tomu, že má kniha 500 stran, dává "jen" sto stránek. S tím by se ještě dalo pracovat, kdyby úplně každý z těchto vypravěčů cca třetinu svého prostoru nevěnoval rozboru vlastních pocitů, přičemž převažovala lítost - nejčastěji nad tím, že netráví dostatek času s rodinou (když si hlavní vyšetřovatel vzal uprostřed případu tří zavražděných, včetně dvou dětí, volno, aby mohl jít s vnoučaty sáňkovat a ještě má výčitky, ne že se nesnaží najít vraha, ale protože tohle nedělá tak často, jak by měl, skoro jsem začala nahlas řvát). Druhou třetinu věnují vypravěči vzpomínání - v případě vyšetřovatelů na předešlé případy (aspoň nemusím číst předešlé knihy, tady byly prakticky všechny obstojně shrnuty) a/nebo, což se týká všech nejen vyšetřovatelů, na osobní tragédie a životní přešlapy, které jsou omílány zas a znova až k zbláznění. Ve výsledku to znamená, že pouhá třetina knihy se zabývá skutečným šetřením případu, ale protože máme pět vypravěčů, tak se všechny důležité informace dozvídáme pro jistotu pětkrát, jen trochu jinak formulované (ale všichni musí vyjádřit například své překvapení nad tím, že oběti byly zabity stejnou zbraní - když jsem to četla očima druhého vypravěče iritovalo mě to, při pátém zopakování jsem měla chuť hodit knihu z okna). Tým Alexe Rechta měl kliku, že se případ vyřešil sám, protože oni by se pravdy snad nikdy nedobrali (jen kvůli tomu, že nerada spoileruji, si tu nepostěžuji jak stupidní "vyřešení" bylo). Jednu hvězdu dávám jen za to, jak bravurně dokázala autorka zamaskovat, že o vyšetřování zločinů ví úplně kulový. Moje první a zároveň poslední kniha od této autorky. Už nikdy víc.

Abnička

Knížka mi ležela asi půl roku doma a ne a ne jí začít číst. Teď jsem se do ní pustila a byla jsem unešená. Výborná detektivka a snad nejlepší detektivka jakou autorka napasala.

channah007

Takhle rychle jsem 500 stránkovou knihu už dlouho nepřečetla. Opravdu dobře napsaná detektivka s překvapivým koncem.

Termina

Tato kniha byl můj vánoční dárek a vůbec by mě nenapadlo že mě tak pohltí :) Za mě skvělá četba a okamžitě objednávám všechna vydání s tímto policejním týmem :) Severské kriminálky prostě navždy moje slabost :)

Vesina

Od začátku jsem měla pocit, že vím co se děje .... ve skutečnosti jsem o tom ale neměla ani ponětí. Mazec !! Další skvělá knížka od skvělé spisovatelky.

orinka3

V hlavní roli konspirace. Četlo se mi to dobře, ale dobře mi nedělaly ty dějové poskoky sem a zase tam. Protože mi docela vadí vědět, co se stalo - a pak se zas vracet před tu událost. Nu, dejme tomu.... Nějak ale nemůžu strávit motiv. Tohle by snad nikdo neudělal, opravdu neuvěřím. Trošku moc vymyšlené, neúměrně natahované a překombinované.

SilvieSisinka
09.09.2018

Zase to byla drsna jizda :-) Cela tahle serie je proste boziiiii ;-) Tesim se na novou knihu Potopa :-)

Mandlevest
27.08.2018

Tuto autorku miluju a na její knihy jsem vždy čtenářsky natřesená. Četla jsem vše, co pro dospělé napsala a nikdy jsem nebyla zklamaná. Nyní se velmi těším na novinku Potopa, nemůžu se dočkat. Kdo Kristinu Ohlsson nezná a má rád dobrou severskou krimi, vřele doporučuji. Také tato kniha Davidovy hvězdy je, jako všechny ostatní, skvělá!

Kristina Ohlsson

Kristina Ohlsson