soukroma Online soukroma komentáře u knih

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Výborné - ještě možná o chlup napínavější a s lepším spádem než Vzkaz v láhvi, jinak opět originální zápletka, velmi zvláštní zločinci i samorostlí vyšeštřovatelé. Přečte se snadno na jeden zátah, a to i když čtenář tuší, kdo asi za vším je a proč.

21.02.2014 5 z 5

Bílý žár Bílý žár Melanie J. McGrath

Mně se kniha velice líbila - nabídla poměrně podrobný pohled na každodenní život kanadských Inuitů v Arktidě, na ostrovech královny Alžběty, těsně sousedícími s dánským Grónskem. Nesporně zajímavé prostředí (nikoli však přitažlivé k životu) a ve všech směrech odlišní lidé (asi se nedivím jejich inklinaci k alkoholu a jiným návykovým látkám a činnostem, protože v tom mrazu a se sto dny tmy v roce to snad ani jinak "zvládat" nejde), doplněné napínavou zápletkou, vlastně hned několika, pro mě činí knihu velmi příjemným objevem.

17.02.2014

Mezi světlem a stíny Mezi světlem a stíny Hans Saler

Útlá knížka nejen o jediné mimořádné expedici, ale také o mnoha známých horolezcích. Jakkoli jsou mi horolezci jako lidé hodně vzdáleni, ráda si přečtu o jejich úsilí přemoci sebe(?), přírodu(??), ostatní(?) a jít až nadoraz, ve všech směrech. Toto je první kniha, která se mi dostala na téma horolezení do rukou, která přibližuje kontroverzní expedici s tragickou bilancí; samozřejmě z pohledu jedné strany, takže ji nelze asi brát za pohled konečný a jediný správný...

17.02.2014 5 z 5

Dohra Dohra Mika Waltari

Jak mám Waltariho ráda, včetně zajímavých psychologických detektivek, tato kniha mě tedy vůbec nechytla. Pro mě nuda, nezáživnost, nadbytečnost. I český (moderní) překlad mi připadal až moc křečovitý, při pokusu vyjádřit mírnou zastaralost a silnou venkovskost příběhu.

16.02.2014 3 z 5

Nehlučně Nehlučně Frank Schätzing

Vynikající, jako všechna autorova díla, přesto zase jiné. Na téma konkrétní dějinné události - globální summit v Kolíně nad Rýnem roku 1999 - rozehrává autor pečlivě do nejmenších podrobností kvalitní politicko-teroristický thriller na nejvyšší úrovni, v němž ale podstatnou úlohu hrají náhodní aktéři (vlastně amatéři) zvenčí. Nechybí pečlivý vhled do politické globální situace, možností a zákulisí mezinárodního terorismu, pokroků vědy a konkrétně destruktivní využití fyziky, ale také celkem úsměvně rozehraný romantický příběh...Báječně napínavé, uvěřitelné, nepřehnané a přes celkovou délku nikde hluché. Pozn.: přestože příběh napsal autor v roce 2000, tedy před zásadní změnou pohledu na terorismus, není to v knize poznat - autor je dobrý pozorovatel, téměř vizionář.

11.02.2014 5 z 5

Modré květy Modré květy Raymond Queneau

Na mě moc fantasknosti a ani jazykový zážitek nebyl příjemný (jak mám hrátky s češtinou ráda) - překladatel se určitě nemálo zapotil, ale to úsilí jakoby z toho všeho čišelo a text neplynul tak hladce, jak by měl. Mně se to nelíbilo.

11.02.2014 2 z 5

Ve znamení Lva Ve znamení Lva Jan Šmíd

K předchozímu komentáři, s nímž se plně ztotožňuji, bych snad jen přidala ocenění knihy za kvalitu podání celkového kontextu - čtenář se rozhodně neutopí jen v šarvátkách a válkách samotného Jana Lucemburského, ale je mu nabídnut velmi komplexní pohled na další (související) dění v Evropě. Ideální četba pro všechny milovníky středověké historie (i politiky) české a pan-evropské. Nelze rychle přečíst jako román, spíše pozvolna pro poučení a zamyšlení. Něco málo se lze dozvědět i o jeho synu Václavovi (Karlu IV.), jeho dětství a mládí spadajícího do popisovaného období; jen jsem byla zaskočena informací, že jeho první ženou byla Markéta (nikoli všude uváděná Blanka) z Valois...Teprve později jsem se doslechla, že nám známé jméno královny byla vlastně přezdívka podle její velmi světlé barvy pleti - Blanche.

11.02.2014 5 z 5

Vraždy na Hebridách Vraždy na Hebridách Keith Moray

Slaboučká detektivka (naštěstí krátká jednohubka) - zápletka nedotažená a nepropracovaná, postavy nic moc, autor totiž sází jen na zvláštní prostředí (přitom ale nepříliš využité a minimálně popsané, např. cesta trajektu na ostrov Vnějších Hebrid - odkud, jak dlouho trvala, když při ní cestující stihli pojíst a osprchovat se v kajutě?) a prokládá text mnoha gaelskými pojmy, kterých je nadbytek a postrádají bližší vysvětlení (např. typy dudáckých melodií). V knize je i pár nesrovnalostí, jako třeba téměř běžná znalost psané thajštiny nejen u přítomného Thajce...Pro mě zklamání.

11.02.2014 2 z 5

Čistá země Čistá země Alan Spence

Zajímavý, poučný i napínavý příběh, o střetu kultur a změnách v Japonsku v druhé polovině 19. století. Příjemný čtivý styl, snadná orientace v čase i místě. Hlavní hrdina, skutečná historická postava, je vylíčen celkem věrohodně, nejen jako ctižádostivec a tvrdý obchodník, ale jako v jádru dobrý a spolehlivý chlap, byť ve vztahu ke svým láskám není vždy důsledně láskyplný. Nejedná se ale o romantický příběh, většina děje je zaměřena hodně politicky až vojensky, takže je to čtení spíš pro mužské čtenáře.

08.02.2014 4 z 5

Poslední plavba - Případ Kryštof Kolumbus Poslední plavba - Případ Kryštof Kolumbus Klaus Brinkbäumer

Zajímavé poskládání známých, ověřených i přepokládaných informací o životě, původu a plavbách (Janovana?) Kryštofa Kolumba, a to nikoli jen té poslední, čtvrté, jak by snad naznačoval titul knihy.

05.02.2014 4 z 5

Kočky mého muže Kočky mého muže Marta Brtníková

Trochu smutné, ale je to bohužel ze života - tak to s kočkami při střetu s okolními lidmi, kteří je nesnášejí, už bývá. Jakožto milovnice koček venkovních, z nichž se často staly domácí mazlíci, a jejich pečovatelka mám podobné obavy z okolních hrdých majitelů majetků.

05.02.2014 3 z 5

Hotel Babylon aneb Nechcete raději zůstat doma? Hotel Babylon aneb Nechcete raději zůstat doma? Imogen Edwards Jones

Moc se mi kniha líbila. Může sloužit jako příručka "hotelový průmysl v kostce" - pro hosty, hoteliéry i jejich zaměstnance. Jako poměrně častý host hotelů kvůli pracovním cestám ve světě i doma jsem v knize našla nejen vše dobře známé, ale dozvěděla jsem se i spoustu nového (hlavně jsem si ujasnila cenové relace: cena pokoje = náklady + tisícovky procent zisku k tomu...). Ocenila jsem i styl psaní a strukturu knihy - jedna 24hodinová šichta vypravěče na recepci, rozdělená po jednotlivých hodinách, ukazuje běžný denní průběh dění v hotelu, ovšem britském a pětihvězdičkovém k tomu, okořeněný mnoha nečekanými situacemi. Autorka opravdu píše o tom, co skvěle zná.

03.02.2014 5 z 5

Hřbitov pátera Hansena Hřbitov pátera Hansena Ted Dekker

Určitě to není běžný thriller - divní hrdinové, nečekané zvraty, zvláštní motivy... Trochu ve stylu Dextera, tentokrát v kabátku praktikujícího katolického kněze, který podléhá pokušení činit dobro a soudit, k němuž se shodou okolností přidává stejně motivovaná, ale pětačtyřicetikilová psychicky narušená třtina. Romantická střední pasáž i vyústění bylo tak nějak přehnané, ale na druhou stranu motivy hlavního hrdiny za hlubší zamyšlení rozhodně stojí.

02.02.2014 4 z 5

Vražda v Alphabet City Vražda v Alphabet City Lee Harris (p)

Zapeklitý odložený případ z Manhattanu, který vyšetřuje tým policistů. Samotný případ vraždy se sice úplně uspokojivě nevyřeší, ale v rámci pátrání se objasní celá řada souvisejících starých i nových případů. Prvních sto stran bylo natolik utahaných, že jsem u nich usínala, pak se naštěstí celý příběh rozjel a nebýt pár nepříliš zdařile zakomponovaných zejména "romantických" vsuvek, byl zajímavý a napínavý. Nicméně na takového McBaina, z něhož dle mého celým kontextem (policejní okrsek, popisy vyšetřování) hodně autorka čerpá, to zdaleka nemá. O policajtech se dozvíte první poslední, v kolik vstávají, kudy jdou/jedou, co mají k obědu (jídlu je věnováno opravdu hodně), jak to mají doma i mezi sebou, ale to vše zbytečně přehlušuje samotný obsah vyšetřování. Také mi vadilo, že ač se vyšetřování odehrává v současnosti, vůbec se nevyužívají počítače, ale stále se papíruje - zprávy se ťukají na stroji (!) a celé spisy jsou jen na papíře (to byla pravda v době Carelly, ale dneska?). Suma sumárum mám od autorky mnohem raději stejně (ale oprávněně) pomalou sérii s bývalou jeptiškou.

31.01.2014 4 z 5

Vzdorující Toskánsko Vzdorující Toskánsko Phil Doran

Nebylo to tak humorné, jak by člověk - namlsaný Maylovými romány o Britech ve francouzké Provence - čekal, ale to celkem odpovídá jiné mentalitě - jak autora Američana, tak místních Italů. Kniha nabízí ovšem velmi pěkné srovnání kultury, historie a stylu života mezi Amerikou (Kalifornií) a Itálií (Toskánskem). Příběh je hodně o byrokracii, ale také o nespokojenosti hollywoodského scénáristy a jeho nejistotě ohledně budoucnosti. O Toskánsku jako takovém se čtenář ovšem nedoví téměř nic, to už snad víc o americkém filmovém/TV průmyslu....

29.01.2014 3 z 5

Desátá panna Desátá panna Stephen Booth

Boothovy detektivky jsou velmi čtivé, zajímavé místem i lidmi, kteří v nich vystupují. Farmářský venkov na pomezí skal a vřesovišť není ale zrovna snadné místo pro život. Hlavní postavy policajtů se nám nemusí stoprocentně líbit, ale do příběhů jednoznačně vnášejí ještě další znepokojivý prvek.

25.01.2014 5 z 5

Šinjú Šinjú Laura Joh Rowland

Velmi poučný příběh, který je tím místy až úmorný. Lze to však prominout, protože je (povinným?) úvodem celé série se Sanem Ičirem, přičemž další díly jsou mnohem čtivější....

25.01.2014 4 z 5

Náhrdelník: Třináct žen a jeden experiment, který změnil jejich životy Náhrdelník: Třináct žen a jeden experiment, který změnil jejich životy Cheryl Jarvis

Zajímavý experiment, různorodé osudy, ale nemohla jsem nějak najít společnou řeč s protagonistkami - americkými "obyčejnými ženami".

23.01.2014 3 z 5

Most odplaty Most odplaty William Landay

Příběh, který ulpí...Není to jen tak obyčejná napínavá detektivka, ale až moc dobré zobrazení reality se vším všudy (takže řádně pesimistické), proto se není co divit, když po jejím přečtení čtenáři zůstane nepříjemný pocit (ale takový ten správně pesimistický, co dloube a nutí hloubat). Přestože se v knize hodně objevují moderní témata gangů, drog, chudoby, rasismu, nejsou tím hlavním - vše stojí na hlavním hrdinovi, který se téměř až do konce jeví jako trochu naivní klaďas, ale jakmile musí řešit strašlivé dilema v souvislosti s vlastní rodinou, zcela zákonitě selže (a to nejen morálně). Vyvrcholení je nečekané a děsivé. Příběh to tedy není zrovna oddechový, ale nutí k zamyšlení - jak bych se asi zachoval/a já - a hodně často přináší něco nad rámec dramatu. Za tím lze jednoznačně nalézt autorovu znalost reality soudních síní a vyšetřovatelů a vyšetřovaných, a to z první ruky v roli prokurátora. Velmi pěkně jsou také představeny reálie nabubřelého Bostonu versus malého městečka v Maine. // Jeden citát: "Plujeme časem jako na pramici a hledíme dozadu, i když se pohybujeme vpřed."

23.01.2014 5 z 5

Ta, která se dívá Ta, která se dívá Marie Hermanson

Dobré, ale Muž pod schody je ještě mnohem lepší...

23.01.2014 4 z 5