sonkovaj sonkovaj komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tak jak jsme u autorky zvyklé, opět krásné čtení a překvapivé zvraty v ději. Trochu mě mrzelo, že nebyl o něco více popsán život Blanky v emigraci. Jinak jako obvykle u mé PANÍ SPISOVATELKY plný počet hvězdiček.

26.04.2021 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nádherná kniha. Doporučuji úplně všem k přečtení. Pro mě je to srdcovka a ještě mě to moc dojímá, jelikož s mentálně postiženými lidmi jsem strávila veliký kus mého profesního i osobního života. Knihu jsem přečetla už před několika lety a znovu se k ní vracela, když ji měla moje dcera jako povinnou četbu k maturitě. Přesto že uběhlo spoustu vody v řece od prvního přečtení, stále jsem si vybavovala některé věty slovo od slova.
Jsou knihy, které vám vstoupí do života a už se v něm pevně zakotví.
Rovněž mohu doporučit skvělé představení s divadelním spolkem Kašpar. Hlavní roli hraje Jan Potměšil a to naprosto famózně.
Jsem ráda, za setkání s touto knihou, neboť to byl velmi silný zážitek a pro mě krásná hřejivá událost.

13.05.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Podle mého názoru by to měla být povinná četba. A nejen pro všechny maturanty, ale pro všechny lidi této republiky. A hlavně ty, které bezostyšně hází volební lístky do urny a volí prezidenta, jakého teď máme. Aby se vzpamatovali. Aby si uvědomili, že svobodná republika není samozřejmostí.

Velice na mě zapůsobily příběhy z dětského ústavu. Téměř na vlastní kůži jsem pociťovala to osamocení, ty tmavé noci, tu tísnivou atmosféru....

Nezapomenutelné určitě je i první setkání s matkou po tolika letech. A důsledky systematického vymývání mozků u malých dětiček. Ta citová plochost popisovaná u dětí vyrůstající bez rodiny.

Působivá a krásná kniha. Nemám důvod nedat nejvyšší hodnocení.

24.04.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvělá knížka. Autorka zaslouží můj velký obdiv. Rešerše k této knize ji musely stát spoustu času a práce a je to na knize znát. Bylo to téměř historicko - vědecké dílo, což mě ale ani v nejmenším při čtení nerušilo. Příběhy v něm zasazené krásně ubíhaly, stránku po stránce a čtení jsem si moc užila, ikdyž to bylo chvílemi těžké a drsné. Jsem tak vděčná, že stále ještě existuje Ústav pro výzkum zločinů komunismu a že se stále lidé zabývají rozkrýváním jeho otřesných praktit. Praktik, které si vůbec nedokážeme představit a které si s ničím nezadala se středověkou inkvizicí. Jaký je rozdíl mezi tím, upálit ve středověku zaživa ženu na hranici a tím, že v době reálného socialismu násilím uvěznit ženu v doživotním blázinci?
Muka to zřejmě budou srovnatelná.
A proto jsem moc ráda, že se na tyto zločiny nezapomíná a snad ani zapomenout nelze.
Je to kniha nutící čtenáře přemýšlet, zjišťovat více informací, nebo třeba navštívit tento okouzlující kraj.
Měla jsem to štěstí vidět i nádherné divadelní představení divadla Pod Palmovkou, jejichž stvárnění bylo opravdu úžasné. A ikdyž představení trvalo 3 hodiny, byla jsem úplně přilepená k sedačce a klidně bych vydržela dívat se ještě další 3 hodiny.
Knihu doporučuji všem čtenářkám i čtenářům, byl to neobyčejný zážitek a nikdy jsem nic podobného nečetla.
Dávám nejvyšší ohodnocení.

20.05.2021 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Krásná knížka, ke které se stále ráda vracím. Normalizační doba v dojemné i tragické rovině popsaná mistrným způsobem. Vše, co autorka napsala jsem četla a divadelní představení viděla již několikrát a vždy si ho ráda připomenu na YouTube, nebo i živě, což teď v lockdownu moc nejde. Děkuji za krásné dílo. Moje srdcovka.

03.05.2021 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Tato kniha se vážně povedla. Autorku jsem neznala a ke knize mě dovedla zajímavá a neobvyklá obálka.
Po cca 90 stránkách jsem myslela, že mám jasno, co se týče zápletky i pachatele a pak jsem byla velmi mile překvapená, jak všechno bylo jinak.
Úžasné.
Strhující.
Udělejte si na tuto knihu čas a taky pořádné kafe.
Spát totiž nepůjdete, dokud to nedočtete. Nedá se odložit

16.11.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Moc krásné čtení. Knížku jsem přečetla jedním dechem za jeden a půl dne. Hodně na mě zapůsobil příběh o čekání na papežský dispens a krásné vyprávění o solné pouti do Wieliczky. Jak sama autorka v doslovu popisuje, nikdo nikdy ještě tuto cestu a tradici nakupování soli nezmínil. Také bylo působivé vyprávění z válečného lazaretu což mě zaujalo jako zdravotní sestru. Moc tuto knihu doporučuji.

16.06.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Hodně smutné čtení.
Nebudu se vyjadřovat k současnému nejasnému sporu o autorská práva.
Asi není úplně jednoznačné ta, či ona strana a její vyjádření.
Vždyť, tak jak je již historicky dané KAŽDÝ MÁ SVOU PRAVDU.

Nebo li, skutečná pravda, vlastně NEEXISTUJE.
Knížka byla zpracována pěkně, je fakt, že se člověk nemohl odtrhnout a četlo se to jedním dechem, tak jak to tu popisují mnozí.

Autorka si perfektně pohrává s identitou postav, nenazve je skutečným jménem až do konce knihy.

Takto to bylo i v Listopádu.
To se mi moc líbí, udržet napětí a čekat až na poslední stránky na rozuzlení.

Jinak nemám důvod nedat plný počet hvězdiček, ikdyž, ale to je poznat již z anotace, jde o velmi těžké téma.

10.05.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Na knihu jsem se moc těšila a zklamaná jsem tedy nebyla. Čtení jsem si moc užila a měla pak hodně o čem přemýšlet.
Jak je možné,......????
Autorka knihu psala částečně dle skutečného příběhu své matky.
Pro dokreslení příběhu a lepší představu života v drsné i romantické krajině Bažiny doporučuji film, co nyní běží na HBO Max. Rovněž velmi povedený.
Za mě plný počet hvězdiček.

10.05.2023 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Kdybych dělala pomyslný žebříček nejoblíbenějších a zároveň nejpůsobivějších knih mého celého čtenářského života, tak tato kniha je na bedně. Nevím jakou medaili by získala, ale rozhodně by jednu ze tří měla. A přitom jsem ji přečetla zcela náhodou, protože tento žánr vůbec nečtu. Bylo to na dovolené, když jsem dočetla své knihy a kamarád mi další půjčil. Přesně si vybavuji jak se mnou zacloumala hned první stránka a že jsem potom četla celou noc až do rána, protože jsem byla zvědavá, jak celý příběh dopadne. Trochu samozřejmě připomíná G. Orwella 1984, ale jen v obrysech.
Jak, proboha, člověk dostane takovýto nápad z budoucnosti a zcela přesně odhadne klonování, epidemie, závislosti na drogách, platidlo budoucnosti, život společnosti zcela bez ekonomiky a peněz jako takových a ještě způsob vypořádávání se s lidmi jinak smýšlejícími a těmi, kteří za žádnou cenu nikdy nepochodují s davem? To musel vymyslet buď génius, anebo jasnovidec.
Knížka mě šokovala před 25 lety a teď, v lockdownu, když jsem se k ní vrátila tak ještě víc.
Uvědomila jsem si, jak jsme za těch 25 let pokročili v technologiích, v myšlení lidí, v umělém oplodnění..... A uvědomila si, že teď už vlastně knížka nevyznívá tak moc futuristicky.
Naopak.
Dneska už by se plno věcí z ní klidně mohlo uskutečnit.
Nebo, už se uskutečňuje????

06.05.2021 5 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Krásná knížka od mé oblíbené autorky a z mého - tedy nemocničního prostředí. Dokonale jsem se dokázala vžít do role začínající sestřičky na chirurgii. Ta příprava sterilního stolečku mě velmi pobavila. Jako bych viděla sebe.....
Spisovatelka je opravdu vynikající vypravěčka a atmosféru té doby v malé nemocnici na malém městě dokázala vystihnout mistrně.
Děkuji za milé a pravdivé dílo a nedočkavě se vrhám do četby ostatních jejích románů.
Doporučuji.

01.05.2021 5 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Krásná knížka od mé oblíbené autorky. Při čtení jsem úplně jasně cítila vůní dezinfekce odrážející se z nemocničních stěn. Spisovatelka je opravdu vynikající vypravěčka a čtenáře dokáže mistrně vtáhnout do děje. Těším se na další její knížky.
Doporučuji všem.

01.05.2021 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Tak tato knížka je moje velká srdcovka. Na pomyslném žebříčku je určitě na prvních pěti místech v mých nejoblíbenějších a ráda se k ní vždy vracím. Ta žena v jednom svém životě prožila hned několik naplněných a těžkých životů. Miluju skutečné příběhy a ještě víc příběhy z lékařského prostředí. Autorka si s tou knihou dala ohromnou práci a je to na knize vidět. I její další tvorba je úžasná a všem čtenářům mohu jet doporučit. Kniha o které musíte ještě dlouho přemýšlet a u mě je zařazená v kategorii NEZAPOMENUTELNÝCH.

26.04.2021

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásná kniha. Miluju příběhy, které píše sám život.

05.05.2020 5 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Tak tato knížka se mi moc líbila. Bylo to mé první setkání s autorkou a jsem nadšená a těším se moc na její další knížky, které už na mě čekají. Příběh Andělky mě moc bavil, četlo se to samo, s takovou lehkostí, pořád měla kniha spád a napětí. Nechci vůbec srovnávat s Šikmým kostelem, jen trošku to období vyprávění, ale rozhodně by si dílo zasloužilo o něco větší reklamu, alespoň z 50 procent, jako měl Kostel.
Prolínání do současnosti bylo pěkné oživení děje, příběh Nely jsem hltala, připomínalo mi to můj vlastní a oživila si svoje zážitky z Londýna a z Anglie.
Konec možná trošičku předčasný, chtělo to malinko víc dovyprávět, ale i tak překvapivý.
Doporučuji všem, kteří jako já milují rodinné ságy a literaturu faktu.
Nemám důvod nedat plný počet hvězdiček.

08.05.2021 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Moje srdcovka. Tu knihu i film umím nazpaměť. A vždycky se k ní ráda vrátím. Je v ní tolik poetiky a pokory....
Všechny knihy od autorky doporučuji.
Je velká škoda, že už nic nenapíše.....

25.04.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Nádherná kniha. Nejen pro skalní pejskaře. Je ze života a ten není jen růžový. Krásné postřehy a povídání o nekonečné psí lásce, psí paměti a psím poslání.

05.05.2020 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Kniha se mi líbila moc.
O Lověšické tragédii jsem nic netušila, tak jsem se navíc dozvěděla něco nového.
Líbí se mi styl psaní paní spisovatelky a rovněž rešerše ke knize musely být asi hodně náročné.

Zároveň doporučuji i knihu Páté jablko. Rovněž plný počet hvězdiček.

27.08.2023 5 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Tohle je tak krásná kniha o obyčejném lidském štěstí. O kráse, která k vám přijde jen tím, že žijeme obyčejný všední život, den za dnem a plníme obyčejné denní povinnosti, jednu za druhou.

Žít v přírodě, jeden pro druhého, kochat se šumavskou drsnou krásou a dokázat se přizpůsobit jak prostředí, jak i jeden druhému, to je to, co nás udělá šťastnými.

Tak hluboký lidský příběh, který mě oslovil již v pubertě a já tak moc toužila, rozjet se tam, na to místo a prožít si ten romantický příběh taky....

12.07.2023 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Nádherná kniha. Autorka mě opět nezklamala a postarala se mi o krásný víkend, kdy jsem byla plně ponořená do strhujícího příběhu. Čtení jsem si moc užila a opravdu se ani jednou nenudila. Knížka vůbec nešla odložit. Pokaždé se mi už zdálo, že jsem přišla všemu na kloub a pokaždé samozřejmě bylo všechno jinak, tak jak jsme u autorky zvyklé. Zkrátka napětí až do poslední stránky. Jsem sestra, takže vím něco o tom, co se v minulosti dělo v psychiatrických léčebnách i v ústavech pro mentálně postižené, přesto mě popis praktik personálu vůči klientům šokoval. Zaplať pánbůh, že je ta doba již nenávratně pryč. Propletenec postav musel dát spisovatelce ohromnou práci a příprava rešerší ke knize asi taky. Je to dokonalé dílo. Konec možná trochu ála americký film, ale to autorce velkoryse odpouštím. Knihu doporučuji všem k přečtení a nemám důvod nedat nejvyšší ohodnocení.
A taky moc děkuji za nalezení této knihy, o které bych nic nevěděla, nebýt databáze knih.

16.05.2021 5 z 5