Sofonisba Sofonisba komentáře u knih

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Zdánlivě je kniha o hokeji a rivalitě dvou regionálních týmů. Ve skutečnosti je sport pouze pozadím: " Budeme říkat, že to byl příběh o násilí. O nenávisti. O protikladech a odlišnostech a městech, která se navzájem cupovala na kousky. Ale nebude to tak docela pravda. Bude to příběh i o něčem jiném." Bude o lásce, přátelství, solidaritě, rodičovství, o nelehkém hledání cesty z dětství do dospělosti. Bude o lhostejnosti, zášti, násilí, elitářství a vyčlenění ze společnosti, o nenávisti a touze odepsat ty, co nezapadají - etnické menšiny, se "špatnou" sexuální orientací. Bude o úzkostech, prohrách, pokoření, strachu a studu, ale také o spravedlnosti, věrnosti a naději... Kniha, která nutí k zamyšlení nad sebou samým.
Příběh o lásce, přátelství, odhodlání, odvaze říct pravdu, ale také o lži, zlobě,

15.04.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Příběh, ve kterém jsou lidské povahy odhaleny skutečně velmi hluboko. Příběh o lásce, přátelství, solidaritě, odhodlání, odvaze říct pravdu, ale také o lži, zlobě, lhostejnosti, zášti, elitářství a vyčlenění ze společnosti.

31.03.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Výborně napsaná kniha. Stále mě rozesmívá představa paní Tiché, která je královského dvora představena jako kurátorka sbírek a líčí jak pečovala o vzácný Rembrandtův obraz: "Péče je silný slovo. Já jsem to čas od času orajbovala smetákem od pavučin a jednou za rok jsem to přejela mokrým mopem, aby pustil ten nejhorší sajrajt..." Doporučuji si přečíst

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Pan Vondruška překvapil. Po historických detektivkách zabrousil do sci-fi. Zvolil si velmi kontroverzní téma, ovlivněné tím, co dnes prožíváme. Za mě ano, ale hodnocení bude velmi hraniční. Někdo knihu přijme a vychválí na 5*, jiný zatratí - a bude litovat, že nemůže jít do mínusových bodů :)

20.01.2022 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Příběh ženy, která se snaží plnohodnotně žít ve světě ovládaném muži. A nejen to. Rozhodne se že ve světě, kde ženy moc právy neoplývají, nebude jen přežívat, ale bude i pracovat a vybuduje si kariéru. A to vše ve 20.letech minulého století v arabsky mluvící zemi, kde veškerý život ovládá náboženství. Tak tomu se říká mít odvahu a jít za svým snem!

08.04.2021 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Čte se jedním dechem. Moc se nevyspíte, dokud se nedostanete na konec, protože si stále říkáte - ještě tuhle kapitolu, pak ještě jednu, a ještě jednu... Velmi zajímavé téma, napínavý děj a pohnuté osudy hlavních hrdinů. Doporučuji :D

02.02.2021 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Výborná kniha! Silný příběh o rodinných poutech, pěstování čaje pu-erh, čínské politice "jednoho dítěte" i neotřelý pohled na život a pocity adoptovaných čínských dívek, vyrůstajících u amerických "bílých" rodičů.

10.04.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Krásná kniha o knihách, knihovnicích, přátelství a soudržnosti. Také je to kniha o nelehkém údělu žen, které ještě na počátku 20. století byly pouhým majetkem mužů, které těžce a bolestně hledaly své místo ve společnosti. Autorka opět nezklamala, doporučuji přečíst!

08.02.2021 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Románová fikce naprosto bravurně smíchaná s historickými fakty. Příběh o silných ženách - ale nejen pro ženy :D. Kniha na kterou si pořídíte závislost už od první stránky. Doporučuji přečíst!

17.03.2021 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Kdo si u druhého dílu myslel, že panu Bočkovi dochází dech a inspirace, ať si přečte trojku. Aristokratka je zpět ve velkém stylu a srovnatelná s prvním dílem

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Moje první setkání s panem Murakamim mě naprosto okouzlilo. "Hloupý " pan Tanaka mě svými výroky a postřehy neskutečně bavil, s panem/paní Óšimou by se krásně povídalo u kávy či sklenky vína...

07.06.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Mistrně napsaný příběh osamocené dívky, která žije bezpečněji obklopena zvířaty uprostřed bažiny, než pobývat v lidské společnosti s jejich předsudky. Jak nelichotivá vizitka pro homo sapiens...

29.04.2021 5 z 5

Rodový slib Rodový slib Elizabeth Peak

Historická romance na pozadí skotských dějin, zasazená do atraktivního prostředí Highlands. Příběh se odehrává v době, kdy muži byli skutečnými MUŽI a slova čest, spravedlnost, pravda, věrnost či láska a úcta nebyly pouze prázdnými pojmy.

08.04.2021 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nádherného humoru není nikdy dost. Při čtení některých pasáží jsem se smála nahlas a nemohla přestat. Výborná kniha na odreagování

Vařila jsem pro Picassa Vařila jsem pro Picassa Camille Aubray

Když se ve správném množství smíchají historická fakta spolu s fikcí, okoření se to láskou - rodičovskou i partnerskou, přidá se chuť romantické Provance a dozdobí jihofrancouzskými recepty, které podráždí chuťové buňky už při čtení. Pak už stačí dát knihu do krásného přebalu a doporučit čtenářům se začíst... :)

13.04.2021 5 z 5

Skvělá, vtipná kniha. Mnohem lepší než filmové zpracování!

28.03.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Klidně bych těch hvězdiček dala i více - kdyby to šlo :))

14.07.2022 5 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Krásná a velmi čtivá kniha. Škoda, že můžu dál pouze pět hvězdiček... :))

18.11.2021 5 z 5

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Nevím, co miluji více. Zda báječný seriál s výbornými herci, nebo úžasnou knihu :))

15.09.2021 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Kniha mě nadchla a úplně pohltila. Skvěle vystavěný příběh o silných a neohrožených ženách-pilotkách. Doporučuji si přečíst - a nejen ženám :))

15.07.2021 5 z 5