Vařila jsem pro Picassa

Román o umění, lásce a jídle v čarovné Provenci. Provence, jaro 1936: v přímořském městečku Juan-les-Pins panuje mimosezonní klid. Sedmnáctiletá Ondine, matčina pravá ruka, pracuje ve vyhlášené rodinné restauraci Café Paradis. Příjemným vytržením je pro ni nový zákazník z Paříže, slavný Pablo Picasso, vystupující pod falešným jménem. Ondine mu v pronajaté vile připravuje obědy. Picasso se ocitá na životní křižovatce a tajný pobyt u moře v Provenci mu může jenom prospět. Ondine začíná díky němu objevovat své schopnosti, talent i touhy. Setkání s Picassem ovlivní její život na dlouho dopředu, přestože každý z nich jde dál svou cestou. New York, současnost: úspěšná hollywoodská maskérka Céline přijíždí na Vánoce domů a dozvídá se od matky, že její babička Ondine kdysi vařila pro Picassa. Pod vlivem náznaků o tajemné rodinné historii se vydává na jih Francie. V omamné atmosféře Azurového pobřeží a za pomoci několika excentrických přátel z kurzu vaření se Céline konečně může otevřít budoucnosti. Objevuje pravdu nejen o sobě a své rodině, ale také odvahu důvěřovat vlastní intuici. Vařila jsem pro Picassa je čtivý román plný barev a překvapivých dějových zvratů, který vypráví o umění, provensálské kuchyni, rodinných vztazích a síle tvůrčího přístupu k životu. Podmanivý příběh, inspirovaný jediným málo známým obdobím Picassova života, proplétá fiktivní postavy s historickými v kulisách kouzelné jižní Francie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369348/big_varila-jsem-pro-picassa-M3A-369348.jpg 4.2116

Vydáno: , Metafora

Cooking for Picasso, 2016

Kniha Vařila jsem pro Picassa

Kacatko86

Kniha je vyprávěna ve dvou časových liniích - Ondine (babička, 1936) a Cèline (vnučka, 2013). Zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst, protože šlo o poznávání dvou zcela oddělených a odlišných světů. Postupně jsem si postavy oblíbila a příběh se mi moc líbil. I když mi asi uniklo spoustu detailů, protože často se v knize autorka vrátila k něčemu již řečenému, na co bych si bez jejího připomenutí nevzpomněla. Více se mi líbil příběh Ondine.

Vojslava

Příjemná četba, která byla sice postavena na hodně obvyklém schématu, ale nepostrádala půvab. Osobně mne nejvíc bavila první třetina, vztah Ondine - Picasso, ale z některých aspektů byl zajímavý i současný příběh. Zase jsem se dozvěděla něco o provensálské kuchyni, zatoužila po Francii... a užila si pár příjemných hodin nad knížkou.

Szilvia1
04.10.2021

Knížka byla velmi pěkná,objevila jsem ji jenom nedávno,ale hned jsem ji chtěla přečíst.Obě časové linie byly super čtivé,napínavé jak Céline hledala slavný picassuv obraz.Autorka umí psát tak,že zajme čtenáře na 100%.

daza.dt
30.09.2021

V knihovně zapomenuté kniha a to naprostým neprávem. Čtivě napsaný příběh, časové linie, které se krásně doplňují, dále detektivní pátrání a happy ende - co víc si člověk může přát. Navíc krásně popsaná jednotlivá jídla - škoda, že bez receptů - čtenář na ně přímo dostane chuť. Nečtěte hladoví. :)

Mandlevest
12.08.2021

Takový hezký příběh a, dle počtu hodnocení, docela zapomenutý. A to je škoda, protože mně se líbil moc. Má dvě časové roviny, tu vzpomínkovou, jak to často bývá, o maličko lepší a právě v té se setkáte s věhlasným malířem Picassem při jeho krátkodobém pobytu v Provance, kde se setká s mladičkou Ondine, která ho okouzlí nejen svým kuchařskym uměním . A tak se tu nejen maluje, ale i hodně vaří voňavá, poctivá provensalska kuchyně, chuťové kanálky budou číst s Vámi a budou pracovat:-). Moc hezká knížka, odpočinková, romantická, ale ne naivně jednoduchá , s originálním příběhem a s optimistickým koncem, který jsem si přála. A má i krásnou obálku :-). O Picassovi se tam sice moc nedozvíte, ale mě inspirovala k tomu, že jsem si k této rozporuplné malířské osobnosti vyhledala další informace a prohlédla jeho obrazy. A to se také počítá :-). A tak knihu, zejména čtenářkam, určitě doporučuji.

Sofonisba
13.04.2021

Když se ve správném množství smíchají historická fakta spolu s fikcí, okoření se to láskou - rodičovskou i partnerskou, přidá se chuť romantické Provance a dozdobí jihofrancouzskými recepty, které podráždí chuťové buňky už při čtení. Pak už stačí dát knihu do krásného přebalu a doporučit čtenářům se začíst... :)

Annannas
01.12.2020

Tak to je pro mě srdcovka. Moc pěkné počtení, které má spád. Rozhodně doporučuji

lištička123
05.07.2020

Kniha mě moc mile překvapila. Našla jsem v ní přesně to, co bylo napsáno na přední straně obalu: láska,jídlo, umění, Provence a čtivý příběh.