snimcibdim snimcibdim komentáře u knih

Kane a Abel (1. část) Kane a Abel (1. část) Jeffrey Archer

Příjemná pohádka o americkém snu. Kdyby se toho chopili dobří scénáristé, byl by to prima námět na výpravný kostýmní seriál. Sice to nafilmované kdysi bylo, ale divím se, že (asi) jen jednou.
Čili má to nosnou zápletku - sice dost idealistickou a předvídatelnou, ale některé pohádky se zkrátka neomrzí. Archer jako vypravěč je sice dost plochý, ale alespoň jde k věci a nečaruje nějaké atmosférotvorné nebo emocionální kolority, když je neumí. Stejně tak neumí napsat dobrý dialog, ale naštěstí i těmi vcelku šetří. Jak říkám, předloha pro seriál.
Jako audio v podání příjemného hlasu Jana Šťastného a s trochou představivosti to byl příjemně strávený čas.

04.11.2023 3 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Začala jsem poslouchat jako náhodné audio kvůli mému oblíbenému interpretovi aniž bych se koukla na anotaci a domnívala se, že poslouchám thriller. Když Mac dorazil do chatrče, docela jsem se zhrozila. Takovýto typ popularizačního katechismu mi přijde asi jako by mi v mém věku (středním) někdo vysvětloval otěhotnění na včeličkách a kytičkách. Jelikož jsem ale byla líná hledat něco jiného a Igora Bareše poslouchám fakt ráda (a je skvělá volba pro tento titul), tak jsem to se sebezapřením poslouchala dál. Ukázalo se, že náhody neexistují a přeci jen se vylouplo pár myšlenek, které výrazně rezonují s něčím, co teď prožívám.
Takže: "Taťko, díky za ty vzkazy, ale moc moc prosím, jestli by to příště nešlo nějakou méně užvaněnou a citově vyděračskou formou".
Hodnotit (hvězdičkovat) to tedy nebudu, byl to "omyl" co se mi vyplatil, ale to nic nemění na tom, že jako literatura je to totální kýč!
Zvláštní to paradox...

04.11.2023

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Zajímavé hlavně díky originálnímu prostředí - tím nemyslím Floridu jako takovou, ale celý ten svět potápění. Zbytek je nějak standardní a byla by to dobrá předloha pro nějaký průměrný typicky americký film. Finále v hangáru už bylo drobet srandovní, ale budiž. Občerstvující je pro mě fakt, že nešlo zase o dalšího úchylného masového vraha (ti mi lezou krkem). Autor si evidentně dal práci s podrobným rešeršováním odborných informací, což mě u něj ba. Doufám, že se Sloan v budoucnu naloží nějak rozuměji než se svým předchozím hrdinou Theem, kterého postupem času zpotvořil do karikatury akčního hrdiny. Zkonzumováno v audio podobě, jež má tak nějak standardní kvalitu (neurazí-nenadchne).

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Celou dobu jsem měla tak silný pocit deja-vu, že jsem si dvakrát šla projet své záznamy, jestli už jsem to někdy neposlouchala. Zdá se že nee, že je to jen tak moc neoriginální a předvídatelné. A pokud přeci jen poslouchala, bylo to pro mě evidentně z velké části zapomenutelné a nestálo mi to ani za zaznamenání. Tak tolik ke kvalitě. Ale jako zvuková kulisa k práci to posloužilo dobře, ostatně jako všichni audio Bryndzové...

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Málem jsem odložila hned na začátku, protože sledovat jen jak pomatená masová vražedkyně bloudí životem mi nepřišlo ničím zajímavé. Těsně před tím, než jsem tak učinila, se to stihlo změnit - nebudu spojlerovat jak. Celkově to má zajímavý nápad především v tom, čím to končí, přesněji řečeno kdo a čím zneškodnil hlavního zlouna. Zpracování je průměrné, tím nemyslím špatné, ale tak nějak nevyčnívající nad standardy žánru. Nevadilo by mi, kdyby to bylo krapet kratší, občas dochází k vytváření atmosféry na úkor napětí a gradace.

Čarodějky z Eastwicku Čarodějky z Eastwicku John Updike

Jeden z případů, kdy kniha i film jsou obojí dobré. Film je v první půlce vcelku věrný předloze, ale ve druhé půli to scénáristi vzali za úplně jiný konec a podle mě dobře udělali. Nebudu ale hodnotit film, zmiňuji to hlavně kvůli tomu, že kniha se od něj přeci jen liší a jak postupuje děj, tak čím dál tím víc - v závěru jde o dvě naprosto rozdílné věci. Film má výraznější pointu a dynamičtější tah na branku, kniha nabízí víc námětů k zamyšlení. Diskutabilní je (což nemyslím jako výtku) pro mě totiž autorův pohled na ženy i muže. Celé se to ponejprv jeví dosti feministicky a Updikova vize žen, coby čarodějek, mi přišla dokonce jako svým způsobem obdivné vyznání. Leč co ty jeho "zbožnělé" bytosti nakonec svedou? Pouze pomlouvat a honit se za chlapy. Bohužel okolo sebe žádný použitelný nezadaný exemplář mužského pohlaví nemají a tak se dělí o démonického vizionáře a jdou přes mrtvoly, což je jim prd platné, neb se z něj stejně vyklube jen šarlatán. Pozoruhodně upozaděná je i péče o potomstvo, kterého tam je co do počtu nepřehlédnutelné množství, byť schopnost "vyrábět" děti je pro autorova hlavního hrdinu důvod k obdivu opačného pohlaví. Nakonec si všechny tři "princezny" našly svého "prince", a já jsem z toho měla zvláštní pocit marnosti a dokonce tak trochu rozhořčení. Čarodějky patří ke knihám, které dokážou být provokativní. Potěšující je krásný jazyk v pěkném překladu.

04.11.2023 5 z 5

Stará škola Stará škola Petr K. Procházka

Nic neříkající název a ohavná obálka ukrývá milou vlasteneckou pohádku pro dospělé. Nic z toho nejspíš nezní úplně poutavě, ale čte se to hezky - i když trocha kratší stopáž by tomu prospěla. Přeci jen tomu chybí gradace (pro mě byla nejnapínavější svatojánská noc). Omračující závěr tedy nečekejte. Čekat ale můžete originální poctu klasickým pohádkám i Erbenově Kytici (a upozorňuji, že nemusíte být její milovník ani znalec, aby jste si příběh užili), výrazné ale nepodbízivě podané poselství, postavy které si zamilujete (popravdě jsem si oblíbila i ty záporné) a to vše v malebném retro podání. Přiznám se, že v jistou chvíli jsem si dělala naděje že půjde o něco ve stylu Dumasova klubu - a tohle očekávání mě rychle přešlo - ale nevadí.

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Ryzí maistreamovka. Poutavé "kulisy", inspektorka nenadchne neurazí, a aby bylo její pseudovyšetřování dramatičtější, tak jí práci komplikuje nevstřícný nadřízený - dnes už klasické klišé žánru. Co hodnotím kladně je to, že tentokrát tu je alespoň nějaký tým a ne že se hlavní postava potuluje sama s parťákem a o viníka zakopne díky náhodě a samozřejmě nevšední intuici. Jelikož už Bryndzu znám, věděla jsem do čeho jdu, i když ten masivní productplacement a místy úplně zbytečné nedůležité popisy působící jako když člověk našlehává počet znaků mě krkali i tentoktát.

04.11.2023 2 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Opět velmi komplikovaný příběh s různými časovými skoky a množstvím postav. Což nepovažuji za zápor, ale nuto říct, že sledovat několik provázaných situací z různých úhlů pohledu různých postav už vyžaduje opravdu soustředění. Kniha má silnou atmosféru, celé to prostředí a vodní živel, všechno to v člověku doznívá, ale je to stísňující. Některé věci napravit nejdou. Rozuzlení bylo nečekané.
Poslouchala jsem jako audio a tentokrát si nejsem jistá, zda by četba nebyla lepší. Audio mělo až příliš výraznou (ambiciózní) režii a podání některých postav mi nesedělo.

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Když si člověk odmyslí veškerou zbytečou vatu (a je jí tam habaděj!), tak je ta historka hodně primitivní, ale Goffa se mi s ní tentokrát docela trefil do vkusu. Opět zkonzumováno ve formě audia a v tomto případě to byl uspokojivý zážitek.

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Vzhledem ke zdejšímu nízkému hodnocení jsem od knihy nečekala nic a tak jsem byla příjemně překvapená. Jde o poměrně komplikovaný příběh v němž se nevesele protne několik dějových rovin, časových pásem a několik osudů. Nikdo zde není hrdina, spíš je tu několik antihrdinů, ale i pro němůžeme najít pochopení, nebo je politovat. Nízké hodnocení nejspíš kniha slízla, protože je přeci jen docela zašmodrchaná, někomu může vadit, že se nebude mít s kým identifikovat a chybí zde obvyklá schémata typu: "kdopak je tu psychopat" anebo sendvič tvořený ohromně přitažlivým vyšetřovatelem (nevšední vyšetřovatelkou), geniálním sériovým vrahem a mezi nimi kydanec nějakého úchylného mučeníčka a vražděníčka. Nic takového tu nenajdete. Zato tu najdete kopu lidí, z kterých je člověku docela smutno.
Posloucháno jako audiokniha, která má opravdu hutnou atmosféru a dobrou režii.
Jedna hvězda dolů za román v románu "Ta, co vyvázla". Sice chápu, že tam musí být a přitom musí být proporčně omezen, ale je to děsný blábol.

04.11.2023 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Jiné Delaneyho knihy (Dokonalá manželka, Ta přede mnou) jsou postaveny na nějakém nereálném základu, ale tady se autor posunul do úplně jiné ligy - o dost závažnější. Samozřejmě nemohu posoudit, nakolik věrohodně popsal právní systém Veké Británie v otázce péče o děti, ale celé to vyznívalo velmi uvěřitelně a poučeně a v některých pasážích jsem skorem zapomínala, že čtu (přesněji řečeno posluchám) populární thriller pro ženy. Nicméně Delaney mě vždy rychle připomněl, jaký žánr konzumuji: jednak už milionkrát omletým a tedy už triviálním psychopatem ve vztahu - a jednak také závěrem celého příběhu. Delaney sice zůstává bezpečně zakotven mezi autory populární beletrie, ale umí si najít zajímavé téma a umí vyprávět napínavě, i když mnoho věcí je dost předvídatelných. Přeci jen ze stokrát omletého psychopata už nic moc překvapivého nevymáčknete.
Posloucháno jako audiokniha a patří k těm lepším, zejména díky vícehlasému zpracování.

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

S.Fitzek je opravdu výtečný konstruktér. Dokáže si najít neobvyklý námět a vymyslet poměrně dost složitou zápletku. Ale to skutečně pozoruhodné je, že se do toho pak sám nezamotá a čtenáře dokáže tím labyrintem provést a ten hlavolam před jeho očima rozluštit. Jak když loupete cibuli. I když je pravda, člověk musí dávat pozor. Tady stačí malá nepozornost ohledně toho, jak se kdo jmenuje a může to celé přestat dávat smysl. Zajímavý doslov. Jeden z mála autorů, kterého bych ráda poznala osobně i jako člověka a nebojím se toho, že bych byla zklamaná.

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

I když chápu, proč se u této knihy zmiňuje humor, mě z ní bylo teskno. O to víc, že to je autobiografie. Taková bída je už pro většinu z nás opravdu těžko představitelná, i když i v našich končinách museli a musí lidé přežít v podobně těžkých podmínkách, ostatně stačí si vzpomenout třeba na Šikmý kostel. Zvláštní kontrast je dosažen tím, že vše je vyprávěno z pohledu dítěte, které to, v čem vyrůstá, považuje za normální a velmi konstruktivně hledá praktická a dosažitelná řešení svých problémů. Vyslechnuto jako výborné audio.

04.11.2023 5 z 5

Později Později Stephen King

Průměrný King. Nepatří k nejlepším ani k nejhorším. Patří k těm sevřenějším co se košatosti zápletky a množství postav týče. Odhalené tajemství s otcovstvím na závěr mi přišlo jako zbytečná a nic nepřinášející "senzace".

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Zážitek jako když prohlížíte staré album fotografií - vyprávění s retro patinou a trochu kaleidoskopické. Žel, přiznám se, že právě proto (a také proto, že jsem neměla příležitost si knihu přečíst na jeden zátah) jsem se časem trochu ztrácela v tom kdo je kdo a některým postavám ne zcela rozuměla. Zůstal zvláštně hořký pocit. Ne z kvality té knihy, ale tak nějak z toho příběhu.

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Pečlivě promyšleno a prokombinováno. Nebývale napínavé, neboť ta pavučina nabízela spousty hypotéz a autor jich mnoho nechal i realizovat, ale každé zdánlivé řešení zápletky otevíralo jen další zápletku. Přičemž celý závěr byl opravdu těžko předvídatelný, sice (pravda) doooost za vlasy přitažený, ale přesto logicky zapadající do celé té skládačky. Vyslechnuto jako audio, které lze rozhodně doporučit.

04.11.2023 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Zprvu hodně průměrný pychothriller se posléze docela zajímavě zašmodrchal. Úsek, kdy začínaly vycházet najevo některé kontroverzní informace o Emmě, byl dokonce dosti slibný. Rozuzlení nakonec překvapilo, ale spíš svou hloupostí než svou vynalézavostí. Obávala jsem, že tomu autor nakonec nasadí korunu totálním happyendem, ale zůstal neromantický (naštěstí).
Jako audio doporučuji, ale samozřejmě nečekejte nic víc než oddechovku pro ženy z kategorie: kdopak je tu psychopat.

09.04.2023 3 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

Jednoduchý příběh, který rozsahem i "hloubkou" odpovídá tak námětu pro jeden díl nějakého seriálu - na celovečerák už by to bylo málo. Je to nekomplikované a víceméně funkční, i když přeci jen je mi s podivem, že dva lidi z médií nenapadne "ochránit" hlavní hrdinku právě pomocí médií, ale no co už...jako audio k domácím pracem ideální.

09.04.2023 2 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

J.C. Tudor a Vasil Fridrich nezklamali. Skvělá dokonale prokombinovaná zápletka která má vše, co má správný příběh mít. Ano, samé superlativy, ale tato audiokniha si je zaslouží.
A víc prozrazovat ani naznačovat schválně nechci...

09.04.2023 4 z 5