Skyer Skyer komentáře u knih

Řezník Řezník Jennifer Hillier

Vůbec jsem nečekala, že by mě tato kniha mohla bavit. Podobné žánry ani moc nečtu.
Většinou mám problémy se začátky - nebaví mě, jak se se vším musím seznamovat a jak je to spíš popisné, než aby se tam opravdu něco dělo. Ale v Řezníkovi? Překvapivé odhalení, které bylo hned na začátku, mě vyvedlo z omylu, že se mi kniha nebude líbit a já příběh hltala až do konce. Protože přeci jen - dozvědět se, kdo je vrah hned v začátku a sledovat vyšetřování z jeho pohledu? To jen tak někde nenajdete.

18.04.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Ke knize jsem přistupovala se skepsí, jelikož jsem četla kousek Sbohem armádo a to se mi nelíbilo. Na začátku ale umřel jeden z vojáků a Remarque to napsal tak, že mi z toho bylo smutno a emočně mě to vtáhlo do knihy. Zachytil psychiku vojáků a lidí nezúčastňujících se v boji, která pro některé čtenáře přinese nové světlo na to, že ona ta válka není jen o nějakých vítězstvích, ale že v ní trpí reální lidé. Doufejme, že my si ničím podobným nebudeme muset projít.
Mohu doporučit, jako jednu z lepších knih povinné četby.

08.02.2020 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Kniha na mě byla až moc zdlouhavá a nepřišla mi až tak skvělá jak o ní mluví ostatní. Taky už jsem dost alergická na jedince, kteří jsou předurčeni na záchranu světa (a vlastně celou tu záchranu táhnou (naštěstí to tu zatím není jako s Aelin)) a na celý ten výmysl s druhy. Je ale pravda, že tento díl byl lepší než předchozí.
Tamlin byl vyměněn, protože už se okoukal a autorka nepíše o žádných jiných vztazích než o těch, kde se škádlí, a tady už to jaksi vyprchalo. Tak nastoupil Rhys, který mi ale nepřijde o tolik jiný než Tam.
A teď co konkrétně mi vadilo:
× Proč maj všichni obrovský péra?
× Ty sexuální scény byly vrchol trapnosti. Neskutečně směšný. Jako dobře, mě většina erotických scén přijde trapná - protože takhle přehnaně, jak to autorky popisují, to snad nikdo nemůže prožívat, ne? To už se radši koukněte na porno. O moc jiný to není a podle mě lepší (nikdo tam nemele o tom, že bude řvát, až budou pukat skály - co je na tom proboha přitažlivýho??) a aspoň uvidíte, jak ty jejich scény vypadají irl. (kapitola 42, 48, 55...)
- Dřív když jsem podobné věci vyhledávala (ff na supernatural, na wattpadu nějaký příběhy doporučený od spolužačky...) a když se něco takového objevilo, měla jsem radost a těšila se na to. V těhle knížkách mě to ale vůbec nebavilo (je ale možné, že mě takové věci přešly - asi od doby, co jsem zkusila 50 odstínů) a vidím to jen jako natáhnutí děje, aby to mělo co nejvíc stran.
× Nevidím tam žádné vysvětlení, proč by vůbec někdo měl akceptovat kroucení kostí, aby dosáhl svého? (v 1. díle, aby F. přistoupila na dohodu) Ještě ke všemu své družce, to ani snad nemůže, ne?xd To jste to všichni zapomněli? Hlavně že sdílíte pro-feministické příspěvky, ale takové zacházení v knize tolerujete a ještě hlásáte o tom, že takového byste doma chtěli taky.
× Možná by mi Maasová tolik nevadila, protože co si budem, většina autorek píše taky tyhle nesmysly. Ale co mi opravdu vadí je, jak se z jejich knih dělá něco, co nejsou. Jak se vychvalují, jako kdyby to byl vrchol umění, jejich přehnaná propagace - vždyť si to ani nezaslouží.
Pokud to nějací stans dočetli až sem, mohli byste mi napsat, co se vám na tom líbí? Třeba zbytečně křivdím a přehlédla jsem něco dobrého. A taky jsem zvědavá, co se vám na tom může líbit.
2,8⭐/5⭐ (pravda, bylo to o trochu lepší, ale na 3 fakt ne)

23.04.2019 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Čekala jsem od tak vychvalovaného autora víc. Recenzenti vyzdvihují myšlenky knihy, ale mně nijak převratné nepřijdou a když už tam něco zajímavějšího je, tak to autor pořádně nerozvine (například Goddardovo působení na psychiku Rowana).
Za průměrný klišé příběh bych dala 3★ (zas tak hrozné to nebylo), ale kvůli mezerám v fungování světa dávám 2★.

02.10.2019 2 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

+ Akční začátek.
- Většina knihy se strašně táhne.
- Hrdinům vše procházelo až moc snadno.

Na knihu mě nalákala pěkně živá ukázka na Albatrosu a tedy začátek takový opravdu byl - sice mi nevyhovoval styl popisu (na mě až moc dětský), ale aspoň byl akční. O zbytku se to říct nedá. Když už se tam nacházela nějaká akčnější část, tak byla tak popisná, až to vypadalo, jako by hrdinka byla na procházce a ne uprostřed boje, že mohla o všem tolik přemýšlet.

30.05.2019 2 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

No teda...
Kniha byla naprosto boží. Doporučuji ji všema deseti. Libilo se mi jak zpracování, tak příběh. Ale jelikož já anotace často nečtu, protože toho někdy vyzrazují až moc, jsem netušila, že to bude tak smutné. Většina to prý tušila, ale já bohužel ne, protože ten mozek mi tak dobře nepracuje a tak jsem si pěkně zabrečela. Jsem možná až moc velká citlivka. :D
Bylo to moje 1. sci-fi, normálně bych se asi do žádného nepouštěla, ale díky zpracování jsem se vyhnula popisům, kterým bych nerozuměla a kvůli kterým by mě to ani nebavilo.
Rozhodně 5⭐/5⭐.

02.06.2018 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Kniha byla dobrá (až na pár věcí), ale mám jednu velkou výtku. Týká se Rowlingové a všech fanoušků Snapea:
Chování dávno dospělého člověka nemůže být obhájeno tím, že měl špatné dětství a byl šikanován. Je určitá doba, kdy má člověk čas se s tím srovnat a pokud to nedokáže, měl by si najít odbornou pomoc. Že dospělý muž šikanuje děti do takové míry, až představuje jejich největší strach (viz Neville, HP3), opravdu není akceptovatelné.
Zase tu máme romantizování stalkera a muže, který se nedokázal kolik let přenést přes to, že není s ženou, která se mu líbila. (Vy byste snad byly nadšené, kdyby vás nějaký umaštěný muž, který ani nemá dobrou povahu (vyžívá se v týrání druhých), naháněl a pak ještě šikanoval vašeho syna?) A ani to s ním tak žhavý nebylo, když v něm víc hořela nenávist k chlapci, který si dovolil mít nějaký vzhled, než ta jeho "láska". Ve skutečnosti to byla jen majetnická touha, posedlost.
To, že umřel pro dobrou věc, nesmaže vše, co předtím dělal. Opravdu to NENÍ hrdina. Neromantizujte ho. Byl morálně šedá postava (záporák s pár dobrými skutky) a Harry po něm neměl pojmenovat svého syna. Hnus. Jsem z JKR opravdu zklamaná.

3,5★

02.06.2020 3 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Tak tato kniha byla jedno velké zklamání.

Dva ze tří plot twistů jsem věděla už skoro od začátku knihy a u toho třetího mě štvalo, že hrdinům trvalo asi deset stran, než jim došlo to, co jim bylo sděleno.

Jak se spolu dali Simon a Baz dohromady mi nepřišlo uvěřitelné a ani mě tolik jejich vztah nebavil, jak jsem si myslela, že bude.

Vím, že to celé mělo být tak trochu parodie na Harryho Pottera, ale jelikož to zesměšnění daných klišé úplně nefungovalo, tak z toho byla jen ubohá napodobenina (která vlastně normálně využívá ty klišé).

Jedinou hvězdu dávám za Baze, který aspoň za něco, z celé knihy, stál.

30.11.2019 1 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

To je takových chyb! Jak se může CooBoo nestydět to vypustit do světa? Nechápu. A to není jen u této knihy... :))

Moc se mi líbil svět (třeba jak to mají se Slunci, vlastní sprostá gesta, ...). To je podle mě pořádná fantasy. U ní buď očekávám hodně smyšlených bytostí anebo svět odlišný od toho našeho (a ne aby to byl jen ne-tak-krutý středověk).

Celkově styl (- drsnost a krutost příběhu) jakým to bylo napsáno byl super (ale *) a asi jako jedně z mála se mi líbily poznámky pod čarou. Nevadilo by mi, kdyby se to sem tam objevilo i v jiných knihách.

* Většina lidí píše, jak je kniha "plná sexu a hodně krutá". 18+ scén tu bylo méně než u "YA" Maasové a kruté to bylo, ne že ne, ale ne tak moc, jak ostatní recenzenti popisují. (Takové to bylo až na konci.) Takhle já si představuji normální fantasy knihu (ne jako ty měkkosrdcaté všude propagované náhražky).
- Možná ale, jak všichni psali a říkali: "Je to drsné, je to drsné, kruté...", tak jsem na to byla nastavená a nepřišlo mi to až takové.
- Nebo to autor nenapsal tak dobře, abych to nějak prožívala. Nebo ano, ale zkazila to překladatelka.

Líbilo se mi, že hrdinka si sice napochodovala do scény, ale protivníky neporazila, jak si myslela (ne třeba jako Aelin). Byl to hezký rozdíl oproti YA, ale nemusely u toho být takové texty typu "kdyby byla Mia hlavní hrdinkou, jistě by porazila...", aby bylo vidět, že autor je strašně jiný oproti ostatním a jak to má skvěle napsaný. (On si toho člověk všimne a nepotřebuje na to extra poukazovat. ;) )

Trochu jsem se bála té školy, aby to nebylo trochu jako HP - prostě klasická škola, akorát se neučí normální předměty. Ale ne, Jay to pojal hezky a mé obavy nebyly naplněny.

Normálně hodnotím v knize čtivost a logičnost děje (jestli nejsou v příběhu mezery a chyby). V tomhle případě bych ji hodnotila jako 'lehce nadprůměrnou', protože to moc napínavé nebylo. Ale kvůli originálnímu pojetí psaní (poznámky pod čarou, přirovnání) a krutosti (větší oproti ostatním) dávám o trochu lepší hodnocení.

12.07.2019 2 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Většinou, i když mě kniha baví, se musím do čtení nutit. Ale u Šelmy jsem se nemohla odtrhnout od děje a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne.

05.05.2019 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Nic pro mě.
Ale na rozdíl od Měsíce nad řekou to má aspoň přidanou hodnotu v nastínění války a její působení na mladé lidi.

16.01.2020 1 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Kniha je hodně popisná a děj týkají se obrazu začíná až kolem strany sto. I tak se mi to celé líbilo. Hlavně kvůli vykreslení postav, kdy například lord Henry byl sobecký, konzumní člověk, ale byl napsán tak skvěle, že se mi líbil.
Mohu jedině doporučit. :)

30.08.2019 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Vadilo mi natahované "tajemno", kdy autorka neřekla nic konkrétního. Mám radši, když se to tajemství dozvím nečekaně a ne když jsem neustále upozorňována, že hrdina je strašně tajemný a mně chybí nějaká informace. Některá odhalení jsme se dozvěděli i na dvakrát - jednou sami a podruhé společně s hrdiny, kvůli čemuž ubylo na 'wow' efektu.

Asi kvůli velké propagaci a spoustě recenzí jsem čekala, že to bude opravdu děsivé. Ale ne, začalo se to tomu přibližovat až někde na konci a já se teda nebála. (Což je tedy dobře. Protože jestli se pomalu učím nebýt strašpytlem, tak mi to dost zjednoduší život. :D)

Konec se mi moc líbil a i některá odhalení mě opravdu překvapila. Uvítala jsem i téměř nulovou romantiku. Bohužel ale kvůli začátku nemůžu dát 4 hvězdy. I tak tuto knihu hodnotím, jako nadprůměrnou a mohu doporučit. ^.^

3,5⭐

04.07.2019 3 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

(-) Je trochu nesmysl hledat toho pravého na základě DNA. To co tvoří vaši osobnost, jsou vaše vzpomínky a zážitky. Jistě jste se učili, že z většiny vás utváří okolí, ve kterém jste žili, a výchova a až menší procento tvoří dědičnost. Proto je tato kniha trochu blbost. Lidé si nemusí sednout povahově... Takovou věc ale probírá autor až v posledním příběhu, který byl dramatičtější než ostatní (neplatí pro Christopherův). Ale ty předchozí o ničem takovém nepojednávají a hrají na trochu jinou strunu, tak to nechávám jako výtku.

(-) SPOILER!!! V posledním příběhu to Matthewovi prošlo až moc snadno. Jeden člověk smazal celou svoji minulost a naboural se do tak velké organizace? Nemožné. Kdyby to byla skupina, prosím, ale tohle bylo až moc fantaskní. KONEC SPOILERŮ

(-) Nevím, jestli to nemá na svědomí předkladatel, ale v knize se jedna osoba označuje za sériového vraha a v další za masového. To ale není to samé. (V tomto případě to byl sériový.) Také mluví o tom, že se psychopatem narodil a nevzniklo to vlivem prostředí. Ale s psychopatickou poruchou se člověk může JEDINĚ narodit, nemůže ji získat.

(-) V příbězích Jade a Nicka se objevovalo to všudypřítomné tvrzení, že až potkáte toho pravého, bude se s vámi houpat země, ucítíte jiskření a další podobné nesmysly. Tyto věci upřímně nenávidím a nechápu, proč se to všude objevuje. Takhle to prožívá velmi malé procento lidí a já nevím, proč se to pokládá za nutnost, k čemu má u páru docházet.

(+) Autor ale hezky zpracoval, jak by vypadalo, kdyby se podařilo najít spřízněné duše. Lidé by rychle uvěřili a odmítali trvalé vztahy s jinými než těmi předurčenými, odsuzovali by vztahy, které vedou páry nespřízněných a bezmezně by věřili vědou vybranému protějšku, protože to je přeci ten jediný správný.

Začátek mě bavil (Mandy a Christopher), i když konec 1. příběhu nebyl moc reálný. Zbytek ale byl pro mě trochu nuda a řekla bych, že lidé, co mají načtené romány pro ženy, zde neobjeví nic nového. Přijde mi totiž, že podobné zápletky byly zpracovány už vícekrát a já je v jiné verzi už někde viděla.

(A ještě k tomu poplatku, co tam platí, aby se dozvěděli info o protějšku - stačí, aby to zaplatil jeden a poslal sms/email a ten druhý má spojení zdarma, ne? :D)

2,9⭐/5⭐ - sice to nebylo (zas tak) nudné, ale těch chyb v ději tam bylo prostě moc

02.07.2019 3 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Čtení této knihy mi úplně připomnělo časy asi na začátku 2. stupně ZŠ, když jsem četla podobné příběhy. V té době by se mi to asi líbilo víc, ale dnes to vidím jako průměrnou knihu. Mohla jsem se od ní odtrhnout - nebylo to moc napínavé - takže v sérii budu maximálně pokračovat půjčováním z knihovny.

30.05.2019

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Máj
Zápletku Máje se dozvídáte hned na začátku a celá báseň je hlavně o popisech - převažuje lyrika nad epikou.
Celé se mi to špatně četlo, ale chtěla jsem si projít celou báseň, abych neznala jen začáteční "Byl pozdní večer - první máj..."

Kytice
Velmi hezké básně, které se dobře čtou. Snad každý má alespoň jednu oblíbenou, mohu doporučit.
Moje oblíbené jsou třeba: Svatební košile, Polednice, Vodník.

26.05.2019 3 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Už jsem si myslela, že to nebude tak dobré jako předchozí díly... Ale ne, zase mě dostali. Hezky jsem si pobrečela a jsem moc ráda za to, jak to nakonec dopadlo.
(Je ale dobře, že další díl nebude, protože už jsem pociťovala, že víc knih by tomu uškodilo - začátek příběhu mě nebavil a dobrý byl až od půlky.)

21.05.2019 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Moc hezké odpočinkové čtení. Pokud máte na něco takového náladu, mohu doporučit. Jinak je příběh hodně naivní a trochu mi připomínal povídky z Wattpadu.

14.04.2019 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

(Moje první kniha v angličtině.)

Kniha byla hezká, dobře se četla, ale tohle je z psychologického hlediska taková blbost... ((:
Jak může z chlapce, kterého celý jeho dosavadní život neměl nikdo rád a šikanovali ho, vyrůst normální kluk?

27.12.2018 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

DNF strana 284.
Nebudu s tím už dál ztrácet čas. Opravdu to není obdivuhodné napsat knihu v nízkém věku, protože ono je to na knize dost vidět. Jak kdyby vypadla z Wattpadu.

06.07.2020 odpad!