SkillJam SkillJam komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naprosto skvělé. Tak nádherný a zajímavě vymyšlený svět jsem už dlouho nenavštívil. Měl jsem po Naslouchači v plánu jinou knihu, ale asi se budu muset hned pustit do pokračování. Doufám, že série bude mít úspěch, z tohoto světa se dá vytěžit mnoho zajímavých příběhů. Hlavní hrdinka s pětadvacítkou je naprosto skvělá kombinace, moc se mi líbí rozvíjející se vztahy mezi nimi a doufám, že v dalších knihách blíže poznáme i ostatní členy pětadvacítky, než jen "vyvolené" z prvního dílu. Držím autorce moc palce a doufám, že nás v budoucnu bude pořádně zásobovat.

12.01.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, u které si rádi nad lecčím zadumáte. Dickovo svět je tajemný a smutný, se skvělými futuro-nápady. Náladové varhany bych bral hned.
Při čtení jsem měl celou dobu lehký pocit úzkosti a temnoty, nebo spíše smutku. Svět je v troskách a taková je i nálada jeho obyvatel, proto když vysvitne hezká chvilka, či se objeví živé zvířátko, je to o to silnější moment. Celá ta honba za "domácím mazlíčkem" a s tím související společenský status je pozoruhodná.
Dick píše zajímavým způsobem, nevím jaký podíl na tom má český překlad, ale dokáže nastolit atmosféru celého světa jen krátkým vnitřním monologem postavy. Z textu je vyloženě cítit temnota a chlad. Možná na tom má velký podíl klid, se kterým postavy řeší závažné a nepříjemné věci.

Zabiješ mě?
Asi ano.
Tak prosím tady zezadu do hlavy, aby to nebolelo...

Co když jsem android?
Otestuji tě.
Dobrá, tady máš raději mou zbraň, abych na tebe nemohl zaútočit.

Celá otázka ohledně lidskosti je zde krásně položena a donutí vás o tom alespoň trochu uvažovat. Zabili by jste něco tak podobného nám? Kde končí linka robotiky a začíná lidství? Včera v noci jsem se vzbudil ze špatného snu a měl chvíli obavy, zda nejsem android. Málokterá kniha se mi dostane i do snů.
Nejsem si jistý, zda jsem v otázce náboženství pochopil vše, co chtěl Dick naznačit, tato linie mi přišla trochu zvláštní. Celý Mercerismus je podivné spojení všech lidí s falešným bohem, nebo je skutečný?
Kniha si zaslouží plný počet hvězd, četla se nádherně a nemohl jsem se odtrhnout. Zařazuji mezi mé nejoblíbenější knihy.
PS: Kniha je mnohem lepší než film.

17.01.2019 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Mám za sebou první knihu ze Zeměplochy a Stráže! Stráže! mě tak nadchli, že jsem si objednal hned další 4 knihy. Nepamatuji, kdy jsem se naposledy u knihy tak nahlas smál. Velmi krásný a hlavně chytrý humor, originálně vymyšlený svět, příjemné postavy, i dobrá akce. Elánius a jeho parta mi jednoznačně přirostli k srdci, je to prostě dokonalost.

07.03.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Atmosféra vynikají, pokud pominu poslední část knihy. Celou dobu to na mě popravdě docela dost působilo. Měl jsem někdy i špatné spaní. Jen škoda toho konce, který se v podstatě ani nedostaví a to, co se dá považovat za konec, bylo pro mě opravdu neuspokojivé. I přesto musím dát knize vyšší hodnocení, protože odhalování záhady mě opravdu bavilo a cítil jsem se "jako bych tam byl s nimi". Kniha ve vás probudí i touhu si o pohoří číst sám a hledat si další informace na internetu a toho si moc cením.

14.01.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nemám rád Rowlingovou jako člověka, ale její literární stránka se mi líbí. Zkusil jsem Harryho až nyní, po té co jsem viděl filmy a už dávno nejsem dítě, ale i přesto se mi kniha moc líbila, dokázala ve mě probudit "nadšení malého kluka". Předpokládám, že s každou knihou, kdy stárnou hrdinové, vyzrával i styl Rowlingové a příběh bude přibírat na vážnosti, takže určitě budu pokračovat dál, zatím moc hezké.

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Mohu si "Staré dobré časy" přidat do čtenářské výzvy jako knihu o jídle? Apetitu je tam dost, ale nevím, zda to projde :)
Každopádně doporučuji, je to výborné, pohlcující, drsné i něžné. Zatím to má vše a já se královsky bavím. Skvělý začátek obří série, které mě donutil vrhnout se hned na další díly.

07.12.2018 5 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Moje druhá kniha ze Zeměplochy. Začínal jsem knihou Stráže! Stráže! a musím říct, že to bylo ve všech ohledech o level výš. Nicméně, i přes pár trochu nudnějších pasáží mě to ve výsledku bavilo a občas (určitě ne tak často jako u Stráže! Stráže!) jsem se i dobře zasmál, a to je momentálně hlavní důvod, proč jsem naskočil na Pratchetta. Humor. Ten má opět skvělý, i když v menší kadenci, ale stojí to za to, hlavně ke konci knihy. S klidem v duši můžu doporučit a těším se na další.

14.03.2020 4 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

„Všeho se zbavte!“
„Ale někteří kluci už snědli klobásy...“
„Ježíši...“

Naprosto úžasná kniha, která se četla jedním dechem. Skvělé a hlavně zajímavé pojetí pekla, kdy pekelníci nejsou jednoznačně záporné postavy a lidé svatoušci. Výborně nastíněné dilema, kdy soucítíte s útrapami týraných lidí v pekle, ale uvnitř víte, že si to možná všichni zaslouží. Moc se mi líbilo propojování linek hrdinů a pohledy na jednotlivé události z více úhlů. Doufám, že se někdy pan Bureš k tomuto světu vrátí, protože s Rónanem bych se opravdu moc rád ještě někdy setkal.

07.07.2019 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Docela překvapení. Je na knize znát, že je starší, ale vůbec to nepřekáží. Nesmíte čekat silné sci-fi, je to spíše o pocitech a celé je to psané spíše pohádkovou formou. I přesto se mi kniha moc líbila a měla opravdu silné pasáže. A i když je z roku 1950, vše se z ní dá aplikovat i na dnešní dobu, chování lidí se prostě moc nemění.

Horův vzestup Horův vzestup Dan Abnett

Naprosto skvělá kniha a pro mě i úvod do světa Warhammer 40k.
Chvíli mi trvalo se zorientovat ve velkém množství postav (časem se zredukují na pár hlavních) a v cizím vesmíru, ale jelikož mě svět W40k zaujal, pustil jsem si pár videí o lore a vše lépe pochopil (není to potřeba k porozumění knihy, ale je to rozhodně lepší a doporučuji).
Ten svět je temný a smutný, přitom úžasný a fascinující. Odehrává se v letech 30k, kdy vše ještě nebylo na pokraji zničení. Takže s vědomím, jak tento vesmír nakonec dopadne a co vše se má ještě stát a pokazit, má všechno hořký nádech. Víte, že veškerá snaha a víra lidí v něco "lepšího" je zbytečná, přesto jim lehce fandíte a doufáte s nimi.
Zároveň vám ale přijdou i trochu odporní. Všichni jsou v tomhle vesmíru alespoň nějakou mírou zlí a fanatičtí, vše je přehnaně obří a těžko uvěřitelné, ale když na to přistoupíte, užijete si skvělý temný svět, jehož historie je naprosto výborná, a ta samotná obrovitost a přehnanost všeho je vlastně to, co je na této sérii skvělé.
Válečná mašinérie a šílený militarismus je hlavní složkou W40k a předpokládám, že to fanoušci chtějí a vyhledávají. Pokud někomu velká fanatická armáda hnaná násilím přijde jako hloupost, asi se ani neměl pouštět do čtení. Už samotný přebal knihy mohl napovědět, že to nebude šťastný výběr.

"Za Císaře!"

14.09.2021 4 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Úžasné fantasy, skvělý svět a postavy, které si zamilujete. U knihy jsem se často smál, ale ke konci si taky trochu "pobrečel". Eames to umí a dle mého je to na prvotinu naprosto výborná práce. Skvělá a vtipná skupina hrdinů, každý je jiný a něčím výjimečný. Budu si je dlouho pamatovat. V knize pro mě postavy opravdu ožili a za to si Eamese skutečně cením. Trochu mě mrzeli přeskakující pasáže, kdy čekáte "tak a teď to přijde" ale začátek další kapitoly začíná až po události, kdy se o ní hrdinové baví. Přesto musím dát plný počet, hrdinové mi budou opravdu chybět a to se ne každému spisovateli povede. Velmi se mi líbila vlna nostalgie, hrdinové vzpomínají na dávná vítězství a vy objevujete jejich historii. Teď už jen vydržet do příštího roku na překlad pokračování Bloody Rose a Eames již pracuje na třetí knize, snad u nás také vyjde.

04.10.2019 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Celá série o Koskovi si zaslouží být v mé knihovně už jen kvůli perfektním obálkám. A k tomu dostanete samozřejmě pořádnou porci Kotlety. Je skvělý jako vždy. Nějaké povídky jsou horší než jiné, ale i přesto si to drží svojí skvělou kvalitu. Leoš prostě nikdy nezklame.

14.01.2019 4 z 5

Ocelový alchymista 2 Ocelový alchymista 2 Hiromu Arakawa (p)

Stále super kvalita. Konečně jsem se dostal k legendární scéně s dcerou a pejskem, o které jsem už tolikrát slyšel. Jo, stálo to za to...

07.12.2018 5 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Nejlepší díl to určitě není, ale fajn sidequest to byl. Na zemi jsem to čekal horší, zatím se lidi docela drží a dovedl bych si představit, že by jim emzáci mohli zatopit rozhodně víc. Těším se na kontakt s legií, pirátské eskapády na italský způsob a mám chuť na smažák.
@PetrCepek, na obálce je Rudý Vrabčák, zrzka v jídelním voze Kulšešské střely s holografickým menu na stole. Nebo možná Moravec vidí takhle krásně svojí ženušku? No nevím.

09.02.2023 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

První část ve městě byla skvělá. Uvedení hlavní dvojice a seznámení se s městem mě moc bavilo, ale po tom, co opustili Ankh-Morpork a začala "povídková" cesta po zemi, to pro mě nějak ztratilo dech. Bylo to dobré, ale série hlídky je pro mě úplně někde jinde.

11.07.2021 3 z 5

Stavitelé Stavitelé Daniel Polansky

Dám jen taktak 4 hvězdy, protože miluji zvířecí hrdiny, kteří nejsou tak úplně pro děti. Ale příběh je tak uspěchaný a krátký, že mě to opravdu mrzí, mohlo se to rozpracovat do delšího románu, potenciál by byl klidně i pro sérii. Sice ne nijak objevnou a extra originální co se týče příběhu, ale velmi příjemnou.
Svět a hlavně hrdinové se mi moc líbili, ale raději bych s nimi strávil více času, škoda.

29.06.2019 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Výborné post-apo. Jedna z nejlepších Kotletovin.

Říše Říše Roman Bureš

O trochu slabší než Inferium, které mi absolutně sedlo, ale i tak jsem si Říši moc užil. Občas lehce uspěchané, ale za to asi může rozdělení do dvou příběhů.
První část byla přesně taková, jak jsem čekal. Klasická česká fantasy z alternativní německé říše, kvalitní standart. Četlo se to moc dobře, ale hořkosladký konec přišel nečekaně rychle a já si říkal, že je škoda, že to Bureš trochu více nerozvinul a o čem vlastně bude psát dál?
Ale pak přišla druhá část, která mě atmosférou a vyprávěním dostala víc. Záleželo mi na hrdinech, i když jsem částečně už věděl, jak to s nimi dopadne. Přesto mě konec dostal, smutný a depresivní, asi jako většina lidských osudů pod hákovým křížem. Celá finální část o posledním pokusu vymanění se z nacistických řetězů byla prostě drsná a z představy, že bych toto musel podstupovat, mě mrazí.
Druhá část knihy je psaná vážněji, než klasický fantasy "brak" první části, a já si jí opravdu moc užil.
Zajímalo by mě, jak by na mě působila kniha při prvním čtení, kdyby pořadí částí bylo naopak.

21.05.2021 5 z 5

Drákulova výzva Drákulova výzva Brian Edmund Posehn

Můj první Deadpool a velmi jsem se bavil. Málokdy se u čtení směji i nahlas, ale Deadpool k tomu vyloženě vybízí.

Otrávená krev Otrávená krev Nathan Long

Naprosto výborná trilogie. Sympatické postavy, skvělý příběh a parádní vztahy mezi hlavními hrdiny. Celá trilogie Černých srdcí jsou jedny z mých nejoblíbenějších knih ze světa Warhammeru. Doporučuji všem.