sioux sioux komentáře u knih

Poslední polibek, co za něco stál Poslední polibek, co za něco stál James Crumley

Tohle je moje krevní skupina. Drsný soukromý detektiv s vynikajícími hláškami a nějaký zapadákov v Americe nějakých 20 - 30 let zpátky. Sice se tam většinu času moc neděje, ale styl psaní a hlavně hlavní hrdina mi to vynahradili. Rád si od autora přečtu i další knihy.

30.07.2020 5 z 5

Osvobození Osvobození Imogen Kealey

Mně to nebavilo. Takové ploché a plytké a černobílé. Sice to bylo akční, ale nechytlo to za srdce, takže jsem přeskakoval. Hlavní hrdinka nesympatická. Přišlo mi, že se autoři nedrželi toho, jak se asi postavy skutečně chovali, ale tak jak autoři chtěli, aby se chovali.

24.07.2020 2 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Mega blbost. Asi sto stran absolutně o ničem a pak kovová nestvůra v kanadském lese. Bože! Nedočteno, škoda peněz.
Howgh!

20.06.2020 odpad!

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Hájíček mě příjemně překvapil. Velice čtivé, kniha krásně plyne, výborné dialogy, dobrá směs nostalgie a plynoucího času. Vždy mi to navodilo zajímavou atmosféru a na čtení jsem se těšil a často to ve mně vyvolalo emoce.
Jako mírné negativum vidím, že zájem mužů všech věkových kategorií o hlavní hrdinku, které bylo kolem padesáti let byl docela neuvěřitelný, a několikrát mě napadlo: "no to snad ne?".
Ale kvůli ostatním kladům knihy to pomíjím.
Jako chlap mohu těžko posoudit, jak dobře dokáže Hájíček vykreslit ženy, ale přišlo mi, že snad docela jo. Několikrát mě napadlo, že autor píše vlastně o sobě, jen v ženském vydání. Možná proto mě to tak bavilo.
Díky za pěknou knihu, podle mě od autora nejlepší a jen tak dál! Těším se na další

20.06.2020 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Přečetl jsem tři knihy od Mimiera, Mráz, Tma a teď tento román. Z mého pohledu je Na okraji propasti jasně nejlepší. Tajemné, temné a napínavé, ale čeho si cením nejvíce je prostředí Honkongu a mentalita tamních lidí. Prožil jsem v Honkongu řadu měsíců, to město mě fascinovalo a Mimierovi se povedlo ho popsat velmi autenticky a znovu mi to připomenout. Paradoxně nejmíň zajímavá byla pro mě tematika umělé inteligence, to jsem občas přeskakoval.

04.06.2020 5 z 5

Ve stínu mafie Ve stínu mafie Jozef Karika

Tak nevím, tenhle Karika, mám ho číst nebo nemám? Zkoušel jsem číst Trhlinu a byla to hrozná kravina o nějakém strašidelném lese, nedokázal jsem to dočíst. Kariku jsem odepsal. Pak jsem ale narazil na román Na smrt a přeci jenom téma holokaustu a druhé světové mě zlákalo a byla to paráda. Mimo jiné skvěle zachycené charaktery Heydricha a Mengeleho. Takže jsem od něj zkusil Ve stínu mafie a velké zklamání. Nebavila mě žádná linie příběhu, mafie na Slovensku, ok, no a co? Porno a drogy v Anglii, ok, no a co? Nebyla tam jediná nová myšlenka, nemělo to napětí, stokrát popsaná témata v jiných knihách, jen v jiných zemích, hlavní hrdinové nesympatičtí, politici proradní, normální lidé naivní, každý podlácí každého, samoúčelné násilí bez děje a napětí, taková drastická slovenská nuda.
Tak nevím, zda má pro mě cenu číst Kariku.

13.05.2020 2 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Mám z knihy velmi rozporuplné pocity.
Na jednu stranu oceňuji, že jsem se dozvěděl hodně o člověku, o kterém jsem v podstatě nic nevěděl a že mi to hodně přiblížilo dobu kolem roku 1968.
Na druhou stranu mi neseděl styl psaní, je to něco mezi reportáží, literaturou faktu, beletrií, snahou o thriller, nevím, ale bylo to takové divné.
Nevím, na kolik to je pravda a na kolik fikce, ale všichni mě tam hrozně štvali a na jednu stranu by se pana Kriegla dalo obdivovat, že nepodlehl, na druhou stranu nevím, co hrozného by se dělo, kdyby takových bylo více a kolik by to stálo krve. No a ta naivita uvěřit jakékoliv ideologie znovu a znovu, jak se to děje většinou mladé generaci, to je prostě hrůza.
Končím dobrou myšlenkou v knize, že všechna řešení na problémy současnosti lze najít v minulosti, bohužel jsme nepoučitelní.

04.05.2020 3 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Naprostá paráda! Napínavé, čtivé, žádná vata, úsporný jazyk, historické reálie, druhá světová, násilí, mučení, akce, Osvětim, výborná psychologie postav. Autor má můj obdiv za to, jak si s tématem poradil a s ničím se nemazal.
Jsem rád, že jsem dal Karikovi šanci po Trhlině, která mě vůbec nebavila a nedočetl jsem ji. Toto však byla jiná liga.

02.05.2020 5 z 5

Drak Drak Conn Iggulden

Velmi slušné zakončení výborné série. Poslední díl byl pro mě o něco slabší než ty minulé, ale pořád vysoký standard. Autor je považován za mistra popisu velkých bitev a tady mi přišlo, že jim nevěnoval tolik prostoru a dost je zkrátil a osekal.

09.04.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Šikmý kostel je kvalitní počin. Autorka má vypracovaný literární styl, dokáže perfektně vytvořit atmosféru, hlavní postavy jsou reálné a z masa a kostí. Obdivuji spisovatelku za určitě úžasnou přípravu, aby mohla tak dobře zachytit téma Karviné a okolí na přelomu 19. a 20. století. Ale na druhou stranu to není Alena Mornštajnová v románech Hana a Tiché roky. Při čtení knih AM jsem občas skoro nedýchal a to mi v knize Šikmý kostel chybělo. Kniha nemá tak velké napětí a v druhé části knihy mi to už hodně chybělo.

31.03.2020 3 z 5

V podezření V podezření Michael Robotham

Takový průměrný Robotham. Štvanec byl nejlepší, Vykrvácet bylo taky hodně dobrý, tohle byl průměr a Amnézie nejslabší. Kniha střídá lepší a slabší pasáže. Co mě hodně nebaví je to neustálé přemílání hrdinova Altzheimera (proboha proč musí mít pořád hlavní hrdina ve většině detektivek nebo thrillerů nějakou chorobu nebo úchylku nebo drogy nebo alkohol, to je takové klišé!) a Robothamovo levičáctví tak typické u autorů, kteří dříve byli novináři. Na druhou stranu se dokážu vždy do hlavního hrdiny i ostatních vcítit a v tom je autor velmi dobrý. Takže prostě takový lepší průměr. Howgh!

19.03.2020 3 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Tuhle knihu jsem nečetl, ale dávám 5 hvězd za super název! Krásný český humor. Howgh!

07.03.2020 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Většina knihy byla super, napínavá, naturalistická, drsná, výborně popsané negativní postavy. Ale postupně mě začala vadit ta hrozná naivita hlavních kladných hrdinů. A závěr byl takový těžko uvěřitelný.
Podle mě autor motá drsné, zločinné příběhy s pohádkovými rysy a mně osobně to moc nesedí.

25.02.2020 3 z 5

Špion. A zrádce! Špion. A zrádce! Ben Macintyre

Kvalitní literatura faktu. Čtenář se hodně dozví, jak to fungovalo za časů studené války a jak byla společnost prošpikována špiony z obou stran. Chvílemi strašidelné, speciálně jak to fungovalo v KGB a jak paranoia obou stran mohla vést ke třetí světové.
Chvílemi velmi napínavé, chvílemi nudnější, ale pro lidi, kteří mají rádi literaturu faktu, to je určitě skvělá kniha.

28.01.2020 4 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Velmi čtivá kniha především silou příběhu. Příběh je napínavý, promyšlený, uvěřitelný, výborně gradovaný, dokázal jsem se do hlavních postav vcítit.
Druhá kvalitní věc je postava hlavního záporáka, který je uvěřitelný a ačkoliv je předvedený jako jasná záporná postava, je otázkou, kdo by se na jeho místě v realitě dokázal zachovat jinak? Autor mě tady donutil přemýšlet a za to jsem mu vděčný.
Co pokulhává jsou americké dialogy právničky a Bena, a úplně tragické jsou rozhovory mezi právničkou a tím jejím soukromým detektivem, to je na úrovni mentálně postižených. Postavy jsou trochu černobílé, na jedné straně je jasné dobro a na druhé jasné zlo, což mi nepřijde v životě reálné.
Ale příběh je natolik silný, že převálcuje i řadu nedostatků této knihy.
Výborná to věc.

10.01.2020 5 z 5

Dívka a noc Dívka a noc Guillaume Musso

Nedočteno. Nebavilo. Tak zvláštně psané. Politicky korektní. Bez jiskry. Prostě jsem tohoto autora zkusil a už nebudu. Howgh!

28.12.2019 1 z 5

Střepy Střepy Michael Robotham

Skvělý psychothriller. Pro mě top kniha posledních měsíců. Chytré, zábavné, napínavé, uvěřitelné. Dobrý mix soukromého života hlavního hrdiny a kriminální zápletky. A naprosto úžasná záporná postava. Chci víc Robothama.

27.12.2019 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jsem překvapený, od Petry Dvořákové to je moje první kniha a docela dobrý. Moc mě bavila lidová mluva, kterou je to psané, což činí knihu pro mě věrohodnou. Příběh je docela depresivní, ale jadrná mluva ho odlehčuje, dobře a snadno se to čte, děj není nijak komplikovaný a svižně odsejpá, takže spokojenost. Zkusím od autorky ještě Dědinu.

12.12.2019 4 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Milošovi Urbanovi jsem dal znovu šanci. Něčím mě tento autor přitahoval. Český autor, přišel mi tajemný, s vlastním stylem, ne žádný mainstream. Ale podruhé mě zklamal. A to mám Karlovy Vary rád, i to byl jeden z důvodů, proč jsem si to koupil. Jo ještě se mi také líbil formát knihy. Zkoušel jsem to číst ve Varech, když jsem tam byl na dovolené. Ale prostě se to číst nedá. Je to těžko uvěřitelná slátanina bez ladu a skladu. Druhá knížka od Urbana, kterou zahazuji a už s ním končím. A mrzí mě to, chtěl jsem mít českého autora, který by mě bavil. Ale Urban ne. Zatím teda zůstává asi jediná Alena Mornštajnová. Howgh.

04.12.2019 1 z 5

Vykrvácet Vykrvácet Michael Robotham

Velice slušná kvalita. Výborné dialogy, děj dobře plyne, hlavní hrdina uvěřitelný a občas zábavný. Úplně skvělý je jeho kámoš Ruiz, jeho macho hlášky a přístup nemají chybu. Jen mi tam vadí ten Altzheimer, ten bych vypustil, když se našemu hrdinovi třese celé tělo, tak to přeskakuji. Přeci jen si chci udržet iluzi kladného hrdiny a ne lidské trosky. Howgh!

22.11.2019 5 z 5