Špion. A zrádce!

Špion. A zrádce! obálka knihy
Mé hodnocení:

Oleg Gordijevskij, syn příslušníka a příslušnice KGB, produkt nejprestižnějších sovětských institucí, zároveň ovšem inteligentní a kultivovaný muž, byl v roce 1968 poprvé vyslán do ciziny a postupně se stal nejvyšším sovětským agentem v Londýně… jenže ve stejné době se propracoval k názoru, že komunismus je zločinný a nereformovatelný, a roku 1973 začal pracovat pro britskou službu MI6. Téměř deset let, prakticky až do konce studené války, pomáhal Gordievskij odhalovat sovětské špiony a mařit zpravodajské akce související se snahou sovětského vedení za každou cenu vyrovnat jaderný náskok Spojených států. MI6 tajila identitu svého nejkvalitnějšího zdroje s nesmírnou důkladností. Dokonce ani spojencům v CIA Angličané nikdy neprozradili nic, co by mohlo byť i jen vzdáleně naznačit Gordijevského jméno. Nakonec to paradoxně byla právě britská posedlost utajením svého agenta, jež zlákala CIA, aby k jeho určení nasadila celý tým vedený Aldrichem Amesem – jenž už delší dobu pracoval pro Sověty… Ben Macintyre rozehrává mezi Amerikou, Británií a Sovětským svazem sofistikovanou a napínavou špionážní hru, jež kulminuje filmovým útěkem Gordijevského z Moskvy v roce 1985. Stejně jako v nejlepších smyšlených špionážních románech zde čtenář proniká do hluboce utajeného světa, v němž vládnou jiná pravidla. Za chybu se platí krví a momentální rozhodnutí jediného člověka dokáže přehodit výhybku ke zcela odlišné budoucnosti celých národů a států. „Nejlepší špionážní příběh, jaký jsem kdy četl!“ – John Le Carré....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421656/spion-a-zradce-tg2-421656.jpg 4.911
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Leda

The Spy and the Traitor: The Greatest Espionage Story of the Cold War, 2018

Kniha Špion. A zrádce!

mgeisselreiter
18.10.2020

Neskutečný příběh výtečně zpracovaný, který se krásně čte. Odhaluje mnoho zajímavých a kdysi velmi tajných informací. Je čerstvě zpracovaný, takže vypovídá i o současnosti některých postav. 90% a 5*, 18. 10. 2020.

soukroma
18.07.2020

Skvěle podaný fascinující příběh asi nejslavnějšího dvojitého agenta za dob studené války: není to ani čistá biografie ani suchopárná literatura faktu (ve srovnání např. s knihou Do lví tlamy), je to čtivé opravdu jako román. Sice se autor nerozmachuje daleko do šířky, soustřeďuje se jen na události a souvislosti, které se přímo týkají hrdiny (takže třeba Pražskému jaru je věnovaná asi půlstránka, protože Olega jako příslušníka KGB invaze pěkně namíchla, nemohl tomu uvěřit), ale to právě svědčí čtivosti a udržuje to jednoznačně v popředí samotné životní (a špionážní) Olegovy osudy.
Samotný útěk na šílené trase Moskva-Leningrad-Vyborg-Finsko-polární kruh-Oslo-Londýn byl naprosto úžasný, po všech stránkách, kam se na něj hrabou akční špionážní filmy, a je jen dobře, že zabírá přes čtvrtinu knihy, přestože trval "jen" pár desítek hodin. Ovšem na plánu exfiltrace (pro MI6 první tohoto druhu v dějinách pro vyrvání špiona ze spárů a hranic SSSR) se pracovalo hned po zaangažování Olega, tedy drahně let, a celý plán se průběžně kontroloval a ozkoušel aspoň v dílčích krocích. Špičková špionáž!
Samozřejmě k biografii přidal autor pár příloh včetně rejstříku, takže se hodí kniha i k hlubšímu studiu. Nechybí ani obsáhlá fotografická příloha.

"Špioni jsou obchodníci s důvěrou."

Pozn.: V knize je opětovně připomínán (pro Brity potupný) starší příběh Kima Philbyho, který byl agentem pro Rusy a nakonec k nim zběhl - román Čas zrádců - Cambridgeská pětka o něm vypovídá.

sioux
28.01.2020

Kvalitní literatura faktu. Čtenář se hodně dozví, jak to fungovalo za časů studené války a jak byla společnost prošpikována špiony z obou stran. Chvílemi strašidelné, speciálně jak to fungovalo v KGB a jak paranoia obou stran mohla vést ke třetí světové.
Chvílemi velmi napínavé, chvílemi nudnější, ale pro lidi, kteří mají rádi literaturu faktu, to je určitě skvělá kniha.

15.01.2020

Naprosto fenomenální knížka, každý, kdo se alespon trochu zajímá o špionáž , by si jí měl přečíst. Příběh o jednom z nejvýznamějších špionů studené války, kniha je sice faktografií, ale psaná jako novela, obohacena fotografiemi z archivů tajných služeb ale i osobních fotografií.