simviki simviki komentáře u knih

Úterní ženy Úterní ženy Monika Peetz

Pět žen, pět charakterů, pět různých přístupů k životu… A víte co ? Já jsem jim záviděla. Záviděla jsem jim, že i po 15 letech se spolu měsíc co měsíc scházejí v jedné restauraci, přátelí se spolu, navzdory tomu, že je každou osud zavál na jiné místo a přiřkl jim jiné společenské postavení, jiný počet dětí…Mě se to bohužel moc nestává, přátelé z minulosti se připomínají maximálně PF-kem, nebo na sebe narazíme zcela náhodně ve stylu písně skupiny Katapult : „..Dneska těžko pokecáme, čas je mi v patách.. někdy příště.. “
Takže já smekám před úterními ženami a před všemi dalšími, které si takové přátelství dokázaly spolu udržet přes veškeré nepříznivé okolnosti a roky, co se přes ně přelily..
Příběhy to jsou všechny čtivé, vtipné, mnohdy neuvěřitelné a mnohdy zase zcela všední, jaké prožíváme my sami. Vřela doporučuji všem, které hledají něco jiného než zabijácké thrillery, tklivé zamilované romány nebo hlubokomyslné sondy do lidské duše..Ale pozor, neznamená to, že byste zde nenašli zajímavé myšlenky, které vás osloví. Naopak!

12.12.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jedna v bludišti alkoholové závislosti, druhá zas kráska, která si užívá s muži a taky je využívá, další milující matka a příkladná manželka.. A jako jejich protipóly dobře vypadající vesměs úspěšní muži, celkem slušně postavení na společenském žebříčku. A pak nečekaně vražda !
Opravdu je to tak neotřelé, nečekané a jedinečné ?
Moje odpověď zní : rozhodně ne. V mnoha trilerech současných autorů se takové postavy vyskytují. Rovněž střídání pohledů různých aktérek a retrospektiva, jsou teď vyloženě „in“. Příběh navíc působí značně depresivně i bez vraždy a poněkud kýčovitého konce, byť se autorka snažila vnést aspoň trochu (po seznámení se s postavami těžko uvěřitelného) pozitiva na závěr. Kniha však čtivá rozhodně je. Zápletka i její postupné zašmodrchávání a rozplétání vám nedovolí knížku odložit. Spisovatelka velmi dobře vykreslila trosku v zajetí alkoholu, sice s dobrými úmysly skončit, leč se slabou vůlí. Už proto stojí za to si tu knihu přečíst. Dalším důvodem je kladný vztah k železnicím :-) a potřeba seznámit se s knihou před shlédnutím filmu (to je výhoda pokaždé), sice přijdete o pointu, ale stejně už zhruba od druhé poloviny je jasné, že vrahem je „ zahradník“....

04.11.2016 4 z 5

HP je srdcovka většiny z nás, takřka klasika svého žánru.Samozřejmě jsem si další příběh musela přečíst, a podotýkám, že názor, který zde napíši, je čistě můj osobní.
Tak předně bych chtěla předeslat, že mě nijak nepobuřuje to, že je to divadelní hra. Myslím, že autorka se chtěla tím trochu distancovat od své předešlé série a upozornit na to, že je to trochu něco jiného, co bychom neměli vzájemně srovnávat. Určité výhrady mám k obsahu.
U Rowlingové jsem vždycky obdivovala, jak ty sebenepatrnější zpočátku nepodstatné střípky na sebe přirozeně navazovaly a posléze se z nich dala seskládat celá velkolepá mozaika. Bohužel tady to moc nefunguje. Děj je občas nepřehledný, leccos zde není vysvětleno nebo to naprosto nezapadá. Samotná zápletka, něco na způsob filmu Návrat do budoucnosti, působí poněkud překombinovaně a uměle. Nemůžu tvrdit, že bych se při čtení nebavila, ale není to to, na co je čtenář u téhle autorky zvyklý. Ústřední motiv celé knihy, což je ryzí přátelství a láska (věřím, že prvoplánově chtěla autorka upozornit právě na to, že tyto hodnoty jsou křehké a musí se s nimi nakládat značně opatrně, ne jako se spotřebním zbožím), vyznívá paradoxně jako laciné klišé, které nám stále dokola vnucuje jedinečnost přátelství a dalších hodnot značně podbízivým způsobem. Připadá mi, že tato kniha zřejmě vznikla jako marketingový tah, aby byla nasycena poptávka na trhu. Jakoby uplácali sádrového“ taťku- trpaslíka“ a postavili ho u dálnice, aby si ho senzacechtiví návštěvníci koupili a odnesli do své zahrádky, kde mají rozestavěných všech předchozích 7 i se Sněhurkou..
Anebo (a tomu chci věřit především) to celé vzniklo proto, že Harry Potter přitáhl děti ke čtení a tak divadelní hra Harry Potter a prokleté dítě je může přitáhnout k divadlu. Což je úmysl navýsost ušlechtilý a všichni víme, že je to potřeba. Doufám, že naši režiséři se této možnosti co nejdříve chopí, protože jako hra to bude jistě velkolepé, a mně nezbývá než při tom všem držet palce.

20.10.2016 3 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Moje ,již třetí kniha od této autorky, a opět nezklamala. Přestože prostředí australských škol a ambiciózních matek, které se angažují vždy a všude, je nám asi poněkud vzdálené, Alice mi cizí nepřipadala. V spoustě věcí jsem jí rozuměla a držela jí pěsti.
Knížka člověka nutí vrátit se ve svém životě zpátky, a překvapivě zjistí, že nejlepší kamarádka či kamarádky z té doby zmizely v propadlišti času a dnes si sotva pošleme přání na Nový rok, že moje představy o tom, jak budu vychovávat své děti, byly jiné. Že jsme měli na všechno a na všechny víc času, nebyli jsme tak zaneprázdnění, odpovědní, pracovně vytížení..že jsme ten život ,s lehkostí a nezkušeností mládí, brali mnohem víc s nadhledem a v pohodě ..
Možná by každému z nás občas neškodila nějaká ta rána do hlavy…

12.10.2016 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Bábovky nebo spíš, jak tu někdo vtipně poznamenal „vánočky “ (díky vzájemné propletenosti) jsou příběhy dvanácti žen různých věkových kategorií, povolání i přístupů k životu. Kromě výše zmíněného pečiva v názvu knihy, mají ještě jedno společné- nejsou nijak veselé, spíše působí depresivně. Každá kapitola je sestavena z úvah, myšlenek a pocitů té které ženy, a samozřejmě v ní najdete kus příběhu, který autorka vypráví. Vlastně je to kus života- jakoby první kapitolu začala např. vyprávět vaše maminka, pokračuje dcera, teta, milenka jejího manžela, kamarádka atd . Není to klasická „oddychovka“. Autorka nás nutí být stále ve střehu, nejen tím, jak se snažíme neztratit spojení mezi jednotlivými hrdinkami, ale pro někoho může být i náročné orientovat se v čase, protože jsou zde, jak je to nyní moderní, střídány různé časové roviny, aniž by na to byl čtenář nějak upozorněn. Navíc postavy, byť naprosto různé, mají téměř stejné charaktery a chovají se dost podobně...
Mně osobně to trochu připomíná M. Viewegha a jeho cynické příběhy, u kterých jsem měla vždycky pocit, že všichni navzájem si jsme nevěrní, jsme frustrovaní a sobečtí.
S tím opravdu nemůžu souhlasit. Nebo mám možná jen neuvěřitelné štěstí, že žiju v kruhu lidí, kteří takovéhle věci neřeší, nebo alespoň ne tak často a v tak velké míře..

12.10.2016 3 z 5

Pod nekonečnou oblohou Pod nekonečnou oblohou Veronica Rossi

U téhle knihy krom svižného příběhu, který vás vtáhne do děje (ovšem ten překlad !), musím ocenit autorčin nápad ohledně Říší.
V době, kdy je možné se lehce spojit s kýmkoliv najednou na fb, v době, kdy je možné hrát hru on line s 50 lidmi najednou, v době, kdy většina teenagerů téměř bez svého I-Podu a wi-fi on line nedá ani ránu, si můžeme určitě všichni reálně představit , že by takový dystopický svět mohl docela dobře fungovat.
Dokonce bych se nedivila, kdyby za pár desítek let, už takové Říše v rámci počítačových her bylo možné běžně navštěvovat. Umíte si to představit ? Mít obličej a postavu jaký si jen můžu přát, účastnit se her a sportovních soutěží, k nimž si mohu navolit vhodnou výdrž a schopnosti, podívat se na všechna místa světa, setkat se s nějakou oblíbenou osobou, stát se kýmkoliv se mi zachce, vnímat všechno skoro jako by to bylo skutečné, včetně pachů a chutí..
WOW! Jak několikrát v knize zmiňují: „ Lepší než skutečnost “,

Nebo to tak úplně není…?

29.08.2016 5 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Tohle není komentář v pravém slova smyslu. Ke knížce jen pár vět : je čtivě napsaná, podle oblíbeného scénáře- svět má průšvih a je třeba bojovat za jeho záchranu, v téhle variaci snad především za svoji záchranu. Nápad je zajímavý, zápletka taky, detaily promyšlené.. Postavy opět nic nového pod sluncem, kontroverzní, naprosto rozdílné povahy mezi nimiž to ( jak jinak ) začne jiskřit, a ke konci se objevuje trojúhelník tolik typický pro tento typ literatury.
Ale pro mě už to překročilo „hranice“. Vysvětlení viz níže

Mám ráda sci-fi, fantasy a YA, možná proto, že v mém dětství tohle moc na seznamu čtených knih nebylo. Ale zas byla spousta jiných nádherných knížek. Mě si získal Verne , Ransome, Foglar, pak se vynořil i Tolkien a další.
Chci se ale zeptat těch, kdo to mají podobně : Nepřáli jste se aspoň jednou se projet na Vlaštovce po jezeře? Stát se čestným a uznávaným Vontem nebo se vydat na náročnou pouť do Středozemě? Já myslím, že je přirozené, že hrdiny svých knížek obdivujeme a tak nějak podvědomě toužíme se jim podobat.Chceme něco podobného, jako ten příběh, zažít nebo se aspoň podívat tam, kde se odehrával. Knížky tak ovlivňují náš život , někomu více, někomu méně.
Současná vlna fantasy- YA posunula však ty hranice u některých knih až doslova za „hranice“.
Vážně je normální, že se šestiletým klukům dává do ruky bouchačka a oni zabíjejí?
Jasně, já chápu, je to nutnost, jde o přežití.
Ponechme stranou nevyhnutelnost situace, neřešme důvody, příčiny a to, kdo je vlastně nepřítel. Soustřeďme se pouze na to, že dnešní generace miluje a obdivuje mladé lidi, kteří bojují za lepší svět (většinou se v posledním díle zjistí, že byli poněkud zmanipulováni, ale o to teď nejde), jsou loajální své frakci, sekci, skupině..,jsou čestní, sportovně nadaní a hbití ( což poněkud kontrastuje s většinou naší „ facebookové „ mládeže:-) ), především však
bez skrupulí střílí kolem sebe na vše živé.
Jestliže jsem napsala, že knížky ovlivňují náš život, pak si mohou autoři gratulovat.
Stačí si jen pročíst internet, kolik se zas událo případů napadení učitelů ve škole, rodičů, známých.. mladistvými se zbraní v ruce.. Otázka zní, zda si takhle tu knihu jako dobrého přítele, který nás ovlivňuje a vede, opravdu představujeme…

25.08.2016 3 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Knížku s podobným tématem jsem ještě nečetla, proto mě zaujala její anotace na DK. A nezklamala.
Nejsem závislák na počítačových hrách, nicméně pár podobných , ještě ne tak propracovaných,(ale tak dokonale jako v této knize nemohl vlastně nikdo:-)) jsem již hrála, takže jsem si to uměla docela dobře představit. Stejně jako studenty pro které přestalo všechno okolo existovat. (Takové ostatně vidím v některých rodinách dost často :--))
Příběh má spád a je čtivě psaný, i když 70% zabírá popis pc hry. (půl bodu dolů)
Co se týče zařazení je to spíš knížka pro mládež na rozhraní detektivky a sci-fi.
Mezi řádky a v krátkých vsuvkách se tam dá vyčíst ještě něco navíc kromě naservírovaného závěru, který je, jak už to u podobných knížek bývá, velmi rychlý.( proto další půlka dolů) A to varování celou dobu bijící do očí se vážně přehlédnout nedá. Takže čtěte a přemýšlejte!

25.08.2016 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Já klasické knihy o válce nevyhledávám. Ale některé jsou psány jinak : nepálí na vás z každé stránky z kulometu, neklepou se tam zástupy čekající na popravu, neumírá tam člověk v každé druhé větě, a přesto máte pocit, jako byste to všechno zažili na vlastní kůži. Vnímáte velmi intenzivně všechny ty hrůzy, zvrácenosti a beznaděj, ale i drobné chvilky radosti a ukradeného štěstí, protože i v té době žili lidé „ normální život“. No a samozřejmě se zamýšlíte nad vysloveným i nevysloveným. Takže podtrženo sečteno :několik zajímavých postav a jejich charakterů, pár životních příběhů, umocněných silnou válečnou dobou, do které jsou zasazeny, špetka romantiky, trocha humoru, dávka napětí a tajemna.
Pokud vám vadí střídání vyprávění a časů, pak se na to připravte, ale to právě posunuje knížku o level výš. Pokud se Vám líbila Zlodějka knih, a měli jste pocit, že je ojedinělá svého druhu, budete příjemně překvapeni jako já. Takže neváhejte a směle do toho :-)

18.08.2016 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Je těžké psát komentář ke knihám aniž by člověk vypíchl něco, co ho zaujalo nebo prozradil pointu. Přesto to zkusím. Kniha není úplně taková jako jsme od Jojo zvyklí. Je taková o rodině a pro rodinu. O trablech dospívání, o rozhodování, o hodnotách člověka. Je plná emocí, jemného humoru a optimismu. Toho je tam dost a je hlavním motivem knihy. A to je, myslím, fajn, protože v dnešním čase se pořád se strachem otáčíme dozadu, nechceme se ani raději koukat moc před sebe, a tak jen brouzdáme životem s hlavou sklopenou k zemi a rýpáme se ve vlastních bolístkách. A když spadneme, kdo z nás se hned oklepe, mávne nad tím rukou a jde dál? A když se nám postaví do cesty překážka, kdo z nás ji začne hned zdolávat, bez toho , aby si aspoň na chvíli nesedl před ní , nestěžoval si a nefňukal ? Poselství téhle odpočinkové, krásné a pozitivní knihy je jasné a důležité pro nás všechny. Někdo možná namítne, že příběh má až příliš nereálný závěr, ale co my víme.., proč by se dobrým lidem nemohli stávat alespoň párkrát za život dobré věci ?

18.08.2016 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Nádherná kniha, i když člověk chvilku tápe, než pochopí o čem vlastně je. Jde o nadsázku, humor, romantiku, pohádku ? Opět lidský příběh schovaný do pohádky. V souvislost s tím mě napadli Bratři lví srdce, nebo žánrově odlišný, ale podobně postavený, Sofiin svět.
Krásný nápad, čtivě a napínavě napsané, se spoustou krásných myšlenek. Přesto sedmiletým dětem bych to určitě nečetla.

13.07.2016 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Vzhledem k tomu, že už jsem četla jinou knihu této autorky – Sedmilhářky, nepřekvapil mě velký počet postav a pro někoho nudné líčení jejich rodinného zázemí a charakterů
(nepřeskakujte to, je potřeba se s nimi důvěrně seznámit ) Autorka zvolila stejný osvědčený postup jako v minulé knize, rozehrála hru na více liniích, které se postupně spletou dohromady a vygradují v samotném závěru. Kniha je čtivá a napínavá, byť zpočátku, jak již jsem psala, je třeba více poznat jednotlivé aktéry hry.

!Spoiler! :
Manželovo tajemství pro mě přestalo být tajemstvím hned, jak se v knize objevila zmínka o té tragické neobjasněné události. Podle mě však nebyla nejpodstatnější doba jeho odhalení, spíše pocity a myšlenky, které nás v souvislosti s tím napadnou. Míra viny, trest, odpuštění..
Asi se nám hned tak nestane, abychom objevili v minulosti svého partnera něco strašně temného, ale pokud ano, jak bychom se k tomu postavili ? Druhý případ, odkopnuté manželky, nám však už tak cizí není. Děje se to běžně kolem nás, a možná i nám. Teď by se mohla jistě rozproudit diskuse, jak na to reagovat..Vždycky je spousta možností. Autorka má však výsostné právo vyvolit si podle sebe. Věřím však, že se inspirovala řadou reálných případů ze svého okolí, i když občas nám to jednání hrdinek přijde zvláštní a přemrštěné.

K některým níže uvedeným komentářům:
Stejně tak, jako má každý spisovatel, jakožto duchovní stvořitel postav, právo dopsat, jak jejich život bude pokračovat dál (a mnozí to tak dělají), má právo napsat i jak by pokračoval, „kdyby..“ Liane nám tím chtěla ukázat, že tajemství jsou všude kolem nás a některá taková, že na ně nikdy nepřijdeme. Některá naopak taková, co měla zůstat skryta, proto ten odkaz na Pandořinu skříňku. Většina z nás by ji bohužel otevřela taky, na to vemte jed..
A co se týče holčičky s handicapem, která to bude mít v dnešním světě těžké, -jak si myslí maminka. Tak to celkem chápu. Maminky obecně mají tendenci vidět ve svých malých princeznách velké slečny a často si kladou otázky, jak obstojí. Navíc každá maminka byla taky jednou šestiletou slečnou a dobře ví, jak je svět dětí krutý a nemilosrdný ke každému, kdo je mrzák, nebo nějakým způsobem vybočuje..
I jiné autorky však dokážou napsat takový poutavý a hluboký příběh, navíc tenhle byl v něčem vážně malinko předvídatelný, proto 4 hvězdy.

13.07.2016 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Lois Lowry měla úžasný nápad. Podařilo se jí totiž vymyslet svět bez kast a tříd, na první pohled naprosto spravedlivý. Položíme-li si otázku, odkud se bere násilí a neshody, uvědomíme si, že vše začíná velmi brzy. Už v mateřské školce, když jeden má lepší autíčko než druhý, nebo třeba jiné.. Není nic jednoduššího než všechna tato nebezpečí eliminovat. Dát všem stejné hračky, stejné oblečení, majetek, tradice. Postupovat podle jednotného řádu, udržet informace od lidí co nejdál- zrušit knihy, média. Skoncovat se sexuální touhou. Vymazat barvy, tóny, vše rušivé, nápadné, vybočující. Zrušit možnost volby.
Pak to samozřejmě musí aspoň trochu fungovat a všichni mohou být v rámci svých možností šťastni..
Opravdu bychom chtěli takový svět? Denně jsme konfrontováni s násilím, teroristickými útoky, peněžními machinacemi, jsme, zoufalí a kolikrát je nám špatně z naší společnosti, jejíž jsme součástí. Tohle by bylo jistě ideální řešení. Ale za jakou cenu?
To jsou otázky, které se nám honí při četbě této knihy hlavou.
Ve srovnání se současnými akčními , drsnými i lehce zamilovanými „ young adult “ dystopiemi, je to však opravdu jiné. Zejména proto, že podle autorky je kniha určena dětem. Děti nepotřebují propracovaný vládní systém, nepotřebují zamilované románky ani drsné akční honičky a střílečky. Nepotřebují dokonce ani dotažený konec, protože si ho mohou dosadit podle sebe. Nemyslím však, že by tato kniha byla primárně pro děti. Doporučila bych ji všem bez ohledu věku.My starší bychom neměli hledat chyby a nelogičnosti. Víc než samotný příběh, pro nás znamená to poselství. Je jasné, výstižné a zdrcující. Pokud se přeneseme přes otevřený konec ( který, co si budeme vykládat, rozladí u každé knížky), zůstane nám kupa myšlenek a poznání, že ten náš svět přece jen není až tak strašný..

12.07.2016 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knížka byla psaná vtipným humorným stylem s obrovskou nadsázkou. Možná, že jsem jí četla ve špatném rozpoložení, ale nedokázala jsem se neustále smát některým situacím, jak to popisovali jiní čtenáři. Jednak mi bylo vypravěčky a její rodiny líto, byť se jednalo o fikci,
a jednak byla nadsázka skutečně obrovská až neuvěřitelná. Neztotožňuji se např. s autorovým pohledem na návštěvníky, kteří netuší :“ Kde leží středověk,“ nebo “Co je Rembrandt“, i když připouštím, že z pohledu kastelána nemám takové zkušenosti jako on. Nicméně mám dost známých, kteří památky milují, a také zde na DK je vidět, že spousta lidí se o historii a o umění zajímá. Přinejmenším alespoň ti, kteří se vydají dobrovolně sami od sebe navštívit hrad nebo zámek.
Navíc to , co bylo zpočátku vtipné a humorné, působilo při opakování na dalších stránkách poněkud ohraně a vyčpěle. Takže, ačkoliv jsem v úvodu čtení propadala výbuchům smíchu, postupem času, už mi to tak veselé a strhující nepřipadalo. Postavy se vůbec nikam charakterově neposunuly a jednotlivé dny a situace mi připadaly téměř jako podle šablony.
Na druhou stranu se jedná o deník, takže možná v pátém pokračování už celý příběh nějak vygraduje...

02.06.2016 3 z 5

Cesta časem Cesta časem Nora Roberts

Nora Roberts je jedna z mých oblíbených autorek. Ve spoustě knih dokázala smysl pro propracovaný psychologický thriller nebo romantický příběh se zápletkou.
Proto mě tahle kniha poněkud zklamala. Má skvělý námět, ale celkově děj pokulhává.
Vše je naprosto předvídatelné a nějaká větší zápletka chybí. Směle by se mohla zařadit mezi klasické šestákové harlekýnky , podle známého klišé, kdy osmělá dokonalá dívka náhodou potká téměř dokonalého muže, který je jí zároveň nesympatický a současně ji neuvěřitelně přitahuje.
Autorka tentokrát rozhodně nešetřila žhavými scénami, vášní i romantikou , bohužel na úkor akce. Proto jen tři hvězdičky.

12.05.2016 3 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Dlouho jsem si chtěla od této autorky něco přečíst, až jsem našla pod stromečkem tuto knihu. Mrkla jsem na popis - láska za 1. světové války , děj se prolíná s příběhem se současné doby ? "Proč ne. Takových příběhů už bylo napsáno. Prostě takový odpočinkový ženský románek", napadlo mne. Ale již po prvních několika kapitolách jsem si uvědomila, že tomu tak není. Že to není žádná příjemná, ale ničím nevybočující lovestory, nýbrž přesně naopak. Autorka před námi rozehrává příběh, rozkrývá osudy jednotlivých postav, ale obrací se na nás s naléhavými otázkami. Takovými, jaké si moc často neklademe, a přitom bychom měli. - Kde končí dobro a kde začíná zlo? Co všechno může člověk obětovat za záchranu druhého. Jak neztratit sebe sama? Co jsme to za rasu - my takzvaní lidé, že si osobujeme právo rozhodovat nad životem a smrtí druhých, že si dovolujeme někoho soudit , ačkoliv ho vůbec neznáme? Že si dovolujeme někoho soudit, ačkoliv sami nevíme a nemůžeme říct, jací jsme doopravdy my sami a jak bychom se v danné chvíli zachovali ? Podobné otázky mi vytanuly na mysli třeba při čtení Habermannova mlýna. Ke konci už kniha dostává téměř detektivní nádech. Mezi řádky stojí poselství o tom, abychom si vážili každého dne, abychom nelpěli za každou cenu na majetku, své pravdě a falešné hrdosti.." V životě je spousta mnohem důležitějších věcí než vyhrávat."
Nádherná kniha, nechápu proč by měla být jen pro ženy, věřím, že se bude líbit i některým mužům. Určitě jděte do toho !

10.01.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Přemýšlím , co napsat o téhle knížce, abych neopakovala to, co je již zde napsané. Krásné, strhující, laskavě úsměvné, dojemné, smutné. Všechny tyhle přívlastky by se tu už asi našly. Samotný příběh je velmi silný, ale to jsou všechny příběhy z válečné doby.
V rámci jakéhosi projektu dostaly naše děti ve škole za úkol zpracovat autentické vzpomínky pamětníků druhé světové války, a byli jsme všichni překvapeni, jaké příběhy to byly.
Tento je však navíc vyprávěn netradičním zvláštním způsobem, který zprvu čtenář přijímá poněkud rozpačitě. Chci vám tedy poradit, abyste to po první kapitole nevzdávali. Stojí za to vytrvat a vydat se dál ! Jen, co se protáhnete úzkými vstupními dveřmi a překonáte pár metrů předsálí, kde se možná nebudete cítit úplně nejlíp (bude vás to nutit otočit se a dveře rychle zaklapnout), otevře se před vámi nádherná komnata plná emocí, napětí a úžasných myšlenek. Z té prohlídky pak budete odcházet plni dojmů a s uslzenýma očima.

17.12.2015 5 z 5

Vzhůru na kouzelný strom Vzhůru na kouzelný strom Enid Blyton

Pokud máte děti od 5 nebo 6 let nezapomeňte je seznámit s touto knihou a jejími dalšími díly. Moje děti ji milují. Za sebe mohu říci , že je milá, úsměvná, zábavná a tajuplná- dokáže dát přesně to, co očekávají a co je zaujme. (Není tady místo pěti hvězdiček v nabídce nekonečno ? )

10.12.2015 5 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Letopisy Narnie vznikly dávno před Harry Potterem stejně jako knihy Tolkiena
(mimochodem Tolkien a Lewis byli dobří přátelé, to ovšem neznamená, že musíme jejich díla srovnávat), ale v té době je dokázali ocenit jen někteří. Naopak dnešní svět,a hlavně čtenáři, si žádá fantasy, takže i Letopisy Narnie konečně ocenění došly. Je to vážně krásný, skoro pohádkový příběh, oslavující přátelství, rodinu, úctu a respekt k druhým, ale to samo o sobě ještě není všechno. Ten další rozměr je v něčem jiném. Některým čtenářům totiž uniká to naprosto nejdůležitější a podstatné. A sice paralela s příběhem Ježíše Krista.
No a někdo to zas vidět nechce, v tom případě to může brát právě jako zajímavou a napínavou pohádku o dětech a mluvících zvířátkách. To mi však v souvislosti s tak báječnou knihou přijde poněkud málo. Líbí se mi také autorova představa konce světa, což je vlastně zjednodušená, převyprávěná, upravená a mnohem stravitelnější kniha Zjevení (z Bible).
Kdybych Letopisy dostala do rukou už ve třinácti letech, možná bych nemusela tak složitě pátrat po odpovědích na spousty otázek, které v tom věku řešíme…
Rozhodně si nemyslím, že je to knížka pouze pro děti. Podle mě to mohl právě být autorův záměr. Dát dětem pohádku, mládeži napínavý příběh s poučením a dospělým na jedné straně odpočinek a relaxaci u zdánlivě nenáročné četby, ale na druhé straně mnoho podnětů k zamyšlení.

09.12.2015 5 z 5

Poklady pod sněhem Poklady pod sněhem Patricia St. John

Krásná knížka, kterou by si měl každý přečíst. Určitě mu alespoň pár slov zůstane navždycky v srdci, a bude se k nim vracet nejen o vánocích. Zkuste to přečíst dětem, než začnete se všemi Deníky poseroutky, Mikulášovými lapáliemi, Věrou Řeháčkovou atd. ( to jsou taky super knížky, ale tohle je něco trochu jiného)

08.12.2015 5 z 5