simviki simviki komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tuhle knížku jsem, jako jednu z mála, nedočetla. Nepovažuji se za prudérní a ani nemám problémy s odlehčeným žánrem, sama po podobných knížkách kolikrát taky sáhnu, je to podle nálady. Jenže tohle mi přišlo už trochu moc. Příběh ve stylu „ hustý popelky“, která zaujme bohatého prince, ale .. Tentokrát to ale znamená, že musí přistoupit na podivné praktiky v sexu a taky, že princ si nárokuje i řízení jejího života. Děj mi připadal předvídatelný a celý příběh mělký, i když by se tam daly určitě vysledovat nějaké psychologické sondy do minulosti hlavní postav. Navíc mezi řádky jsem tam četla vzkaz o tom, že pokud neexperimentuješ ve svém intimním životě podobným způsobem , o mnoho přicházíš, a jsi naprosto nějaká divná. Měla bych trošku strach, aby naše“ teenagerky“, nezískaly při četbě této knihy mylný pocit, že když jim muž ubližuje, je to naprosto normální a přirozené. Že je „trendy“ provozovat sado-maso sex a pak si psát vzrušující mailíky , jako by se nic nedělo.Psané je to čtivě , ale když jsem si uvědomila, kolik krásných knih bych ráda ještě přečetla, napadlo mě, že zas o tolik nepřijdu, když tuhle zavřu a nedozvím se konečné rozuzlení. Takže, abych byla spravedlivá- je možné, že si mé odsouzení tato kniha nezaslouží, že se později příběh posune dál a dalších x dílů přinese mnoho přínosných myšlenek..Mně už ale za ten čas, na to čekat, nestojí

08.12.2015

Oskar a růžová paní Oskar a růžová paní Éric-Emmanuel Schmitt

Moc krásné pohlazení po duši, dojemné, smutné, ale krásné. Něco třeba jako Bratři lví srdce.
Vhodné třeba i pro starší děti.

08.12.2015 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Tak tohle je teda hodně kontroverzní kniha. Zejména mezi křesťany je přijímaná naprosto rozdílně. Někteří jsou z ní nadšení, někteří se cítí pohoršeni.
Mnozí tvrdí, že je to znásilňování křesťanského učení, ale to by koneckonců mohli pak tvrdit i o Letopisech Narnie nebo knize Šifra mistra Leoparda. Spisovatel má podle mě právo naložit s jakoukoliv látkou po svém, pokud to nevydává za literaturu faktu. Někomu třeba víc vyhovuje Ježíš jako lev, který se obětoval za druhé na oltáři bílé čarodějnice, ale někoho možná osloví bláznivý Hipík a naducaná černoška..Mě osobně ta kniha hodně oslovila a koupila jsem jí mnoha blízkým lidem.
Jenže se to nedá číst jako příběh (podobně jako např. u autora Coelho), je třeba spíš hledat ty myšlenky a poselství- tam se pak dá nalézt mnoho z křesťanského učení, i to, že některé si vykládáme po svém, a možná ne úplně nejlíp..
No a k samotnému příběhu- bylo to hodně opravdově a emocionálně napsané, líbilo se mi to. Říkala jsem si ale, že kdyby se to stalo mně, asi bych to nebyla zrovna tak schopná strávit. To jsem ještě netušila, že letos to budu moci prožít takříkajíc „ on line“. Taky se mi ztratila dcera. Naštěstí po 12 děsivých nočních hodinách, kdy jsem si prošla doslova peklem, se našla. Nicméně slova té knihy mi mnohokrát vytanula na mysli. Rozhodně si ji přečtěte, ale počítejte s tím, že vám to pořádně zamotá hlavu. ( Pokud patříte mezi nekompromisní tradiční věřící, uznávající léty prověřený řád a dogmata, pak raději sáhněte po nějaké jiné knížce)

08.12.2015 5 z 5

Percy Jackson - komplet 1.-5.díl - box Percy Jackson - komplet 1.-5.díl - box Rick Riordan

Jestli máte rádi fantasy, určitě sáhněte po sérii PJ. Jestli jste navíc i obdivovatelem řecké mytologie, pak tyto knihy nesmí chybět ve vaší knihovničce. My s dcerou jsme si to pro sebe pojmenovaly AHP (americký Harry Potter) Příběh je napsaný podle osvědčené a dobře známé šablony: Boj dobra se zlem, přičemž hlavní hrdina či hrdinové jsou nějakým způsobem předurčeni zabránit hrozící katastrofě. Při tom boji dosahují sice malých vítězství, ale paradoxně přesto s každým dílem roste hrozící nebezpečí, což samozřejmě vygraduje v posledním díle série. Na pozadí dobrodružných, vtipných i akčních scén se odehrává i několik Love story. Tak tohle je klasická kostra fantasy, téměř u všech stejná. A je jedno jestli se jedná o černokněžníky, čarodějnice, duchy, polobohy, upíry, zaklínače, anděly, bojovníky atd. Jenže u každé knihy záleží pak na tom masíčku, které ji obaluje, na přidaných ingrediencích, které určují chuť, na tom správném koření. Tady navíc oživuje autor staré mýty, vracíte se do dob, kdy jste četli „Staré řecké báje a pověsti“. Tyto příběhy jsou mistrně propleteny celým dílem. Kdybych mohla, tak dám PJ ne 5 ale 10 hvězdiček.

27.11.2015 5 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Celá sága Nástroje smrti je naprosto úžasná. Kdo miluje fantasy, nebude zklamán, i když jsem četla už i o chlup lepší . Napětí, akce, dobrodružství, láska a romantika jsou spolu promíchány v přesných dávkách. Filmové zpracování , jako téměř vždy, pokulhává daleko za knihou.

27.11.2015 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Stejně jako všechny jeho knihy, vyprovokuje nás k zamyšlení nad vlastním životem. Donutí nás položit si pár běžných otázek ohledně svého pohledu na prožití života.
Pro mě absolutně nejlepší kniha od tohoto autora. Navíc stále aktuální, možná dnes více než kdy jindy. Snad ten rozjezd by mohl někoho odradit, tak se nenechte a vytrvejte, stojí to za to.

26.11.2015 5 z 5

Vodácký průvodce pro Ofelii je vodácký průvodce pro všechny vodáky. Je to víc než kilometráž, víc než příjemné povídání. Četla jsem poprvé před x lety na první vodě v 17 a vždycky se k tomu ráda vracím, i když dnes už málokdo jezdí v laminátkách a lodě se vlakem už přepravovat nemohou. Je to vtipné, čtivé, záživné i poučné. Naprosto úžasné jsou básničky, které zhudebnili hoši z Hop-Trop na stejnojmenném CD ( akorát nechápu, proč do seriálu se nedostaly). Seriál je na můj vkus trochu moc překombinovaný, jak se autoři snažili zahrnout tam co možná nejvíec knih, a je trochu o něčem jiném...
Jinak všechny Šmídovy knížky jsou naprosto dokonale napsané.

26.11.2015 5 z 5