Simi Simi komentáře u knih

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Příběh našich podivných se odehrává dál a trochu jinak. Velká válka zdá se skončila, malé boje pokračují a nastává normalizace a budování. Starý pořádek se nezdá být tak vyhovující, jak si dřve podivní mysleli. Navíc se příběh posouvá do Ameriky, kde je tradičně všechno úplně jinak. Jacob se chce vyrovnat svému dědečkovi, nebo dohnat, co se od něj nestihl dozvědět, a Emma si uvědomuje, že Jacob neni Abe. V závěru se rýsuje úplně nový příběh, který byl už kdysi dávno předpovězen.

02.01.2021 3 z 5

Čas pro vraždu Čas pro vraždu Ann Granger

Dobrá, takže za tři. Prostředí poklidného venkova: super. Nápad: paráda. Průběh děje: žalostný - cca 80% knihy se vleče, zbytek to dohnat nestačí. Vztah mezi hlavními hrdiny: podivný - autorka by udělala lépe, kdyby z nich vytvořila jen prima přátele a neřešila nic jiného. Chtě nechtě, jako žena, fakt Harriet nechápu. Ještě nevím, jestli sáhnu po další, ale hned ne. Neví někdo, jestli je ještě nějaká chata na Šotkových pastvinách volná? Brala bych:-).

17.11.2020 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Pro mne ze série nejslabší. Nápad, místo, rozuzlení - dobré. Pomalý rozjezd, ošuntělé vyjadřování, přehnané kontrasty mezi Prahou a venkovem .... Ale i tak jsem si početla, protože knihy od MK mám moc ráda.

14.10.2020 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Neskutečně napsaný příběh. Každá kniha o holokaustu je bolavá, tato není výjimkou. Prolínají se zde současnost s minulostí. O podmínkách v Polsku vím především ze Schindlerova seznamu. SS jsou ti zlí. Pro mne je však ještě hroznější to, co dělali židé sami sobě. V knize najdeme ještě jednu knihu. Tu, kterou vypravěčka psala a které zanechala otevřený konec. Dopsala ji až její vnučka Sage. Jednoznačně doporučuji.

04.10.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další užasný román od AM, ktery jsem přečetla na jedno nadechnutí. I když kniha opravdu nestojí na historických událostech, tak přesto se projevují. Tentokrát však prostřednictvím lidí. Kniha není zrovna veselá, i když závěr je tradičně v mezích možností dobrý.

29.08.2020 5 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Strhující. Úchvatné. Pravdivé. Historicky ověřitelné. Famózní finále ..... došla mi slova.

23.08.2020 5 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

S nadšením přečtená oddechovka a najednou konec a nikde žádný Ostrov počmáraných blahovičníků. Zbyla jen vůně skořicových toustů a něco hřejivého. A také motivace. Čím víc bolí klouby, přibližuje se doba pořízení motorky a když nezabere v 90 na bolesti nic, tak joint určitě. Záhada bude rozpletena, jak to být má. Já se celou knihu hrozně bála o Grace, už už jsem vyrážela na ostrov, protože mě fakt potřebovala.

16.07.2020 5 z 5

Tanec větru Tanec větru Nora Roberts

Sérii jsem na dovolené přečetla jedním dechem. Moc jsem chtěla vědět, jak to s čarodějkami a ostrovem dopadne. Autorka si libuje v “trojčlenkách” a i hlavní hrdinky Nell, Ripley a Mia příjemně připomínají sestry Mercyerovi z Nebe mé lásky. První díl u mne jednoznačně zabodoval. Má v sobě očekávané napěti, lásku, ale i běznou domáckost. Jen se cítím hrozně neohrabaná .... jak Nell je při pečení a vaření výkonná. Druhý díl se týká Ripley, tam to neni o mňamkách, ale o fyzičnu až fyzikálnu. Její ukvapenost byla občas na ránu, ale kdo by si na zástupkyni šerifa troufl? A finále se týkalo poslední, nejsilnější, elegantní a krásné čarodějky Mii. Na můj vkus je trojka moc překombinovaná, že finále sice graduje, ale .... ?? jak že to vlastně nakonec bylo?? A dávám hvězdy vždy o jednu míň. Ale, dámy, co Vám budu psát. V každém díle je ten pravý a vhodný MUŽ pro tu pravou čaroděku. A nejenom oni krásný, kouzlem vzniklý ostrov zlu nedají.

16.07.2020 5 z 5

Cukrářova dcera Cukrářova dcera Laura Madeleine

Ano, přesně takhle se to mohlo stát. Osoby v minulosti mi však připadají jako lidé hotovější, než ze současnosti. Petra je jako doktorantka trošinku podivná a její konec na univerzitě je poněkud neskutečný. Chodí to tam jinak a všechno jde odložit. A teď bych si měla lípnout pohlavek, vždyť to pro děj není důležité. Uchvátily mne popisy výroby cukrovinek. Poohlédnu se po Guieově knížce ... možná ji najdu v nějakém pařížském antikvariátu .... tedy to je výzva. Milé a často smutné čtení, až ani nečekáte, že to dobře dopadne.

22.06.2020 5 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Velice zajímavá osůbka, tahle Vitka. Vůbec jsem o její existenci neměla tuchy. Do 25 let svého života vtěsnala vše, co jiní za dvoj až trojnásobek. Její hudba mne příliš neoslovila. I když byla nepochybně nadaná, tak její skladby jsou jako její život. Hrozně moc všeho najednou. Ale hra mě nadchla a na podzim se na ní chystám. Autorka má můj obdiv. Každá její kniha je úchvatná a nedokážu říct, která je lepší, protože jsou tolik odlišné. Díky Kateřině Tučkové vnímám Brno, které mám tolik ráda, úplně jinak.

14.06.2020 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

(audio) Druhý díl časově předchází díl první a vysvětluje, co Fabiana Riska přivedlo do nového působiště. Severské detektivky jsou sbírkou úchylných a šílených kruťáren. Uvědomila jsem si, že tyto knihy vnímám jako horor, kde sice teče spousta krve a chování lidí je totálně vyšinuté, ale prostě to NEMŮŽE BÝT PRAVDA. Zajímavý byl však příběh vraha, který zločiny páchal kvůli pomstě. Dávám si pozor, abych nenapsala více a neprozradila o čem to je. Prostě zlo plodí zlo a každý s tím musí počítat.

21.05.2020 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

(audio) Očividně velká inspirace komisařem Wallanderem, a to nejenom oblastí, kde se vyhlazování (nejde tomu říci jinak) odehrává, ale i zápletkami, způsobem vyšetřování a nakonec i příslovečným, či spíše skutečným, zakopnutím hlavního hrdiny, když je to nejméně potřeba.
Jasně, je to modernější severská krimi, než Wallander, což je cítit z nadšení čtenářů. Má to švih, zajímavý děj, ale logika zakopává taktéž. Jak mohou dva výborní kriminalisté být tak naivní, to nechápu. Kodaňská vyšetřovatelská hvězda nalítne svému šéfovi slizákovi, který ji hrubě sexuálně napadne a ona mu uvěří, přičemž on jí podrazí tak, že musí dát výpověď .... páni, padlá na hlavu a přitom jinak tak chytrá. Hlavní hrdina Risk riskuje více, než je únosné, ale i proto si ho vybrala do svého sladěného a nekonkurenčního týmu jeho nová šéfová. Jak ale může někdo hlídat svého čtrnáctiletého puberťáka několik dní, aniž ho vidí, prostřednictvím SMS, no to je fakt síla. Dokáže si někdo z Vás představit, že si nebudete vůbec pamatovat jednoho ze spolužáků, se kterým chodíte roky do školy, jako by neexistoval? Tuhle sérii beru jako horor na pokračování. Jako knihu bych dál nečetla, ale audio při žehlení .... dobrý.

16.05.2020 3 z 5

Pátá žena Pátá žena Henning Mankell

(Audio) Tato kniha zatím pro mne vede. Opět hlavním motivem je pomsta. Nekamenujte mne, ale i když to byly hrůzné vraždy, tak každá z “obětí” dostala, co si zasloužila. Možná Vás také naštve, že poslední vyvázne. V jednom roce 2 sérioví vrazi. To je na Wallandera i Ystad trochu moc. Celý tým je vyčerpaný a 3 z nich to při střetu s vrahem schytají. Naštěstí přežijí. Wallander je už unavený. Jak mu rozumím.

04.05.2020 5 z 5

Ve slepé uličce Ve slepé uličce Henning Mankell

(Audio) Každá kniha je lepší, než ta předešlá. Brilantni uvažování komisaře Wallandera, který není žádný superman, ale hodně dobrý provinční vyšetřovatel, nás provází celým příběhem o pomstě a touze napravit nespravedlové zlo. A super načtení. Perličkou je sbližování Wallandera s jeho otcem a jejich společný výlet do Říma. Pamatujete? Před nedávnem se tam tatínek vydal s kufrem přes pole v záchvatu senility.

04.05.2020 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Toto byla jedna z nejkrásnějších knížek, které jsem přečetla. Jak kavárna s kouzelným neapolským názvem, tak lidé a duch, kteří zde vystupují, se mi za krátký čas stali velmi blízcí. Příběhy 4 žen, které se vydaly po dosednutí na TU židli, do jiného času, aby se během chvíle, než vystydne jejich káva, setkaly s někým jim drahým, jsou propojeny s těmi, kteří v kavárně zůstali. Knihy japonských autorů jsou hluboce niterné. Zaměřují se na to, co je uvnitř, ne na povrchu. Teď to chce šálek výborné kávy:-). Nemohu se dočkat, až za pár dnů vyjde pokračování.

30.04.2020 5 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

(Audio) Já jsem z této série nadšená. Mám teď příliš unavené oči tak mi fakt pěkné načtení, knížky nahrazuje. Z komentářů vidím, že ne vždy se Wallanderovi příběhy líbí. Možná je to i tím, že vycházely se zpožděním. Kdo teď třeba čte detektivky s Martinem Beckem? Wallander je normální dobrý a občas chybující kriminalista z menšího města, který musí řešit případy hodné akčních hrdinů. Autor má knihy propracované a vše sedí. Je to prostě námětem mimořádný příběh zasazený do normálního prostředí. Móóóc se mi to líbí.

25.04.2020 5 z 5

Psi z Rigy Psi z Rigy Henning Mankell

(Audio) Zajímavé číst severský příběh z doby po rozpadu SSSR. Wallander, chytrý, provinční, občas chybující, ale spravedlnosti oddaný vyšetřovatel vyslyšel proseb manželky lotyšského majora, se kterým se na pár dnů setkal při jednom vyšetřování. Jako poslední rytíř jí jde pomoct. Jenže on není žádný akční hrdina a jeho lásky jsou platonické. Pořád neví, jak si uspořádat svůj rozvrácený život a najít klid.

20.04.2020 5 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

(Audio) Skvělá detektivka bez psychopatů. Složité pátrání v případu dvojité surové vraždy starého švédského selského páru. Perfektně načtená. Knížka je už z roku 1991, takže to, co je pro vyšetřovatele z malého města nové a šokující, pro nás nyní je už běžné. Přistěhovalectví lidí z východu, byl zřejmě ve Švédsku hodně bolavý problém. Mimochodem, mezi záporáky jsou i Češi. Hned pokračuji v poslouchání dalšího dílu.

18.04.2020 5 z 5

Paměti z Fastrova mlýna Paměti z Fastrova mlýna Marie Vondrová

Knihu jsem si úplnou náhodou koupila v antikvariátu a byl to šťastný kup. Bylo nesmírně milé číst o historii starého rodu z pera jedné z posledních ratolestí. Jednou se do Kutné hory rozjedu a podívám se na místa, o kterých Marie psala. Z každého slova byla cítit úcta k rodové historii.

12.04.2020 5 z 5

Lord John a Bratrstvo čepele Lord John a Bratrstvo čepele Diana Gabaldon

Autorka si libuje v popisech “lásky mezi muži” a v této knize se všechno točí kolem sodomie a sodomitů. Vědět tohle, nečtu. Děj prostě plynul a spíš než detektivka to byl historický románek. Lord John je opravdu dobrý voják, jeden je překvapen, když čte o schopném důstojníkovi v době, kdy se hodnosti kupovaly. Je citlivý, ohleduplný, statečný a je na něj spoleh. Zamlouval se mi. Obešla bych se bez intimních popisů.

10.04.2020 3 z 5