Simi Simi komentáře u knih

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

U mne se kniha nechytla a v polovině jsem odložila. Nesedí mi nelogičnosti a prvky, které neodpovídají době. Výhrady mám ale jen k částem z minulosti.

23.04.2024

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Jsem čarodějka ze světa Harryho Pottera každým coulem, což mi nijak nebránilo si tento příběh vychutnat. Nechápu, proč stále níže tolik srovnání s HP. To je úplně nesmyslné.
Ikabog je pohádka spíš pro dospělé a moc se mi líbila. Obdivuji nápad s dětskými ilustracemi, jsou skutečně podařené a kniha je díky tomu mimořadná. JKR je obdivuhodná dáma.

24.03.2024 5 z 5

Kukačka Kukačka Camilla Läckberg

Opět skvělé čtení, od kterého se nešlo odtrhnout. Pravda, autorka seversky přitvrzuje, doufám, že už nebude víc. Ty vraždy dětí fakt bolí. Nic není černobílé i vrah si zaslouží soucit.

29.01.2024 5 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Velmi drsný příběh odehrávající se ve třech časových liniích, i když jedna, ta současná, je hlavní a nejrozsáhlejší. Druhé dvě pouze příběh doplňují. Příběh není jen o dvou podobných vraždách malých holčiček, ale také o aktuálních otázkách. Přistěhovalectví, výchova dětí a mentální zdraví společnosti. I pro mne je děsivé, když ten, kdo způsobil smrt nevinného vyvolává velký soucit. Možná si jednou konečně uvědomíme, že zdraví nejenom téhle planety, ale hlavně lidí na ní je ohroženo ze samotné podstaty lidství, kdy se to -vím, co je dobré, vím, co je špatné, nevím, jak to vím, ale vím to máloplatné - vytrácí v nepřeberném množství informací a produkovaných názorů všeho druhu. A jak si pak mají vybrat děti, slabí nebo ti, kteří ztratili cestu. Jak vidíte - žádný spoiler, ale k hlubokému zamyšlení mě tato kniha přivedla. Každopádně, celou sérii doporučuji. Jen legálně koupená elektronická verze knihy tedy kvalitativně pokulhává.

27.01.2024 5 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Absolutně úžasná série objevená náhodou. Fantazie autorky vytvořila poutavý, i když drsný příběh, nepostrádající i lásku, přátelství, nadpřirozené postavy no všechno, co by si milovník dobře napsané fantasy přál. Doporučuji!!!

22.01.2024 5 z 5

Harry Potter a jeho kouzelnický svět je můj milovaný a tolik potřebný azyl. Výstava musela být skvostná. JKR je obdivuhodná, jak dokázala v příbězích využít fakta. Kdysi jsem školu čar a kouzel online studovala a už tehdy jsem si uvědomila jak široký záběr tato dáma má.

21.01.2024 5 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

MKrato, JÁ TAKÉ!!!
(AUDIOKNIHA). Naprosto úžasný příběh s velmi dojemným závěrem s popisem skonu rytířského krále Jana Lucemburského podle kronik. Hrdinové knížek pana Niedla jsou si dost podobní, ale právě to se mi na nich libí. Cítím se v příbězích jako doma. Pro mne je pan Niedl nejlepším současným historickým romanopiscem. Hmm, co asi bude dál???

04.11.2023 5 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

AUDIOKNIHA. Nebylo to špatné, ba co víc, asi až do poloviny jsem byla nadšená novou historickou detektivní sérií. Druhá půlka však byla na mne příliš překombinovaná ve stylu psychopatických moderních krimi. Dávám šanci a ještě zkusím jeden díl. Načteno bylo skvěle.

25.10.2023

Knihkupectví pana Livingstona Knihkupectví pana Livingstona Mónica Gutiérrez Artero

Anotace ve mně nevzbudila moc velký zájem, ale o to větší překvapení knížka pro mě byla. Hladce plynoucí děj, který jsem v poklidu prožívala spolu s postavami. Vklouzla jsem do milého společenství v knihkupectví Moonlight Books s pyramidovým střešním oknem, popíjela čaj v koutku romantiků, pokukovala pod modrou lampičku, co tvoří spisovatel v podnájmu, čechrala vlásky malého Olivera Twista a poslouchala jeho moudra o astronomii.
Ocenila jsem vtipný styl psaní.
Spousta tipů na zajímavá knihy či autory, že jsem neodolala a založila seznam Tipy E. Livingstona, tak můžete kouknout.
Poklid uvnitř mě, který ve mne kniha zanechala, nedokáži ani popsat.

29.09.2023 5 z 5

Upřímně .. knížkám typu autor o autorovi s nádechem poučení pro duševní zdraví se obecně vyhýbám. Jelikož mi je kouzelnický svět daleko víc MOJEJE, než mudlovský, bylo jasné, že tuto knížku jednou dám. Hodnocení: NAD OČEKÁVÁNÍ. Vtipná, zajímavá, poutavá, milá, laskavá a poučná výprava do života Toma Feltona, který byl kus svého života Draco Malfoyem. Knížka na jedno nadechnutí. Oceňuji Tomův nenásilný pozitivismus s minimem sebelitování. Je mi smutno z toho, jak moc lidem ubývá duševní zdraví. Pro každého je jiná cestička ke stabilitě, ta naznačená Tomova je za mě dost dobrá. Tedy, nejste-li úplně na dně, ale cítíte, že něco není OK a rovinka se mění v šikmou plochu, určitě si tuto knihu nenechte ujít.

16.09.2023 5 z 5

Sluneční drahokamy Sluneční drahokamy Nora Roberts

Jsou chvíle, kdy reálná romantika NR pohladí a ukáže, že žena má právo mít očekávání a ne se jen spokojovat s něčím co je, protože na víc přece nemá nárok. Silné hrdinky NR se jenom nespokojí s tím co dostávají, ale chtějí víc, aby byly tak nějak správně usazené a naplněné na místě, kam patří. NR je moje stálice pro určité chvíle, kdy právě toto potřebuji slyšet.

26.07.2023 5 z 5

Ten, kdo tě miloval Ten, kdo tě miloval Marie Poledňáková

Tato kniha sklidila spoustu kritiky a přitom mně se tolik líbila. Typická česká detektivka stylu devadesátých let s prvky současnosti. A hlavně kultivovaný a milý styl Marie Poledňákové. Jo jo, není to švédský thriller ani americké střílení. Ale i u nás se dějí věci které se mohly stát přesně tak, jak bylo napsáno.

12.04.2023 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Odkládám nedočtené. Připadá mi, jakoby sérii psalo víc spisovatelů. Jak může být Kavárna v Kodani a Čajovna v Tokiu tak skvělé čtení a Hotýlek na Islandu nepoměrně horší. A pak tahle cukrárna. Každému se může líbit jiný příběh, ale ono to není o tom. Je to o informacích, logice a tvorbě příběhu. Vážně někdo může vytvořit románovou hrdinku, která je tak pitomá, aby si těsně před zahájením cukrářského kurzu neprohlédla spižírnu a myslela si, že tam všechno je? A pak ten uboze turistický popis Paříže (Paříž znám jak své boty, tohle hodnocení si mohu dovolit.). Nééé, tohle opravdu dočíst nemohu.

08.04.2023 odpad!

Šperky Ulriky baronky von Levetzow Šperky Ulriky baronky von Levetzow Radek Hanus

Jedná se o mimořádnou a skvěle napsanou knihu, která obsahuje i rozsáhlou faktografii týkající se nejenom šperků , ale i granátů samotných. Baronka Ulrika je především spojována s básníkem Goethem. Jejich vztah je opředen mnoha legendami. V knize se však dozvíme i o řadě dalších faktů, třeba jak probíhalo repuncování zlatých a stříbrných výrobků proto, aby se naplnila císařská pokladna. Nesmírně zajímavé jsou informace o restauraci šperků a o prováděných testech ryzosti a kvality použitých materiálů.
Šperky jsou skutečně úžasné. Muzeum v Mostě odvedlo ohromnou práci při jejich restauraci a také při vytvoření nádherné výstavy, kterou v muzeu můžeme vidět (https://www.muzeummost.cz/cz/expozice/baronka-ulrika-von-levetzow-andel-ve-trpytu-par)

29.12.2022 5 z 5

Milovat Milovat Jude Deveraux (p)

Potřebovala jsem oddych od vážných témat a JD je celkem spolehlivá. Tohle ale fakt nebylo nic moc a 2 hvězdy dávám za nápad. Román je hrozně povrchní a nelogický. Anglická hospodyně štěkající na pána a drze ho vyhazující z kuchyně například. A také prohřešek proti duchařskému pravidlu, že duch je vázán na místo, kde zemřel a nemůže si cestovat jak chce. Je to tak divně pospojované … no má lepší knihy, hlavně historické romance. Jdu nějakou najít a vylepšit si chuť.

28.08.2022 2 z 5

Sto zázraků Sto zázraků Zuzana Růžičková

Tato kniha by měla být povinným čtením pro všechny, kteří si neustále na něco stěžují, ale jsou najedení, zdraví, mají vlastní domov, své milé okolo sebe a nikdo jim v ničem nebrání. Všechny knihy o holocaustu jsou děsně bolavé, ale pokud se jedná o vyprávění člověka, který skutečně žil, přežil a postavil se na vlastní nohy, tak je to prostě PRAVDA a ne jen román. Jednou za čas je potřeba si toto všechno připomenout, abychom nezapomněli, abychom si vážili toho, co máme. A také, abychom si uvědomili, že národ, barva, náboženství a bůhví co ještě, není důvodem pro nenávist jednoho k druhému. Ano, ano … i já jsem slyšela něco o tom že holokaust neexistoval a o osvětimské lži.

Hluboce smekám jak před Zuzankou Růžičkovou, tak její maminkou, které byly tak silné, že tohle všechno zvládly. My, současní zhýčkanci, reptáme i proti trochu omezujícím opatřením s covidem.

Aleš Březina o ní v epilogu řekl, že přátelé jí neřeknou jinak než Zuzanka a dodnes se při vyslovení jejího jména usmívají.

Paní Zuzanka by určitě měla radost z toho, že mi přiblížila Bacha a především cembalo. Při čtení knihy jsem se do jejího mistrovského přednesu zaposlouchala …. a zamilovala.

Závěrečná slova, cit.:
“Doufám jen, že až zemřu, řeknou lidé - snad - že jsem žila smysluplný život a že jsem svou hudbou pomáhala obracet pozornost ke krásám tohoto světa. To by stačilo jako důvod k tomu, že jsem přežila. Kromě toho si myslím, že to by Bach po mě chtěl, abych dělala....”

Tato kniha mi dala hodně. Víc, než dokáži napsat. Děkuji.

(Jen pro pořádek, v době kdy byla mladá Zuzana v kině s Brity v dubnu 1944, tak tam nemohla zaznít hymna God Save the Queen, ale God Save the King a pocta se vzdávala králi, nikoliv královně, která na trůn nastoupila až v roce 1952. To by se britské autorce stát nemělo. )

03.08.2022 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Vychází tolik různých sérií, že si každý musí najít to své. I s historickými se protrhl pytel. Pan Niedl zabrnkal na mou strunku. Jeho knihy jsou prostě boží. Zde je hrdinou prostý žoldnéř, kterému pošel kůň jakmile dorazil do služby. Nebylo to dál jednoduché, ale našel skvělého druha ve zbrani s odvahou a smyslem pro humor. V příběhu potkáme nejenom budoucího Karla IV. , ale i Čeňka z Vřesova a na zlomek jeho bratra Beneše. I v tomhle příběhu se projevila Neidlova láska ke zvířatům, se kterou se setkáte v každé jeho knize. Už se moc těším na další díl.

05.07.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

AM je pro mne nejlepší současnou českou spisovatelkou a od jejích knih se nikdy nemohu odtrhnout. Často si kladu otázku, jak by bylo, kdyby se něco stalo jinak. Kdyby nevymřeli Přemyslovci, kdyby neskončilo Rakousko-Uhersko, kdyby nepřišla druhá světová válka, kdyby 68 neskončil normalizací ….. Když jsem se zamyslela nyní, uvědomila jsem si, že je úplně jedno co bylo nebo co by mohlo být. Důležitá jsou pro mne tato slova, která spisovatelka uvedla ve své knize a která platí za všech okolností:

Život není to co chceme, ale to co máme. Tak jednoduché to je!

Nesmíme marnit čas a trápit se kvůli něčemu, co už nemůžeme mít. Zůstat trčet na místě a ztratit se ve smutku není řešení. Člověk by měl jít dál, ať se mu to líbí, nebo ne. Z popela už dům znovu neuplácáš. Pevné stěny postavíš jen z nových cihel.

03.07.2022 5 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Dočetla jsem a oddechla si, že je tomu tak. Námět, Skotsko, duchaření … super. Zbytek pro mne víc, než slabé. Děj byl zbytečně překombinovaný a natahovaný, že zmizelo napětí, očekávání a vlastně i dobrý konec. Autorka mne nepřesvědčila tím, že takhle by se dalo zamést s agresivním a stovky let v pomstě neuspokojeným duchem. Hlavně, že už je dočteno.

26.06.2022 2 z 5

Touhy Džendeho Džongy Touhy Džendeho Džongy Imbolo Mbue

Úžasný příběh o hledání cesty a domova, za který děkuji Výzvě. Jinak bych o té knize vůbec netušila. Autorka mi mluví z duše na téma hledání štěstí v jiné zemi a imigraci. Někým jsme a někde jsme se narodili. Je bezva navštěvovat, cestovat a brát zkušenosti jinde a tím vyživovat své kořeny, aby strom dobře rostl, košatěl a rodil. Ne každý strom se přesazením ujme. Zasloužených 5 hvězd.

30.05.2022 5 z 5