Šperky Ulriky baronky von Levetzow

Šperky Ulriky baronky von Levetzow
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508108/bmid_sperky-ulriky-baronky-von-levetzow-Z0g-508108.jpg 5 1 1

Kniha vznikla ke 120.výročí úmrtí paní baronky. V úvodu se pojednává o historii rodin von Klebelsberg a von Levetzow, jejíž příslušníci souvisí s historií soupravy šperků. František Josef hrabě von Klebelsberg-Thumburg, majitel panství Třebívlice se seznámil a později oženil s paní Amálií von Levetzow, která přišla do Čech se svými 3 dcerami. Nejstarší z nich, Ulrika, do které se v jejích 17 letech zamiloval J.W.Goethe se stala po jejich smrti majitelkou panství a nádherné granátové soupravy šperků. Tento šperk a jeho historie je hlavním tématem knihy. Druhá část knihy se zabývá získáváním, způsobem zpracování českých granátů v soupravě, historií soupravy včetně její krádeže z muzea v Třebenicích. Další kapitoly jsou věnovány velmi detailnímu popisu šperku, včetně gemologických charakteristik českých granátů a analýz použitého drahého kovu včetně procesu restaurování šperku.... celý text

Přidat komentář

Simi
29.12.2022 5 z 5

Jedná se o mimořádnou a skvěle napsanou knihu, která obsahuje i rozsáhlou faktografii týkající se nejenom šperků , ale i granátů samotných. Baronka Ulrika je především spojována s básníkem Goethem. Jejich vztah je opředen mnoha legendami. V knize se však dozvíme i o řadě dalších faktů, třeba jak probíhalo repuncování zlatých a stříbrných výrobků proto, aby se naplnila císařská pokladna. Nesmírně zajímavé jsou informace o restauraci šperků a o prováděných testech ryzosti a kvality použitých materiálů.
Šperky jsou skutečně úžasné. Muzeum v Mostě odvedlo ohromnou práci při jejich restauraci a také při vytvoření nádherné výstavy, kterou v muzeu můžeme vidět (https://www.muzeummost.cz/cz/expozice/baronka-ulrika-von-levetzow-andel-ve-trpytu-par)

Štítky knihy

šperky české granáty

Autorovy další knížky

Radek Hanus
česká, 1977
2013  77%Český granát
2014  80%Drahé kameny z pohledu restaurátora a klenotníka
2018  97%České a moravské vltavíny
2019  100%Šperky Ulriky baronky von Levetzow