simca9342 simca9342 komentáře u knih

Oceán mezi námi Oceán mezi námi Gill Thompson

První seznámení s autorkou. Skvělé! Strhující příběh, i když není o holocaustu a koncentračních táborech v hlavní roli. Malý Jack místo mámy v jejich domě najde trosky jejich bytu. Máma je pryč. Zuří válka , Londýn je pod útoky bomb a jedna zasáhne i zmíněné obydlí. V sirotčinci, kde skončí spolu s dalšími dětmi mu tvrdí , že mámu už nikdy neuvidí, je mrtvá. Jenže ta žije, prošla psychiatrií a nevzdává se naděje, že svého syna ještě někdy uvidí. On zatím ale cestuje mnoho měsíců na lodi do neznámé země, kde musí těžce pracovat . Jeho život "vykoupí" mladá bezdětná žena toužící po dítěti. Po čase si ho oblibí a přijme za svého. Ale jeho pravá máma ho nepřestala hledat. Setkají se navzdory velké dálce?
Celý příběh vypadá jako fikce , ale je inspirován skutečnými událostmi.

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Přečtená před lety.

Napínavá kniha o hledání jedné identity. Jane neví, kde je, kdo je ani jaký je den nebo rok. V kapse má větší obnos a že by věděla, jak k němu přišla se nestane.
Musí věřit jiným, ale pomocí prášků, které dostává se ji paměť jen tak nevrátí. Začne pátrat a to na co přijde tak rychle nezapomene.
Od autorka jsem četla Špatnou dceru a byla skvělá.

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Přečtená před lety.

Napínavý thriller o mladé dívce Robin, kterou jednou dalo by se říct šokuje telefonát sestry, že v jejich domě došlo k střelbě. Postřelení jsou jak jejich otec tak další dva členové rodiny.
Mladá žena, která kromě toho , že trpí záchvaty paniky se musí vrátit na místo, které po mnoha letech nevidí nijak nadšeně a odkrýt pokus o vloupání nebo vraždu?

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Přijde mi to jako bych četla scénář nějakého filmu... Už aby měl člověk strach jít venčit psy. Nebo se v okolí projít, ale ne na jen tak na nějaké místo, ale do Beskyd.
Detektivní román plný policajtů, kteří řeší vraždy v okolí. Dostali telefonát od jistého Julia Ludwiga (Jde o pseudonym jak později zjistíme), že našel mrtvou ženu. A ostravské komando má co dělat! Šéf místní mordparty Josef Lada (ne není tam žádná spojitost s tím slavným čes. autorem) spolu s kolegy a jednim nováčkem Romanem, který se sice ze začátku moc neosvědčil, ale později je přijatý kolegy do party. Teď ale je na řadě hodně otázek jako snad u každého krimi případu: Bydlela divka sama? Kdo vlastně je ? Jaký měl vrah motiv ke kruté vraždě mladé holky? A kdo to vůbec je? Udělal to ze závisti? A mnoho dalšího...
Vrah je úspěšně odhalený, sedí v base,
už se nemusíme bát chodit po lese.

Poklad pana Isakowitze Poklad pana Isakowitze Danny Wattin

Není to zrovna veselá kniha, protože je o smutné době války. Ale je sem tam vtipná, hezky napsaná a hlavně napínavá. Příběh jedné židovské rodiny ze současnosti, která cestuje po Zemi a hledá své rodinné tajemství. Dobrodružné hledání pokladu, který ale nikdy neexistoval. Říkalo se to dětem za války, aby to pro ně celé byla jenom hra... Nakonec, ale najdou víc než poklad...

Pomeranče v podprsence Pomeranče v podprsence Ivona Březinová

Skvělá kniha o mladém chemikovi- školákovi, který si chce změnit jméno , protože to své nemá rád. To samé se dá říct o jeho sestře Anděle. Ale Medard se zamiloval a protože jak se říká to je jen chemie, zkouší v kůlně různé pokusy. Jak to dopadne ?

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Přečtená před lety .

Napínavý první díl ze série Erika Fosterová. Mladou ženu najdou zabitou a uškrcenou v ledu. Případ vyšetřuje tým Patterson, Fosterová, Woolf a Mossová. Najdu vraha?

22.01.2023 5 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Vtipná, moderní pohádka ze světa internetu a jednoho království. Klasická pohádka trochu jinak. Dobré byly srandovní názvy některých současných aplikací. Co se stane, když se království připojí online?

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Přečtená před lety na horách .

Doporučuji! krásný a romantický
příběh o Francii, jednom krámku, který vlastní nejslavnější prodavač a šéf firmy a hlavně o čokoládě. Tak nádherný popis těch francouzských uliček, že jsem se na chvilku stala hlavni postavou a jako bych byla v románu tak skvělé spisovatelky. Příběh je ještě lepší tím, že se střídá s minulostí jedné učitelky, kterou potká hlavni postava v nemocnici a která je v té knize důležitá.

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Přečtená před lety.

Geniální fantasy příběh o jedné introvertce, klukovi s populární přezdívkou a online fantasy komixovém příběhu, který všichni miluji. Tady ta story má všechno pro milovníky fantasy a komixu -napětí, imaginární světy, jeden online svět, nečekané překvapení a hodně dalšího. Doporučuji!!

21.01.2023 5 z 5

Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo Eva Slonim

Napínavá, smutná, ale nádherná. Hezky vysvětlené židovské tradice a jejich dodržování a krásný život autorky do doby než nepřijeli nacisti. U jedné scény mě překvapila a šokovala metoda zabití Eviny sestry.

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Přečtená loni v létě.

Historický román o tom, že drobná změna písmene v příjmení rozdělí celé rodiny. Aneb kousek rodinné historie...
Začala jsem číst při cestě z dovolené domů. Odkud můžete hádat jednou...o občanské válce bylo natočeno hodně dokumentů , filmů a napsáno několik knih, ale tahle kniha vystihuje vše. V r. 1948 přijede malá Sotiria vlakem spolu s dalšími lidmi a dětmi do Československa- státu, které doteďka neznala. Neumí jazyk, nezná tradiční česká jídla, ale vše se časem naučí. Pak začne v nové zemi vyrůstat a děj se vyostřuje. Otvírá se čím dál zamotanější rodinná sága v 50. letech. Doba, kdy komunisté nastoupí k moci a nic už nebude jako dřív. Strhující román podle skutečných událostí doporučuji všem.

Erik Erik Shaun Tan

(SPOILER) Kultura je u každého jiná. Zahraniční student se zvláštním jménem (proto mu začnou řikat Erik) v krátkém příběhu je důkazem . Jednoho dne odešel bez rozloučení. Hostitele najdou ve spíži hezkou květinovou zahrádku jako poděkování.
Zároveň je ta má první kniha do letošní výzvy a hned první téma splněno- kniha, jejíž autor nosí brýle

20.01.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Přečtená před lety.

Smutné a emotivní, nedá se to popsat. Aneb co vše dokáže jeden zákusek po obědě- jeho nejezeni zachraňuje životy ... Nejúspěšnější a nejprodávanější román o holocaustu, který je vydaný v ruštině a chorvatštině.
Za měsíc a půl přesněji 29.2.2023 to budou tři roky , co jsem šla s tetou a ségrou na knižní festival v centru města. Byl to pro mě asi nejlepší den v životě. Setkání se sympatickou paní, která si se mnou nejen popovídala a podepsala knihu,ale ještě byla tak ochotná a nechala se vyfotit
Na besedě vyprávěla o tom, jak jeji román vznikal a překvapilo mě, že na Valašsku kdysi žila židovská komunita a také byla epidemie tyfu.
Děkuji za všechny vaše knihy paní autorko. Jste skvělá !

19.01.2023 5 z 5

Pohádky z Větrné Lhoty Pohádky z Větrné Lhoty Daniela Fischerová

V malé vesnici jménem Větrná Lhota žije rošťácká holka Jajda a další místní obyvatelé. Kromě nich se tam zabydleli dva bráškové- malá přírodní monstra- Vichura a Radovánek.
V jednotlivých a krátkých, ale ilustrovaných příbězích si jak dospělí tak menší čtenáři přečtou čeho všeho jsou ti dva přitahovači kalamit schopni.

18.01.2023 5 z 5

Nový domov Nový domov Lizzie Page

1939- Vypukla válka. Tisíce londýnských děti je posláno vlakem často s jedním zavazadlem na venkov. Ne proto, aby se nadýchaly čerstvého vzduchu, ale hlavně aby utekli před padajícími bombami. Jako většina knih s válečnou tématikou má i tenhle vymyšlené postavy , ale je napsaný podle skutečných událostí.
Vivienne se do podobných akcí nechce pouštět. Kdo by chtěl mít doma dítě a ještě k tomu cizí? Ale na to se ji nikdo neptal. Shodou náhod se k nepřívětivé ženě dostane zakřiknutá Pearl. Pro dvě osoby, které se visi poprvé v životě je ze začátku těžké se spřátelit, ale díky tomu, že Pearl umí dát Viv v osobním životě pomocnou ruku i beze slov se ukáže, že přátelství je nejcennější.

Naděje v bílém Naděje v bílém Rosemary Friedman

Přečteno před lety.

Napínavý detektivní příběh lékařky a profesorky, která pracuje na jednom velmi důležitém výzkumu a musí najednou do nemocnice na operační sál. čeká ji transplantace orgánů. S některýma orgánama ale pracuje jako výzkumnička takže tady u toho je to tak trochu černý humor. V nemocnici se seznámí s dalšími postavami (hrdiny) knihy, kteří nám kousek po kousku vyprávějí, co se jim stalo.

Žena, kterou jsem byla Žena, kterou jsem byla Kerry Fisher

Někdy je horší vědět pravdu nebo tajemstvi skrytá mnoho let než žít "v bublině" a pohodovém životě. Románový příběh vyprávěný z pohledu tři žen a jejich rodin = všechny spojuje jedno: jsou sousedky ,začnou se vzájemně navštěvovat a sdělovat si své starosti a problémy. Ale každá rodina má svůj rozdílný, ale soudržný (ano někdy komplikovaný:)) život. Jednotlivé životy a spolu s nimi také příběh v krátkých kapitolách. Zajímavá v pořadí druhá kniha autorky.

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Ke knize a filmu zároveň: Představa toho, že
se Váš muž, manžel a otec Vašich dětí jednoho dne z práce v šachtě nevrátí domů? Když běžíte k dole Dukla a ptáte se lidi: " Kde je můj manžel? ", odpověď Vás zdrtí... Takové jsou vzpomínky na 7.7.1961, kdy mladým matkám zaklepal na dveře ředitel šachty a ukázal seznam se 108 jmény, které byly od této chvíle jen jména , ale už ne živé bytosti. V ten den bylo prolito mnoho slz a o mnoho let později taky mých, protože mě dojalo a šokovalo , co vše si čerstvě vdovy musely protrpět:( A nejen knižní hrdinové , ale také herci z filmu Dukla 61(2018) : Martha Issová si v něm také prošla svým.

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Shrnutí všech povídek: Když jste zamilovaní, život není jednoduchý, když však nejdříve přijdete o to nejcennější, co máte a to hned dvakrát život vám dal pořádnou facku...
pouto mezi sourozenci a rodinou někdy není úplně ideální. O tom " mluví" poslední dvě povídky.

16.01.2023 5 z 5