Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Tyto události, perzekuce mých lidí, se staly součástí souboru faktů, kterým dnes lidé říkají historie. Já jsem tyto události prožívala každý den. Jsou součástí mé paměti.“ V březnu roku 1939 roztříštila nevinnost sedmileté Evy Weissové německá invaze do její vlasti, na Slovensko. V průběhu následujících pěti let, s tím jak nacistická perzekuce evropských židů nabírala na síle, museli Evini rodiče své děti ukrýt, ona a její sestra se ale zajetí nevyhnuly. Eva ve svých pozoruhodných vzpomínkách popisuje zážitky z koncentračního tábora Osvětim-Březinka, kde byla svědkem nekonečných hrůz a sama se stala objektem mučení, nelidské ho strádání a lékařských experimentů nechvalně proslulého Dr. Josefa Mengeleho. Když sovětská armáda na počátku roku 1945 Osvětim osvobodila, Eva s Martou musely čelit nové výzvě: přejít napříč válkou rozvrácenou Evropou, aby se sešly se svou rodinou. Kniha Hvězdy nad námi, vyprávěná se srdceryvnou nevinností mladé dívky a moudrostí dvaaosmdesátileté ženy, je zprávou o přežití tváří v tvář nepředstavitelnému zlu a vyvrcholením Eviny celoživotní snahy vypovídat o holocaustu a zachovat vzpomínku na všechny, kteří v něm zahynuli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237369/hvezdy-nad-nami-vzpominky-ditete-kt-chu-237369.jpg 4.3159
Žánr
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

Gazing at the Stars, 2014

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (54)

Kniha Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo

Přidat komentář
HYPNOS88
26.07.2020

Jako vždy knihy s tímto tématem nepředstavitelně silné a čtivé, ale do 5 hvězd tomu oproti jiným titulům něco málo chybí.

PetraCy
12.07.2020

Lidé by se měli tímto poučit, mezi sebou si neubližovat, beat ohled na druhé a nezavidet si...


Gabi13
31.05.2020

Velmi si vážím lidí jako je paní Slonimová, kteří dokáží o hrůzách, které prožili hovořit nebo psát. Je to velmi důležité pro odkaz nám a naším dětem, aby se takové situace již nikdy nemuseli opakovat. Aby ta hrůza v nás byla tak silná, že nikdy nepřipustíme, aby se někdo zločinu dopouštěl.

klaraj093
26.05.2020

Kniha byla svým způsobem hezká. Nicméně příběh je samozřejmě otřesný.
Vyprávění z pohledu mladé dívky, která se nechce vzdát bylo příjemné pro čtení.

Arkagas
12.03.2020

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje

Hvězdy nad námi je knižní příběh Evy Weissové, žijící na Slovensku a její rodiny, která podlehla nacistické perzekuci.
Jedná se o vyprávění toho jak Eva a její sestra přežily Osvětim, ale i o tom čím vším si prošla rodina od 1.momentu kdy si uvědomila že je vše špatně.
O hrdosti otce, který věřil, že své dcery zachrání a také se tak stalo a o velké odvaze matky, která i po letech hrůzy čekala na sestry doma.

Je asi na pováženou, když napíši, že kniha je krásná, ale ona je. Jedná se o vyprávění tehdy třináctileté Evy, která byla odhodlána přežít a která si řekla že se nevzdá, protože má po svém boku svou sestru, kterou nikdy neopustí.

A tak se i stalo, sestry Weissovy přežily pokusy Mengeleho, hlad, zimu a nenávist z velké části hlavně proto, že držely pohromadě.

Důležité je zmínit, že tahle kniha popisuje následnou cestu sester po osvobození Osvětimi zpět domů a následnou imigraci až do Austrálie. O hrůzách války toho víme hodně, tuhle pasáž já na knize oceňuji nejvíc, protože je velmi zajímavá a přínosná. Eva zde vypráví jak šly pěšky z Osvětimi přes maďarské a polské hory, jak se vyhnuly odvezení do Ruska s ostatními přeživšími a jak jejich putování domů bylo těžké a zoufalé.

Menší, poměrně tenká kniha s velmi těžkým a důležitým obsahem, je doplněna o fotografie a čte se velmi snadno.

9/10, přečtěno u jedné dýmky

Markett
09.03.2020

Útlá a hodně zajímavá knížka, chvílemi až mrazilo z toho, co si ty děti musely prožít. Přečetla jsem během pár hodin, pohltilo mě to.

Zelvicka03
06.02.2020

Když jsem to četla nechtělo se mi tomu věřit, vážně ne. Takové týrání a ještě ke všemu, když to byly tak malé děti. Stojí to za přečtení, kdo se zajímá o příběhy z holokaustu, tak doporučuji.

katerina4946
28.01.2020

Nechce se mi uvěřit, že jde o vyprávění dle skutečných událostí. Přečetla jsem jedním dechem, doporučuji čtenářům, které zajímá téma holokaustu. Toto je moje první přečtená kniha o pronásledování Židů na Slovensku. Také první příběh o situaci dítěte. Autorka má obdivuhodnou sílu.

1

Štítky

Osvětim osobnosti osudy lidí holokaust Josef Mengele

Autor knihy

Podobné knihy

všech 4 podobných

Kniha Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo je v

Právě čtených3x
Přečtených232x
Čtenářské výzvě35x
Doporučených13x
Knihotéce118x
Chystám se číst138x
Chci si koupit38x
dalších seznamech7x