Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo

„Tyto události, perzekuce mých lidí, se staly součástí souboru faktů, kterým dnes lidé říkají historie. Já jsem tyto události prožívala každý den. Jsou součástí mé paměti.“ V březnu roku 1939 roztříštila nevinnost sedmileté Evy Weissové německá invaze do její vlasti, na Slovensko. V průběhu následujících pěti let, s tím jak nacistická perzekuce evropských židů nabírala na síle, museli Evini rodiče své děti ukrýt, ona a její sestra se ale zajetí nevyhnuly. Eva ve svých pozoruhodných vzpomínkách popisuje zážitky z koncentračního tábora Osvětim-Březinka, kde byla svědkem nekonečných hrůz a sama se stala objektem mučení, nelidské ho strádání a lékařských experimentů nechvalně proslulého Dr. Josefa Mengeleho. Když sovětská armáda na počátku roku 1945 Osvětim osvobodila, Eva s Martou musely čelit nové výzvě: přejít napříč válkou rozvrácenou Evropou, aby se sešly se svou rodinou. Kniha Hvězdy nad námi, vyprávěná se srdceryvnou nevinností mladé dívky a moudrostí dvaaosmdesátileté ženy, je zprávou o přežití tváří v tvář nepředstavitelnému zlu a vyvrcholením Eviny celoživotní snahy vypovídat o holocaustu a zachovat vzpomínku na všechny, kteří v něm zahynuli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237369/hvezdy-nad-nami-vzpominky-ditete-kt-chu-237369.jpg 4.3159
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Mladá fronta

Gazing at the Stars, 2014

Kniha Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo

HYPNOS88
26.07.2020

Jako vždy knihy s tímto tématem nepředstavitelně silné a čtivé, ale do 5 hvězd tomu oproti jiným titulům něco málo chybí.

PetraCy
12.07.2020

Lidé by se měli tímto poučit, mezi sebou si neubližovat, beat ohled na druhé a nezavidet si...

Gabi13
31.05.2020

Velmi si vážím lidí jako je paní Slonimová, kteří dokáží o hrůzách, které prožili hovořit nebo psát. Je to velmi důležité pro odkaz nám a naším dětem, aby se takové situace již nikdy nemuseli opakovat. Aby ta hrůza v nás byla tak silná, že nikdy nepřipustíme, aby se někdo zločinu dopouštěl.

klaraj093
26.05.2020

Kniha byla svým způsobem hezká. Nicméně příběh je samozřejmě otřesný.
Vyprávění z pohledu mladé dívky, která se nechce vzdát bylo příjemné pro čtení.

Arkagas
12.03.2020

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje

Hvězdy nad námi je knižní příběh Evy Weissové, žijící na Slovensku a její rodiny, která podlehla nacistické perzekuci.
Jedná se o vyprávění toho jak Eva a její sestra přežily Osvětim, ale i o tom čím vším si prošla rodina od 1.momentu kdy si uvědomila že je vše špatně.
O hrdosti otce, který věřil, že své dcery zachrání a také se tak stalo a o velké odvaze matky, která i po letech hrůzy čekala na sestry doma.

Je asi na pováženou, když napíši, že kniha je krásná, ale ona je. Jedná se o vyprávění tehdy třináctileté Evy, která byla odhodlána přežít a která si řekla že se nevzdá, protože má po svém boku svou sestru, kterou nikdy neopustí.

A tak se i stalo, sestry Weissovy přežily pokusy Mengeleho, hlad, zimu a nenávist z velké části hlavně proto, že držely pohromadě.

Důležité je zmínit, že tahle kniha popisuje následnou cestu sester po osvobození Osvětimi zpět domů a následnou imigraci až do Austrálie. O hrůzách války toho víme hodně, tuhle pasáž já na knize oceňuji nejvíc, protože je velmi zajímavá a přínosná. Eva zde vypráví jak šly pěšky z Osvětimi přes maďarské a polské hory, jak se vyhnuly odvezení do Ruska s ostatními přeživšími a jak jejich putování domů bylo těžké a zoufalé.

Menší, poměrně tenká kniha s velmi těžkým a důležitým obsahem, je doplněna o fotografie a čte se velmi snadno.

9/10, přečtěno u jedné dýmky

Markett
09.03.2020

Útlá a hodně zajímavá knížka, chvílemi až mrazilo z toho, co si ty děti musely prožít. Přečetla jsem během pár hodin, pohltilo mě to.

Zelvicka03
06.02.2020

Když jsem to četla nechtělo se mi tomu věřit, vážně ne. Takové týrání a ještě ke všemu, když to byly tak malé děti. Stojí to za přečtení, kdo se zajímá o příběhy z holokaustu, tak doporučuji.

katerina4946
28.01.2020

Nechce se mi uvěřit, že jde o vyprávění dle skutečných událostí. Přečetla jsem jedním dechem, doporučuji čtenářům, které zajímá téma holokaustu. Toto je moje první přečtená kniha o pronásledování Židů na Slovensku. Také první příběh o situaci dítěte. Autorka má obdivuhodnou sílu.

Osvětim osobnosti osudy lidí holokaust Josef Mengele

Autor knihy