Scathia Scathia komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Oblíbila jsem si Oveho hned ze začátku. Zvláštní člověk s velkým srdcem a přitom on jen dodržoval svoje zásady. Člověka to donutí přemýšlet, jak dnes málo lpíme na zásadách a jak málo přisuzujeme věrnosti (a to nejen ke značce auta :-)). Příjemné čtení, co pohladí po duši.

23.05.2016 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Čisté pohlazení po duši...

06.04.2018 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Skvělá kniha, která ukazuje, že nic není černobílé. Bratři Mašínové jsou často bráni za obyčejné vrahy a lupiče, přesto jejich motivace byla daleko obsáhlejší. Možná měli smůlu v politickém nastavení, kdy socialismus byl "náš" a byli v něm "naši" lidé. Kdyby to samé provedli na Němcích, kteří nás okupovali, byli by bráni za stejné hrdiny, jako byl jejich otec, generál Mašín. Naprosto mě dostal detailní a barvitý popis jejich útěku do západního Německa, takový souboj vůle se jen tak nevidí... pět mladých českých hladových kluků se 4mi starými pistolemi, proti 17 000 vojáků se samopaly a tanky... naprosto neuvěřitelný, dechberoucí příběh....

06.05.2018 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

S každou další knížkou si stále víc říkám, proč jsem k Čapkovi měla ve škole takový odpor. Vynikající spisovatel s geniálními myšlenkami - a byl to Čech. Perfektní kniha, sice psaná jako varování před fašismem, ale člověk by se divil, jak to dnes je opět aktuální téma.

23.09.2016 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Velmi dobře a čtivě psaná kniha. Tématiku druhé světové války mám hodně ráda. Bohužel je více knížek z pohledu obětí, než z pohledu Němců. Přitom takové knihy dokáží rozklíčovat složitost lidské historie i povahy, kde nic není černé nebo bílé. Zlo je plíživé a hřeje se na lidském strachu vystoupit z řady. Bylo inspirativní sledovat přeměnu obyčejných, humánně založených Němců v klíčové příslušníky SS. Kniha by dokázala v "zimních mužích" vzbudit lítost, ale přes všechny odstíny šedé, na konci jde pořád jen o zástupce a vykonavatele nacistické ideologie. Moc dobrý počin.

17.05.2020 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Díky čtenářská výzvo, neočekávaně, díky brněnskému tématu, jsem se dostala k tématice vyhánění Němců po druhé světové. Na to jsem se už dlouho chystala. Kniha je velmi dobře sepsána, hlavně popis politických nálad za druhé světové války, vznik socialismu, období po 68. roce, sametová revoluce, až 21. století. Díky díky díky...

10.08.2018 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Díky čtenářské výzvě jsem si mohla opět přečíst jednu naši srdcovku. Kniha je psána o městě Rychnov nad Kněžnou - moje město. Je strašně fajn číst o různých částech našeho města a o typech lidí, kteří tam tehdy žili, z klukovského pohledu. Další fajn záležitost je čtení našeho východočeského nářečí, které pomalu zaniká, ale ještě náš děda s babičkou na vesnici s ním mluvili úplně běžně.

09.03.2018 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Geniální kniha, ze které jde mráz po zádech a kterou je těžké odložit. Aneb dnešní doba dovedená do absurdních rozměrů.

03.02.2017 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Výborný literární počin. První humorná polovina (jo, to strašidlo miluju!), se plynule přehoupla do druhé, vážnější poloviny. Kniha na jeden večer, která opravdu stojí za to.

01.10.2021 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Britská klasika je moje slabina. Na tom se prostě nedá najít nic negativního. Ta atmosféra, která vás obklopí je neuvěřitelná a život mezi Hůrkou a Drozdovem se stane i vaším příběhem. Moc krásné, moc smutné.

15.09.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Velmi napínavý příběh o tom, že síla vůle daleko převyšuje lidské možnosti. Taktéž se mi líbila paralela manželky, která odmítá opustit své děti, aby přežila, stejně tak, jako hlavní hrdina, který nechce opustit svou zraněnou spolucestující, i když výrazně snižuje svoji šanci na přežití.

12.03.2020 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Vypravěčka smrt mě naprosto rozbourala. :-) Kdyby byla knížka psaná z pohledu Zlodějky knih, prostě by to nebylo ono, ač je její příběh neskutečně poutavý, smutný a strhující... Jen málokdy dávám pět hvězdiček. Kromě toho, že kniha měla vše, co od dobré a kvalitní literatury požaduji, ve mně nechala takovou zvláštní, nostalgickou pachuť, která ještě nějakou tu dobu neopadne. Doporučuji dál...

24.02.2019 5 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Steinbeck prostě umí psát, to je bez debat. Celá kniha je o popisu jednoho jediného dne. Autor dokázal skvěle vystihnout prostředí, místní a dobovou atmosféru a psychologii postav. Tohle je to, co mi u většiny "rychlokvaškové" literatury chybí, takže díky Čtenářská výzvo, že jsem si mohla dopřát trochu toho literárního luxusu.. :-) Mimochodem, docela jsem zírala, že taková kniha u nás vyšla 1966. Sice v té době uvolněný socialismus, ale i tak, tolik nenápadných, ale i nápadných rýpanců do komunistů, to se jen tak nevidí. :-))))

23.07.2018 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Smrtka mě úplně pohltila. Velmi dobře popsaný společenský systém, napínavý děj, prokreslená psychologie postav. Nejvíc oceňuju zápisky z deníků různých Smrtek. Skvělé zamýšlení nad životem, smrtí, smyslem života a životními hodnotami, které rozhodně platí i v naší realitě. Člověk člověku vlkem a je jedno, jak důmyslně a ideálně se nastaví společenský systém.

08.07.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Velmi dobré zpracování a napínavé čtení. Autor dokázal zpracovat velmi zajímavý námět, který chytí a je mi asi jedno, jak to bylo ve skutečnosti, za co mohly nebo nemohly drogy, o tom to vůbec není. Tleskám!

13.05.2018 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Tahle knížka mě doopravdy ohromila. Myslela jsem si, že k problematice segregace v USA vím hodně a jak jsem zjistila, pořád je to málo. Nepřestává mně udivovat, čemu lidé před nějakými 60 lety věřili a jak jsme se za tak krátký časový úsek dokázali posunout dál. Je pro mě úžasnou představou, kam se naše lidstvo může posunout za dalších 60 let, budeme-li mít tolik odvážných lidí, jako byly Hospodyně a paní Skeeter.

24.06.2016 5 z 5

Chtěla bych ocenit kvalitu překladu, který je u poezie daleko důležitější a často s ním kvalita knihy stoupá, nebo padá. Příběh Taťány a Oněgina, je klasický milostný příběh s velmi lehkou zápletkou, dílo se přesto dotýká mnoha dalších životních situací a problémů. A Taťánin dopis Oněginovi? Klasika :-) Vzpomněla jsem si, jak jsme se ho ve škole učili nazpaměť. :-)

16.06.2021 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Děsivé čtení. Babiše nemusím už od začátku, ale knížka tomu dává další rozměr. Přináší hodně spojitostí a informací, které mi utekly. Vzhledem k tomu, že je už pár let stará, věřím, že druhý díl by se z jeho nových kauz dal udělat už teď. :-/

11.02.2021 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Tak tohle bylo vynikající dílo! Skvělá práce autora, na kterém je vidět, že si se sepsáním dal opravdu hodně práce, kniha je sepsána nestranně, od více zdrojů. Samozřejmě hlavním zdrojem byl Jobs sám. Na jednu stranu to byl člověk s tolika negativními vlastnostmi, že se to na jednom místě jen tak nevidí, ale všechny ty vlastnosti jsou vyváženy naprosto mimořádným vizionářským viděním celého světa. Moc mě mrzí, že jsme o něj přišli tak předčasně, pořád mi běží v hlavě, co by na světě ještě změnil, kdyby mu bylo vyměřeno více času. Co dodat, Think Different!

30.11.2020 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Jedna z klasik, kterou by si měl každý přečíst. Nádherný sloh i zdařilý překlad zajistil, že knížka byla skvěle čtivá. Příběh s přesahem a černobílým příběhem, který čtenáři nedovolí vidět černobíle, to je třešinka na dortu. :-)

04.11.2019 5 z 5