sarka45 sarka45 komentáře u knih

Výlet pana Broučka do XV. století Výlet pana Broučka do XV. století Svatopluk Čech

Ke knize jsem přistupovala velice otevřeně - v hrubých rysech jsem si pamatovala její děj ze základní školy - a byla jsem velice mile překvapena. Autor v ní poněkud starobylým jazykem vykreslil velice nadčasově typického maloměšťáckého "Čecháčka", kterého zajímá jen jeho vlastní důležitost, pohodlí, dobré jídlo a pití. Už v úvodu knihy jsem byla nadšená z kritiky jeho současné společnosti, která tak pasuje i na dnešní dobu. Naplnilo mě to optimismem, že na tom nejsme tak špatně v té naší konzumní společnosti, že to je vlastně takové už od nepaměti. Brouček byl postava veskrze nesympatická, za kterou jsem se celou knihu vlastně styděla. Zasazený do kontrastu s hrdinstvím, čestností a zásadovostí husitů bylo naprosto geniální. Přínosem knihy je také oživení informací o době husitské, životě husitů a jejich ideálech. Pro Pražany je pak zajímavý i popis tehdejší Prahy. Pro ostatní je možná někdy až příliš detailní.

25.07.2017 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Zajímavá kniha. Nutí člověka se zamyslet, jak se správně zachovat v situacích, které nejsou vůbec jednoduché. Ukazuje, že nic v životě není jen černobílé, nesmíme dělat unáhlené soudy nad činy a rozhodnutími ostatních.

20.07.2017 4 z 5

3x soudce Ti 3x soudce Ti Robert van Gulik

Opět skvělé detektivní příběhy - nápadité, zašmodrchané a přitom nabité informacemi o životě v Číně, o tom, jak tehdy lidé žili, smýšleli, v co věřili a jaké dodržovali zásady. Ráda se k nim vracím.

20.07.2017 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Knihu jsem si poslechla v krásném přednesu Ladislava Mrkvičky. Příběh je to hluboce lidský, příběh věčného a nekonečného boje silné vůle proti osudu. Určitě je velice poučný pro nás věčné stěžovače a kňouraly. Kéž bychom všichni dokázali být tak stateční a nezlomní, jako stařec.

04.07.2017 5 z 5

Kwaidan či Tajuplné japonské povídky Kwaidan či Tajuplné japonské povídky Lafcadio Hearn

Zajímavá kultura, legendy, pro nás velice exotické.

28.06.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Krásná kniha. Trošku ponurá. Nic moc pozitivního. O problematice tzv. bohyní jsme nevěděla vůbec nic, takže pro mne velice přínosná. Fascinující. Ženy s těmito schopnostmi to neměly lehké v žádné době. Překvapivý závěr. Doporučuji přečíst těm, kdo se chce něco nového dozvědět a přitom ho nebaví číst literaturu faktu. Tato literární forma byla pro mne přesně ta pravá, spousta informací zaobalená v krásném lidském příběhu.

28.06.2017 5 z 5

Klasická Agatha Christie, zajímavá, nápaditá, vzhledem k počtu případů pestrá, moc dobře jsem se bavila.

21.06.2017 5 z 5

Pavilón se smuteční vrbou Pavilón se smuteční vrbou Robert van Gulik

Kniha, která přináší spoustu informací o tom, jak se v Číně žilo, jak se oblékali, co jedli, jak smýšleli, a přitom není jen nudně popisná, ale naopak je to svižná bravurní detektivka se zajímavou zápletkou.

14.06.2017 5 z 5

Prach a stín Prach a stín Lyndsay Faye

Příjemné čtení. Nový pohled na Jacka Rozparovače a úlohu, kterou v v jeho příběhu sehrál Sherlock Holmes.

09.06.2017 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Kniha mě velice zasáhla. Je mrazivá tím, jak je pravdivá Ukazuje, jak je hloupý člověk manipulovatelný a kam vede setkání takového člověka s šikovným řečníkem a demagogem. Prázdnou nádobu naplníte, čím chcete. Příběh sice vypadá nepravděpodobně, ale kolik podobných lidí žilo za druhé světové války? Kdyby takoví lidé nebyli, Hitler by nikdy neměl šanci. Tento příběh je naprosto nadčasový. Tím je tak děsivý.

09.06.2017 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Neuvěřitelně krásná kniha. Nezapomenutelná. Plná pokory, moudrosti, pochopení pro druhé, přátelství, nezištné lásky, naděje Nutí člověka přemýšlet, co je v životě opravdu důležité. Jaká jsou ta pravidla života? Co je v životě správné a co ne? Učí člověka nemyslet jen na sebe, ale snažit se být užitečný. Najít si skutečný smysl života. Zároveň je také ale pohlazením po duši, setkání s milými lidmi, silným životním příběhem. Určitě všem doporučuji.

06.06.2017 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Moc milé čtení. Maruška si mě získala svou bezprostředností, schopností si sama ze sebe udělat legraci, glosovat své zážitky a postřehy s nadhledem. Mám moc ráda takové lidi. Maruška má navíc veliký talent a toto všechno umí velice krásně literárně zpracovat. Moc mě její kniha bavila.

17.05.2017 5 z 5

Skleněná těla Skleněná těla Erik Axl Sund

Opět velice zajímavá kniha o tom, jak nás ovlivňuje naše dětství, prostředí, ve kterém vyrůstáme, zážitky, jimž jsme vystaveni. Kniha k zamyšlení, nikoliv k pobavení. Nečekané rozuzlení, žádný happyend. Ale alespoň pro některé zúčastněné jiskřička naděje na relativně "normální" život. I když po tom, co prožili, kdo ví...

14.05.2017 5 z 5

Deštivý den Deštivý den Jiří Kostka

Není to žánrově úplně můj šálek kávy, ale myslím, že se pohled do křehké ženské duše autorovi docela povedl. Trochu mi místy nesedl autorův jazyk, zdrobněliny jmen nemám ráda a souhlasím s danazeskolky, že by trochu škrtů neškodilo, ale celkově si myslím, že je to vydařená prvotina, a i když asi nikdy nedosáhne na nálepku bestseller, jistě si své čtenáře najde.

27.04.2017 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Asi jsem měla přílišná očekávání, která se nenaplnila. Téma zamyšlení se nad vlastním životem a pokusem o jeho změnu je pro mě velice zajímavé. Ale mužské nahlížení na tento problém je mi asi poněkud cizí. Hrdinové této knihy se o změnu svých životů pokusili pro mě naprosto nepochopitelným způsobem, povrchním a nedospělým. Nikoho z nich jsem si vlastně neoblíbila, nerozuměla jsem jim. Asi jde o "mužskou záležitost" :-). Divadelní tvorba tohoto autora se mi líbí mnohem více.

29.03.2017 2 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Kniha se mi líbila. Byla pro mě zajímavá prostředím, ve kterém se odehrává, prolínáním minulosti a současnosti i vlastním rozuzlením.

23.03.2017 4 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Tuto knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, ale nebyla to dobrá volba. Není to vůbec můj šálek kávy. Neseděl mi jazyk autorky, hlavní postavy mi nebyly vůbec sympatické, kniha pro mě neměla spád. Přišlo mi, jako když si čtu encyklopedii. Jedním z důvodů, proč jsem si ji vybrala, bylo to, že se odehrává na Islandu. Ale o životě na Islandu jsem se tam nedozvěděla téměř nic. Tedy kromě honu na čarodějnice v 17. století. Disciplinovaně jsem ji dočetla, ale vím, že žádnou další od této autorky číst nebudu.

17.03.2017 1 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Moc hezká kniha. Dobře se četla. Je ze života. Člověk si vlastně ani neuvědomí, jak moc se během času změní. Jak ho formují životní zkušenosti, prostředí, ve kterém žije, jeho nejbližší rodina, přátelé, okolnosti. Je dobré se občas zastavit, vnímat tyto změny, zkusit vše vidět s odstupem, nadhledem, zhodnotit, zda se jeho život ubírá tím správným směrem. Těžké, ale užitečné. Alici se to stalo nedobrovolně, ale naštěstí tuto zkušenost zužitkovala.

13.03.2017 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Krásná kniha. K zamyšlení. Co očekáváme od svého života. O tom, jak nás setkání se zajímavými lidmi mohou ovlivnit, posunout. Že nemůžeme soudit konání druhých, když nejsme v jejich situaci - a vlastně ani pak ne, protože jsme prostě každý jiný, se svými představami o životě, se svými touhami.

20.02.2017 5 z 5

Zavřená truhla Zavřená truhla Sophie Hannah

No, paní Agatha Christie to není, ale je to příjemné, čtivé, oddychové čtení.

16.02.2017 3 z 5