Prach a stín

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Před více než sto dvaceti lety zalehla londýnský Whitechapel noční můra. Zvěrstva, která páchá tajemný zabiják na prostitutkách, jsou neslýchaná a bezradný Scotland Yard hledá pomoc u Sherlocka Holmese. Jedině výstřední detektiv z Baker Street, chladnokrevný podivín s geniálním mozkem, se může postavit Jacku Rozparovači a rozluštit jeho tajemství. Ani v nejčernějším snu by ho však nenapadlo, že při svém pátrání bude muset bojovat s podezřením, že Jack Rozparovač je – on sám. Mrazivý příběh zaznamenaný z pohledu dr. Watsona není jen mimořádnou a věrnou poctou holmesovskému kánonu, ale především živoucím vyprávěním a atmosférickou detektivkou, odehrávající se ve stínu londýnských ulic a přísvitu plynových lamp. Lyndsay Faeyová dokonale propojila mýtus Velkého detektiva se skutečnými krvavými událostmi, k nimž kriminalistika dodnes hledá klíč....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/260801/prach-a-stin-uif-260801.jpg 4.170
Orig. název:

Dust and Shadow (2009)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Prach a stín

Přidat komentář
Sandy007
18.09.2018

Kniha je čtivá, je napínavá a je to více než důstojná pocta siru Doylovi a geniálnímu Sherlocku Holmesovi.

michal999
08.08.2018

Bez komentáře... Za pět *

kikidok
11.06.2018

Čtivá knížka, která spojuje 2 legendy. Na jednu stranu se mi to moc líbilo, na druhou mi tam trochu chybělo napětí.

brumla.cz
10.01.2018

Naprosto vynikající! Měl jsem trochu obavy, aby cca v polovině neztratila kniha tempo, nicméně autorka ho dokázala nejen udržet, ale ještě vygradovat. Bylo to napínavé takřka do poslední stránky. Rohodně doporučuji všem!

oleg121
28.09.2017

Ako na hojdačke. Chvíľu ma to bavilo no neraz som sa nudil. Škoda, námet skrýval obrovský potenciál. Toto dielko autorka spracovala chaoticky a veľakrát som sa pristihol, že nedávam pozor (čo je u mňa veľmi zlé znamenie :D). Charaktery síce neboli zachované zle, ale neraz sa správali spôsobom, ktorý im nebol vlastný. A záver je nemastný neslaný. Horowitzove Sherlockovky boli vo všetkých smeroch vybrúsenejšie kúsky (najmä mnohými zatracovaný Moriarty).

Michonne
21.09.2017

Kniha určená věrným fanouškům doylovského stylu psaní. Znuděný Holmes se vydává na hon Jacka Rozparovače a buďte si jistí, že ho čeká spoustu nástrah, s kterými bude nucen se - s jeho obvyklou grácií - poprat. Můžete hádat, zda rozluští jednu z největších záhad, tedy kdo je vrahem tehdejších londýnských společnic. Selže? A pokud ne, jakto že pachatel dodnes není znám?

chodícírohožka
20.09.2017

Bohužel se nemůžu přidat k pochvalným komentářům. Přes veškerou snahu se podle mě napodobení Doylova stylu autorce nezdařilo, rozhovory hlavních postav i Watsonovo vyprávění působí poněkud uměle. Celý příběh ve mě pak budí dojem jakési "vypůjčenosti" - Holmese a jeho světa od A. C. Doyla, vraha a jeho zločinů z anglické historie... a mnohé scénky jako by z oka vypadly některému z filmů nebo seriálů. Nejpovedenější částí je pro mě poděkování, v němž autorka svým vlastním (a velmi příjemným) stylem dokazuje, že má na mnohem víc, než je přepisování cizích nápadů.

sarka45
09.06.2017

Příjemné čtení. Nový pohled na Jacka Rozparovače a úlohu, kterou v v jeho příběhu sehrál Sherlock Holmes.

ThomasRuhe
27.05.2017

Tenhle literární pokus v sobě spojuje dvě atraktivní témata, Sherlocka Holmese a Jacka Rozparovače. Od toho jsem si hodně sliboval, ale výsledek je trochu rozpačitý. Lyndsay Faye se snaží o doyleův styl vyprávění, ale přeci jen to není ono. To ale není hlavní zádrhel, mnohem více mi vadil určitý bodrý podtón vyprávění. Já jsem chtěl číst mnohem temnější a ponurejší styl, který by více seděl ději v knize. V poslední třetině se tomu text nakonec přiblížil.
Autorka také chtěla stvořit závěr, který nebude napodobovat filmové verze. To se jí podařilo, i když identita a samotný konec J. Rozparovače není úplně podle mého gusta.
Celkový dojem je slušný, ale myslím, že se z toho dalo vytěžit víc.

kabrnak
12.03.2017

A mně se to líbilo, hodně :-) Velmi se mi zamlouval styl, jakým to bylo napsané... Hodně mi to připomnělo opravdové Doylovky... Takže to určitě nebyl ztracený čas a čtení za to stálo :-)

martina.culik
24.02.2017

Spojení Sherlocka Holmese a Jacka Rozparovače mě opravdu zajímalo a vůbec mě nezklamalo. Kniha je psána podobným stylem jako klasické doylovky a toho si na autorce cením.

MayB2
13.02.2017

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale kloním se spíš níž – kniha není špatná, ale brzy po ní v hlavě asi nic nezůstane.
Spočívá dobré navázání na Doyleovy příběhy v kopírování drobných detailů v popisu prostředí a chování hlavních postav (hovězí na příborníku – mrk, mrk)?

Izu
28.12.2016

Arthur Conan Doyle byl zkratka jen jeden a v jeho podani mi Holmes prijde nejlepsi.

metrolog
01.11.2016

U detektivky se nemá vyzrazovat děj, takže jen krátké zhodnocení. Dóóóst dobrý!!! U mne plný počet hvězdiček.

msjadepaton
03.10.2016

Vlastně nemám co vytknout. Ve skutečnosti hodnotím spíš 4,5 hvězdičky a půl dolů je hlavně je spíš kvůli pár detailům, které mi neseděly.
Holmese jsem četla už před nějakým časem, takže mé vzpomínky nejsou zrovna čerstvé, ale přišlo mi, že atmosféru a styl příběhu autorka vystihla velmi věrně. Evidentně měla také nastudováno, co se týče doby a samotného případu Jacka Rozparovače.
Celkově příběh krásně držel pohromadě a i události, které do hlavního případu zdánlivě nezapadly se ukázaly být jako klíčové. Pachatel i důvod, proč nemohl být odhalen, dávali smysl, takže s rozuzlením jsem byla spokojená. Jen bylo možná trochu uspěchané, co se týkalo motivace pachatele k určitým maličkostem. Pro ústřední zápletku to nebylo důležité, ale trochu mi to bránilo v tom, abych si o Jacku Rozparovači z knihy udělala ucelenější obrázek. Proto hodnotím čtyři a půl místo pěti.
Trochu jsem se bála toho, jak bude fungovat dynamika mezi Holmesem a Watsonem, ale autorka je oba vystihla a jejich přátelství odráželo to v původních Doylových románech. Já sama jsem momentálně trochu víc zvyklá na to, jak je jejich vztah vykreslený v seriálu, ale při čtení mě to vůbec nerušilo. Naopak jsem si ráda připomněla, jak to mezi nimi fungovalo v původních knihách.
Za mě spokojenost. Docela ráda bych si přečetla od autorky i jiný Holmesův případ.

vnimat_Krasu
24.09.2016

Neuvěřitelně pokorné. Faye mistrně trefila Doylův styl, má načteno a trpělivě se drží klasické literatury. Žádná přehnaná akce, nýbrž převleky, plížení, verbální bitvy. A Rozparovač? Jen tichý fantom v neklidné čtvrti, žádné hloupé pokusy o vzkříšení osmé variace na Moriartyho. Komu přišli Bohové Gothamu poněkud těžkopádní, Prach a stín se čte lehce jako vánek.

Tohle prostě moh bejt dle tématu pěknej průser.
Ale není. Je to nejlepší falešná Doylovka, jakou jsem kdy čet.

maid
04.06.2016

Krásné počtení. Pro fanouška Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Johna Watsona je tato kniha ušitá na míru. Pravděpodobně nejlepší "vzkříšení" detektivní dvojice, které jsem kdy četla, perfektně navazuje na původní Doylovu tvorbu. Oceňuji také provázení dobovými reáliemi, které se vyskytují buď přímo v příběhu či jako poznámky pod čarou. Bravo!

Šárka5875
16.04.2016

Kniha je napsaná čtivě, děj je svižný. Vypravěčem příběhu je sám doktor Watson. Sedlo mi období 19. století, ve kterém se příběh odehrává, i dobové vyjadřování. Příběh byl napínavý, byla jsem zvědavá na rozuzlení, i když se dalo vytušit poměrně brzy, kdo za hrůzným činem stojí. Ale stejně mě zajímala zápletka a celkové odhalení vraha.
Pokud tedy hledáte detektivní příběh se Sherlockem Holmesem a chcete zkusit jiného autora než Arthura Conana Doyla, určitě sáhněte po knize Lyndsay Fayeové. Více v recenzi v záložkách - Můj knižní ráj.

Romi156
12.04.2016

Mám ráda příběhy z viktoriánské Anglie, na příbězích Sherlocka Holmese jsem vyrostla a historie Jacka Rozparovače mě fascinovala ještě dřív, než jsem si pořídila obsáhlý (a naprosto úžasný) grafický román "Z pekla". "Prach a stín" naprosto naplnil moje oččekávání a nesmírně mile mě překvapilo dodržení kánonu holmesovského i rozparovačského. Autorku jsem si oblíbila hned od Bohů Gothamu a těším se na jakýkoliv její další počin.

Štítky

detektivky Sherlock Holmes

Autor a jeho další knihy

Lyndsay Faye

Lyndsay Faye
americká, 1978

Podobné knihy

Kniha Prach a stín je:

v Právě čtených1x
v Přečtených82x
v Čtenářské výzvě11x
v Doporučených8x
v Knihotéce43x
v Chystám se číst47x
v Chci si koupit9x
v dalších seznamech3x