sarka45 sarka45 komentáře u knih

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Musím se přiznat, že jsem od knihy vůbec nic neočekávala. Četla jsem ji kvůli výzvě, Cestopisy nemusím, nečekám od nich nějaké hlubší poslání a ani věk autora nenasvědčoval, že by to měl být nějaký zázrak. O to víc jsem ale z knihy nadšená a autorovi se tímto velice omlouvám za počáteční skepsi. Moc se mi líbí jazyková stránka, způsob vyprávění, úžasný nadhled a sebereflexe, schopnost si dělat legraci sám ze sebe. A nakonec jsem se dočkala i "hlubšího poznání", protože "Ládík" se občas uchýlí ke shrnutí toho, co prožívá, a je vidět, že to má v hlavě pěkně srovnané, že umí nahlížet "pod poklličku" událostí a že umí své názory velice pěkně - a navíc v dnešní době i statečně - zformulovat. Navíc mi otevřel i nové obzory, protože i já mám poněkud zkreslené názory a byla jsem velice překvapena například tou příkladnou pohostinností v Turecku a myslím, že my Češi bychom se měli velice stydět. Máme se od světa ještě co učit, ne svět a lidi okolo nás zatracovat. Jsem z knihy nadšena. Klobouk dolů, Ládíku.

08.02.2019 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nádherná kniha. Ani se mi nechce věřit, že se toto mohlo dít v civilizované zemi ve 20. století. Je úžasné sledovat tyto události očima malého děvčátka, čistého a bezelstného, nezatíženého předsudky a míněním "většiny". Jak prostá a čistá je pravda bez předsudků. A jak nepochopitelné je ve srovnání s ní chování dospělých. Atikus je neuvěřitelně čestný a statečný a děti mají skvělý životní vzor, i když si to zprvu neuvědomují. A nejen ony, my všichni bychom se měli od něj učit. Všichni by si ji měli přečíst a zamyslet se sami nad sebou. Rasová nesnášenlivost je v nás bohužel hluboce zakořeněná dodnes.

04.02.2019 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Tak to byla silná kniha. Zprvu jsem se jí bála, že z toho budu v depresi, ale kupodivu to tak nebylo. Přisuzuji to tomu, že to bylo vyprávěné z pohledu Rudolfa Langa, který celou problematiku vnímal jedině jako logistický problém a zadaný rozkaz, nikoliv jako na hromadné vraždění milionů lidí, mužů, žen i dětí. Takže se v ní vlastně vůbec o žádných "hrůzách" nedozvíte, protože on žádné neviděl. Jen ty "technické". Mnohem depresivněji na mě působilo vyprávění o jeho dětství, protože to bylo také hrozné. "Výchova" jeho otce byla strašná. Ani se nedivím, že se z něj stal takový psychopat bez jakéhokoliv sociálního cítění, kterému záleželo jen na precizním splnění zadaných úkolů. Takový člověk může sloužit jakémukoliv systému. Kdyby býval byl třeba Rus, byl by jistě také velice "užitečný". Škoda, že nepadl hned v první světové válce, třeba by se nikdo jiný tak výkonný nenašel a Němci by nestihli vyvraždit tolik nevinných Židů. Nezapomenutelná kniha.

04.02.2019 5 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Moc krásná kniha. V dnešní době si neumíme tak těžký život vůbec představit. Žijeme si jako v bavlnce a přesto se hroutíme z maličkostí. Frankovo dětství bylo z našeho pohledu naprosto děsivé. A přesto to není depresivní čtení. Připomíná mi to našeho úžasného pana Svěráka. Je to psáno s lehkostí a bez patosu. Jako osobní bonus mám oblast, ve které se děj odehrává - milované Irsko a krásné město Limerick.

31.01.2019 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Na této knize mě hlavně fascinuje ta vize budoucnosti, ta představa těch "druhých" a jejich vliv na náš život. Jinak sci-fi není úplně můj oblíbený žánr, ale tahle kniha se mi líbila svou přímočarostí, jednoduchou linií děje. Možná trochu moc technického popisu, ale to parně k tomuto žánru patří.

22.01.2019 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Asi kniha pro jinou generaci. Už jsem patrně moc stará, abych chápala problémy dospívání, hledání sebe sama. Už všechno vidím příliš realisticky a věcně. Midori , ač jsem ji vzhledem k okolnostem jejího života měla vlastně litovat, jsem nesnášela. Pro mě byla silná manipulátorka, kterou zajímají jen a jen vlastní problémy, že by náhodou nějaký problém měl i někdo jiný, ji ani nenapadne. Naoko byla prostě nemocná, takže se její chování nedá vůbec hodnotit. Tóru byl slaboch zmítající se mezi vlastními problémy a problémy, do kterých ho zatahovaly obě jeho dívky. Sexuální scény mi přišly přinejmenším nadbytečné. Ovšem nespoutaným sexem bych je rozhodně nenazvala. No, nebyl to prostě můj šálek kávy.

15.12.2018 2 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Posloucháno jako audioknihu. Myšlenky shromážděné v této knize nelze pojmout za jedno přečtení. Je tak nabitá informacemi, že jsem se v tom místy trochu ztrácela. Někdy až tak, že jsem chtěla přestat poslouchat, ale vždy přišla další zajímavá myšlenka, která mě zaujala, že jsem to nakonec dotáhla do zdárného konce. Bohužel nejsem tak vzdělaná, abych všemu porozuměla, některé výrazy jsem slyšela poprvé, ale určitě mi tato kniha byla přínosem, podnětem k zamyšlení.

19.11.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Poslouchala jsem jako audioknihu. Interpretace dobrá, ale tohle vůbec nebyl můj šálek kávy. Myšlenka zajímavá, ale provedení mě nebavilo. Nic se tam nedělo, jen se velice podrobně popisovaly rutinní činnosti služebnic, místy drobně oživené vsuvkami vzpomínek na minulost, ze kterých jsme se postupně dozvídali, co se vlastně stalo. Závěr byl také zvláštní. Prostě se mi to moc nelíbilo, doposlouchala jsem jen z disciplinovanosti a už jsem se těšila, až to budu mít za sebou.

24.10.2018 2 z 5

Rašomonova brána Rašomonova brána Ingrid J. Parker

Zajímavá kniha. Přesně podle mého gusta. Exotické prostředí, nové informace o způsobu života, zvycích a tradicích ve starém Japonsku, zajímavé charaktery, to vše povýšeno detektivním příběhem.

18.10.2018 4 z 5

Příběhy starého Izraele Příběhy starého Izraele Eduard Petiška

Posloucháno jako audiokniha s úžasným přednesem pana Miroslava Táborského. Převyprávěné příběhy Starého zákona, které nám stále mají co říci.

16.10.2018 5 z 5

Svitky z londýnského mostu Svitky z londýnského mostu Jana Šouflová

Zajímavý příběh. První svitek mi připomínal Werichovu Lakomou Barku :-). Hezky popsané reálie a život na Londýnském mostě, díky detektivním zápletkám to mělo spád, bylo to fajn. Bohužel jsem to však poslouchala jako audioknihu a interpretace pana Jiřího Pobudy byla pro mě utrpením. Této knize rozhodně uškodila.

13.10.2018 4 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Tak něco takového jsem ještě nikdy nečetla. Vybrala jsem si to kvůli výzvě a vůbec nelituji. Neuvěřitelně bohatý jazyk, klobouk dolů. Takový Karel Čapek dnešních dnů. Zařazení "lidových" slov bylo přirozené a vůbec neuráželo. Fascinující fantazie ale i znalosti. Spousta zajímavých myšlenek k zamyšlení. Nečekaný závěr. Mně se to moc líbilo.

05.10.2018 5 z 5

Jak vychovat úžasné dítě podle principů Montessori Jak vychovat úžasné dítě podle principů Montessori Tim Seldin

Ať už chcete své dítě vychovávat podle paní Montessori nebo ne, tato kniha Vám bude určitě přínosem. Jsou tam poznatky, rady a informace, ze kterých si určitě vyberete, a budete mít inspiraci, jak si se svým děťátkem hrát tak, aby to bylo jemu přínosem a Vám pro radost. Určitě doporučuji všem rodičům i prarodičům.

14.09.2018 5 z 5

60 Montessori aktivit pro miminko 60 Montessori aktivit pro miminko Marie-Hélène Place

Stručné, přehledné, inspirativní.

14.09.2018 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Karla Čapka mám ráda. Ale toto nebyl můj šálek kávy. Standardně musím pochválit jazykovou stránku, v tom je pan Čapek pro mě prostě nedostižný. Ale příběh ani forma mě nezaujaly. Prokop mi byl nesympatický a moc mě nebavily jeho citové "avantýry", v podstatě se "osudově" zamiloval do každé ženy, kterou v románu potkal. A závěr se staříkem byl také zvláštní. Hlavní myšlenka jasná, ale jinak jsem pana Čapka tentokrát asi moc nepochopila.

13.09.2018 2 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Psychlogický román o lidských snech a tužbách, o promarněných životech, o touze po lásce a naplnění, o povrchnosti a zrání, a nakonec přeci jenom o naději...

04.09.2018 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Nádherný filosofický příběh. Něco na způsob Malého prince. Můžete to poslouchat jako kouzelný pohádkový příběh nebo se můžete do příběhu ponořit a vnímat jeho filosofickou hloubku. Kniha, ke které se určitě budu vracet.

02.09.2018 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Mám ráda Karla Čapka pro jeho jazykovou bohatost. V tomto případě byla ještě podtržena skvělou interpretací Igora Bareše. Tato novela asi pro dnešního akčního čtenáře není příliš atraktivní. Děj by se dal shrnout na jednu stránku knihy. Jde spíš o psychologickou sondu prostého pracovitého chlapa, který není schopen přijmout očividnou pravdu. Je to obrovský kontrast mezi tím, co všechno vydrží fyzicky, k jakékoliv práci se umí postavit, ale nečinnost a citové strádání ho ničí a není schopen vzniklou situaci vyřešit. Také je to zajímavý pohled na těžký život na vesnici v Podkarpatské Rusi, na myšlení a chování prostých vesnických lidí. Kdo jsi bez viny, abys soudil? Zajímavá kniha.

01.09.2018 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Poslouchala jsem audioknihu v překrásném podání pana Rimského. Kniha je to krásná, nadčasová. Musím se ale přiznat, že jsem měla zprvu chuť to vzdát. Z obsahu mi bylo nesmírně ouzko a měla jsem stažený žaludek ze stresu. Je to velice sugestivní a to, co se dělo, bylo opravdu příšerné. Co všechno bylo spácháno ve jménu Boha. Vlastní svědomí umlčeli tím, že přeci nic se neděje bez vůle boží. Člověk vůbec nechápe, jak se to mohlo stát, jak tomu mohlo tolik lidí uvěřit. jak něco takového mohli dopustit. Někteří pro moc, pro peníze, jiní z lhostejnosti, ze strachu, z přílišné důvěřivosti, z hlouposti. Vytrvala jsem a nelituji toho. Je to skutečně velice krásný román a lidé by takové měli číst, aby si uvědomili, že musí přemýšlet o tom, co je jim předkládáno a ne všechno brát automaticky jako pravdu. A že musí zasáhnout, když se děje bezpráví, i když mají pocit, že se jich to netýká. Protože se může stát, že se jich to týkat bude a pak už bude pozdě. Je to těžké, překonat v sobě strach a bojovat za spravedlnost, proti zlu, ale je to nutné.

20.08.2018 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nádherná kniha. Prostý příběh plný něhy a životních moudrostí. I štěstí se člověk musí naučit...Poslouchala jsem audioknihu s paní Vlasákovou a byl to moc krásný zážitek. Škoda, že to není pohádka se šťastným koncem...

17.08.2018 5 z 5