Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Hledání Aljašky mě nenadchlo, asi proto, že nemusim knížky ze středoškolskýho prostředí. Nějak mi vadí, jak jsou tam všichni cool a odvázaný a nevim co ještě. Z hrdinů mi nebyl sympatický snad nikdo, a Aljaška byla nejděsnější ze všech. V první půli jsem se musela do čtení vyloženě nutit, docela mě to nudilo, část "Poté" byla už byla lepší, ale i tak je pro mě knížka těžkej průměr.

06.05.2014 2 z 5

Abarat: Absolutní půlnoc Abarat: Absolutní půlnoc Clive Barker

Nooo tak pro mě zklamání a zatím nejslabší kniha série. Nevím, jestli autor najednou nevěděl, jak příběh rozvinout, nebo má vše nějaký skrytý význam, každopádně mi tenhle díl vůbec nesedí k předchozímu skvělému rozjezdu. Například, z princezny Boa, která byla v prvních dílech popisována jako úžasná a laskavá bytost, která rozdávala radost všude kam vkročila, je najednou zlá a vypočítavá mrcha, která vlastně se všema pěkně vyjebává. Divný a nelogický. Další věc - co to je Nephauré? Copak nestačí klasický záporáci jako Carrionovi? Mně by teda stačili, tohle už je přitažený za vlasy i na žánr fantasy. A ano, kdo to je GAZZA??? Tak blbej milostnej příběh už jsem dlouho nečetla, je to divně popsaný, těžko uvěřitelný, a navíc jsem celou dobu myslela, že Candy by měla vyléčit zlomené srdce Vládce Půlnoci, a ne se tahat s nějakým floutkem od ryb. Jen doufám, že v dalších dílech (který vyjdou kdoví kdy) si Barker trochu spraví reputaci.

18.04.2014 3 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Sašenka není kniha, která by se četla sama, musíte se jí trochu prokousávat, ale stojí to za to. Pohled na paradoxní život Stalinových "spolupracovníků" - v luxusu, ale také v neustálém strachu ze ztráty přízně, která měla většinou fatální následky.

18.04.2014 4 z 5

Partyzánova dcera Partyzánova dcera Louis De Bernières

"Mislila sam da me voliš." Příklad, jak jeden večer dokáže zkazit úplně všechno. Bernières neodsuzuje, nepoučuje, nepatetizuje, ale prostým způsobem vypráví neobyčejné a dojemné příběhy, což je i případ Partyzánovy dcery. Krátké kapitoly hezky odsýpají.

06.04.2014 5 z 5

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Miloš Urban

Napište na začátek, že kniha není určena pro ženské oči, a máte jistotu, že si to všechny strašně budou chtít přečíst. A pak budou zklamané, protože tam nic extra vlastně nebylo, až na pár lačných jeptišek (autorovy sexuální fantazie mimochodem asi budou poměrně zajímavé) a nepříliš nápaditý příběh, který se naštěstí aspoň nevleče přes stovky stran. Bohužel, duchovní rovinu jsem nějak neodhalila, moje smůla. Z Urbanovy tvorby zatím nejslabší, co jsem četla.

01.04.2014 2 z 5

Čaroděj Čaroděj Vladimir Nabokov

Čaroděj mě nebavil, asi i proto, že jsem dřív četla Lolitu, a stejné téma mi v Čaroději připadalo jen načrtnuté, nerozvedené, povrchní.

28.03.2014 2 z 5

Anna Kareninová Anna Kareninová Lev Nikolajevič Tolstoj

Anna Kareninová byl běh na dlouhou trať. Začátek mi utíkal skvěle, nadchla mě typická atmosféra ruských románů - plesy, šlechta, církev, zima, divadla a opulentní večeře. Nezapomenutelná je pro mě scéna, ve které Levin a Kity společně bruslí, a obecně se mi moc líbí popis jejich vztahu, který se postupem času rozvíjí. Bavil mě ruský venkov i Levinovy úvahy o hospodářství.
Od poloviny se mi ale četlo hůře, asi proto, že se změnil tón vyprávění - Anna si začala uvědomovat, do jak mizerné situace se dostala, a začala Vronského svou láskou a zbytečnou žárlivostí dusit. Její chování k němu je děsné, i přesto však pochopitelné. Autor se opravdu dobře dokázal vcítit do její psychiky. Z dnešního pohledu je takové řešení situace přehnané, z pohledu Anny si ale dovedu dobře představit, že neviděla jiné východisko.
Duchovní rovina o smíření Levina s vírou je náročnější, ale též zajímavá. Až si trochu odpočinu u oddychovější literatury, pustím se do Vojny a míru.

13.02.2014 4 z 5

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Super vtipný, Neviditelná univerzita mě hodně baví, spojení s fotbalem má šťávu :)

08.02.2014 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

"Ať žije krása kocoviny!" Moje srdcovka, poprvé jsem četla jako sedmnáctiletá a velmi zamilovaná, v takovém duševním rozpoložení kniha krásně rezonuje :) Svou krásu neztrácí ani po vícerém přečtení.

08.02.2014 5 z 5

Valérie a týden divů Valérie a týden divů Vítězslav Nezval

Velmi zajímavé, poetické, fantaskní, stejně jako skvělý film.

08.02.2014 4 z 5

Sladká jak krev Sladká jak krev Petra Neomillnerová

Docela fajn, příběh sice postrádá originalitu, ale zase se to dobře čte. Fantasy oddechovka, u které se nemusí moc přemýšlet.

31.12.2013 3 z 5

Tygrova žena Tygrova žena Téa Obreht

Knížka přesně podle mých představ! O válce v Jugoslávii se tam moc nedozvíte, protože vyprávění směřuje spíš na Balkán na začátku minulého století, a spojuje romantickou historii s fantaskními příběhy o nesmrtelném muži a tygrově ženě. Hrozně mě bavily ty pohádkové linky a úvahy, jak je možné smířit se s nevyhnutelností smrti. Dojemné, k zamyšlení.

01.12.2013 5 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Rok vdovou mi připadalo trochu jako "splácanina" jiných Irvingových knih, chyběl mi silný příběh, který autor obvykle umí. Nejlepší část byla první polovina, dětství hlavní hrdinky a tragický příběh smrti jejích bratrů. Potom už neslaný nemastný, takže spíš zklamání.

19.11.2013 3 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Moje nejoblíbenější kniha od Irvinga. Skvělý příběh, dobře popsané vztahy, nemohla jsem se odtrhnout a ještě po letech si mimoděk vybavuji některé pasáže.

19.11.2013 5 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Super, smála jsem se u toho nahlas, a to například v metru, což vyvolalo pobavené pohledy ostatních cestujících. Povedená oddechovka.

06.11.2013 4 z 5

Diplomatova žena Diplomatova žena Pam Jenoff

Příjemný románek, ale nic na víceré počtení.

12.10.2013 3 z 5

Vzpomínky na zítřek Vzpomínky na zítřek Cecelia Ahern

Právě jsem dočetla a jsem nadšená! První kniha, co jsem od autorky zkusila, čtivě napsaná, a rozuzlení příběhu mě vážně překvapilo. Je vidět, že autorka je mladá a dokáže se dobře vcítit do uvažování šestnáctileté holky.

20.09.2013 4 z 5

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Tahle knížka mě moc nechytla. Asi by se mi líbilo, kdyby šel příběh víc do hloubky, tohle bylo prostě jen převyprávění známé pověsti.

11.09.2013 3 z 5

Nekromant Johannes Cabal Nekromant Johannes Cabal Jonathan L. Howard

Podle mě to bylo skvělý. Líbil se mi příběh i styl psaní, i když autor rozhodně nebyl tak vražedně vtipný, jak říká knižní obálka. Atmosféra ďábelského karnevalu (pouti, cirkusu) mi připomínala film Imaginárium doktora Parnase, i když tam šlo, tuším, o obrácený princim (získávání dušiček pro Boha). Fajnová fantasy, těším se na další díly.

11.09.2013 4 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Tak nevim. Rudiš pro mě osobně nic moc. V knížce se toho moc nedělo, příběh nijak nenadchl a navíc mi byla hlavní postava celkem nesympatická (utíkání od zodpovědnosti ze začátku příběhu). Na druhou stranu se mi líbily epizody z berlínského metra, hlavně taková ta mysteriózní linka o sebevrazích, kteří jezdí v tajemných vlakových soupravách...

03.09.2013 3 z 5