Michaela - Události v klášteře svatého Anděla

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla

Klášter plný krásných jeptišek, kde jedné větrné noci zabuší na vrata hledaný zločinec… Nové vydání novely, pod kterou se autor Miloš Urban váhal před lety podepsat, a proto ji vydal pod pseudonymem Max Unterwasser. Jedná se o záměrně drastické, místy dokonce pornografické podobenství o střetu těch, které Bůh zanechal na tomto světě a odešel vytvářet světy jiné. Miloš Urban považuje Michaelu za svůj nejtemnější, ale i nejvíce náboženský text. Lze ho číst jako erotický horor i jako ironickou alegorii o vítězství lásky a dobra nad zlem a nenávistí. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1025/michaela-udalosti-v-klastere-svateho-andela-1025.jpg 2.9148
Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Argo

Jana283
28. červnaodpad!

Asi jsem to nepochopila...

Kíťovec

No ... teď mi skutečně došla slova. Jak jen vyjádřit ten pocit... je to svižné, napínavé. Misty jsem měla chuť zavřít oči, ale nemohla jsem. Je to ten typ knihy, při které Vás mrazí, ale vy prostě musíte vědět, jak to dopadne.
Rozhodně bych nehodnotila knihu negativně. Je to čtivé, jen to prostě není pro slabé povahy :)

-Pečivo-

Překvapivě svižná jednohubka - Vojta Kotek je zločinec na útěku, cestou omylem vybouchne pumpu a hledá tak místo, kam se zašít.

Co čert nechtěl, nachází se v blízkosti klášter obývaný 5-6 jeptiškami. Umim počítat do pěti i do šesti - ty počty nejsou úplně moje chyba. Vojta Kotek tak nachází útočiště v tomto klášteře, kde se začne odehrávat bizar-porno-brak-náboženská-pošahanost, která se ale pořád více méně drží v mezích. Něco jako Dan Nekonečný a Jana Uriel Kratochvílová.

Jeptišky si sice schovávaj hodinky a kličky od auta na místa, kde bych je nehledal, ale ani jedna jeptiška není napůl kůň nebo tank. Náboženskej přesah sem nezaznamenal, četlo se to svižně až do konce, a hlavně to mělo okolo 100 stran a tak 7/10.

nefernefer

Je to hodně zvláštní kniha, ale mně se líbila a s komentáři, které ji odsuzují jako brak a zvrácené porno, nesouhlasím. Je fakt, že zvrácenými erotickými scénami se to v ní jen hemží, ale ty scény paradoxně dost často vlastně příliš eroticky nepůsobí a spíš to vypadá, jako by se za ně autor jen schovával. Jako by si skrze tu knihu řešil svůj zjevně komplikovaný vztah k víře a snažil se to zabalit do něčeho, co odvede pozornost od té spodní roviny příběhu.
Dlouho jsem přemýšlela, jak správně vyjádřit slovy, jak na mě tahle kniha působila. Těžko se to vysvětluje. Mám prostě dojem, jako by se autor snažil ukázat, že víra v našem západním slova smyslu dává mezi Anděla a Ďábla rovnítko. Přijde mi, že se snaží ukázat, že křesťanství interpretuje Boha jako bytost nenávidějící přirozenost těla a radost ze života. To je to, co ve mně ta kniha zanechala. Mám pocit, že všechny erotické scény záměrně nepůsobí nijak pozitivně, nevzbuzují touhu ani jiné kladné emoce. Mají vzbuzovat ošklivost a nečistotu. A veškerá tělesnost má být co nejkrutěji a nejošklivěji potrestána. Láska v tomto pojetí není čistou radostí, je to past. Svazující past zbavující člověka jakékoli svobodné vůle.
Netvrdím, že je to to nejlepší, co pan Urban napsal, ale rozhodně je to jedna z mála knih, která mi v hlavě rezonovala ještě dlouho po jejím dočtení.

tanuki

Pan S. se dostal do solidních nesnází. Prchá před muži zákona a k jeho dopadení už opravdu moc nechybí, když se dostane ke klášteru osamocenému v krajině. Je vpuštěn dovnitř a nestačí se divit, co se na místě zdánlivě zasvěceném Bohu může dít. Řád, který zde přebývá, je značně podivný a sestry si službu Pánu vykládají poněkud svérázně. S. je nenápadně vtahován do sítě jejich intrik, kterým nemůže rozumět. Nerozumí jim ani čtenář a kdoví, možná ani sám autor. Ctihodné sestry projevují nebývalé sklony nejen ke značně zhýralým formám tělesných rozkoší, ale příhodně je sem tam okoření i notnou dávkou násilí, fyzických trestů a vynalézavého mučení. Vztahy uvnitř kláštera jsou nečitelné, pohnutky jednání jednotlivých postav nejasné a vše sjednocuje pouze atmosféra strachu, tajemna, násilí a erotického napětí.
Klíč může být ukrytý hned v první větě knihy: "Člověk není jen obrazem Boha; stejně tak je obrazem ďábla. Ale co anděl? Není snad hybridním obrazem obou?" Možná právě k odpovědi na tuto otázku se snaží kniha svými vlastními cestičkami dospět.

Palivo
04.10.2016

Zločinec si to felí hoodem v autě a užívá si sweet chili lajf, když v tom vyhodí do vzduchu benzinku a hned poté mu paradoxně dojde v autě šťáva. Vydá se teda do nedalekého kláštera, kde je 5 nebo 6 jeptišek a ty se ho s Kristovou pomocí ujmou. Max Untervasser není pseudonym Miloše Urbana, jak si všichni myslí, ale jiné české celebrity. Jen si to zrekapitulujme: hrdina si felí v autě, žije sweet chili lajf zločince, dojde mu benzín a ujmou se ho služebnice Krista. Ano, tolik indícií nemůže být náhoda, je zřejmé, že tuto knihu potají napsal Benál Cristovao.

To co se potom děje v klášteře přesáhlo všechny moje vědomosti, které jsem o klášterním životě za celý život načerpal na PornHubu. Surrealismus nejhrubšího zrna potkává těžký porno/giallo/brak a atmosféra každou stránkou tvrdne stejně rychle jako hrdinův hasič. V polovině jsem byl již velmi spokojen a to se ještě ani nerozjel závěrečný masakr, který mě velice pohladil po duši. Krásný příběh.

rossx
02.08.2016

Experiment o ničem a intelektuální exhibice, co ještě čtenář snese. Jediná výhoda je malý rozsah textu. Tajemno jsem nenašel ani mezi oběma půlkami (knihy), detektivku také ne, možná horor, ale jiný, než jsem čekal. Ale asi to bude umělecké, když to rozděluje čtenáře na dvě půlky, jedny, s bídnou imaginací, kteří se nedokážou vznést na střechu, aby byli propíchnuti libozvučným hromosvodem, který je v realitě tuctovým bleskosvodem a druhé, kteří s Baudrillardem parafrázují Dokonalý zločin pana S. v tajemném obraze iluze skutečnosti, neurčeném pro ženské oči. Uff. Pokud jste žena, požádejte partnera, aby Vám knihu četl před spaním, užijete si oba...

Evickar
10.05.2016

Pronásledovaný vrah nalezne útočiště v klášteře plný jeptišek... pouze jeptišek, opat se ztratil v neznámu. Není to obyčejný klášter, je to klášter plný smilstva a hříchů, kde jeptišky rejdí na řídící páce a užívají si společných koupelí. Postavy jsou v knize absolutně šílené. Nemluvím jen o jeptiškách, ale i panu S. Nikdy nechápete jejich počínání a nedostane se vám k němu ani žádné vysvětlení. Obecně bych to nazvala velkým chaosem, ve kterém se prostě moc neorientujete. Každopádně mě tenhle chaos docela bavil. Nikdy netušíte, kdo co příště provede.

Boby17
27.03.2016odpad!

Po přečtení Lorda Morda je tato kniha pro mě zklamáním. Jednak jsem se ztrácel v osobách jeptišek a kromě toho mi zcela unikala motivace jejich jednání. Vysvětlen byl pouze důvod zranění mrtvol v sadu, jinak nic.

iluliacross
15.12.2015

Tak já se přidávám ke straně NADŠENCI. Ano, kniha není pro ženské oči, ale o to větší chuť jsem na knihu měla, že... Musím říct, že Miloš Urban má velice zvláštní myšlenky, které dokáže hodit na papír až neskutečným způsobem. Občas se zamyslím, co se mi na jeho knihách tak líbí a zjistím, že to nedokáži pojmenovat. Ale zřejmě to bude ta atmosféra, kterou dokáže úžasně vykreslit (zde jsem vyloženě cítila ten chlad kamenných zdí a vůni klášterních chodeb, kadidlo, viděla jsem před očima tu hru světel na desce stolu). Nevím jak to dělá.
Celý příběh mi přišel takový samozřejmý, jasný. A konec je samozřejmě úžasnou třešničkou na celém tom prapodivně krvavě oslizlém příběhu.
Co celou tou knihou chtěl vlastně autor říct... to si nejsem jistá, ale závěr si můžeme udělat každý po svém.

permon
06.12.2015

Fantastické! Nemohl jsem se odtrhnout. Moc si vážím autorovi odvahy! Dlouho jsem tak dobrou knížku nečetl a moc jsem si ji užil se vším všudy. Skvělý nápad!

Beovulfak
15.02.2015odpad!

Tak nevim..napsaná je dobře, myšlenka příběhu taky dobrá, ale je to nedotažený. A navíc ty erotický scény nejsou ani erotický, jako spíš nechutný. Lituju, že jsem ji četla. Fakt fuj.

lucie.8
23.06.2014

Nevím proč tato kniha má tak nízké hodnocení, četla jsem i daleko horší. Kniha měla pěknou hororovou atmosféru, kterou možná trochu zabily ty erotické části a prapodivný konec.

ondrula
06.05.2014

Byl jsem zvráceností knížky mého oblíbeného spisovatele tak zhnusen, že si teď po několika málo letech ani nevzpomenu, o čem to vlastně bylo.

Šárka_D
01.04.2014

Napište na začátek, že kniha není určena pro ženské oči, a máte jistotu, že si to všechny strašně budou chtít přečíst. A pak budou zklamané, protože tam nic extra vlastně nebylo, až na pár lačných jeptišek (autorovy sexuální fantazie mimochodem asi budou poměrně zajímavé) a nepříliš nápaditý příběh, který se naštěstí aspoň nevleče přes stovky stran. Bohužel, duchovní rovinu jsem nějak neodhalila, moje smůla. Z Urbanovy tvorby zatím nejslabší, co jsem četla.

Morkon
29.01.2014

Trochu hardcore

efka.saf
27.01.2014

Michaela je 6. knížka od Miloše Urbana, kterou jsem četla. Ať šáhnete po jakékoliv autorově knize, bude vám jasné, že Urban není zrovna žádný zapřísáhlý puritán; na základě této novely se mi ale spíš jeví jako (řečeno slovy jednoho velkého muže) řádně vyzrálý prasák :). Michaela je porno non plus ultra, ale i přesto se určitý nádech duchovna dílu upřít nedá. Tuto knihu ovšem mezi mé oblíbené řadit nebudu, ale beru také na vědomí, že novela není určena ženským očím.

Lazebník
25.12.2013

Tohle se četlo úplně samo ...

kirkous
14.11.2013

Těžko se to hodnotí. Kniha se čte dobře, má spád, jen je prostě ujetá. Ale i to bych celkem snesl, zvlášť když autor upozorňuje, že se jedná o ryze maskulinní literaturu. Člověk může mít různé sexuální fantasie, klášter plný jeptišek, no, proč ne. Ale závěr překračuje má veškerá očekávání. A řekl bych dost. Možná přílišnou snahou o originalitu se to nějak zvrtlo. A přitom je to dost primitivní, až za hranicí vkusu, takže jsem odkládal knihu s tím, že to je fakt blbost. Bohužel momentálně jsem získal averzi a do dalších autorových knih se mi nechce, ale možná to přejde.

Poutnice
02.10.2013

uff, jednou za čas si v knihovně náhodně vyberu knihu bez jakéhokoli doporučení, aniž bych o ní nebo autorovi dřív slyšela. V tomhle případě to byl krok vedle. Začátek byl dobře rozjetej, výbuch benzinky, super...i ty uhozený "jeptišky" by ještě ušly...pak už toho moc nechápu. Kniha se četla dobře, o tom žádná, ale jelikož jsem ji nepochopila a asi ani nezůstane v mým povědomí (kromě hodnocení "znovu ne"), tak dávám jednu hvězdičku

dvorrka
27.08.2013

Michaela se opravdu čte jedním dechem, ale v závěru jsem měl pocit, že sám autor neví jak příběh ukončit. Bohužel ten samý pocit jsem měl u "hřibu".

Askarinka
22.08.2013

Nechápu jak je možné, že má tak nízké hodnocení...Podle mě je to dobrá knížka. Mám prostě Milošův styl psaní ráda...No a Michaela? Napínavý příběh, který se nedá přečíst jinak než jedním dechem...

Matrjoska
16.04.2013

Surrealistická čtivá "rychlovka" na rozptýlení...a žádanka v knihovně na knihu od Jean Baudrillarda, která podnítila vznik této.

kolacky
04.03.2013

Hodně divné... i na Miloše Urbana.

Lenka Žofka
27.09.2012odpad!

Četlo se to dobře....ale i tak tomu v průběhu něco chybělo, a oproti tomu co člověk očekával celkem zklamání....

Ikkju
29.01.2012

Pro mě příjmné počtení, a první čtivá legálně koupená e-kniha.

Booklet
04.11.2011

Jestli je právě tohle erotický horor, tak potěš pánbůh. Snad slabě pornografická trapnost, která patří na okraj.

ugisha
14.10.2011

Čekala jsem od toho víc, taky víc perverznosti, ale tohle byla vážně úchylná blbost...Tak nějak jsem nepochopila smysl toho všeho....Taková divná knížka, víckrát bych ji nečetla, ale neodložila jsem ji hned, protože byla celkem čtivá, takže dvě hvězdy.

Vojta
19.06.2011

Podivná a úchylná kniha. Zdánlivě jde o brak nebo pornografickou literaturu, ale má to v sobě něco tajemného, co knihu povyšuje. Mírně. Pořád je to úchylná blbost, ale něco na tom je. Akorát nevim přesně co, možná, že mě ten pěknej obal a známé jméno autora obměkčilo a já teď v žumpě hledám poklad. Každopádně dám neutrální dvě hvězdy.

kofee
16.06.2011

Je to kniha, kde musím vybírat, komu ji půjčím :) Rodičům bych to asi neudělala, neb surrealismus jim není vlastní. Ale těším se, až ji věnuji některému z mých kamarádů. Nebo jinak: nesnáším nudu, mám ráda vzrušení, šokující nečekanosti a hlavně to, když kniha vzbudí nějaké emoce. Mňam. Podobnou atmosféru jsem vnímala v Klímově Utrpení knížete Sternenhocha a Neviditelném Jaroslava Havlíčka.