Sarah01 Sarah01 komentáře u knih

Sny umírají s králi Sny umírají s králi Jaromír Jindra

Zajímavé zpracování počátku kralování Jana Lucemburského v Čechách, dalo by se říct skoro až detektivní. Autor si dal určitě velkou práci s pátráním po pachatelích vraždy posledního Přemyslovce Václava III. a musím říct, že tato verze je mi dost blízká. Určitě doporučuji k přečtení, hlavně těm, které tato záhada zajímá.

15.03.2020

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Knížka mně připomněla dětství a mládí na vesnici na jižní Moravě, nářečí je hodně podobné a to panoptikum postav a postaviček taky. Proto jsem odtud asi v dospělosti utekla. Jen si teda myslím, že dnes už je to tam trochu jinak, určitě tam nikdo nesedlačí a nadále funguje bývalé JZD jako akciovka, asi tam lidi na té půdě až tak nelpěli. V knížce se mi zdá, že to jde až do krajnosti...závislost na půdě, na penězích, závist a pomluvy.

09.02.2020 4 z 5

Lovec čarodějnic Lovec čarodějnic Sam Thomas

Velice napínavá a čtivá historická detektivka, i když místy mi to přišlo až neuvěřitelně překombinované a těžko uvěřitelné. Hlavní hrdinka mi připadala jaksi rozpolcená, na jedné straně velice zbožná, což by mně samozřejmě v té době připadalo naprosto normální, ale potom ten konec k její povaze nějak vůbec neseděl. její služka mi byla svojí povahou daleko sympatičtější, ta se autorovi povedla.

23.01.2020 4 z 5

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Zajímavá knížka, román podaný jako pohled různých osob na osobu narcisistickeho a ješitneho skladatele, který nikdy nic nesložil. Škoda, že román zůstal nedokončený, opravdu moc zajímavé téma.

18.12.2019 4 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Domnívám se, že verše lépe vyzní, když si je člověk poslechne někým, kdo umí procítěně a srozumitelně přednášet, než když si je jen tak přečte. Proto jsem zvolila audioknihu s paní Danou Medřickou a panem Vladimírem Rážem a bylo to opravdu nádherné. Ale číst budu určitě taky.

27.11.2019 5 z 5

Kabinet milostných dopisů Kabinet milostných dopisů Alyson Richman

Velmi oceňuji snahu autorky přiblížit čtenářům činnost odbojového hnutí v Itálii za 2.světové války, také mě zaujala hudební linka příběhu, uvedené skladby jsem si musela přehrát, hlavně Bachovu sonátu pro violoncello. Milostný příběh mě ale příliš nezaujal, hlavně ten příliš sentimentální konec.

18.11.2019 3 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Něco psaného tak krásným jazykem a přitom tak obyčejně a jednoduše k pochopení si dnes člověk v moderní literatuře už fakt nepřečte. Tak bohatá slovní zásoba, žádná věta se neopakuje, prostě nádhera.

10.11.2019 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou panem Viktorem Preissem, která byla oproti papírové knize trošku zkrácena, moc pěkně se to poslouchalo, uklidňující hlas tohoto herce mám moc ráda. Netuším, jestli Jack London dokázal úplně přesně ukázat myšlení vlka, ale přátelství mezi ním a jeho pánem vystihl dokonale.

31.10.2019 5 z 5

Vždy si ji jednou za čas pustím jako audioknihu, v mnoha věcech je pravdivá a pro mě je to takové zjednodušení křesťanského desatera.

30.10.2019 5 z 5

Pařížské rekviem Pařížské rekviem Emma Riedová

To není detektivka, to je trochu akční červená knihovna, hodně mi to připomínalo film Sedmý hřích s Antonio Banderasem a Angelinou Jolie. Děj byl tudíž hodně předvídatelný, takže zhruba od strany 200 jsem už ani nečekala žádný velký zvrat. Autorka má ale přes velice drobné chybičky moc krásnou češtinu a zřejmě i hodně bujnou fantazii.

29.10.2019 3 z 5

Mrtvou neměl nikdo rád Mrtvou neměl nikdo rád Eva Tvrdá

Hrdinka této knížky mně byla hodně sympatická a až na pár posledních stránek příběh dobře odsýpal. Konec byl takový hodně náhlý a i když popravdě tady každý mohl být pachatelem, čekala jsem přesto někoho jiného.
Vztah hlavní hrdinky k rodnému městu byl v knížce moc hezky popsaný, i když já osobně k Ostravě žádný zvláštní nemám, ale viděla jsem se přímo na zmiňovaných místech.

18.10.2019 4 z 5

Píseň plačky Píseň plačky Wolf Serno

Tak celá trilogie nakonec dočtena. Zajímavá mi snad připadala jen ta linie z nemocnice o různých pacientech a jejich léčení, jinak celkově ta detektivní zápletka byla velice zvláštní, vrahem byl člověk, který vlastně od počátku nebyl v knize vůbec přítomen. S odstupem času tedy hodnotím jako nejlepší určitě první díl, ale znovu se k této trilogii určitě nevrátím.

12.10.2019 3 z 5

Loutkářova hra Loutkářova hra Wolf Serno

Příliš mě nebavily ty obsáhlé popisy různých loutkářových představení, příšerně zdlouhavé, navíc vrah mi byl jasný nejméně od půlky. Potěšil mě alespoň závěr, takže jsem docela zvědavá, jak budou osudy loutkáře Julia a plačky Aleny pokračovat v závěrečném dílu.

15.09.2019 3 z 5

Statečná srdce Statečná srdce Ariana Franklin (p)

Pěkná historická skoro romance na pozadí historických událostí. Zatím můj první román z doby války mezi Štěpánem a Matyldou, velice krutá doba.

11.08.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

...Jedno slovo, krátká věta vyřčená ve vzteku a jak dokázaly změnit jednomu člověku život. Jak se chtěné a plánované dítě stalo nemilovaným a nechtěným. Jak člověk neprojeví svoji lásku, protože to neumí nebo nechce.....
Zpočátku mi knížka a hlavně kapitoly z pohledu dcery přišly hodně smutné až depresivní, pohled otce to trochu vysvětlil a i když jsem to částečně chápala, tak stejně...ale každý jsme jiný a každý rány osudu neseme jinak. Konec to tak nějak očekávaně završil.

31.07.2019 4 z 5

Policejní stanice Brooklyn Policejní stanice Brooklyn Lawrence H. Levy

Pěkný příběh na příjemné letní čtení, člověk se dozví i jisté skutečnosti z minulosti, které mu nebyly dříve příliš známé.

28.07.2019 4 z 5

Čemu se smála Adina Mandlová Čemu se smála Adina Mandlová Ondřej Suchý

Zajímavá knížka sebraných vzpomínek různých lidí na herečku Adinu Mandlovou, někteří ji měli rádi a mluví o ní pěkně, někteří neutrálně, některým vadila její zvláštní povaha až tak, že ji nesnesli. Já sama musím říct, že z prvorepublikových hvězd se mi líbí nejvíc, její herectví je přirozené, nepřehrává, jako ty ostatní, které třeba udělaly i větší díru do světa.

20.06.2019 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Poslouchala jsem audioknihu, abych si knížku od našeho klasika lépe vychutnala....nádhera, ten jazyk! Některé pasáže jsem si pouštěla znovu a znovu. Moc krásná knížka, ne nadarmo se k panu Čapkovi stále vracím, to se nikdy neomrzí.
K samotnému cestopisu si jen dovolím podotknout: Škoda, že dnešní Anglie už není, co bývala.

15.05.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Moc pěkně napsané.....netuším, jak to autorka dělá, ale každý její román je tak čtivý a přitom jsou to osudy žen, které nám často připomenou osudy ve vlastní rodině a našem bližším i vzdálenějším okolí. Možná právě proto.

13.05.2019

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Poslouchala jsem audio do ČV, neboť i když mám v knihovně spoustu poezie v papíru, Máj je pro mě přece jen už těžké čtení. Romantická klasika, jejíž verše učené na střední škole, zůstanou člověku navždy v paměti.

10.05.2019 4 z 5