Sarah01 Sarah01 komentáře u knih

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Pro mě je ten jazyk i styl autorky prostě bomba. Nedokážu přestat číst, dokud mi v noci už nepadá hlava únavou.
Román Němci nabízí pohled z druhé strany, ze strany obyčejných říšských Němců, na válku, na Židy, na Protektorát a život v něm a nakonec na to, jak oni prožívali konec války a odsun. Válka prostě zamíchala s osudy lidí na obou stranách.
Optimistický závěr se autorce moc povedl. Na co se hrabat v minulosti, tím už nic nezměníme, stačí se poučit, důležitá je budoucnost.

07.06.2021 5 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Jak už jsem očekávala ze Zuzanina dechu, naprosto výjimečný styl a nakonec i téma, které je hlavně o samotě a stárnutí.

02.06.2021 4 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Knížku jsem si tak nějak úplně náhodou vybrala do ČV. Tragický milostný příběh na pozadí historických událostí na konci 2. světové války, v závěru se dočteme o jedné z mnoha odplat na civilním obyvatelstvu a jaké měla následky i pro hlavního hrdinu a jeho blízké.
Díky tomuto příběhu jsem se dostala k paní autorce, kterou jsem vůbec neznala, určitě plánuju přečíst další její knihy.

02.06.2021 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Knížka spíš pro mladší čtenáře, kterým vysvětlí celkem srozumitelně otázky kolem smrti a umírání.

02.06.2021 4 z 5

Všechny kočky milují Valerianu Všechny kočky milují Valerianu Andrew Cartmel

Knížka se mně nelíbila tolik, jak ta první ze série, i když jsem je četla s velkým časovým odstupem. Tady mně připadalo, že se nic moc vlastně neděje a v podstatě se to pořádně rozběhlo až ke konci, kde nás tedy čekalo dechberoucí překvapení.

25.04.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Mně se knížka četla velice dobře, i když styl autorky je neobvyklý. Je to prostě zase něco jiného a proč by všichni měli psát podle nějaké šablony? Mně naopak připadal ten příběh zajímavější. Lituju, že jsem na autorku nepřišla už dřív, určitě si chci přečíst i její další knihy. Takže doufám, že i Němce vydají znovu v pevné vazbě, protože paperbacky si do knihovny nekupuju.

18.03.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Knížka se moc dobře čte. Byla jsem hrozně moc zvědavá, jak to všechno dopadne. Ale přiznám se, že jsem ten zvláštní konec musela několikrát znovu přečíst a vydýchat. A to s otevřenými konci nemívám problém.

15.03.2021 3 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Klasika, která vždy znovu pobaví.

28.02.2021 5 z 5

Ostrov kostí Ostrov kostí Imogen Robertson

Moc pěkná historická detektivka z období vlády Jiřího III., o které jsem ještě žádný román nečetla. Zpočátku jsem se nemohla příliš začíst, děj se pomalu rozbíhal, ale nakonec se ten nevinný začátek rozběhl tak, že jsem měla co dělat, abych všechno stačila sledovat, hlavně množství a jednání všech osob. Autorka na konci knihy i vysvětluje, které osoby ji k tomuto příběhu inspirovaly.

28.02.2021 4 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Zajímavá povídková knížka, dostala jsem ji z Albatrosu jako dárek a zase půjde dál. Většinu povídek něco spojovalo, občas to pro mě byl takový rébus, co to asi bude. Některé povídky byly hodně zajímavé tématem, třeba Rodinná sešlost, líbily se mi moc i ilustrace, ale celkově je knížka dost smutná. Je převážně o samotě, o nesplněných přáních, o zradách.

23.02.2021 4 z 5

Tak tuhletu knížku jsem četla neobvykle dlouho. Kromě toho, že jsem občas ty příběhy musela vydýchávat, stále jsem se snažila na internetu najít, kolik lidí v Bělorusku vlastně na následky katastrofy zemřelo. A nenašla jsem vlastně nic. Protože sledovat to nebylo tehdy žádoucí, takže ani dnes nic nevíme. Nejhorší pro mě byly zpovědi manželek likvidátorů a matek smrtelně nemocných dětí.....státní moc vlastně takhle zničila šťastné rodiny a podle výpovědí "těch nahoře" jim to bylo naprosto jedno, důležité bylo hlavně žádnou paniku. Zneužili u těchto obyčejných lidí jejich smysl pro povinnost k vlasti.
Ještě dodám....za bývalého režimu jsme udržovali družbu s dětmi z Běloruska, já si dlouho psala s dívkou z Mozyru. Ještě když se vdala, odstěhovala se do Pripjati a měla děti, posílala jsem jí pro ně hračky. Dnes ale vůbec nevím, kde je jí a její rodině konec...

17.02.2021 5 z 5

Případ dětinského dědice Případ dětinského dědice Pavel Šoltész

Opět jsem nadšená a moc lituju toho, že další si už nepřečteme.

31.01.2021 5 z 5

Tři roky prázdnin Tři roky prázdnin Jiří Žáček

Nostalgická knížečka veršů z dob mého mládí.

28.01.2021 4 z 5

Případ sváteční sukně Případ sváteční sukně Pavel Šoltész

Pěkná detektivka z prostředí středověké Prahy, hodně mi připomíná sérii od pana Hrdličky o podrychtáři Václavovi. Škoda, že příběhy už nemůžou dále pokračovat.

28.01.2021 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Tuto knížku jsem dlouho sháněla, nakonec se podařilo v antikvariátu a jsem ráda, že ji mám. Adina Mandlová je moje nejoblíbenější prvorepubliková herečka, její herectví bylo přirozené, civilní, nepřehrává, nedělá že sebe pitomého diblíka, není toporná jako jiné hvězdy. Že byla v soukromí taková, jaká byla, to už bohužel vyplynulo z její výchovy v dětství, rodiče si nikdo nevybíráme. Sama k tomu na konci života došla, když si prožila svoje v emigraci.
Nedá mi, abych to nezmínila.... cituji: "pořádali jsme večírky, chodili do divadel a restaurací a jezdili po Evropě na dovolenou."
Tak dnes by měla smůlu, ani jedno z toho nám není dovoleno.

28.01.2021

Ve stínu jakuzy Ve stínu jakuzy Shoko Tendo

Zpočátku se mi knížka hrozně špatně četla, několikrát jsem měla chuť skončit, ten sloh je hrozný a vlastně jsem skoro celou dobu nechápala, co tím vším chce autorka říct. Nepřipadalo mně ani, že knížka je o jakuze, ale spíš o celé japonské společnosti. Žít bych tam nechtěla.

24.01.2021 3 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Moc zajímavá knížka, dosud jsem neměla možnost něco takového přečíst. Zpočátku jsem měla problém se stylem, postupně jsem si zvykla, některé úvahy Christophera byly opravdu trefné. Jen ty matematické úlohy a úvahy mně nic moc neříkaly, matematika není můj koníček.

22.01.2021 5 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Moc pěkně a poutavě napsaná knížka s válečným příběhem, je vidět, že autorka si vše velice dobře nastudovala, v knize vystupují i skutečné postavy. Co mě nejvíc dostalo, tak ohromná soudržnost rodiny. Ať byla povaha jednotlivého jejího člena jakákoliv, rodina držela pohromadě. Dnes řeší lidi malichernosti.

22.01.2021

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Některé kapitoly této knížky byly velice úsměvné, takový typický anglický humor. Bylo pro mě velice zajímavé dozvědět se, jak se léčila zvířata v 30. letech minulého století, v době před vynálezem penicilinu. Povolání veterináře v té době bylo asi víc o poslání než povolání.

20.01.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Pro mě velmi silný příběh, nedokázala jsem přestat číst. Příběh na oko velmi vážené, ale ve skutečnosti naprosto nefunkční rodiny, která naprosto zničila život svého dítěte. Konec vyznívá velmi otevřeně, protože konec to určitě nebyl, ale každý se můžeme domýšlet sám.

12.01.2021 5 z 5