Šánka Šánka komentáře u knih

Noční pták Noční pták Brian Freeman

A já si zakázala rozečítat další detektivní série, no co už, ale tohle bylo vážně super!
Po delší době jsem knihu dočítala do pozdních nočních (ranních) hodin a bála jsem se. Neotřelý námět, výborně napsané, hodně napínavé a pěkně to odsýpalo. Nevím, nakolik je uvěřitelné vymazání části paměti, ale o to je příběh děsivější. Detektiv sympaťák, kocour taky ušel :-).
Tak uvítací díl mám za sebou, další již z knihovny doma a kdo ještě nečetl, jděte do toho.

09.06.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Chtěla jsem se pustit do nového Sparkse, ale Gump vyčerpal můj letošní příděl slz.
Psí putování, vyprávěné pohledem čtyřtlapkového tuláka za svým člověčím kamarádem, za hledáním nového domova a lásky. Je to krátké vyprávění, ale ať jste pejskař bývalý, současný nebo budoucí, tohle se musí vašeho srdce aspoň dotknout, pokud ho úplně nevyždíme.....

,,Vy lidi ve svým světě žijete neustálým vyměňováním, každej den vyměňujete, papírky za jídlo, papírky za věci, za všechno, a někdy mám pocit, že je vyměňujete i sami za sebe........
My psi nežijeme život vyměňováním, my totiž když si vybereme, tak už nevyměníme. Je to takovej zvláštní pocit u srdce, přichází s důvěrou, a když tu důvěru v nás člověk jednou zaseje, tak ani bolest, ani zklamání, ani mlácení nám lásku k tomu člověku nedokáže vzít....My prostě nevyměňujeme....."

Občas vtipné, velmi dojemné a tak moudré vyprávění.
A za mě poděkování všem, kteří se snaží udělat ten psí život lepší a napravují zlomené psí duše.

17.12.2019 5 z 5

Poslední zrada Poslední zrada Patricia Gibney

To si tak ráno říkáte...,mám volno, paráda, udělám plno práce, umyju třeba okna, Velikonoce se blíží. No, ale jen nakouknu do nového dílu této série, jen pár stránek. A je zameteno, čert to vem :-). Neudělala jsem nic a jen četla.
Anotace říká docela hodně, takže jen dodám, že 20 stránek před koncem se mi asi zastavilo srdce, tak jsem se lekla, co nám to ta Patricia provedla. Lottie i Boyd dostávají nejen od neschopného šéfa, ale přibývají i další šrámy na těle, tak ještě tohle!!!
Jedna z nejlepších současných detektivních sérií. Kdo zná, nenechá si ujít, kdo ještě váhá, tak to nedělejte a pusťte se do ní.

17.03.2023 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Nové série jsem si zakázala rozečítat, jenže to bylo loni, teď už to neplatí :-). Když si představím, o jak napínavou zábavu bych přišla, tak vlastně jsem udělala jenom dobře a děkuji všem knižním kamarádům za komentáře, které mě k této thrillerové super pecce navedly.
Krátké kapitoly, svižný děj, sympatické postavy, napětí, také jedna správná babička, která skáče padákem, čtyřnohý parťák a mnoho dalšího. Ano, thriller má mnoho prvků z jiných sérií, ale také řádně našlápnuto na titul : ,,neodložitelné". A popravdě jsem si i tentokrát říkala, jak ta jedna závěrečná pasáž kolem pachatele je neuvěřitelná, než jsem si to vygůglila.....a tedy jako fakt už věřím :-).
Takže je třeba si v knihovně udělat rezervaci na další díl.

11.02.2022 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Již deváté pokračování i tentokrát musím za 5*! A už mi nějak dochází slova chvály, abych se neopakovala, no prostě mě tato série baví.
Celá Kimina parta je skvělá, tentokrát dostala novou posilu, a že to pro nikoho z nich není jednoduché po ztrátě, která je postihla, no to dá rozum. Současně běží vyšetřování dvou případů, závěr je jako vždy výborný a pěkný napínák.
A mně se líbil závěrečný psychologický rozbor Kim, myslím, že perfektně na ni seděl, a komu není sympatická, možná pochopí a oblíbí si ji....., u mě už to má jisté dávno :-).

19.06.2020 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Dobře rozehraný začátek této detektivní série, budu jen chválit.
Příběh má od prvních stránek docela svižné tempo, čte se velmi lehce, a to nejen díky krátkým kapitolám. Děj nemá žádnou zbytečnou vatu, je dobře promyšlený a v závěru krásně vygradovaný. Moc mně byla sympatická hlavní postava detektiv Lottie a i ty její puberťáky jsem si nakonec oblíbila. Musím také ocenit perfektně dotažený a dovysvětlený docela složitý závěr, to jinde mnohdy chybí.
A tip na pachatele ? Těsně vedle, ne úplně mimo :-), a takové detektivky mám nejraději....

17.01.2020 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Od první stránky chytí, napíná a nedovolí přestat dokud nedočtete. A pokud máte představu, že když je to volno, tak ji odložíte a půjdete něco dělat, no... já to tedy nedokázala :-). A víte co, nemám ráda to lákání čtenářů Zmizelé a Dívky ve vlaku na obálkách knih, ale tady souhlasím a říkám velké ANO!
S malým počtem postav výborně rozehrané šílené rodinné drama. A je teď takových knih spousta, je to ohrané, a je pravdou, že za několik týdnů možná nebudu vědět o čem kniha byla, ale právě dnes jsem se skvěle bavila, a to od takových psychothrillerů očekávám. Nic víc, nic míň...

28.09.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

,,To přijde jakoby nic a náhle v tom lítáš,
a svět je nádherný, růžový, béžový"...
Nemusíte vypít litry ořechovky, ani se nadopovat prozacem, stačí se pustit do posledního dílu Aristokratky, který je i tentokrát ,,super psycho" :-). A svět je opět nádherný, růžový, béžový ... Já jsem se prosmála celou knihou, až mi tekly slzy smíchu a musela si dělat přestávky.
Tohle vážně nečtěte v čekárně, dopravních prostředcích nebo v parku na lavičce.
Jeden z nejlepších antidepresátorů, ke kterému se budu často vracet jako k předešlým dílům.

17.10.2022 5 z 5

Motýlí pokoj Motýlí pokoj Lucinda Riley

Vůbec se mi nechtělo s postavami tohoto románu loučit. Lucinda Riley píše krásně.
I v tomto jejím příběhu se prolínají dvě časové osy, a jak bývá zvykem u takového vyprávění ta historická bývá většinou i ta dojemnější. Tady, aspoň pro mne, byla nosnou a zajímavější současnost, byť bez té minulosti by to nešlo.
Hlavní postavou je Posy, se kterou se setkáváme od malého děvčátka až po mladou dívku, a o téměř 50 let později již v současnosti. Příběh je velmi pestrý s mnoha postavami, osudy, dramaty i láskou. A nesmí chybět ani starý rodinný dům - Admirálův dům, a jeho motýlí pokoj, který v sobě ukrývá tajemství.
Tak se zastavte a nechejte si o něm povyprávět, Admirálův dům vám ho nakonec vydá......

08.02.2021 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Nebudu to dlouho obkecávat, tohle je pětihvězdičková kniha a po osobní tragédii, která Chrise Cartera postihla musím říci, že má můj obrovský obdiv, že nás, jeho věrné čtenáře, nezklamal a píše dál, velké poděkování!
Ta kniha je skělá....,ale je jiná v tom nejlepším smyslu slova. Jde víc do hloubky, detektiv Hunter mně byl určitě bližší, jakoby lidštější, ne ta dokonalá, myslící a neporazitelná bytost. Je tam více vyšetřování, úvah, více psychologie a zápisky z deníku vraha jsou dostatečně silné a závěr? Možná ne až tak adrenalinově vyhrocený, ale carterovsky výborný.
A už jen doporučení, byť ho u tohoto autora snad ani není třeba.

07.01.2021 5 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Já už ani nebudu chválit, ať se neopakuji, budu lákat :-).....
Pokud jste ještě nezačali s touto amišskou sérií, začněte ! Pokud nemusíte bichle, kterými současné detektivky často jsou, tady vám počet stran bude vyhovovat, přitom se tam vejde vše, co má správná detektivka s prvky thrilleru mít. Jestli chcete něco, co se čte téměř samo, má to spád, napětí, tohle je ta správná série.
Líbí se vám taková lehoučká romantická linka ? Ano, i tu tady najdete, sympatické hlavní postavy ? No ano, ty jsou samozřejmostí :-).
Nenalákala jsem vás, nevadí, zdejší hodnocení a počet čtenářů mluví za vše.
A za mě byl tento díl opět super !!!

29.12.2019 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Pro mne byla tato kniha čtenářský svátek a nádherné zakončení celé trilogie. Slzy, smích, dojetí.., všechno, úplně všechno.
Benji, Maya, Amat, Bobo, Ana a další postavičky znovu ožívají, domů se vrací ti, kteří odešli a mezi Medvědínem a Hedem to stále vře. Dvě malá městečka, kde se vše točí kolem hokeje. Rivalita, láska, nenávist, násilí, dětství šťastné i složité, manželství poznamenané tragédií, přátelství od prvních bruslí, předčasně ukončené dětství...
Příběh o lásce k hokeji, o lidech, kteří jím žijí, i o těch, kteří ho až tolik nemusí a stejně jsou jejich životy s ním spjaty. Krásně napsané, plné backmanovského moudra a velkého srdce. Děkuji, pane Backmane, jednou se do Medvědína zase vrátím a třeba už zapomenu a budu doufat,
že všichni skončí jako vítězové...
A pokud si myslíte, že to dáte bez kapesníčků, tak hodně štěstí!
Hodně štěstí.

26.04.2023 5 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Z mé čtecí krize mě spolehlivě vyvedla tato kniha. To je vzkaz hlavně pro Hanku (Mandlevest), takže u mě dobrý :-)!
Desáté pokračování amišské série a já bych mohla opisovat své předešlé komentáře a opět jen chválit. Ona ta kostra příběhů je stále stejná, je to příjemně napínavé a čte se to samo. Tentokrát se vyšetřuje podezřelé úmrtí amišského mladíka, Kate i tady dohání její minulost, a ač to vypadá celkem na takový jednoduchý příběh, tak v závěru to Linda Castillo perfektně rozjela.
Doporučovat nebudu, to přede mnou již udělala Zuzka :-).

12.04.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

U některých detektivek je 400 stran zbytečně mnoho, u těch od Angely Marsons bych klidně brala i více a dávám, jak jinak, opět za 5*.
Kim v tomto dílu dostává plnou dávku, a to hned od prvních stránek. Někdo ji chce úplně psychicky rozložit a připomíná jí ty nejtěžší okamžiky z její minulosti, jenže její parťáci ji v tom samotnou nenechají. A tentokrát zabodoval se ,,svýma" blechama i jejich šéf Woody, to jsem se opravdu zasmála.
Říká se.... jak na Nový rok, tak po celý rok, nemohla jsem si vybrat lépe!

01.01.2021 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Tedy to byl tak skvělý nápad, paní Angelo, napsat, co bylo před, jak vše začalo, děkuji za něj!
Chcete vědět, jaký byl první společný případ vyšetřování vražd Kim a její party? No, napínavý, jasně!!! Jak se ta tvrdohlavá, svérázná a nepřizpůsobivá :-) Kim seznámila s Briantem, Dawsonem a Stacey, kdy začaly slovní přestřelky s patologem Keatsem? A jak tento nesmírně napínavý případ vyřešili?
Tak čtěte, další doporučení tato série vážně nepotřebuje.....

05.01.2022 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Budu tentokrát stručná, neboť je to již 5. díl a opakovala bych se. Bylo to super, skvělé a téměř dokonalé čtení (to jsem pro jistotu zopakovala :-)). A vím přesně, proč tentokrát tu pátou * nedám.
Jednoho pachatele jsem velmi brzy odhalila, to se mi často nestává a jsem i ráda, když se mi to nepovede a můžu být na závěr překvapená. Ale to by tak nevadilo. Jen na romantičku, se zvrhlými sklony ke čtení drsných detektivek, těch tanečků Luca a Avy bylo už nějak moc. Mám ráda tyto vztahové linky, tady už mi to přišlo příliš. Tentokrát u mě vedly vedlejší postavy.
A končím s kritikou, i tak je to stále výborné čtení a autorka po takovém závěru musí nutně napsat pokračování, to by mě tedy vážně naštvala.
No, stručná jsem moc nebyla :-).

07.09.2021 4 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Je pár detektivních sérií, u kterých když začnu číst, zapomínám na svět kolem sebe, tohle je jedna z nich !
I tentokrát je zápletka do detailu promyšlená, Lottie a její tým řeší několik vražd a současně rozkrývají stará a temná tajemství, z nichž některá by možná bylo lepší nechat navždy spát....Závěr je jako vždy hodně zapeklitý a náročný na pozornost čtenáře, (nevnímejte proto okolí :-)), těch překvapení je skutečně mnoho a vše souvisí se vším. Tady to platí obzvlášť.
Super čtení, doporučuji ale začít od prvního dílu, ať si to řádně užijete !!!

17.08.2020 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Já prostě toho životem omláceného a alkoholem ovládaného Harryho nekriticky miluju! I když mě moc mrzí, že pan Nesbo nemilosrdně kosí mé oblíbené postavy a i tentokrát v tom pokračuje.
Stále skvělé, seversky drsné čtení, možná trošku méně napínavé, ale typicky nesbovsky zamotané, matoucí. Jak ten člověk dokáže mistrně čtenáře svést z cesty! Těch pár závěrečných kapitol jsem si musela projet znovu.
Pane Nesbo, stranu 64 z minulého dílu Vám stále ještě neodpustím, ale stejně si musím, potřebuji a budu číst další díly..

01.07.2023 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Bezva série a za mě velká děkovačka mým oblíbeným za jejich komentáře, protože další detektivní série už nerozečítám. V tomto (ne)jsem zásadová :-).
Tentokrát se příběh osobně dotýká detektiva Frosta a ač vlastně vraha známe, je to pěkně napínavé a gradující čtení. Bavilo mě sledovat jeho myšlenkové pochody, jeho proč bylo dlouho záhadou a úplný konec překvapil. No a kocour také zabodoval!
Dobré čtení bez větších drastických a krvavých popisů, přesto napínavé.

05.07.2021 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Alicina síť byl skvělý román, Lovkyně se mu ale směle vyrovná a dokonce v počtu stran ještě předčí :-). Pokud by vás ale od čtení této knihy měla odrazovat její tloušťka, věřte, že se čte velmi dobře a děj je opravdu poutavý.
Anotace je tentokrát docela výstižná, příběh je vyprávěný ze tří pohledů ve více časových rovinách, které se postupně posplétají do dějově bohatého obrazu. Dostáváme se v něm od Bajkalu, přes válečnou Evropu až do poválečného Bostonu.
Nina, Ian, Tony a Jordan jsou hlavní protagonisté tohoto historického románu a všechny spojuje jedna postava - Lovkyně.
Hon za pomstou, odplatou nebo spravedlností? Přečtěte si.....

20.04.2021 5 z 5