Sandalkar Sandalkar komentáře u knih

Tichá srdce – kláštery a jejich lidé Tichá srdce – kláštery a jejich lidé Alena Ježková

Smekám před paní spisovatelkou Ježkovou, kolik práce si dala se zjišťováním a ověřováním historických dat. Kniha je skvostná. Je smutné, že jsme tu před oběma světovými válkami měli fungující centra vzdělanosti, inteligence a pomoci, které nacisti poničili a komunisté celou zkázu dokonali. Je úžasné, že nějaké kláštery vstávají dnes z popela jako bájní fénixové. Držím jim palce, aby i v dnešní uspěchané době našli své pevné místo ve společnosti.

Přikláním se ale k hodnocení tsal. Velmi mě bavil osobní pohled jednotlivých řádových sester a bratrů, exkurz do jejich života, pohled na to, jak se jim žilo za totality a jak dnes. Bohužel stále se opakující (a převažující) historicko - architektonický popis jednotlivých míst, mě trochu ubíjel. Přesto bude mít tato kniha čestné místo v mé knihovně.

07.12.2018 4 z 5

Co všechno vlastně potřebuje člověk k životu? Zatímco jeden odešel na samotu kvůli jednoduchosti života, druhý ještě stále sní o domovu a lásce, další si libuje v neomezeném množství času pro čtení knih a v noci nahlas poslouchá rozhlasové hry. Knihu doplňují nádherné fotky plné atmosféry. Krásná kniha.

30.10.2018 5 z 5

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Skandinávii miluji, takže jsem si tuto knihu dlouho šetřila v knihovně. Hezké počtení, které ve mě ovšem nezanechalo nijak hluboký dojem. Text už je trochu zastaralejší, osudy hlavních hrdinů lze předvídat dopředu a drsné i majestátní severské krajiny tam není tolik, v kolik jsem doufala. Přečtení dalších dílů mě neláká.

20.09.2018 2 z 5

Všechny krásy světa Všechny krásy světa Alena Vrbová

Chválím práci s načtením reálií z různých koutů celého světa a jejich příjemné zapojení do povídek. Čtivost (nebo v tomto případě "krása"?) jednotlivých kousků mi ale přišla jako na houpačce. Model z páté, Charlie nebo Tadž Mahál mě přikovaly ke stránkám. U jiných (Veliká milenka, Portrét s kočkou) jsem se kousala nudou a nutila se do nepřeskakování řádků. Pestrost kulis (od Indie, New York až po Velkou Británii) kontrastovala s tím, že mnoho hlavních postav byli lékaři na kongresu, medici nebo študáci... Kde jsou jiné cestovatelské profese?

19.09.2018 3 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Marek Orko Vácha si vzal do parády velmi zajímavé téma. Nebuďme tišší, chtějme pro sebe i společnost to nejlepší a věřme v Boha. Že to nejde dohromady? Až přečtete tuto útlou knížku, bude Vám to dávat smysl. Děkuji.

PS.: nádherná grafická úprava knihy!

27.08.2018 5 z 5

Krajiny vnitřní a vnější Krajiny vnitřní a vnější Václav Cílek

Nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila, spíš jsem do ní ještě nedorostla a nedokážu plně ocenit sumu znalostí pana Cílka. Kvalitní poznatky, krásné myšlenky,...uvidíme za pár let, zda to bude pro mě jako čtenáře schůdnější.

24.07.2018 4 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Zajímavá kniha o nelehkém a drsním životě Agnes i dalších lidí ostrova Islandu. Člověk soucítí nejen s ženou, která pro lásku přišla o vlastní život, ale i s tesknou krajinou bičovanou nevlídným počasím, ovcemi,... Posledních několik syrových stran chytí za srdce. Palec nahoru autorce také za přípravy a načtení veškerých reálií ( popis badstofy, okna "zasklená" placentou ovcí,...). Kniha mi ještě dlouho zůstane na mysli.

24.07.2018 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Zajímavý nápad, hezky vypracované postavy, ale v rámci tématu fantasy nebo sci-fi mám asi jiný vkus. Nápad s líbáním "jako" a jeho neustálým opakováním mě ke konci dost obtěžoval. Ovšem neupírám, že se dílo čte dobře. Další ovšem číst nebudu, natolik mě to neposadilo na zadek.

27.05.2018 3 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Tohle není úplně knížka na čtení, spíše taková ta "dívací" lahůdka Vaší knihovny, kterou si čas od času prolistujete, naladíte se a zase ji odložíte. Fotografie mají nádhernou atmosféru...

27.05.2018 5 z 5

Některé části knihy mi přišly sice nadbytečné a opakující se stále dokola, přesto se mi kniha líbila. Po přečtení se na sebe i svůj cyklus a změny dívám jinak, přívětivěji a s láskou. Myslím, že i mužům tahle kniha může pomoci vysvětlit, proč mají doma někdy úžasnou, milují krasavici a jindy poďobanou vzteklou čarodějnici.

27.05.2018 4 z 5

Bible literatury osobního růstu. Knížka dává do kupy rady, jak žít TEĎ a TADY. Jak být všímavý, vděčný a vnitřně "čistý". Prostřední pasáž "ezoterickou" pasáž jsem sice četla asi dva týdny, konec byl ale zase čtivý a zajímavý. Několik týdnů po jejím přečtení si uvědomuji svůj malý posun. Snažím se víc vnímat to, co mi přináší místo, kde zrovna jsem. Pozoruji své myšlenky i emoce a vím, že jimi nejsem. Snažím se mít strach z "něčeho"až když "to" opravdu přijde, ne dva týdny dopředu. Je osvobozující, věnovat se tomu, co děláte. Plně to vnímat a užívat si to... Zkuste to taky :-)

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Příběh dívky, která milovala svého slavného strýce gaye nemocného AIDS, jehož smrt jí krom slz a smutku přinesla i dalšího přítele a setkání se smrtí. Tématu, které je v dnešní době aktuální a je to dobře. Kniha má sice pár hluchých míst (sestra zahrabaná v listech??, Ben a hlavní hrdinka??...), přesto mě okouzlila a ráda ji doporučuji dál. A nebojte, není jen o umírání, ale i o naději, lásce a přátelství.

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Knížka má velmi pomalý rozjezd, ale nenechte se odradit. Z počátku hlavní hrdinku budete nesnášet, stejně jako jejího manžela Kenta, který se objevuje v každé druhé větě... Autor ovšem postupně vybrousí celý příběh téměř do dokonalosti a na konci je člověku líto, že se nedozví, jak to bylo dál. Po přečtení jsem s vybavila R.Fulghuma a jeho "Teplé koláčky a studené mléko Ti udělají dobře". Stejný pocit, jsem měla po přečtení této knížky. Bylo mi dobře na duši.

12.05.2018 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Pribehu o cestovani casem je mnoho, tady me ale zejmena zaujalo, ze presto, ze ji psal autor narozeny v roce 1900, byla velmi ctiva. A taky plna odbornych obratu a vedy. Kuprikladu vysvetleni prubehu cestovani casem s morcetem, vyroba domacich robotu.... Pritomnost osobiteho kocoura a popis jeho specialitek, ktere znaji vsichni kocici lide, je hezkou tresnickou na dortu.

11.04.2018 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moc hezka kniha, ktera ukazuje holocaust i z pohledu lidi ve funkcich SS. Jak a proc se dali na svou cestu do pekel. Ocejuji i napad na paralelni pribeh, ktery vypravi Minka a hlavne praci, kterou si autorka dala s nacitanim realii. Male klise se v knize objevi, ale nerusi. A tak se na konci pribehu ptam stejne jako Josef: "A jak to bylo dal?"

11.04.2018 5 z 5

Ostružinové víno Ostružinové víno Joanne Harris

Prekvapive prijemna, odpocinkova knizka i s trouchou tajemna (Joe). Hezky popsane postavy i jejich okoli. Po smrsti pribehu o spisovatelich stehujicich se do Francie/Italie na farmy premyslim, kolik procent nemovitosti vlastni v techto zemich cizinci? Doporucuji jako dovolenkovou oddechovku.

08.04.2018 3 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Prijemna knizka. Najdete v ni zajimavy fantasy svet, do ktereho ovsem autorka hodi ctenate dost rychle a tim padem je zpocatku trochu obtiznejsi sev nem zorientovat a uzit si ho naplno. Hvezdicku ubiram za velmi nepropracovanou love story. Jako by ji tam autorka naroubovala navic. Presto se tesim na dalsi dil.

01.04.2018 3 z 5

Znamení run Znamení run Joanne Harris

Zajimave zpracovane tema severskych baji. Pro me jedna z lepsich knih JH. Postava Lokiho me vzala za srdce, fandila jsem tomu grazlikovi, jak to slo. M a jednooky taky dobre, ale zapletka s Bezejmenym me nejak nechytla... Oproti jinym fantasy mi chybel i propracovanejsi svet,ktereho sipostavy dosyta uziji.

01.04.2018 4 z 5

Díry aneb Tajemství Zeleného jezera Díry aneb Tajemství Zeleného jezera Louis Sachar

Super knizka, kterou rozhodne doporucuji i dospelakum. Obdivuji styl psani autora, je usporny, ctivy a barvity. Pribeh srozumitelny a soucit s hlavnim hrdinou nabyva cestou dal nasile. A kdyz si vecer date sprchu, budete sakra vdecny, ze na umyti hlavy nemate jen ctyry minuty. Parada.

01.04.2018 4 z 5

Svatí blázni Svatí blázni Joanne Harris

JH má talent na hledání zajímavých a originálních témat, jakým potulní kejklíři ve středověku rozhodně jsou. Ocenila jsem i popis života v klášteře bez příkras. Otázkou však je celková uvěřitelnost příběhu. Triky a intriky Guye LeMerleho jsou sem tam až moc přitažené za vlasy. Jeho zachránění z vězení pomocí kouzel a sentimentální konec knihu sráží v mých očích ještě o kousek níže. Přesto nemohu říct, že by mě čtení nebavilo. Kdo má rád styl JH, najde si své, ovšem jsou i lepší knihy od této autorky.

26.03.2018 2 z 5