Znamení run

Dívence narozené se znamením runy na ruce se všichni zdaleka vyhýbají. Je poznamenána dávnými bohy, a proto všem nebezpečná. Jediného přítele však má - a ten ji naučil znát runy i ovládat kouzla. Odváží se Maddy proniknout do hory a sestoupit do podzemního světa? Jen tak může zabránit nejhoršímu. Dobrodružný příběh prodchnutý atmosférou severských ság - divoký, nebezpečný a nespoutaný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1324/big_znameni-run-lKd-1324.jpg 4.298

Znamení run 1.

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Runemarks, 2007

Kniha Znamení run

broskev28
07.12.2020

Po knize Gentlemani a hráči maličké zklamání, ale brala bych to tak, že kniha je zařazena mezi dětskou literaturu. Jenže tomu zase neodpovídá náročnost textu - severská mytologie určitě nepatří k těm nejstravitelnějším, a nutno konstatovat, že autorka náctileté čtenáře rozhodně nijak nešetří.
Jak už bylo řečeno, v knize vystupuje množství postav a není málo těch, které mají více jmen. Děj není nijak výrazně dramatický, takže čtenáři nejsou tolik hnáni dopředu napínavým příběhem. Jazyk překladu mně osobně připadá výborný, ale určitě není jednoduchý, takže kdo je slabší čtenář, neužije si ho. A rozsah textu, bez jediné ilustrace, spíše odrazuje (troufnu si tvrdit, že nejen děti, ale i některé dospěláky).
Výborné jsou mapy v úvodu knihy, především mapa Devíti světů, a já jsem velmi ocenila vysvětlení a ukotvení jmen, která jsem kdysi slyšela, ale jen stěží je zařazuju - za všechny třeba strom života Yggdrasil. Nadchla mě jména skřítků - Cukr v pytli, Okurka v průvanu. A především závěrečné putování, která začalo v oku Červeného koně, mi nedovolilo odejít od knihy až do chvíle, kdy jsem příběh dočetla.
Takže jako knihovnice bych Znamení run doporučila jen velmi specifické skupině čtenářů.

"Na počátku bylo Slovo.
A Slovo zplodilo Člověka.
A Člověk zplodil Sen.
A Sen zplodil bohy.
Takže už jste možná zjistili, že věci
začínají být trochu víc komplikované . . ."
Lokabrenna 6:6:6

nycol
19.08.2020

Za mě luxuska. Jen si nemyslím, že pro mládež to bude uchopitelné. Jak je tu vícekrát napsáno, moc jmen a kdo se nevyzná alespoň rámcově v bozích, bude v tom mít zmatek.

Allysa1985
15.08.2019

Jako fantasy mě to moc neoslovilo, něco tomu chybí. Děj rozvláčný a předvídatelný, "padouch" nic moc, hlavní postavy jsem si taky nějak neoblíbila... Plus za využití severské mytologie. Čokoláda nebo Ostružinové víno se mi líbily mnohem víc, tam totiž to "něco" bylo.

Sandalkar
01.04.2018

Zajimave zpracovane tema severskych baji. Pro me jedna z lepsich knih JH. Postava Lokiho me vzala za srdce, fandila jsem tomu grazlikovi, jak to slo. M a jednooky taky dobre, ale zapletka s Bezejmenym me nejak nechytla... Oproti jinym fantasy mi chybel i propracovanejsi svet,ktereho sipostavy dosyta uziji.

Lily-fairy
12.11.2017

Zajímavá kniha, ale místy jsem se ztrácela v historii a postavách. A hlavní hrdinové vám k srdci prostě nepřirostou...

ELMA
13.07.2016

Kdo je Bezejmenný jsem pochopila poměrně brzy a celý příběh pak pro mě ztratil kouzlo. Další, co se mi nelíbilo, bylo moc vedlejších příběhů, takže hlavní příběh se tak trochu ztrácel, což byla škoda.

ifa
31.03.2016

Ta kniha je nádherná. Není dokonalá. Ne vždy mi všechno dávalo na 100% smysl, místy jsem byla lehce zmatená (což ale nemusí být nutně chyba autorky). Na začátku jsem měla mírně rozpačité pocity.

Jenže... od nějaké části jsem už jaksi neměla potřebu o tom tak přemýšlet, protože se z toho satala absolutní jízda. Zábavná, strhující, gradující. Autorka je dobrá vypravěčka, umí to s charaktery a její příběhy jsou dost těžko předvídatelné, což se projevilo i tady.

Doporučuji úplně ignorovat údajnou cílovou věkovou skupinu.

gabice4
21.12.2015

Děj je až příliš zamotaný, ztrácela jsem se v postavách, kterých tam bylo až příliš.......asi nemám dost fantazie na tuto knihu