Safienka Safienka komentáře u knih

Vánoce po francouzsku Vánoce po francouzsku Fiona Valpy

Má první kniha od Fiony Valpy. Nechala jsem se unést obálkou, že to bude strašně moc romantické a vánoční a ono to tak vlastně i bylo, ale až spíš za polovinou. Bylo to hodně o smutku a odpuštění a truchlení. I přesto to mělo svoje kouzlo :-)

19.12.2016 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Druhé díly jsou vždycky nevděčné...zvlášť když by měl potom následovat třetí. Určitě to bylo opět čtivé, ale místy mi to přišlo moc natažené. Pořád čekání, nerozhodnost až do konce a pak takový konec. Těším se na poslední díl, doufám, že bude lepší :-)

20.04.2016 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Uááá...ten mi dal teda! Po dlouhé době jsem byla u knihy rozhořčena a musela ji kvůli tomu občas odložit. Ale jinak moje první dílo od pana Maupassanta a skvělé! Čtivě napsáno. Honba za kariérou, penězi a tělesným blahobytem. Chtěla bych vidět zpětnou karmu takového člověka. Miláček...pch...parchant je to :o)

01.02.2016 4 z 5

Skvělá kniha. Pro mě je velkým přínosem. Nečetla jsem ji v kuse a je to tak lepší. Beru ji jako velkého nutiče a motivátora k uklízení. Obsahuje spoustu rad a návodů a to občas až hodně podrobných. Každý si v ní vybere to, co chce použít.

29.01.2016 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Wow! Tak to jsem nečekala!! Úžasná kniha...asi nejlepší za poslední dobu...!Skvěle se četlo...strhující to bylo...prostě jsem se nemohla odtrhnout!

02.09.2015 5 z 5

S Madame Chic doma S Madame Chic doma Jennifer L. Scott

Opět nezklamala, i když se mi první díl líbil víc, tak měla hodně co do sebe. Při čtení jsem šla několikrát uklízet, nalakovat si nehty a vůbec jsem začala opět na svou domácnost pohlížet z jiného úhlu. Příjemně motivační čtení se spoustou praktických rad!

28.08.2015 5 z 5

Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Jennifer L. Scott

Skvělá kniha! Jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Určitě si spoustu věcí převedu do svého života. Hodně praktických rad a vtipných poznámek o francouzském životě.Čtivé a motivující. Jsem zvědavá na pokračování..

31.05.2015 5 z 5

Jóga a sex Jóga a sex Elisabeth Haich

Čekala jsem úplně něco jiného, což si myslím, že bude čekat vícero čtenářů. Každopádně po dočtení mám opět hlavu plnou myšlenek a v textu potrhaných zajímavých a velice pravdivých věcí. Kniha je vhodná pro ty, kteří už nějakou dobu jógu cvičí, kteří se chtějí posunout zase o trochu dál a pochopit význam sexuality v životě. Určitě uvnitř nenajdete tipy na lepší cviky a nějaké víc praktické věci. Abych byla přesnější, tak v knize najdete pouze tři doporučené cviky :o)

05.05.2015 4 z 5

Jelikož jsem už znala blog autora, tak jsem věděla, do čeho jdu. Knížka je vtipná a i když občas s velkou nadsázkou, tak popisuje realitu, kterou možná málokdo vnímá. Protože přeci "dovolená"! Bylo pro mě náročnější knížku číst v kuse, ale určitě se jako humorná rodičovská příručka povedla!

11.01.2015 5 z 5

Nejznámější bajky Nejznámější bajky Jana Eislerová

Základem každé bajky je alegorie, kdy zvířata jednají jako lidé a z jejich chování vyplývá nějaké ponaučení či kritika chyby. Vybraná zvířata poukazují na lidské vlastnosti, kterých by se lidé měli vyvarovat, ale které se pro ně stávají typické. Ne nadarmo se říká, že je někdo vychytralý jako liška nebo hladový jako vlk.

Zakladatelem bajek byl v 6. století Ezop. Původně byly bajky určené pro dospělé, ale postupem času byly více a více věnovány dětem. Stejně jako tato kniha, která obsahuje ty nejlepší bajky od zakladatele Ezopa, La Fontaina a Krylova převyprávěné Janou Eislerovou.

Pro představu uvádím několik názvů bajek od výše uvedených autorů.

Ezop: Liška a hrozny, Zajíc a želva, Vlk v rouše beránčím

La Fontain: O tvrdohlavých kozách, Vlk a pes, O kohoutovi a lišce

Krylov: Medvědí služba, Studovaný lev, Vyznamenaný osel

Kniha většího formátu obsahuje 34 bajek doprovázených ilustracemi Antonína Šplíchala. Je určena pro nejmenší. Bajky, které jsou vybrány, patří do edice prvního čtení s poučením.

Každému příběhu jsou věnovány maximálně 2 stránky, a tak je kniha vhodná jak pro předškolní děti, tak pro četbu ve škole (písmenka jsou většího formátu). Každá bajka je doprovázena malovaným příběhem, a tak pomáhá k snazšímu pochopení.

Děti se pomocí příběhů oblíbených zvířecích hrdinů dozvídají, jak by se měly a neměly chovat, učí se chápat zlo a dobro v reálném životě a důvěřovat a poznávat přátele. Pod každou bajkou je zobrazené vysvětlení a ponaučení, které z uvedeného příběhu vyplývá. Jelikož je v knize bajek víc než dost, doporučuji knihu nečíst najednou, ale více o bajkách s dětmi diskutovat.

Každopádně jako základ poznávání bajek je tato kniha vydaná pod nakladatelstvím Fragment víc než vhodná.

08.01.2014 4 z 5

Království Království Amanda Stevens

Asher Falls – tajemné a téměř liduprázdné městečko v Jižní Karolíně Vás zve ke druhému dílu s Hřbitovní královnou – Amálií Grayovou. Amélia opouští svůj domov, svoje zázemí a vydává se za prací, konkrétně za obnovou hřbitova patřící zámožné rodině Asherů.
To by nebylo Amélie, aby se do všeho nezamotala. Ikdyž v tomto případě to není úplná náhoda, je to spíše cílem. Co se zprvu zdá jako nevinná pozvánka, to má smysl mnohem hlubší. K potěše všech se pravdu dozvídáme až na těch posledních stránkách.
Hned v úvodu se seznamujeme s prvním Asherem – Thanem. Opět fešák, který skrývá mnohá tajemství. Je nám naprosto jasné, jak to s ním a s Amélií dopadne. Přesto se nenechte tak lehko napálit, jako jsem to udělala já.
Do popředí vstupuje legenda o utopeném hřbitové na dně Zvonkového jezera. Stěžejní příběh, který nám nezaručí kvalitní spánek. Ač je to legenda, která by měla pouze postrašit, tak ji Amélie vnímá naopak velice reálně, možná až děsivě. Vznášející se duše nad jezerem? Upřený pohled někoho, kdo vás sleduje? Šeptající děsivý hlas někoho, kdo je několik let po smrti? Studené ruce, které se na vás snaží dosáhnout? Ještě teď mě vstávají vlasy hrůzou!
Kromě toho, že má město dechberoucí historii, tak má i své podivíny a nejsou to zdaleka lidé bez střechy nad hlavou. V příběhu se vyskytuje několik postav, které převážně patří k Asherům. Pokud to není jeden z nich, tak je to někdo, kdo se buď přiženil či přivdal a nebo někdo, kdo je bytostně nesnáší. A pak tu jsou tací, kteří se snaží být neviditelní a tací, kteří se raději odstěhují, než aby jim museli čelit.
Temné stránky příběhu jsou téměř na každé stránce. Opravdu jsem byla napnutá jak trenýrky. Perfektně napsáno! Spoustu toho již známe z prvního dílu. Jsou tu opět pravidla, která se budou porušovat.
Kromě lidských hrdinů je tu místo i pro zvířata, která se staví jak na stranu dobra, tak i zla. Nechci prozrazovat, co je za temným lesem, silným vichrem či pod tmavou kápí. Má fantazie v tomto směru pracovala na plné obrátky a já jsem byla v několika momentech opravdu ráda, že se vyskytuji na straně čtenáře a ne na straně hlavního hrdiny. Stejně vlezle jako v prvním díle se zde objevují známky nadpřirozena, kterému opět nevíme, jestli věřit a nebo ne. Jsou to jen přeludy a nebo je to skutečnost?
Doposavaď (kromě prvního dílu) jsem nečetla jinou duchovní literaturu, proto nemohu srovnávat či přirovnávat. Každopádně pokuď se vám líbila Okřídlená duše, tak věřte, že Království je ještě čtivější, poutavější a napínavější.

06.01.2014 5 z 5

Rouhání? Rouhání? Asia Bibi

Jak začít? Takových myšlenek se mi honí hlavou. Pokusím se uchopit ty správné a přiblížit Vám knihu s názvem Rouhání? od křesťanské ženy žijící v Pakistánu.

Případů týraných žen se na pultech v poslední době objevuje víc a víc. Sorta čtenářů je hodně. Všichni se chtějí dozvědět více o tom, co se děje „za zdí“, co je pro někoho normální stav a pro někoho absolutní tabu.

I já jsem těch několik knih s podobným tématem přečetla, ale nikdy jsem to cíleně nevyhledávala. Přeci jen depresivní a dech beroucí stránky nejsou vhodné pro každého a ne každý se s tím dokáže smířit. Vy jako čtenáři máte možnost knihu zavřít a odložit, ale ti jež se příběh týká tu možnost bohužel nemají.

Kniha Rouhání? se ke mně dostala díky recenzi. Popravdě jsem byla hodně překvapená její tloušťkou. Málo stránek zato příběh tak silný, že to čtenáři nahrazuje jinak.

Představte si, že patříte ke křesťanské rodině, která žije v Pákistánu. V zemi zapřísáhlých muslimů. Z toho vyplývá, že jste tam jako černá ovce či jako trn v oku všech lidí kolem Vás. Přesto jste plni odhodlání, lásky a důvěry a snažíte se nevybočovat z řady, dělat vše poctivě a žít si svůj vlastní život. Matně tušíte, že se na Vás dívají skrze prsty a snaží si najít příležitost, jak Vás znemožnit a nebo nějak potupit. Máte velkou rodinu čítající milujícího manžela a kopu dětí. Naštěstí jste si v průběhu života našli přátelé, kteří s Vámi prožívají radosti a dodávají Vám jistou dávku energie a opory.

Jelikož patříte mezi chudé, snažíte si vydělávat na poli, kde sbíráte plody. Žijete v zemi, kde teplota kolem 45 stupňů není nijak nenormální. Musíte se proto halit do látek, aby se Vám nespálila kůže.

Jeden den, 14. června 2009, se Vám stane osudným. Pro přivýdělek jdete pracovat na pole. 250 rupií na obživu Vás ženou vpřed. Ze sbírání Vás bolí záda, ale to překonáte. Přesto žízeň je silnější než Vy. Odskočíte si k nedaleké studni, kde si vezmete plecháček, naberete si vodu a žíznivě se napijete. A v tuto chvíli to začíná. Právě jste se rouhali. Napili jste se vody muslimů a tím jste ji znesvětili. Nikdo se z ní již nemůže napít. Ve všech to vře a všichni dávají najevo svůj nesouhlas. Jste označeni za zrádce, za ty, co haní Proroka nejvyššího a patří Vám jen a pouze smrt.

Příběh, který otřásá světem. Asia Bibi je odtržena od své rodiny ze dne na den, z hodiny na hodinu. Je vláčena ulicí, zkopána, zbita a potupena. Odvezena do věznice, kde jí společnost dělá pouze moucha. Žena, která nemá žádné vzdělání, neumí číst ani psát. Jediné, co ji zbývá, je modlit se k Bohu a věřit, že se jí dostane odpuštění a bude propuštěna. Cela její rodina je stíhána, musí se skrývat, aby nebyla zabita. Nikomu se nedá věřit, ani strážníkům, kteří dodávají stravu. Všichni v zemi si přejí její smrt. Tento případ se dostává až k těm nejvyšším, kteří se za ní postaví a stojí je to život.

Pro záchranu života byste v tuto chvíli i Vy udělali cokoliv. Klidně i napsali knihu a svůj příběh vyslali do světa s žádostí o pomoc. Proto vzniká toto dílo, které je psáno formou prolínání vzpomínek z minulého a reálného života ve věznici. Čtenáři je dovoleno nahlédnout do osudů jiných žen, které byli v této zemi též odsouzeni k smrti za rouhání, za nevěru či za jinou nelibost.

Knihu jsem nečetla jako jiné předchozí tak, že bych ji zhltla. Příběh na mě zapůsobil a donutil k přemýšlení. Tam kde se narodíme si nevybíráme. Musíme se s tím naučit žít a přijmout to. Osud nás nutí k nepředvídatelným činům, které nám hází klacky pod nohy. Je na nás, jak to přijmeme, jestli budeme bojovat, a nebo se budeme utápět v depresích a neštěstí.

V tomto případě se seznamujeme s kulturou, kde žena je nic. Nic, co je možné při nepřízni a nesouhlasu polít kyselinou, znásilňovat, bít či jinak označovat.

Při čtení a doutnající zlosti, která se ve mně nacházela jsem si vzpomněla na přísloví, které k tomuto příběhu sedí asi nejvíce.

„ Ten, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.“

Za záchranu matky pěti dětí bojuje ve světe řada vlivných osobností včetně papeže.

Vytěžek z prodeje této knihy bude věnován dětem a manželovi, kteří se musí skrývat. Část výtěžku připadne také na úhradu právníkům, kteří ženu obhajují.

A ještě jeden pěkný citát, který patří nakonec.

"Kdo nedělá nic pro druhé, nedělá nic pro sebe."
Johann Wolfgang von Goethe

Pomozte osvobodit

19.06.2013 5 z 5

Kód 9 Kód 9 Jozef Banáš

První kniha, kterou jsem od Jozefa Banáše přečetla. Příběh hodně se podobající Coelkovým dílům jako je například Alchymista. Děj se odvíjí na cestě, poznávacím zájezdu, který Michalovi (hlavnímu hrdinovi) nadělí rodina. Vše je spojeno se vším. Michal dostane úkol, maličko štafetový, který je spojen s pohledem na víru, náboženství a tajemným kódem 9.
Autorovi se podařilo protkat děj historickými a zeměpisnými informacemi a také udělat alespoň základní náhled na kulturu a tradice jiných světů než je ten náš. Musím přiznat, že někdy jsem se fakt ztrácela a dalo mi práci udržet myšlenky u knihy. Autor se to snažil prokládal napínavým příběhem, takže se to dalo zvládnout :-)
Určitě stojí Kod 9 za přečtení. Maličko nutí člověka do zamyšlení a to umí jen málokterá kniha :-)

16.06.2013 5 z 5

Miluj mě vším Miluj mě vším Jennifer Probst

Přitažené za vlasy! Opravdu je schopen někdo takového uvažování? Místy jsem až skřípala zubama. Opět tu bylo asi stokrát autorčino oblíbené slovíčko "syrový/á/é", což už jsem přecházela s pousmáním, že nic jiného v této sérii prostě nebude. Musím ale říct, že ženský prvek byl moc pěkný. Celkově se mi série líbila, byla čtivá a určitě mě místy donutila k přemýšlení.

23.08.2020 3 z 5

Ahoj hrdino! Ahoj hrdino! Karen Young

Krátká, moc zajímavá knížečka o tématu, který trápí každého z nás. O strachu... Moc doporučuji. Je to psáno i lehce odborně, každopádně není to na škodu a děti určitě pochopí. Snad už pro ně každé nebezpečné neznámo nebude tak strašlivé!

31.07.2020 5 z 5

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

Pro mě kniha s celkem zajímavým neokoukaným tématem. Jak už tu někdo psal, tak to bylo místy vleklé, ale bavilo mě to. Líbilo se mi, jak autorka použila nešvar lidí se pořád zdokonalovat a měnit. V tomto případě bylo pěkně dotaženo až k závislosti a věčné nespokojenosti. Ta slabost vůči mocným mě nutila skřípat zuby. Těším se na další díl, I když bych klidně taky brala jen tento :o)

02.07.2020 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Ach jo! Abych šla v nejbližší době do nějaké cukrárny! Nebo něco upekla? Nebo jela do Paříže? :D příjemné, pohodové, romantické čtení...A Sebastiana jsem měla teda 3/4 knihy chuť praštit nějakou tlustou knihou! :D

10.12.2019 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Opět příjemné počtení. Na zadek jsem si z toho nesedla, jako třeba u jiných knih od Colleen, ale bavilo. Colleen ještě nezklamala, takže už se těším na něco dalšího.:-)

21.06.2019 4 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Občas jsem Charley nechápala, co jako blbne, když je to tak jasné :D. Ale zápletka ještě lepší jak u prvního dílu. A ten konec? Tož jsem zvědavá na další díl!

25.03.2019 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Bylo to hezké, ale něco mi tam chybělo. Krajina skvělá, surová, taková divoká. Ale postavy jakoby neměli život. Čekala jsem trochu víc k nim, ale pocitově jsem se plácala právě někde mezi místem popisu/krajiny a jimi. Jsem zvědavá na další dílo stejného autora.

24.02.2019 3 z 5