Ruxandra Ruxandra komentáře u knih

Červený vrch Červený vrch Jamie McGuire

Klasická "zombie" zápletka, která nepřináší nic nového, nicméně důraz je tu kladen především na lidské vztahy a o těch to celé je.
Scarletina umanutost a to, jak všechny vystavovala nebezpečí, mi docela lezlo na nervy, a závěr jejího příběhu mě dost překvapil, k celkovému dojmu z knihy by mi lépe seděl chmurnější závěr, ale autorka je zjevně pro šťastná ukončení... Bohužel co jí nemůžu odpustit a bylo mi z toho smutno, je konec knihy a naložení s ostatními postavami. Na mě to působí, jako že autorka nevěděla jak celý ten vztahový propletenec vyřešit, tak zvolila tu nejlehčí možnou cestu jen aby to už měla za sebou. Jakoby jste odhodili do koše něco, co už se vám nehodí.
Shrnula bych to tak, že kniha byla čtivá, hltala jsem každé další slovo a nemohla se odtrhnout, ale některé věci trochu pokulhávali... O hvězdičku míň je jednoznačně za ten konec.

25.07.2014 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

V podstatě to nemá žádný pořádný děj, je to oddechovka pro zabití času a jako takovou jí musíte brát, pak budete spokojeni.
Literární hodnotu to podle mého nemá žádnou.
Nevím zda je tak psán i originál, nebo má překladatelka malou slovní zásobu (nechci jí křivdit, já bych vsadila na to první), ale neustálé opakování vět a slov, je opravdu do očí bijící a obtěžující...

21.08.2013 2 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Jako mámu mě to úplně bolelo číst, ale stejně nešlo přestat. Tohle je Colleen, kterou jsem posledních několik knih postrádala :)

12.09.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Po dlouhé době mě Colleen opravdu bavila, bylo to jiné, mělo to atmosféru a doufám, že v tomto temnějším duchu napíše i něco dalšího.

01.12.2022 4 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Málo kdy hodnotím lépe filmové zpracování než jeho předlohu, ale tady se opravdu předvedli spíše filmaři než paní spisovatelka a to ani film není žádná hitparáda. On mě štval svým jednáním s ní, ona jejím alkoholismem a celá kniha povrchností a neuvěřitelností toho všeho. V rámci žánru je plno lepších knih (bojím se napsat, že možná i těch "Padesát odstínů...") a tuhle určitě za sebe nedoporučuji.

16.10.2021

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Ačkoli jsem knihu četla již před rokem, letos mě něco nutilo se k ní znovu vrátit a přečíst. Velmi romantické, velmi nepravděpodobné, ale tak neskutečně milé a příjemné čtení, že si jí klidně jednou za čas přečtu znovu :)

31.10.2017 5 z 5

Doba jedová Doba jedová Anna Strunecká

Uf, no mám to za sebou a do dalších dílů se pouštět nebudu.
Informace jsou zajímavé, mnohdy ale pro laika nesrozumitelné, vyznat se ve všech zkratkách (na čtečce je bohužel prakticky nemožné neustále listovat na seznam zkratek a zpět) a odborném textu mi dělalo potíže. Bohužel jsem se několikrát přistihla, že dočítám stánku a nemám tušení co na ní bylo.
Citlivější nátura by asi po dočtení přestala jíst i pít, patrně i dýchat. Jak již bylo psáno dříve - nutno ke knize přistupovat se zdravým rozumem.
Poslední kapitola knihy mi přišla už úplně mimo, jakoby do celkového konceptu knihy ani moc nezapadala.

10.10.2016 2 z 5

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Kniha je to sice krásná a humorná ve svém vyprávění o soužití se psem (již v menší míře s kočkou, která se zde objevuje jen okrajově a název je tedy skutečně zavádějící, jak už psal někdo přede mnou), ale v dnešní době plné přecpaných útulků a nechutných množíren opravdu netoužím svým dětem číst o topení štěňat a zbytečném množení psů i koček. Jako literární dílo českého autora zvučného jména má kniha nepopiratelnou hodnotu, nicméně pro její obsah bych ji už nedoporučila malým dětem, vždyť co si z toho ty malé hlavinky vezmou... Raději doporučuji Dášeňku :)

25.08.2016 3 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

V tomto hodnocení poslouchám své srdce a ne rozum, proto pět hvězdiček :) Lidsky je to prostě úžasný příběh, ať už si o jeho literárních kvalitách myslí kdo chce co chce...

06.01.2015 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Humorná kniha o Hitlerovi? Nutno číst s nadhledem, podle mého je to dost na hraně psát na toto téma a autor si ukousl velké sousto...
Ačkoli jsem se nad některými pasážemi pousmála (setkání s televizí a teleshoppingem) a líbila se mi humorná kritika současné společnosti, kniha obsahovala příliš mnoho z politického a jiného dění v Německu a historické souvislosti, které jsem prostě neznala (a nemyslím si že na vině by byla nepozornost v hodinách dějepisu), což vedlo k neodolatelné chuti přeskakovat text (jak napsal uživatel Inozuka: "Kniha vyžaduje od čtenáře znalost historie nacismu i reálií současného Německa"). Z tohoto důvodu mi kniha úplně nesedla a s čistým svědomím jí tedy doporučit nemohu, navzdory tomu to ale není ani úplný "odpad". Jen nějakou zápletku a závěr knihy zde budete hledat marně.

10.08.2014 2 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Fantastická kniha. Člověk když si představí, že tohle se opravdu ve světě lidem děje... Moc se mi líbil způsob jak byla kniha napsaná. Na vše se nahlíží z pohledu Jacka, jeho dětskýma očima a nevinnou myslí. Pro něj vlastně nic z toho co se děje v Pokoji není nenormální, ale když si uvědomíte jak to vidí jeho Mami... Prostě úžasné dílo. Chápu ocenění, kterého se mu dostalo. Tak moc mě už dlouho nic nenadchlo.

27.11.2013 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Úžasná kniha se silným příběhem.

24.09.2013 5 z 5

Púštny kvet Púštny kvet Waris Dirie

Po shlédnutí filmu jsem byla rozhodnutá koupit knihu a udělala jsem dobře. Je více emocionálně propracována než film. Některé její části jsem musela číst na příděl. Po přečtení jsem velmi ráda, že žiji v kultuře ve které žiji...

25.08.2013 5 z 5

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Některými částmi, především těmi popisujícími techniku, jsem se prokousávala ne úplně s nadšením, ale jinak jsem si knihu užila. Jen romantika na konci mi připadala možná trochu vynucená, nehodila se mi tam, ve filmu bylo zakomponováno uvěřitelněji. A asi mě nemělo překvapit, jak moc je kniha od filmu dějem rozdílná, ale stejně se tak stalo :)

11.01.2024 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Předně nutno říci, že je kniha fikcí a když s tím člověk nepočítá, je pak nepříjemně překvapen, že se nejedná o zpověď Osvětimské knihovnice, ale autorem domyšlený příběh, slepený z mnoha událostí, i když postavený na reálných základech a postavách.
Vždy mám špatný pocit, když bych chtěla hodnotit knihy na téma holocaustu a koncentračních táborů jakkoli negativně. Jako kdyby by se to snad ani nesmělo a shazovalo to samotné prožitky a utrpení těch lidí… Jsou ale pořád knihy napsané dobře a pak ty co dobře napsané nejsou, nelze se spoléhat pouze na téma. Dvě třetiny Knihovnice jsem se nutila do čtení a až poslední třetinu jsem dala na jeden zátah, takže asi tak… Autor postavám vkládá do hlavy myšlenky, které jsou jeho vlastními, ti lidé takoví být mohli a nemuseli. Sama Edita Krausová, předobraz Dity, v rozhovorech říká, že vlastně s postavou nemá mnoho společného, krom toho, že se skutečně starala o knihy, které ale například nebylo nutné schovávat a tajit a pro ní osobně rozhodně nebyli tak důležité, jak je vykresleno. V porovnání s jinými knihami na toto téma musím zkrátka hodnotit níže, nicméně je to pouze můj subjektivní dojem.

26.03.2019 2 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Film mě uvrhl do neskutečné deprese (konec byl jako facka - Jak jen mohl!) a kniha vrazí nůž do srdce a ještě s ním několikrát otočí. Opravdové, hluboké, bolavé...
Dávám o hvězdičku méně za některé táhnoucí se monology, ve kterých jsem se ztrácela.
Elio... Oliver...

23.07.2018 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Výjimečné, dojemné, milé, hluboké, veselé, smutné,... krátké :)

20.06.2018 5 z 5

Kořeny Kořeny Andrea R. Cremer

Proč znovu otevírat příběh, který byl tak pěkně zakončen, když nemám zájem sérii dopsat? Tímto mě autorka velmi zklamala... Konec není ani otevřený, je to doslova nedopsaný příběh, jako by si autorka od psaní odběhla a už se k němu nevrátila. Závěr zkrátka předpokládá existenci dalšího pokračování.
Nové osudy známých hrdinů jsem vítala, navázání na děj předchozích knih, doplnění původně nedořešených či nevysvětlených věcí, ale knihu nemůžu hodnotit výše, pokud autorka nemá v úmyslu dopsat další díly této spin-off série Nightshade Legacy.

15.06.2018 2 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Můj první cestopis a ačkoli vím, že je trochu netradiční, byla jsem nadšená. Autorův smysl pro humor mi celkem sedl a nad mnoha jeho myšlenkami jsem se sama zamyslela. Rozhodně si přečtu i další knihy a doufám, že budou stejně oddychové a inspirativní jako tato :) Všem doporučuji!

12.04.2018 5 z 5

Víš, že tě potřebuju? Víš, že tě potřebuju? Estelle Maskame

Autorka vystavěla příběh na pseudoproblému vztahu mezi nevlastními sourozenci, což mě už od prvního dílu hrozně vytáčí. To lpění hlavních hrdinů na tom, že je na jejich vztahu něco nenormálního, špatného, je skutečně únavné. Jsou snad pokrevně příbuzní? Ne, jsou to dva cizí lidé.
Eden byla, stejně jako v předchozím díle, nesnesitelně otravná. Za dva roky mohla její postava alespoň malinko psychicky vyspět, vždyť jí má být již osmnáct, bohužel se tak nestalo (připisuji nevyspělosti samotné autorky v době psaní těchto knih, pokud je skutečně pravda, že vše napsala již ve čtrnácti letech). O proti tomu u Taylera je alespoň vidět nějaký posun. V podstatě musím říct, že mě dvojka spíše zklamala, čekala jsem že se příběh trochu posune, změní se zápletka, ale spíše kroužíme na tom samém místě jako v jedničce. Snad třetí díl reputaci této sérii napraví, ačkoli čím dál více vnímám to, že jsem na tento žánr již stará :D

11.03.2018 3 z 5