Rozmarýna Rozm Rozmarýna Rozm komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Naprosto nechápu, proč většina čtenářů této knize dává tak vysoké hodnocení. Knihu považuji za slabší průměr. Autorka pojmenuje knihu Hana a přitom tam zapracuje příběhy několika lidí nejen z rodiny, ale i cizích. Např. epizoda Ivany s Karáskem, tam byla zbytečná a co si myslel Jaroslav ke konci, také. A to není jediná zbytečnost. Vadil mi i styl psaní autorky. Nejdříve nám na začátku knihy řekne něco Mira a na konci knihy nám to zopakuje Hana. Utrpení v koncentráku bylo popsáno jen povrchově, vůbec jsem s Hanou nesoucítila. Když jí velmi ublížili, nebylo v knize nic o jejích pocitech. Nechápu, proč autorka nepsala jen o Haně a to chronologicky. Terezín a Osvětim byl napsán rychlíkem. Od chvíle, kdy se Mira v první třetině knihy dostala k Haně, mě to začalo nudit. Už více než 40 let jsem nečetla knihu českého autora, protože se mi knihy pro dospělé od českých autorů nelíbily. Paní Mornštajnová dokázala, že v budoucnu nebudu číst české autory zase.

15.11.2022 2 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Jako dítě jsem ji milovala. Četla nám ji učitelka ve škole. Rodiče mi ji nekoupili, v knihovně byla pořád vypůjčená. Dlouho jsem se v pořadníku v knihovně načekala. Kupuji ji na vánoce vnukovi a těším se, že se mu bude líbit.

14.11.2020 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Velmi dobře napsaná kniha. Krásný příběh a hlavně se mi líbila ta část v Persii. Překvapilo mě, že v Persii byla medicína v té době na vyšší úrovni než v Evropě. Mám ráda knihy, kde autor před napsáním nastuduje historii a pak mě svou knihou donutí najít si historická fakta. Strašně mě překvapilo, že už kolem roku 1000 se operoval úspěšně šedý zákal. Pátrala jsem tedy v Kronice medicíny a zjistila jsem, že už v prvním století v letech 25-35 se tato operace úspěšně prováděla. Což si vůbec neumím za tehdejších podmínek představit - nejen operaci, ale i to, že operovaní nedostali do oka infekci. Takže pro mě podnětná kniha, která vede i k rozšíření všeobecného přehledu a takové knihy mám ráda.

09.07.2018 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Moje druhá kniha od Keplera. Strašně se mi líbila, jak byla napínavá.Že byla přitažená za vlasy? To mi vůbec nevadilo. Už dlouho jsem u knihy neměla takový strach, jako o Sagu a Joonu.

27.05.2023 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Je to krásně napsaná i zpracovaná kniha. Mám ráda knihy, ve kterých se dozvím něco nového, co souvisí se všeobecným přehledem. Takže mě potěšilo, že jsem se dozvěděla, jak se učí zpěv - dýchání, to by mě vůbec nenapadlo. A takových nových věcí jsem se dozvěděla více. Pobavilo mě, jak získal modrou knížku. Dokonce jsem se u knihy i zasmála. Jsou v ní zajímavé věci - vysvědčení, posudky na elektromontéra, ... Cena knihy není vůbec přehnaná, je na kvalitním papíru a je vidět, že dala Ivaně spoustu práce. Někde jsem četla novinářskou recenzi, že kniha je Gottův pomník. Je to pravda.

09.09.2021 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Naprosto skvělá kniha, od které se nedá odtrhnout. Moje první od tohoto autora, než jsem ji dočetla, koupila jsem si už 3 další. Jedinou výtku, kterou mám ke knize je výtka k textu na obalu, za který nemůže autor, ale nějaký inteligent, který vymyslel text, aby nalákal lidi na knihu a sám ji nečetl. Jinak by nemohl napsat "Její dokonalý život byl jedna velká lež". Čekala jsem, že se z Megan vyloupne prostitutka a ona to zatím byla dívka, která se zamilovala a stalo se jí to, co milionům dalších děvčat. To znamená, že její život je jedna velká lež?

12.12.2019 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Kniha snažící se brnkat čtenářům na city. Na mně to nezabralo. Myslím si a soudím podle sebe, protože jsem matka, že málokterý rodič by nechal zmrzačit jedno dítě kvůli druhému a už vůbec ne v situaci, kdy je transplantace ledviny sázkou do loterie. Na knize mi vadilo ve vyprávění jednotlivých osob to, že přímá řeč z aktuální situace skončila uprostřed, a začalo se psát o vzpomínkách dotyčné osoby a pak pokračovala opět přímá řeč z aktuální situace. Myslím, že autorka neumí používat správně flashbacky. Pak je tam totální nesmysl, epileptik s nezvládnutou nemocí nemá odebrán řidičský průkaz. Prostě za účelem napsání citové ždímačky, je třeba psát i nesmysly.

30.09.2018 3 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Opět skvělý David Raker, jen tentokrát mi to přišlo nějak méně napínavé, takže spíš než thriller je to detektivka. A je třeba číst pořádně i vzhled jednotlivých osob, včetně toho, co jim čouhalo za oblečení z aktovky. Čtu na přeskáčku, ale tentokrát mě zajímá, komu šel Healy na pohřeb, takže se musím pustit do následujícího dílu.

01.05.2020 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Opět kniha, od které se člověk nemůže odtrhnout. A opět skvělá. Obdivuji fantazii autora, jak dokáže napsat tak napínavou knihu, kde tématem je ztráta paměti.

22.12.2019 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Je to druhá kniha tohoto autora, kterou jsem četla a opět výborná. Nejprve jsem si říkala, proč to ta ženská dělá? Chce ho snad připravit o nějaký majetek? Ovšem to, co se z toho vyklubalo, stálo za to.

15.12.2019 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Styl psaní mi nevyhovoval, přečetla jsem jen proto, abych věděla, co zažila. Druhý díl byla už totální nuda. Četla jsem před několika lety a dodnes nechápu, jak ta Švýcarka může být tak praštěná.

11.08.2020 3 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Knihu jsem si koupila, protože jsem se nalákala na zdejší komentáře. Podle mně naprostý průměr, nebylo to ani napínavé. Kim si mě nijak nezískala, celou dobu mi lezla na nervy svým vyšetřovacím přístupem, na všechno měla času dost a ještě jednoho člena týmu pověřila vyšetřovat jiný případ - myslela jsem, že se případy na konci propojí, ale ne. Teda být já matkou uneseného dítěte, tak nevím, co bych udělala, kdyby to vyšetřovala tahle "detektivka" Kim. Místo, aby začali okamžitě vyšetřovat, tak stěhovala svůj štáb do domu rodičů, sundávali obrazy, natahovali kabely a zařizovali se tam, čemuž věnovali celý první den. Takže v situaci ve sklepě jsem jí ani nemohla držet palec. Myslím, že tato spisovatelka ví o policejní práci kulové. Kam se hrabe na Karin Slaughter. Prostě vyhozené peníze za tuto knihu. A s tou Emily to bylo těžce předvídatelné.

05.08.2017 3 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Budu hodnotit knihu, ne Harryho. Kniha se čte velmi dobře, nemohla jsem se od ní odtrhnout, protože Harry má hodně zajímavých zážitků. Hodně jsem se dozvěděla. Divím se, že v dnešní době ještě Firma v nejužší rodině k sobě zůstává tak chladná. V nejhorší chvíli Charles neobejme Harryho, Harry touží obejmout babičku, které je přes 90 let, ale nedovolí si to. Opravdu, jak Harry píše na konci, je to dysfunkční rodina.

19.07.2023 5 z 5

Český Honza Český Honza Jiří Horák

V roce 1966 jsem dostala v první třídě na vánoce tuto první krásnou pohádkovou knížku, kterou jsem si sama přečetla.
Milovala ji moje dcera a teď i můj vnuk, i když se už trochu začíná rozpadat.

24.12.2019 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Už dlouho jsem nečetla knihu, od které bych se nemohla odtrhnout. Od této knihy jsem se odtrhnout nemohla. Ta se četla sama a byla napínavá. Akorát rozuzlení mi přišlo takové nenadálé a odbyté. Přesto dávám 5 hvězd.

05.06.2023 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Škoda, že nejde dát půl hvězdy, dala bych 3,5 hvězdy, takto jsem dala 4, které si podle mně nezaslouží. Velmi dobře se to četlo, bylo to i napínavé. Ale šíleně mě štvalo slovo NEZPACH. Nevím, zda za to může autorka nebo překladatel. A přišlo mi, že ve skutečnosti by FBI zjišťovala, zda Cricket někomu skutečně darovala kostní dřeň a komu, dále by řešili ty svěrací kazajky, čímž se tady FBI vůbec nezabývala. Také by okamžitě vyslechli Hannah, aby zjistili kudy se vrátila z Díry. Byla to má první kniha od této autorky, takže si zkusím přečíst další.

06.05.2022 4 z 5

Faraon Faraon Bolesław Prus (p)

Naprosto skvělá kniha, i když Ramses XIII. je fiktivní postava. Výborně se to četlo, příběh je krásný o mladém faraonovi, který brzy pochopil, že kněží škodí Egyptu. Že Egypťané měli mnoho vědomostí jsem věděla, ale že je měli kněží a tajili je přede všemi, kdo nebyli kněží jsem netušila. Dokonce i egyptským kněžím, šlo jen o moc (stejně jako katolickým) a využívali např. zatmění slunce k tmářství, i když věděli, že jde o pravidelný úkaz. Prostě náboženství vždy jen ohlupuje lidi. Na to, že kniha byla napsána v roce 1895, tak není příliš popisná a je velmi čtivá. Vůbec mi nepřišla tak stará. Dokonce je napsaná tak, jako by ji psal moderní autor.

15.12.2021 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Dobrodružná červená knihovna pro ženy. V knize se pořád něco děje, je tam hodně přímé řeči, dobře se to čte. Bohužel to je tak všechno. Kniha nemá uměleckou hodnotu, trpí schématickými osobami bez jakékoliv jejich psychologie. Kdo je zlý je jenom zlý a kdo je dobrý je jenom dobrý. Mnohokrát jsem si při čtení po 46 letech vzpomněla na to, jak jsem četla v 15 letech Libušku z myslivny - literární brak, kterou jsem našla vystříhanou z novin u babičky na půdě a považovala jsem ji za vrchol literatury. Večer a jitro je napsáno úplně stejným způsobem jak podle šablony. Nikdy bych nečekala, že Ken Follet napíše knihu, která mi nic nedá (žádné nové vědomosti) a je to literární brak. Překladatelé nemuseli používat pražštinu "snědenej, dobrej, ..."

30.11.2021 2 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, výborně se četla. Jen mi trochu vadilo, že si autorka vymyslela fiktivní příběh co se týče Otty z Wyllichu a syna Johanna. Ale zase musím uznat, že bez toho by bylo těžké napsat 442 stran o ženě, která byla královnou tak krátkou dobu. A pozorným čtenářům jistě neunikne, že na obálce knihy je Anna nakreslena téměř na chlup přesně podle obrazu Hanse Holbeina, má však hezčí obličej. Zajímá-li Vás Anna Klevská, doporučuji knihu Královna bez koruny.

05.01.2020 4 z 5

Absolutní nuda, četla jsem to až do chvíle, kdy opustila Sowet, pak jsem si řekla, že nebudu plýtvat svým časem na takovou trapárnu.

01.10.2018 odpad!