rottovat rottovat komentáře u knih

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Velmi dobré a čtivé, zejména pak první polovina. Žádná velká dramata, jen drobné střípky z jedné malé vesnice. Jen škoda, že jednotlivé části spolu nebyly více propojené, to by celému dílu dodalo dokonalosti.

02.06.2018 4 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Jako oddychovka je to dobré, děj svižně plyne, i když je fakt, že mi trvalo cca sto stran, než jsem se pořádně začetla. Scenérie jsou působivé, při čtení vám automaticky běží v hlavě živý film. Ale v konečném výsledku mi to přišlo celé až příliš překombinované, zejména v závěru jsem měla pocit, že Minier jede na jakési droze a zakomponovává do příběhu vše, co ho zrovna napadlo. Stejně tak Servaz se v určitých momentech chová naprosto iracionálně a jeho chování spíše rozčiluje, než abyste mu fandili. Pasáže s Gustavem jsou pak poměrně srdceryvné, nemám ráda, když v příbězích malé děti trpí. Takže dávám sice čtyři hvězdičky, protože svůj účel (víkendový odpočinek) kniha splnila, ale na první dva díly této série to nemá.

01.04.2018 4 z 5

Až sem to bylo dobrý Až sem to bylo dobrý J.D. Větrovský

Mé hodnocení se netýká samotného děje, jelikož jsem přečetla pouhých 25 stran, z čehož se nedá příliš usuzovat. Jednu hvězdičku však dávám za mizernou korekturu, neboť najít na těch prvních 25 stranách již třetí gramatickou chybu hrubého kalibru, to je za mne neodpustitelné a bohužel mne to donutilo knihu odložit a nedočíst.

07.01.2018 1 z 5

SexyMamas: Matky matkám SexyMamas: Matky matkám kolektiv autorů

Tak nevím. Knihu jsem si půjčila jen ze zvědavosti a zvládla ji projít během jednoho večera. Podle anotace jsem očekávala asi trošku něco jiného, vzhledem k filozofii autorek jsem myslela, že si počtu směs vtipných, ironických textů sem tam s nějakou praktickou radou, co se výchovy dětí týče. Ale bohužel se mi dostal do rukou pouze nezáživně napsaný text bez jakékoli invence, v podstatě mi to celé přišlo jako jakési knižní vydání časopisu Maminka (který nemusím). Pro někoho, kdo čeká své první dítě, tam asi pár užitečných informací je (ale zase mi to přišlo jak zkopírované tabulky a rady z maminkovských časopisů), ale pro někoho, kdo už děti má a knížku si půjčuje s cílem zrelaxovat se, je to ztráta času.

12.12.2017 2 z 5

Pravý leopardí kožich Pravý leopardí kožich Hana Oboda Kolaříková

Za mne hodnotím jako průměr. Autorka psát umí, jednotlivé kapitoly se mi četly dobře, ale měla jsem pocit, jako by nevěděla, co vlastně chce. Spojení afrických reálií, mladé ženy utápějící se v tragické poporodní depresi a k tomu příběh z 2.světové války, nějak mi to k sobě nepasovalo a zejména ta válečná epizoda, ač byla napsána dobře, na mě v celém kontextu působila tak nějak uměle, navíc.

30.10.2017 3 z 5

Něžná píseň Něžná píseň Leïla Slimani

Neskutečně mrazivé, děsivé až zvrácené. A brilantně napsané. Autorce se povedlo při takřka úplné absenci dialogů udržovat napětí do úplného konce, kniha vás ani vteřinu nenudí a vykreslení jednotlivých postav je prostě dokonalé.

15.08.2017 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Mně se to líbilo. A moc. Určitě je to o třídu výš než předchozí Bábovky, více mi to připomíná To prší moře. Čte se to velmi dobře, na dovolenou je to ideální čtení. Uznávám, že vykreslení určitých postav, jejich jména, prostředí, ve kterém žijí a to, jak sami vypadají, může působit jak ze stránek lesklých magazínů. Ale ať si zdejší kritici říkají co chtějí, autorka prostě psát umí a její styl mě baví. Oceňují trefné dialogy a okamžiky z každodenního života (hlavně u pasáží s dětmi je vidět, že autorka čerpá z vlastních zkušeností, protože kdo ještě sám děti nemá, takhle skvěle by to nepopsal) a i celý příběh mi tentokrát sedl. Za mě zatím "nej" knížka tohoto léta.

08.08.2017 4 z 5

Výš než v sedmém nebi Výš než v sedmém nebi Griet Op de Beeck

Autorka opět nezklamala, čte se to jedna radost, jednoduché, nekomplikované a přitom jako ze života.

18.06.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

S Keplerem mám od určité doby problém, předchozí Stalker byl pro mne výkvětem brakové literatury, takže k Lovci králíků jsem se již předem stavěla skepticky. Musím ale uznat, že je lepší než Stalker , není tam tolik absurdit a iracionálních scén (kromě lehce pornografické scény, jejíž smysl mi stále uniká), stejně tak postavy se nechovají tak nepřirozeně jako ve Stalkerovi. Čte se to velmi rychle, takže těch cca 500 stran zhltnete během dvou dní. Zápletka tedy není nijak zvlášť silná, pachatele uhádnete tak dvě stě stran před koncem, ale jako relax je to dobrý.

18.06.2017 3 z 5

Matka, dcera, nebo já Matka, dcera, nebo já Alana Kirk

Velmi dobrá kniha, která vás zasáhne a která otevírá téma, které často stojí v pozadí a moc se o něm nepíše. Nejedná se o klasický román, jde spíše o proud autorčiných vzpomínek a myšlenek, snaha "vypsat se" z nelehké situace, do které byla náhle a bez předchozích příprav postavena. Je vidět, že autorka opravdu píše vše z vlastní zkušenosti, některé pasáže jsou velmi silné, ale i přes veškerá utrpení je z od počátku do konce cítit z celé knihy hlavně obrovská láska k vlastní matce, z které se ze dne na den stal někdo úplně jiný.

17.03.2017 5 z 5

Jedničky a nuly Jedničky a nuly Tomáš Grombíř

Na to, že se jedná o autorovu prvotinu, mi to přijde zdařilé, proto dávám čtyři hvězdy. Pasáže pojednávající o počítačích a internetu jsou místy trošku suché, nezáživné a připomínají spíše než román prostý výklad, ale celkově je jinak příběh zajímavý a až reálně děsivý co se týče práce v korporacích, kde pracovní nasazení a peníze jsou nadřazené všemu včetně osobního života. Krapet navíc mi tam přišly některé erotické scény, které svým popisem (ač mne občas pobavily) působily v celkovém kontextu jako pěst na oko.

06.02.2017 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Ale jo, je to dobré. V záplavě současných detektivek jsem se bála, aby Dívka v ledu nebyla "bestsellerem" pouze na reklamních plakátech, jak tomu často bývá. Čte se ale opravdu dobře, nechybí jí napětí, spád. Samozřejmě se drží pravidel žánru, takže pokud někdo čte hodně detektivek, dokáže předem odhadnout, jakým směrem se bude děj odvíjet. Trošku problém jsem měla s hlavní vyšetřovatelkou Erikou, nebyla mi místy zcela sympatická a vadilo mi její chování určitých situacích, ale celkový dojem z knihy mi to nijak zvlášť nepokazilo.

04.02.2017 4 z 5

Nezmar Nezmar Jean-Michel Guenassia

Oproti brilantnímu Klubu nenapravitelných optimistů a podobně výtečnému Vysněnému životu mi Nezmar přijde takový nijaký, fádní, nezajímavý. Jako by byl psán horkou jehlou, příběhu chybí hloubka, k postavám nezískáte žádný vztah a dějově je to takové prostě nezajímavé. Indické reálie přidávají pár bodů navíc, ale celkový dojem z knihy je slabý. Škoda, těšila jsem se na ni, protože tento autor psát umí a Klub nenapravitelných opt. se zařadil kdysi mezi nejlepší knihy co jsem kdy četla.

26.01.2017 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Ideální knížka k relaxaci, čte se to snadno, rychle, ale nic hlubokého od toho nečekejte. Možná by příběhu prospělo, kdyby byl tak o sto stran kratší, protože zhruba od poloviny mi přišlo, že se vše jen dokola opakuje. Autor psát umí, je to vtipné, místy se fakt smějete určitým pointám, chvílemi vám to naopak přijde hrozně smutné. Ale jako celek mi to přijde takové neuspořádané, možná je to tím velkým časovým rozpětím, ve kterém se příběh odehrává. Ale jak už jsem psala na začátku, ke kafi, před spaním apod. naprosto vyhovující čtení.

09.09.2016 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Radka Třeštíková prostě psát umí. A čte se to jedna báseň. Bábovky mi nejprve přišly o něco slabší než předchozí To prší moře. Ale jen do té chvíle, než jsem je dočetla. Protože když jsem si pak rekapitulovala celý děj, padlo na mne tak strašné "melancholično", že jsem měla chuť začít číst vše znovu. Místy jsem se tedy ztrácela v množství postav a liniích, které je spojují, ale celé je to pospojováno s takovou lehkostí a citem, že výsledek je prostě jedinečný. Za mne plný počet hvězdiček a doufám, že se od autorky dočkáme brzy dalšího díla, byla by škoda, kdyby ne.

18.05.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jedna z dalších ukázek toho, že masivní reklama mnohdy neznamená kvalitní čtivo. Dívka ve vlaku má co se týče tématu zajímavý potenciál, ale tím to tak končí. Je to psáno poměrně jednoduchým stylem, některé pasáže pak hraničí až s brakovou literaturou. Hlavní postava alkoholem zmítané, nevzhledné ženy s nulovým sebevědomým vám k srdci pravděpodobně nepřiroste a s ostatními postavami to není o moc lepší. Pokud vám to alespoň trochu pálí, tak vraha poznáte poměrně brzy a pak jen čekáte, kdy a jak ho odhalí ostatní. Abych knize zcela nekřivdila, tak závěr pěkně odsýpá a chvílemi to nabere i nějaké to napětí. Ale i přesto chování postav postrádá v závěrečných scénách logiku a je plné nejrůznějších klišé. Dávám tři hvězdičky, přecijen knihu jsem dočetla a navzdory svému hodnocení jsem se u ní i příjemně odreagovala. Avšak tu obrovskou reklamu si nezasloužila.

20.03.2016 3 z 5

Prořezávání zoubků Prořezávání zoubků Julia Fierro

Tak nevím. Je tam pár trefných poznámek, v určitých větách a situacích se člověk, co má malé děti, najde. Ale jinak je to celé dost "přiblblé". Prostoduché dialogy, ploše vykreslené postavy, nulový děj. Takový dívčí román pro starší okořeněný navíc erotickými scénami, které jako kdyby vypadly z laciných harlekýnek. Za mne jednoznačné zklamání a ztráta času.

31.01.2016 2 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Další z řady příběhů s Kurtem Wallanderem řadím k těm slabším, ne snad že by kniha byla špatná, to vůbec ne, na večerní odreagování před spaním je to ideální četba. Ale příběh mi nepřišel nijak zvlášť překvapivý, četl se sice dobře a příběh pěkně odsýpal, ale na víc jak tři hvězdičky nedosáhl. A co už bych vážně zakázala, je velmi často omílané pravidlo, že hlavní hrdina musí jít vždy v závěru do konfrontace s pachatelem sám, bez pomoci, často se ještě vydává na nějaké odlehlé místo apod., takže chtě nechtě ho musí dřív nebo později někdo skolit. To jen taková malá chybička na kráse, která prostě odporuje zdravému rozumu.

29.11.2014 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Po Ženě v kleci hodnotím jako druhý nejlepší díl ze série o oddělení Q. Je to čtivé, má to spád, příběh Marca jsem doslova hltala. Kladně hodnotím zejména to, že padouchem není žádný zvrácený psychopat, ale když už se zabíjí, jedná se o profesionální chladnokrevné zabijáky. Samotný konec byl na mne možná až moc pohádkový, ale jako celek je to skvělé a do nadcházejících podzimních plískanic ideální čtivo pro odreagování.

09.11.2014 5 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Mám Walandera ráda a i tentokrát mne jeho příběh bavil, bylo to čtivé, celkem napínavé, svižné. Ale přeci jen těch "náhod", které dávaly padouchům náskok, tam bylo až moc a policie pak působila lehce směšně a neschopně (viz odeslání jen jedné strany, výměna směn na letišti, hoření barelu v lese, dáma, která jde nahlásit vykradení auta apod.), což by se ve fakt dobrých detektivkách úplně stávat nemělo. Ale jinak hodnotím kladně a těším se na další díl.

21.08.2014 4 z 5