Rossel Rossel komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Ke knihám, které jsou momentálně nejčtenější, v trendech a bestsellery, přistupuju ze zkušenosti trochu se skepsí a opatrně. Často jsem totiž byla zklamaná. Počkala jsem tedy, až vlna nadšení kolem paní Mornštajnové trochu opadne a vybrala si ne až tak zprofanovaný titul.
No a musím říct, že veškerá chvála na tuto autorku se mi potvrdila. Jednoznačně má velký dar slova a velmi příjemný vypravěčský styl. Postavy i jejich osudy jsou velmi živoucí a uvěřitelné a jejich příběhy rezonují s naší vlastní rodinnou historií. Určitě nejsem sama, kdo si při čtení v určitých chvílích vzpomněl na vlastní rodiče, prarodiče...
Nádherná ukázka toho, že kniha nemusí mít zběsilé tempo, neustávající akci a cliffhanger na každé druhé straně, aby k sobě čtenáře úplně přikovala.

11.09.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jo, je to tam. Po tom, co jsem si kvalitu paní Mornštajnové otestovala v méně profláklé Slepé mapě, věděla jsem že tahle vychvalovaná kniha nebude zklamáním.
Příběh Hany je nesmírně tragický a smutný. Ale ta neuvěřitelná osudovost událostí kolem ní příběhu dodává přídech antické tragédie. O to tíživější vše je.
Spisovatelský um autorky je nediskutovatelný. Nelze jinak než 100% :)

31.03.2020 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Je to jedna z těch knih, na které člověk nikdy nezapomene. Neuvěřitelné, kruté, odporné, strašné! A z vědomí, že se vše zakládá na skutečných událostech, běhá mráz po zádech.
Je smutné, co všechno je možné, když trochu fanatizmu rozdmýchá nevinnou příhodu a kolik toho dokáže jeden odporný člověk. Stačí, když se dostatek lidí ze strachu či z touhy po vlastním prospěchu dívá jinam a ustupuje. Však jich se to přece bezprostředně netýká... A když se jich to týkat začne, už je pozdě. Příšera je má ve svých spárech a nepovolí.
Je ironie, že Boblig se zaštiťuje Bohem a svým svatý posláním potírat ďábla. Přitom on sám je tím ďáblem, který mezi lidmi rozsévá nenávist, strach a bolest. A ještě z toho má zvrácenou radost. No kdo by neměl chuť jemu nasadit španělskou botu a natáhnout ho na skřipec... bez jakýchkoli výčitek.
Dnes už naštěstí nežijeme v době temna, ale zdá se, že jsme se stále nepoučili. Ten plíživý mechanismus nástupu zla k moci jsme se zarazit nenaučili. Stačí se podívat do dějin...

26.04.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto nadčasová kniha, která absolutně vystihuje povahu totalitního režimu. Na začátku idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a nekonečném blahobytu mají rychlý konec v rukou manipulativních diktátorů u moci. Na velmi jednoduchém podobenství je ukázáno, jak celá mašinérie funguje. Mistrně vykreslené a mrazivé!

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Detektivky mám docela ráda a tak jsem si říkala, že by bylo víc než na čase přečíst si pravou klasiku žánru. Přiznám se, že jsem měla trochu předsudky, jak to asi bude vypadat... No a bylo to skvělé! Příběh měl spád, byl výborně napsaný a geniálně vymyšlený. Ano, určitě je potřeba brát celou zápletku malinko s nadhledem, ale i tak. Královsky jsem se bavila a knížku zhltla skoro za odpoledne.

07.07.2019 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Je zajímavé, jak sci-fi dokáže daleko přesněji vystihnout realitu než román zasazený do reality. Dystopie staví na dotažení negativních projevů společnosti ad absurdum... Ale můj pocit z tohoto rozhodně takový nebyl. Spíš mrazivá energie, protože mám pocit, že do něčeho podobného pomalu ale jistě spějeme. Samozřejmě v zájmu "zvýšení bezpečnosti a ochrany spořádaných občanů". Příběh měl spád a byl čtivý.

05.06.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Hodně silná kniha. Drsná, někdy až krutá, a opravdu smutná, ale zvláštním způsobem krásná. Kontrast nelidské bestiality na jedné straně a jímavé humánosti a pomoci na straně druhé je odzbrojující.
Tenhle titul mi určitě rozšířil i obzory. Mám sice jisté povědomí o těchto historických údálostech, ale přiznávám, celkem vágní.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nečekala jsem to, ale tenhle román mě opravdu vzal za srdce. Děj není samozřejmě nijak zvlášť překvapivý, ale zpracování autorkou je perfektní.
Především bravurní postava Jany, upřímné a nespoutané dívenky, které se v dětství dostalo zejména krutosti a bezpráví. Přesto nezahořkla a nepřišla o svou svobodomyslnost a nezkrotnost. Je to hrdinka racionální, skromná a zásadová, ale vřelá k lidem a ke světu. Pracovitá a spravedlivá, velmi silná a přesto křehká. Na první pohled možná trochu šedá myš, uvnitř však barevná jako jarní louka. Přesto pořád velmi uvěřitelná a autentická.
Děj je hodně popisný, ale čtivý a procítěný. Charaktery obecně dobře prokreslené a prostředí skvěle vylíčené. Co dodat? Nedá se nedoporučit :)

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Jedna z nejpůsobivějších knih, které jsem kdy četla. Hloubka a síla příběhu mě smetla a ještě dlouho po dočtení jsem musela na Růže pro Algernon se smutkem myslet.

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Medvědín se mi moc líbil a tato kniha byla ještě daleko lepší. Autor na velmi malém jevišti předestřel celou plejádu chování a jevů ve společnosti - od těch nejnižších (nenávist, pomsta, zrada, omezenost a předsudky, špinavé intriky...) až po ty nejčistší (láska, oddanost, obětavost, statečnost, nezištnost...). Jedno malé městečko. Vlastně dvě. Ale nepůsobí to překombinovaně, naopak to do sebe skvěle zapadá, jako lego. Vlákna mnoha lidských příběhu dohromady splétají dojemné a silné vyprávění. A napsané je to perfektně. Klobouček dole... :)

05.06.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Přiznám se, že mi kniha nepřišla moc čtivá. Nicméně ta ponurá a tísnivá atmosféra a aktuálnost díla je působivá. Děsivé je, že v dnešní době je poselství knihy téměř aktuálnější než před těmi desítkami let...

06.05.2019 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Citlivá a jemná pohádka pro dospělé s duší dítěte ♥

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Já teda nevím... Oceňuji originální hledisko vyprávění a silný, i když dost předvídatelný konec. Je ale hodně znát, že autor se moc nezabýval reáliemi kolem „Oušicu“. Místy je to dost neuvěřitelné a nepravděpodobné (ne-li nemožné), což knize v mých očích hodně škodí. Vadila mi i Brunova přehnaná nevědomost až ignorance. Ano, chápu, že jde o to zdůraznit, jak na to celé mohlo nazírat malé dítě, ale tohle bylo chvílemi na 9-10 letého chlapce prostě moc…

18.12.2019 2 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Báječná záležitost, jsem moc ráda, že si ke mně tahle paráda našla cestu :) Přiznávám, že jsem začánala číst trochu s pochybnostmi, dle anotace mi to vůbec nepřipadalo jako zajímavý fantasy svět. To jsem se jednou ale pěkně sekla!
Příběh je velmi originální, napínavý a čtivý. Rozhodně to stojí za to a moc se těším na pokračování.

07.05.2019 5 z 5

Velmi zajímavý pohled do zákulisí nacistické mašinérie. Od řadových vojáků až po ty nejvyšší pohlaváry. Leccos to vysvětluje.

Není tajemstvím, že substance, dnes považované za tvrdé a nebezpečné drogy, byly dříve volně prodejné a hojně se jimi léčilo. Holt jiná doba. Ale z obludnosti, kterou zde autor popsal, mě mrazí a je mi nevolno.

Mimořádně oceňuju tu ohromnou mravenčí práci, kterou Ohler vykonal a zároveň to vše přežvýkal do čtivé podoby.

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Výborně napsané! V nadsázce, lehce ironicky a velmi humorně vyprávěný příběh, který je hluboký a dojemný. Nelze než doporučit.

Počátek Počátek Dan Brown

Po delší době opět rande s panem Brownem. Tuto knihu jsem četla po po pár letech od těch ostatních a bylo to celkem příjemné setkání. Schéma klasické knihy s Langdonem zůstává stále stejné, ale tentokrát se vydáváme více do vod vědy a technologií. Kniha byla opět příjemně napínavá a Winston byl prostě super!

11.08.2019 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Velmi surový a drsný příběh o tom, jak drogy dokáží udělat z člověka naprosto trosku a je až s podivem, jak uboze dokážou někteří tvorové živořit.
Svou povahou a trochu nadřazeným přístupem byla Christiane celkem nesympatická. Na druhou stranu oceňuji, jak autenticky, bez obalu a bez příkras dokázala věci vypovědět a přiznat. A fandila jsem jí, aby se dokázala z toho pekla dostat.
Běžnému člověku se nepoštěstí poodhalit oponu, za kterou bují drogové království se vším svým falešným pozlátkem a absolutním lidským dnem. Tedy pokud se do něho sám nevydá. Proto se vůbec nedivím, že kniha se stala kultovní. Ukázala světu šokující, ohyzdnou a děsivě reálnou tvář komunity drogově závislých...

31.03.2020 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Forma dramatu dovoluje dostat se ke klíčovým myšlenkám rychle, bez toho aby to působilo unáhleně. Nadčasové dílko.

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Četla jsem ji jako asi 4 v řadě. A tato kniha byla celkem osvěžující, snad proto, že nemá klasický brownovský střih. Napínavá akční oddechovka.